1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Bělobrádek si stěžuje

Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek se ostře ohradil proti námitkám ministra financí Ivana Pilného. Podle Bělobrádka je zpochybňování peněz na vědu „nepřijatelné“. V tomto sporu stojím na straně Pilného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 22.6.2017 6:17

Re: Omyl, nejde o vědu a výzkum.

Hájková, četla jste někdy Parkinsona? Jiný příklad: Ze světa zvířat - lev má vždy respekt, protože nejsilněji řve a nikdo se ho neptá po vzdělání, ani ta antilopa , kterou právě požírá. ( za Bajek mudrce Bidpaje).

F. Navrátil 16.6.2017 12:36

Žvanění místo technologií

Smutné je, že se zvyšuje podíl na vědu a výzkum v oblasti společenských věd a stagnuje výzkum v technických oborech a aplikovaná věda. To znamená, že máme stále více vysoce kvalifikovaných žvanilů a méně vědců, kteří přispívají k modernizaci průmyslové výroby a zemědělství. Ani žebřiňák Putnů nebo Romanevů nemá hodnotu jednoho technika.

P. Vaňura 16.6.2017 12:05

Aještě, přestože v mnoha případech na skutečný výzkum

chybí peníze, vyhazují se na druhé straně doslova penize oknem, protože jsou tu "peníze z EU," které nelze na potřebné účely využít, odporovalo by to pravidlům, ale "čerpat se musí." A když vezmeme v úvahu nutnost spolufinancování...

P. Vaňura 16.6.2017 12:02

Podotýkám, že ještě DŘÍVE, než se začala výzkumná

centra vůbec zřizovat, předpověděl rektor jedné pražské vysoké školy to, že z nich nic komerčně využitelného nevypadne a že tu bude snaha celý ten odbornými kádry NEZAJIŠTĚNÝ nesmysl hodit na krk státnímu rozpočtu na úkor jiných vědeckých institucí!!!

Řekl to na poměrně velkém vědeckém shromáždění a nikdo nic nenamítal, protože všem bylo jasné, že to je PRAVDA!

J. Šimek 16.6.2017 10:51

Re: Omyl, nejde o vědu a výzkum.

To bude odborník, vždyť i jeho webový odkaz vede "do zdi" :o)

J. Šimek 16.6.2017 10:47

Re: Omyl, nejde o vědu a výzkum.

Příklad:

http://www.euro.cz/politika/o-deset-miliard-vic-ministri-navysili-rozpocet-fondu-dopravy-1354048

Takže loni 80 miliard, teď rámce 45. Burešův investiční progres, jak v soukromé firmě :o)

V. Hájková 16.6.2017 10:47

Re: Omyl, nejde o vědu a výzkum.

100% SOUHLAS! Je doslova šílené, že tuto vámi popisovanou skutečnost - naši slavní novináři nejsou ochotni ve svých článcích /ekonomika/ ZDURAZNIT!

Proč se na na tento fakt nikdo z nich BABIŠE- BUREŠE - neptá!

K článku jen asi toto- zajímalo by mě, jaké vzdělání má "bloger" , který si troufne posuzovat - kolik peněz má přijít do vědy ! O jeho osobě se nikde nic nedozvíte!

J. Šimek 16.6.2017 10:35

Re: prijde mi legracni

Včil mudrujte :o)

http://forum24.cz/kdyz-necemu-nerozumim-tak-to-nedelam-rikal-pilny-o-ministerstvu-financi/

J. Šimek 16.6.2017 10:34

Omyl, nejde o vědu a výzkum.

Jde o to, že Bureš Pilnému zanechal podrtžené výdajové rámce pro příští státní rozpočet, ve kterém nechybí 50 miliard, ale 150 miliard.

Přitom Bureš i jeho ministři pro rozvojové plány na vládě hlasovali.

Teď se tváří, že s tím nemají nic společného.

Jsou to podvodníci.

F. Kusák 16.6.2017 10:29

Re: prijde mi legracni

Že píšete bez diakritiky Vám prominu, ale že píšete hlouposti a pana Pilného ani neoslovíte, to už je na pováženou. Pan Pilný, jak se lze dočíst, byl velmi úspěšným manažerem a podnikatelem. Kým jste Vy nebo kým jste býval? Pochlubte se.

J. Šimek 16.6.2017 10:27

Re: Záleží na tom,

Vydáváme polovinu oproti konkurenci a vy mluvíte o vypouštění rybníku, jste komik :o)

F. Kusák 16.6.2017 10:26

To víte,

věda to je omílaná mantra, kdo něco řekne proti vědcům nebo vědě, je okamžitě považován za hlupáka, který div že nezavinil naše zaostávání v této oblasti. A mě, jako daňového poplatníka, zajímá struktura financování a nějakého hodnocení vědeckých center jakkoliv je to obtížné. Také myslím, že tady vznikla řada projektů EU, kde jsme se museli zúčastnit kofinancováním, a teď prostě jsou a je nutno je pokrýt provozními náklady. Nikdo se už neptá, jak jsou efektivní. A pan Bělobrádek teď působí jako velký podporovatel vědy a výzkumu, jen ho nesmíme kritizovat nebo nutit k nějakému ekonomickému vyhodnocení. Prostě, věda a výzkum se musí podporovat, ať to stojí co to stojí.

J. Šimek 16.6.2017 10:25

Re: prijde mi legracni

Z Pilného vlastních vyjádření viz google.

L. Písařík 16.6.2017 10:21

Re: Základní výzkum

Správně, vědátoři chudí a studenti hladoví. Pan profesor Rotrekl zastával názor, že student nesmí mnoho jíst, nebo zleniví. To bylo před 55ti lety.

J. Chaloupka 16.6.2017 10:16

Pan Pilný bude ještě koukat, jak se ve státním

hospodaří. Jen mám obavu, aby ho to nepřestalo bavit. Ostatně je mu 73 let, takže jistě má nárok na důchod. Bude vzpomínat na B. Gatese. A také zjistí, že za slovem "investice" se neskrývá možnost návratu, ale naopak ne-návratu peněz. Zejména ve vědě: prostě investujeme do vědy peníze nás všech, ale zisk? Bude mít možná soukromník. On už to řešení od našeho vědce někdo koupí.

P. Götze 16.6.2017 10:07

Re: prijde mi legracni

Z ceho vychazite, ze Pilny rozumi financim mene, nez Belobradek?

J. Jelínek 16.6.2017 10:06

Re: Základní výzkum

No jistě, Pan Profesor.....

J. Jelínek 16.6.2017 10:02

Re: Záleží na tom,

Na první pohled správná myšlenka. Ale zamysleme se, kdo rozhodne a na základě jakých kritérií o tom, že "projekt" bude mít význam pro pokrok, nebo praktické využití? Já bych se toho neodvážil a mám obavy, že kdo tvrdí opak buďto lže, nebo je nebetyčný ignorant. Jaký význam pro praktické využití mohli vidět lidé v nějakém nesmyslném Einsteinově čmarikování tužtičkou po papíře? A na druhou stranu, jak byl adorován pablb Lysenko a jemu podobní hochštapleři? Je to fakt těžké.

P. Jansky 16.6.2017 9:57

prijde mi legracni

ze pilny který ještě nedavno financim nerozumel dnes rozhoduje o penezich na vedu.. na miste pavla belobradka bych pana pilneho a jeho slovni exhibice poslal k certu..

J. Novotny 16.6.2017 9:48

Re: Základní výzkum

V. Klaus zastával názor, že vědátoři mají být chudí.

J. Novotny 16.6.2017 9:47

Re: Čuba ještě za bolševika

Pilného výhrada je logická, věda má k dispozici mimo rozpočet (v rezervách) 4 mld a přesto žádá 3mld navíc. Jakkoli je pochopitelné, že se akademici rvou o každou korunu a kvůli volbám je tam nejistota, Pilného úloha je tyto excesy korigovat - pokud se použijí ty peníze z rezervy, věda bud mít stále rezervu 1 miliardy.

Navíc jde o první Pilného pozici, bude následovat jednání, ze kterého mohou vzejít třeba dlouhodobé garance nad projekty, kde je to potřeba.

Jinak věda a výzkum má kromě aplikací obrovský přínos v tom, že obrovsky zkvalitňuje výuku, nejenom na školách, ale i tu po ukončení školy. Proto třeba může u nás uvažovat GE o vývoji leteckých motorů.

M. Valenta 16.6.2017 9:36

Re: Záleží na tom,

S těmi humanitními pseudo-obory máte pravdu. Ovšem navýšení podpory výzkumu i vzdělání (máme jedno z nejnižších v rozvinutém světě) je nutné i přesto, že se občas bádá nad nesmysly. Bez toho zůstaneme navěky montovnou a v zahraničí chudými příbuznými.

M. Prokop 16.6.2017 9:09

Re: Záleží na tom,

Ale jistě.

Naráží to ovšem na problém, kdo má hlídat. Kapři si rybník nevypustí (ale jakž tak rozumí tomu, co v něm probíhá). Politici tomu rozumí méně, funkci mají na krátkou dobu a musí usilovat o znovuzvolení.

Lidi to, až na občasné nasrání, obvykle způsobené médii, moc nezajímá.

E. Vašátko 16.6.2017 9:04

Re: Základní výzkum

Já byl ve výzkumu ve státním ústavu 25 let a hodně jsem se naučil. Hlavně to, že v rámci státního plánování mohly mé výsledky aplikovat pouze firmy, které nebyly řízeny plánem, tedy právě jen Přidružené výroby JZD a JRD, Komunály a OSP. Proto na Slušovice nemohu dopustit, protože se každého nápadu, který sliboval peníze skutečně chytily a realizovaly, na rozdíl od státních firem, kterým se změn plánu moc nechtělo. No a pak jsem si udělal v 90. roce vlastní firmu a nestěžuji si, platím si výzkum a vývoj sám a žiju.

P. Lenc 16.6.2017 8:52

Re: Záleží na tom,

Názor sice laický, ale naprosto správný.Souzním.

M. Těhanová 16.6.2017 8:43

Záleží na tom,

co je výzkum a "výzkum". Když kolikrát čtu, nad jakýma zhůvěřilostma " bádají" absolventi té spousty humanitních, většinou zbytečných oborů, kde už předem je jasné, že nemohou mít uplatnění v praktickém životě, říkám si, že by peníze na vědu trochu omezeny být měly. nebo spíš, mělo by se hlídat, zda projekt bude mít nějaký význam pro pokrok, nebo praktické uplatnění. Můj laický názor.

J. Schwarz 16.6.2017 8:32

Re: Čuba ještě za bolševika

Ono je to s tou vědou ještě jinak - ekonomický přínos výzkumu se sice může "projevit třeba za dlouho nebo nepřímo" , ale vůbec není nutné že půjde o přínos pro investora. Pan Wichterle měl taky ze svého vynálezu pendrek ve srovnání s firmou, které komunistický režim patenty prodal. Číňani se pak s kopírováním cizích vzorů nepářou už vůbec. Takže pan Bělobrádek spolu s předsedkyní akademie věd by spíš měli prokázat občanům návratnost investic než trvat na jejich údajné "nezpochybnitelnosti".

M. Prokop 16.6.2017 8:25

Holt bude muset být nějaká kompromyš,

mezi cpaním peněz do černých děr (existují pochopitelně i ve vědě, "peníze z Brusele" tomu neobyčejně napomáhají) a podfinancováním vědy.

M. Prokop 16.6.2017 8:23

"... ty peníze nacpat do montoven a dotací na řepku."

To jste jen něco nepochopil ....

M. Drašner 16.6.2017 8:18

Re: Základní výzkum

Ve výzkumu jsem pracoval a zjistil, že, jako ve státní správě, není problém ani tak v objemu financování. Ono vypadá skvěle, když má třeba vědecká instituce na techniku a chemii 2mil. korun ročně, jenže jak v minulém režimu, tak nyní to vypadá tak, že první milión začne být uvolňován tak na konci března, spíše v dubnu až květnu, zatímco ten druhý nejdříve v říjnu. A že by se dalo v jednom roce ušetřit, aby měl tým více peněz příští rok? Nešlo to a nakolik vím, nejde ani teď. A pak si dělejte rozumné rozpočty. Mimochodem, když jsem v r,1991 přešel z AV na městskou část, prožil jsem platový skok z 5 na 12000. Po třech letech jsem už měl 14tis., zatímco chytrý a opravdu pracovitý kamarád s PhD. bral stále ještě 6000. Velmi motivující. Nevím, zda a kolik se to zlepšilo.