15.4.2024 | Svátek má Anastázie


Diskuse k článku

EKONOMIE : Keťasi táhnou Evropou

Keťas je slovo, které skoro upadlo v zapomnění. Málokdo věřil, že se někdy „keťasení“ vrátí, byť třeba v jiné podobě. Bohužel, ač je z historie nejvíce známo z doby 1. světové války, a to hlavně ve státech střední Evropy, dnes je „keťasení“ celoevropským jevem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Zámečník 27.8.2022 8:46

Problém s drahými energiemi lze vyřešit téměř bleskově. Stačí opustit burzu v Lipsku, přestat dodávat zbraně Ukrajině a nakoupit plyn přímo u gaspromu ![>-]

L. Beneš 27.8.2022 8:38

Včera jsem se někde dočetl, že 1/3 zemědělské půdy na Ukrajině už byla prodána do zahraničních, především amerických rukou. Nějak se za ty dodané zbraňové systémy zaplatit musí. Adolf vozil černozem z Ukrajiny vlakem do Německa, v tomto případě zůstane namístě. Co je tam ještě levně na prodej?

F. De Winter 27.8.2022 8:34

Drahé energie. To jsme přece chtěli, ne? Léta si volíme vlády, které na tom usilovně pracují, schvalují různé Green Dealy a podobné blbosti a my je volíme znovu a znovu, takže vlastně máme to, co jsme chtěli. Díky Putinovi se to teď může jenom a jenom urychlit a snadno zdůvodnit.

Ne přátelé, za drahé energie nemůže Putin. Energie je dostatek. Tato energetická krize je vyvolána uměle a je dlouho připravována. Za drahé energie může Evropská unie. Panstvo nahoře došlo k závěru, že JIM spotřebováváme příliš mnoho zdrojů a že nám třeba škrtit kohoutek. ONI dál budou létat po konferencích o globálním oteplování soukromými tryskáči. ONI se uskromňovat nebudou to jen vy milé ovce. A blbé ovce jim to žerou a tleskají. Globální oteplování, kovidismus, migraci, genderismus, protibělošský rasismus, protiruský rasismus, všechno ovce sežerou i s navijákem...EU:-P

V. Humble 27.8.2022 8:34

Je. Popsal jste co nas ceka. Pokud rychle nedokazeme vyrobit dostatek elektriny aby se poptavka uspokojila a cena zacale klesat ceka nas osud Argentiny nebo Venezuely

L. Beneš 27.8.2022 8:33

Nebojte! Ve včerejším televizním vystoupení premiér předvedl tolik rozhodného odhodlání, že jsem se o něj až bál. Nějak mu z těch starostí a pilné práce začaly řídnout vlasy. Když jme to vydrželi od února, odkdy to všechno vlád řeší, tak to vydržme až do konce roku. Od prvního ledna to prý bude všechno v pořádku. Těšme se.

V. Humble 27.8.2022 8:28

Elekrinu neprodukuji Cesi ale firmy ktere chteji prodat produkt za co nejvetsi cenu. Pokud mate firmu tak se snazite prodat s co nejvetsim ziskem. Burza problem neni trh naopak konkurencnim bojem cenu snizuje. Problem je pokrivene prostredi ktere EU v evrope vytvorila ve kterem se nevyrabi dostatek elektricke energie a jeji vyroba je draha. Proto cena stoupa. Pokud by jsme meli dostatek ci nadbytek elektriny v Evrope tak muzete mit treba 10 burz a cena bude porad nizka.

L. Beneš 27.8.2022 8:25

Naprostá pravda. Na jedné straně se*ou zelené ze strachu, až se přívod ruského plynu zavře, na straně druhé veřejně hlásají, že je třeba se od ruského plynu oddělit. Když je někdo blbej, tak je prostě blbej.

L. Žaloudek 27.8.2022 8:21

Tady už nefunguje zdravý rozum: Jestliže dnes kupují distributoři elektřinu za dvacetinásobek loňských cen, kdo ji od nich za ty dva roky koupí? Až mi ČEZ zdraží KWh na 40 korun, tak prostě všechno vypnu a snížím spotřebu na desetinu, protože na víc nebudu mít! Myslím, že to provede skoro každý a firmy rychle zkrachují. Nebo to tak není?

V. Humble 27.8.2022 8:13

Ketas byl dusledek ne pricina. Stejne tak jako dneska vysoke ceny energii nejsou pricina ale dusledek. Spatne je tedy bojovat proti vysokym cenam tim ze je stat zadotuje, spravne je bojovat proti tomu co jej zpusobuje a nedostatek regulace od statu to neni. To je to co lidem kteri upozornuji na Marxe vadi ze to nevede k reseni. Ostatne sam jste napsal ze ketasove okamzite vymizeli po zavedeni koruny a stabilizaci meny.

J. David 27.8.2022 8:10

A v tom tkví právě to keťasení a lichva EU. Co vyprodukuji, část si zkonzumuji sám teoreticky "za lacino", a teprve přebytky produkce vrhnu na burzu někam do Reichu EU. Jen dementní blb za lacino vše prodá, a pak draze nakupuje. Máme vůbec ve vlastnictví nějaké naše trubky na plyn, ropu, nebo i vodu? Furt jsme klasický protektorát EU s führerin von der Lejno.

F. Navrátil 27.8.2022 8:04

Pokud si někdo neobjednává plyn a ropu, je to projev blbosti. Pokud si někdo sám sobě zakazuje objednávat a platit plyn a ropu, tak je to blbost na kvadrát. Za to opravdu Gazprom nemůže.

V. Němec 27.8.2022 8:00

Ale Ukrajina zase ještě nestačila v devadesátých letech vychovat novou generaci Banderovských pohrobků. Jen se tam kradlo a kradlo.

V. Braun 27.8.2022 7:57

Pane autore, Lipská burza žádné zboží nenakupije, ta jen zprostředkovává obchody, že byste to se svým zasvěceným článkem o fungování obchodu nevěděl?

R. Polášek 27.8.2022 7:55

Tak do komunismu jsme se nikdy nedostali. Měli jsme tady socialismus a jinak pouze komunistické vedení Komunistické strany. A tržní mechanismy nebyly v té době oslavovány, ale naopak bylo oslavováno socialistické řízené plánovité hospodářství jakožto mnohem lepší než trh. Tržní hospodářství se jinak mělo využívat jen velmi málo čistě jen na vylepšování některých nedostatků plánovitého hospodářství. Mělo se takhle zavést a využívat plánovanými reformami komunistického vedení v roce 1968, viz Oto Šik. Které nám zařízla okupace 1968. A potom se tržní vztahy začaly částečně využivat na pokrytí nejhorších nedostatků plánovité socialitické ekonomiky několik let před Sametem v Gorbačovově Perestrojce.

R. Polášek 27.8.2022 7:43

Ukrajina promeškala okno příležitosti, kdy to mohla udělat relativně snadno a bezbolestně. To bylo tak od roku 1990 po nějak rok 2000 - 2005 .

V době Majdanu už bylo pozdě, Rusko už bylo po rozpadu socialistického bloku a Sovětského Svazu konsolidované a Putin už měl nejspíš hotové plány, jak území Sovětského Svazu a dost možná i bývalých socialsitických satelitů, jako ČR a Slovensko, postupně zase silou získat.

T. Diblík 27.8.2022 7:23

„Pod obchodní poctivostí rozumíme, že úplně všechny strany, na obchodě zúčastněné, musí být po uskutečnění obchodu bohatší, než byly předtím.“ — Tomáš Baťa

R. Polášek 27.8.2022 7:00

Tak ono ti takzvaní keťasi jen využívali možnosti, které jim vytvořil někdo jiný svými chybami. V současné době u nás ale problém nejsou keťasi neboli vysoké ceny energií, ale to, že těmi vysokými cenami odrovnáme českou ekonomiku a zrušíme si pracovní příležitosti. Neboli nebude ani tak velký problém, když někteří lidi nebudou mít na zaplacení energií, ale mnohem větší problém bude, když spousta lidí si nebude schopna na ty energie vydělávat, protože nebude mít kde pracovat.

A zvláště za současné vlády, která se dostala nahoru ne vlastní konstruktivní prací, ale posilováním Antibabiše, kterým akorát ničila a dehonestovala práci předchozí vlády, ale jako tehdejší opozice nic nevytvářela. A to je vidět i v její současné nekompetenci.

A doslova pravičácké ideologii, kdy ožebračení lidí vláda považuje jenom za nástroj, který napraví pracovní trh, protože přinutí těch asi 150 tisíc nezaměstnaných na pracáku jít do práce a ožebračení a bankroty firem jenom za nástroj, který odstraní z trhu parazitické nefunkční firmy, které prý Babiš držel uměle při životě a přílivem propuštěných lidí z těch firem oživí pracovní trh a přinese těm "správným" firmám ty správné zaměstnance.

L. Hančar 27.8.2022 6:57

Jen k té Ukrajině: ta se do současného stavu dostala právě násilným vysmeknutím se z ruského vlivu pod kuratelu Západu. A vystoupení z této slepé uličky bolí a bude bolet. Ukrajince, ostatní rejžují jak za kovidu.

J. Strakoš 27.8.2022 6:03

Přesně tak - volný trh v EU dostává dost zabrat pomocí regulací a dotací. Takže i to, kde a za kolik si koupíte mléko je ovlivněno nejen schopnostmi zemědělce, ale i tím, ve kterém státu se nachází.

A v případě elektřiny nebo vody bych to trhem taky nenazýval - těch regulací a omezení od státu je tolik, že si prostě vybrat nemůžete (například podpora OZE + povolenky, které platíte ať chcete nebo nechcete.

J. Krásenský 27.8.2022 5:16

Dlouho nebylo zřejmé, proč globální firmy tolik podporují ty zelené nesmysly až se to dnes vyjasnilo. Pomohly ekologům vytvořit nedostatkové hospodářské prostředí - kýžený to zelených cíl (ne)dobrovolné skromnosti, aby pak s odkazem na liberální zákony trhu mohly "realizovat" zisky v řádů stovek procent, což bylo v přebytkovém naprosto nepředstavitelné. A zdejší liberálové v roli užitečných idiotů je obhajují "protože liberalizmus, tržní vztahy a pozor na komanče." Gratuluji, liberálové. Kdypak prozřete ze svého blouznění? Až vám přijde účet za energie? [>-]

K. Machala 27.8.2022 0:51

Tady jde ale o antitržní či trh deformující regulace, není důvod házet na svobodný trh vinu za to, co je jeho opakem a popřením. Zejména Green Deal, který není ani green, ani deal, spíš zelenorudý diktát.

K. Machala 27.8.2022 0:48

Ano. Jsou tyto a další možnosti, a je jich dost. Ceny by pak výrazně klesly.

Keťasení není ten problém, je jím pokřivený trh a škodlivé pseudozelené regulace. I před sto lety nebyl problém v zlých lidech, ale nějakém činu státu. Toho předchozího, rozpadajícího se.

M. Grundmann 27.8.2022 0:45

Dnešní česká společnost dlouhodobě trpí nekritickým zbožňováním tržních mechanismů. Je to dáno tím, že tržní mechanismy byly po dobu komunismu oslavovány a lidé neměli žádnou zkušenost s negativními tržními jevy.

K. Nový 27.8.2022 0:21

Můžeme omezit export elektřiny na úroveň z loňského roku, a tím automaticky ceny pro spotřebitele v ČR spadnou.

Nebo můžeme zavést sektorovou daň na výrobu elektřiny na export, a z ní dotovat cenu pro spotřebitele v ČR.

Ovšem to by vláda musela chtít vládnout, a ne pouze poslouchat Brusel a Německo.

K. Nový 27.8.2022 0:19

Čas zrušit emisní povolenky, zrušit podporu OZE, zrušit prodej elektřiny na burze v Lipsku, omezit export elektřiny, obnovit těžbu uhlí, jak hnědého tak černého (kdyby to mělo znamenat bourání dalších vesnic či měst).

Ropu budeme schopni dovést vlaky, plyn nikoliv. Takže plyn budeme muset vyrobit z uhlí či ropy.

A postavit další jaderné elektrárny (ale pouze pro sebe, nikoliv na export).

To ovšem znamená postavit se Německu a EU.

Signalista na to nemá, to přijde až to za něj vezme někdo s drivem.

P. Diviš 27.8.2022 0:17

Je-li něčeho málo, cena toho stoupá. Alternativa je administrativní přídělový systém, nic víc v tom není.