24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

EKONOMIE : Keťasi táhnou Evropou

Keťas je slovo, které skoro upadlo v zapomnění. Málokdo věřil, že se někdy „keťasení“ vrátí, byť třeba v jiné podobě. Bohužel, ač je z historie nejvíce známo z doby 1. světové války, a to hlavně ve státech střední Evropy, dnes je „keťasení“ celoevropským jevem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kru 7.9.2022 5:35

Prodej českého plynárenství 'an block' /společnost Transgas a distribuční firmy/ se uskutečnil v roce 2002. Tehdy byl vydáván za mimořádný privatizační úspěch vlády...;-( RWE zaplatilo 4,1 miliardy EUR.

Transgas v té době přepravoval do západní Evropy asi 20 % veškeré spotřeby ruského NG.

Ten prodej se realizoval na nátlak Německa a potvrdil to klasické pravidlo platící pro všechny socanské vlády: Každá socialistická vláda (včetně EU komise) se vyznačuje inherentní snahou zabít každou husu snášející zlatá vejce, která se jim dostane do rukou. A nejen to, maso z ní nechají zkazit, peří rozpráší ve větru a ještě se chlubí, jak dobře si počínali. (D. Weber, Povstání)

8-o

P. Skřivan 29.8.2022 17:47

A tak to dopadá, když se právník plete do techniky. Chyba není, co se děje teď, ale co se dělo před tím. Tj. Mr. Babiš nepostavil plynovod do Polska, energetika je tu v rukou monopolů, které do ní malé zdroje nepustí a o jádru se jen mluvilo místo toho, aby se konalo: SMR, čili malé modulární reaktory. Hlavně že Řež na to měla nejméně dva výzkumné úkoly.

Samozřejmě: Němci udělali chybu, když věřili Putinovi, že není blázen. My ale na tom máme také svůj podíl, tak bych položil kámen a začal hledat řešení. Řešení není, že vystoupíme z nějaké burzy. Řešení je, že bude elektřiny dostatek, resp. přebytek. Pak si Putin může leda trhnout.

M. Grundmann 29.8.2022 16:08

Ještě v nedávné minulosti fungovalo netržně například školství. Studenti neplatili školné podle tržních mechanismů. Dnes se začínají i ve školství prosazovat tržní mechanismy, že student platí školné ve výši, která odpovídá zvýšení výdělku, kterého student díku studiu vydělá. To je maximální výše školného, které bude student ochoten zaplatit.

Většina společnosti funguje netržně. Pokud rodina začne fungovat tržně, tak se rozpadne. Pokud se všichni lidé začnou chovat systematicky tržně uvnitř nějaké firmy, firma zkrachuje. Tržní chování je sterilní boj a jednotlivé společnosti se dokážou odlišit tím, jak se jim daří tyto konflikty pacifikovat. V Africe se všichni všude chovají tržně a podle toho to tam taky vypadá. Afričané jsou schopni prodat i těla svých zemřelých příbuzných.

O. Vašíček 29.8.2022 13:07

Je jiná forma jednání? Zatím mě nic nenapadá. Každá smlouva je nátlaková. Jako kupující bych chtěl zboží, nejlépe, zadarmo. Jako prodávající chci co nejvyšší zisk (a pokud možno monopol, abych se nemusel moc starat).

M. Grundmann 29.8.2022 12:26

Problém je v tom : "pokud ne, zkusím jinde". Prodávající neprodává podle svých nákladů, ale podle toho, jak velkou nouzi cítí u kupujícího. Proto je to forma vydírání. V případě, že je zboží nedostatek, kupující nemůže jít jinam a prodávající může kupujícího vydírat. Může to také fungovat i naopak, když je zboží nadbytek.

Velká část mezilidských vztahů je založena na vzájemném vydírání. Lidé jsou na to natolik zvyklí, že si to ani neuvědomují. A toto vydírání je obvykle i legální.

O. Vašíček 29.8.2022 11:52

Bohužel i za ceny, které již zákazník platin nechce a někdy i nemůže. Pak se k tomu ještě přidá dotace a podpora těchto zákazníků, místo, aby se narovnal trh. Cesta do pekla.

O. Vašíček 29.8.2022 11:48

Dle vyjádření p. Tykače:

Výrobní cena z jeho uhelné elektrárny je 0,13Kč bez emisní povolenky. Se započtením emisních povolenek je to 1,6Kč/kWh.

Temelín má (myslím) těch 0,35Kč/kWh.

Jen zrušením emisních povolenek y mohla být cena třetinová.

O. Vašíček 29.8.2022 11:39

A na to jste přišel jak? Pokud je trh "volný" tzn. každý, kdo má produkt ho může nabídnout, a každý kdo jej chce si ho může koupit, pak se jedná o dohodu a ne vydírání. Já to chci a dám za to tolik, pokud souhlasíš, je to OK, pokud ne, zkusím jinde.

Pokud, ale zakážu některé straně volný obchod, pak se o trh již nejedná. A v současné situaci, kdy si některá strana s dodavatelem zajistila skoro monopolní dodávky komodit pro další účastníky "trhu" a ještě je opravdu podtrhuje vydíráním, tak se již o trh nejedná a skončí to špatně.

M. Grundmann 29.8.2022 0:49

Tržní mechanismus není nic jiného než legalizované vzájemné vydírání. Tržní mechanismy tedy logicky fungují pouze za situace, kdy obě strany mají srovnatelnou schopnost vydírat toho druhého. Pokud obě strany nemají srovnatelnou vyjednávací pozici, tržní mechanismy přestanou fungovat.

Vzájemné vydírání je přirozeným vzájemným chováním lidí. Úspěšné lidské projekty jsou však založeny na schopnosti lidí se chovat jiným způsobem, než se pouze vzájemně vydírat. Společnost, kde vše bude fungovat pouze na tržních principech, skončí pravděpodobně bojem každého s každým.

Je pro mě překvapivé, jak všichni oslavují tržní mechanismy jako ideální formu mezilidských vztahů.

L. Novák 28.8.2022 21:24

Dnes je snad topný olej daněný jinak než nafta? To bylo za totality, že nafta se prodávala za dvě různé ceny. Na topnou si pamatuju jakési poukázky...

L. Novák 28.8.2022 21:21

Babiš měl ve vládě nějaké odborníky? ;-D Které, proboha!

R. Polášek 28.8.2022 20:14

Měli by mít dieselagregáty. Jenomže to je nouzové řešení, protože taková elektřiny je extrémně drahá. I když si teď uvědomuji, že pokud dovezou ty správné topné oleje, v krajním případě mohou ty správné topné oleje klidně nalít do nádrží dieselů a produkovat elektřinu z nich. Správný topný olej je totiž defakto nafta, jak před 25 lety prokázali manipulátoři s ropnými daněmi na pohonné hmoty. Nemocnice by se tím akorát dopustila daňového přestupku, což by určitě, pokud by se to přiznalo, nemocnice doplatila chybějící daně a zdůvodnilo se to havarijní situací nedostatku elektřiny, neudělalo problém.

R. Polášek 28.8.2022 20:05

Vláda se nahoru vyvezla ne vlastní prací a úsilím, ale podporováním a rozdmýcháváním Antibabiše. Proto jsou kompetence vlády k vládnutéí velmi nedostatečné, většina členů vlády je tam ne proto, že jsou odborníci, ale proto, že v době vítězství byli zrovna na těch předních politických pozicích, ze kterých se do vlády často vstupuje, když se chce dostat ke korytům.

R. Polášek 28.8.2022 19:59

Jo, to může být. Akorát se někdy stane, že se článek podle nějakého odkazu nenačte a napíše mi to, že článek na webu bohužel není. A když ten přídavek smažu a nechám stránku načíst prohlížečem znova, tak to jde najednou rychle a se článek objeví. Nebo se v tom přídavku objeví 200 nebo kolik znaků "rozsypaného čaje" nebo "muřích noh" které jen velice těžko mohou být nějakou cestou , kterou by na internetu mohlo něco nějak putovat. Pokud to není nějaké vnitřní směrování nebo šifrování.

Dost se s tím setkávám, protože si dost článků archivuji a tudíž archivuji i jejich webové adresy.

F. Žůrek 28.8.2022 19:35

Petr Fiala je slabý premiér a stejně tak celá vláda je nepodařená. Nedokážou provést zásadní rozhodnutí a potom to také prosadit! Autor textu poukazuje velmi správně, že tehdy za první republiky vláda vládla! Že dokázala prosadit své požadavky. Ale my dnes tančíme (myslím naši vládu a významné politiky) jen podle Bruselu a zájmy občanů nejsou na programu těchto lidí. Německo je vůči nám nadřazeno. Tak tomu je!

R. Polášek 28.8.2022 19:34

Přesně tak R^

L. Novák 28.8.2022 19:33

Nemocnice obvykle mají své záložní zdroje el. energie pro případ výpadku sítě. Teď si asi budou muset zajišťovat i topné zálohy. :-/

L. Novák 28.8.2022 19:29

To, co je navíc v URL za křížkem nebo otazníkem je obvykle cesta, z níž se uživatel na danou stránku dostal (odkud). To mají kvůli statistikám.

R. Polášek 28.8.2022 17:52

Dlouhé odkazy ve schránce není takový problém jako ty dlouhé odkazy s těmi nadbytečnými přívěsky v příkazových řádcích prohlížečů. Bohužel neznám, co všechno prohlížeče musí kvůli těm přivěškům k webovým adresám navíc stahovat nebo dělat a tím navyšovat stahovaná data nebo navíc zatěžovat počítač, na kterém běží

R. Polášek 28.8.2022 17:48

Jinak střední spotřebitelé plynu by možná mohli relativně levně využít náš domácí zdroj a sice uhlí. Uhlí se dá zplynovat v generátorový nebo dokonce vodní plyn a ten by se mohl , pokud by se v hořácích vyměnily trysky a seřídily přívody vzduchu, použít v už plynových spotřebičích.

Cpát tento plyn, jak to navrhoval Středula, do plynovodů původně na zemní plyn je sice totální neználkovský nesmysl, ale použít ho místně v nějakých průmyslových provozech nebo vytápění místo zemního plynu už smysl dává.

Vývoj generátorů těchto plynů se sice zastavil před takovými 50 lety, ale okopírovat je a vybavit současnými čidly plynů a dalšími čidly a současným procesorovým řízením by neměl být zvlášť velký problém.

R. Polášek 28.8.2022 17:39

To dnes nikoho nezajímá, že možná dodávky plynu nebudou.

Lidi to teplo a další věci z plynu potřebují.

Viděl jsem rozhohovor v televizi tuším s ředitelem Motola, Motol se má stejným nákladem jako by je stál drahý plan, to je miliardu a pár set miliónů, předělat ny vytápení topnými oleji. Zřejmě proto, že topný olej se dá dovézt z obrovského množství zdrojů a to poměrně snadno i po silnici i po železnici.

L. Novák 28.8.2022 17:21

Tyhle weby, co automaticky nakopírují nesmyslně dlouhý odkaz do schránky (Ctrl+C) miluju...

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/eu-pomoc-drahe-energie.A220825_225246_eko-zahranicni_rie

L. Novák 28.8.2022 17:19

Vyděšený trh, panikařící Češi. Co se vlastně teď děje s energiemi a jak ceny zkrotit

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/otazky-a-odpovedi-k-trhu-s-elektrinou/r~1f43036822da11ed8b4e0cc47ab5f122/

Analýza: Peníze na boj s drahými energiemi jsou jako hašení ohně benzinem

https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/eu-pomoc-drahe-energie.A220825_225246_eko-zahranicni_rie#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=ekonomikah&utm_content=main

P. Diviš 28.8.2022 17:07

Budou to muset vyřešit, od toho tam jsou.

L. Novák 28.8.2022 16:11

Ten by měl být v uvozovkách, ne? ;-)

L. Novák 28.8.2022 16:09

Samozřejmě. V době, kdy byl el. energie dostatek nebo mírný nadbytek, tak ceny na burze udržovaly obecně nízkou hladinu ceny el. energie a spekulanti neměli prostor k vysokým ziskům. Od okamžiku, kdy si Německo začalo likvidovat jaderné i nejmodernější uhelné elektrárny a potrhle je nahrazovat Občasnými Zdroji Energie, se přebytek na trhu začal snižovat a projevilo se to už v průběhu roku 2021, kdy Německo mělo i v létě málo větru i slunce a spotřebovali si zásoby plynu chystané na zimu. Pak zablokovali uvedení NS2 do provozu, rusáci současně nechávali zásobníky prázdné, protože Německo i EU nechtěli s Ruskem uzavírat dlouhodobé smlovy. ZásTupci Greenpeace ve vedení EK plyn považují jen za krátkodobou náhradu uhlí (!!!), takže nic na řadu let dopředu. No a teď vidíme ty konce NEJHLOUPĚJŠÍ ENERGETICKÉ POLITIKY NA SVĚTĚ reprezentované ;-O Greenpeace a jejím klony, Ursulou von der Leyen a Fransem Timmermansem.

Německo náš vzor! :-P

M. Mucha 28.8.2022 16:04

To byl sarkazmus.

L. Novák 28.8.2022 15:54

Potíž je v systému, kdy distributoři nechtějí s nemocnicemi podepsat smlouvy o dodávkách plynu. Ani se jim nedivím, když není jasné, jestli plyn bude...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-nemocnice-bez-plynu-a-elektriny-pak-nebudu-ministr-prohlasil-valek-212625

P. Černý 28.8.2022 15:41

Špatná je informace, kterou přináší.

P. Diviš 28.8.2022 15:27

Taky v tom má hockey. Ideologický.