24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Astrologie a úrokové sazby

Zajímáte se o ekonomické prognózy na rok 2015? Zde je jedna, která zní dosti věrohodně: „Je vysoce pravděpodobné, že svět bude balancovat na pokraji Velké deprese, která ale ve skutečnosti začala již v roce 2008.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Uživatel 5.1.2015 10:23

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 5.1.2015 10:19

Re: Omyly nebo výmluvy rádoby-ekonoma?

Pokud chceme trochu pochopit podstatu celosvětovou - pak právě slovíčkaření a upírání pozornosti k jednomu regionu, je nejspíš krok opačným směrem. V textu autora je však příznačná absence právě pojmů globálních - proč?!

Pokud by autorovi šlo o podstatu ve smyslu vývoje globálních cen ropy - považoval bych za adekvátní, hledat odpověd u globálně významných entit. Tedy u globálně významných ekonomik, spotřebitelů a takovou je sice vliv OPEC ale ta Evropská už dlouho rozhodně není.

To k čemu už tedy došlo a na co není oproti úvahám autora třeba čekat nebo to věštit je fakt, že "velká deprese" už nastoupila a "čekat" /typovat lze tak akorát pravděpodobnost míry rozkolísanosti a celově pak na rychlost trendu jejího prohloubení.

R. Gramblička 5.1.2015 9:31

xxx

No jistě, neodvratný úpadek ropy je prorokován už několik desetiletí a von nikde. Aby to nedopadlo jako ve vyspělém, pokrokovém Německu, kde zastaralé a špinavé uhlí odstavilo moderní a perspektivní jaderné elektrárny a to v rámci boje za čistější ŽP. Jooo, zlatá ironie :-)

O. Uživatel 5.1.2015 9:19

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 5.1.2015 9:18

Uživatel požádal o vymazání
M. Pivoda 5.1.2015 7:13

Neočekávali, protože nemohli. Nemohli co? Nemohli pochopit.

Kohout: "... Ani jedni, ani druzí například koncem roku 2013 neočekávali prudký pokles cen ropy během roku 2014. Neočekávali, protože nemohli. Žádný ekonomický model nedokáže vzít v úvahu strategické úvahy královské rodiny z Rijádu. Že se Saúdové právě v létě 2014 pustili do konkurenčního boje s Íránem a Ruskem, byla prostě nepředvídatelná shoda okolností. ..."

Saudové jsou docela inteligentní lidé a pochopili dříve než ekonomové (zejména čeští ekonomové!), že ropa jako zdroj energie (nikoliv chemických surovin!) je u konce svého životního cyklu. Takže chtějí ten neodvratný úpadek svého zdroje příjmů zpomalit. Vysoká cena ropy totiž láká do energetického odvětví konkurenční technologie. Vysoká cena ropy fakticky "subvencuje" nově příchozí (new entrants - viz Porterův model 5 konkurenčních sil, který se standardně učí na ekonomických školách).

Co způsobí radikální změnu? Nejde o jen o fracking. Existuje několik nově vyvíjejích se technologií, které během dvou dekád způsobí rozvrat stávajícího energetického odvětví. I kdyby ty další technologie neexistovaly, pak již za 14 let bude současná světová potřeba po energii pokryta už jen ze solární energie. Tou dobou ale Češi spustí svůj pracně a velmi draze dostavěný Temelín. -- Nemohli pochopit. Amen.

P. Rada 5.1.2015 3:45

Omyly nebo výmluvy rádoby-ekonoma?

Tvrzení.... "Neočekávali, protože nemohli" .... a jeho odůvodnění neočekávaným chováním Saudů, není právě už o ekonomice ale spíše o zastírání toho, co se v ní celsvětově děje. Konkrétně faktu, že i ta dnes podstatná v Číně už  zpomaluje a hlavně že dlouhodobě klesá efektivita těžby u energetických surovin.

Že toto podstatné nebere autor v úvahu a naopak se odvolává na subjektivity,  je na pováženou a jen to dokreslují neadekvátní, doslova "věštecké poznámky" o postavení planet.... Přitom je prý ekonom?!?

Jiní autoři - kteří se tolik nevěnují "věštění" - ale o  to více respektují limity růstu, sledují vývoj dominantních ekonomik..  však o tomto poklesu cen ropy referovali - např.: http://ac.blog.sme.sk/c/371078/necakany-ropny-sok.html

http://www.theoildrum.com/node/2960

http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/sep/02/limits-to-growth-was-right-new-research-shows-were-nearing-collapse?CMP=fb_gu