30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

EKONOMIE: Bizarní věda

V lednu 2008 deník The Wall Street Journal vyzval jako obvykle několik desítek ekonomů, aby dodali své předpovědi na následujících 12 měsíců. Ekonomové, jichž celkem bylo 54, předpověděli průměrný růst americké ekonomiky v roce 2008 na 2 procenta a nezaměstnanost koncem roku na hodnotě 5,2 procenta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 7.2.2016 22:43

Re: Fakebook

Je tu jisté podezření, ano.

P. Vaňura 7.2.2016 18:58

A jak do Vašeho schématu zapadají třeba náboženští

fanatici?

P. Vaňura 7.2.2016 18:57

Ač máte z velké části pravdu (rozdíly popsal pan Novák),

jde o to, že barák s danými parametry pod určitou cenu prostě nepostavíte. Cena pozemku může proto kolísat více, než cena domu, zejména, je li ten pozemek několikrát dražší, než budova.

Můj příspěvek se vlastně týkal zajištění hypotéky nemovitostí. To se považovalo za téměř 100% bezpečné, ale skutečnost ukázala, že tomu tak není. Státní dluhopisy v investičním portfoliu vytvořily podobný problém.

J. Mrázek 7.2.2016 17:57

Bůh vymyslel ekonomy, aby v tom ...

...nebyli meteorologové sami .....

M. Pivoda 7.2.2016 17:38

Mezi slepými je jednooký králem

To je zřejmě základ oné poptávané sociálně-ekonomické teorie. Schopnost se učit z vlastních omylů je samozřejmě pozitivní věc. A je třeba tuto schopnost i veřejně ocenit, protože ne každý je toho schopen.

Nicméně pointa je v tom, proč právě dvouocí mají být celý život poučováni od jednookých.

L. Novák 7.2.2016 14:02

Re: Fakebook

Facebook je dokonalý šmírovací nástroj, který sleduje všechny vaše kontakty, projevy, analyzuje je a uchovává k jejich dalšímu (prvoplánově reklamnímu) využití...

Dost, že něco podobného dělá Google a další služby.

K. Janyška 7.2.2016 11:39

Re: Ekonomie není vědou bizarní, je vědou tak složitou,

Co je to kompozitivní teorie ? Co je to spontánní řád lidského světa a lidské interakce ? Co je to lidská mysl ? Pokud tohle nevíte, nevíte nic... Dzp.

K. Janyška 7.2.2016 11:36

Lidský svět lze vysvětlit pouze a jen ekonomií a právem,

ničím jiným !!! Motivace lidí k činnosti a jejich schopnost se u toho nepozabíjet zcela jsou věcí těchto dvou disciplín. Žádné jiné... Dztp.

K. Janyška 7.2.2016 11:34

Re: Ekonomie není vědou bizarní, je vědou tak složitou,

Nemáte ani tušení o čem mluvíte, trdlo nevzdělané...Dzp.

K. Pavlik 7.2.2016 1:52

Re: Finanční krize v USA 2007

Bylo by to pekne kdybyste mel pravdu, bohuzel ale tomu tak neni. USA skoro polozily investicni banky ktere rozhodne nezjistovaly schopnost splaceni hypote - vzdyt zadnou hypoteku nedaly.Banky (ktere davaly hypoteky) dostaly poradne flastry za to ze falsovaly zda lze hypoteku splatit. Neplatici (tedy ti co si to paradne odnesli) byli prevazne bohatsi obcane kteri se chteli poradne nabalit.

J. Kanioková 7.2.2016 0:53

Re: ....

Jezusmarjáá, proč z "principiálních důvodů" ? Přiznám se, že jsem v šmejdění po netu absolutní amatér, a lezu všude, kde se jen cosi solidního dá najít. Co je na FB špatně ?

No a to jeho video je i na jeho stránkách u článku - Richard Sulík: Pán Juncker proti trhu bojovať nemôžete! - http://europskaunia.sulik.sk/richard-sulik-pan-juncker-proti-trhu-bojovat-nemozete/

J. Kanioková 7.2.2016 0:46

Že je Štětina pošahaný, to dokazuje každou chvíli

A že mladý kluk, který v mládí měl na ekonomiku "zvláštní" názor, a s věkem přibírá na zkušenostech a vědomostech... to je naopak příznakem zrání jeho osobnosti, mnohem většímu porozumění hospodářských zákonitostí- je to jen jeho plus..

L. Novák 6.2.2016 22:33

Re: Skutečně?

Mně připadá, že Kohout od vašeho stanoviska nijak vzdálený není a o nemožnosti "úspěšně řídit" tržní ekonomiku státními zásahy píše stále dokola.

L. Novák 6.2.2016 22:22

Re: Ekonomie není vědou bizarní, je vědou tak složitou,

Ekonomie je vědou potud, pokud používá vědecké metody.

Tohle snad můžete tvrit jenom proto, že o ekonomii a vědeckých metodách nic nevíte.

L. Novák 6.2.2016 22:18

Re: ....

Pro nás, co na Fakebook z principiálních důvodů nelezem, odkaz nemáte? ;-)

L. Novák 6.2.2016 22:17

Re: Lepší už to nebude!

Hehe, oni ti podnikatelé nejenom že mají kvalitnější informace v oboru, v němž podnikají, ale taky se snaží reklamou a marketingem chování masy občanů ovlivnit ku svému prospěchu... :-)

Politici už se to naučili taky.

L. Novák 6.2.2016 22:13

Re: Poptávka po nové sociálně-ekonomické teorii

Radikální změna názoru na cokoliv není znakem hlouposti, jsou-li pro změnu pádné důvody. Znakem hlouposti je naopak zabedněné trvání na nesmyslech, neschopnost se poučit.

Nevím, o jaké poptávce po nové sociálně-ekonomické teorii mluvíte. Různých sociálně-ekonomických teorií už bylo prezentováno množství, a přesto se různí pavědci zejména politicky orientovaní doleva pokouší vymyslet další a další, které v praxi zjevně nefungují, protože jsou obvykle v hrubém rozporu s ekonomickými principy...

M. Pivoda 6.2.2016 21:38

Poptávka po nové sociálně-ekonomické teorii

Poturčenec horší Turka? S úžasem sleduji, jak někteří lidé dokáží během svého života úspěšně změnit velmi radikálně svůj názor na to, co je po dobu mnoha let jejich života úspěšně živilo.

Například někdejší vášnivý komunista Štětina se přetvořil na zásadního antikomunistu - a opět na tom (zejména jako poslanec Europarlamentu) ekonomicky vydělal.

Ekonom Kohout, který v nejproduktivnější části svého aktivního života praktikoval ten "nejvědečtější možný přístup" k ekonomii, tzn. matematické modelování, tento přístup nakonec kriticky odvrhl. Nicméně stále nás poučuje - a zřejmě je to pro něj i ekonomicky docela výhodné.

Nezávidím těmto lidem. Mohl by se ale někdo pokusit popsat tento jev "radikálního životního zvratu" nějakou novou sociálně-ekonomickou teorií? Jaktože to funguje a v jakém specifickém prostředí?

Hovořilo se kdysi o kombinaci hlupáků a darebáků, která představuje smrtelnou kombinaci pro jakoukoliv demokracii. No budiž. Případ radikálních lidských životních zvratů je ale přece jen jiný. Proč to funguje?

P. Horak 6.2.2016 19:25

Re: Ekonomie není vědou bizarní, je vědou tak složitou,

Pan Hayek byl velmi prijemny a mily clovek. Napsal toho hodne ale byl stejne pomyleny jako kterykoli jiny ekonom. Jeste se v historii sveta nestalo, aby nejaky ekonom vytvoril system ktery by ktery by v praxi fungoval pro skutecne hospodarstvi. Ekonomie je asi tak veda, jako studovat kolik andelu se vejde na spicku jehly, pane Janyska. Teorie spontaniho radu je horsi ptakovina nez marxismus. Jestli se chcete trochu vzdelat, prectete si fundovany clanek pana Pavla Kohouta v dnesnim NP. dzp.

B. Rybák 6.2.2016 19:12

Lepší už to nebude!

Ekonomické chování občanů je závislé na jejich spotřebitelské a podnikatelské náladě. Být prorokem špatných zpráv a pak čelit obvinění ze zhoubného zničení těchto nálad si pochopitelně žádný ekonom (který není v důchodu) netroufne.

Podnikatelé ale mají kvalitnější informace než spotřebitelé a proto jejich náladu příliš ovlivnit nelze. Ceny dostatečně neinovovaného zboží klesají a spotřebitelé se stávají spekulanty s cennými papíry, až takto vzniklá "bublina" cen těchto papírů nakonec praskne!

B. Rybák 6.2.2016 18:55

Re: Finanční krize v USA 2007

Idiotské chování amerických hypotečních bank bylo vyvoláno idiotským politickým rozhodnutím (např. prezidenta Clintona), které zakázalo bankám zkoumat schopnost splácení u příjemců hypotéky!

J. Kanioková 6.2.2016 18:28

....

Richard Sulík v Europarlamente https://www.facebook.com/RichardSulik/videos/972030639543331/?pnref=story

K. Pavlik 6.2.2016 17:47

Re: Mě znejistila jiná věc, v Německu je v mnoha městech

Nebyla.Ze by nekdo napriklad v Montane pujcil na dum indianovi z rezervace je naprosta pitomost.Mistni banky mely dost soudnosti.Ty prusery byly v mistech kde se to chytrym bilym vyplatilo - ze pri tom skoro polozili USA je jen dusledek.

Vas znamy holt cekal moc dlouho - to uz je kapitalizmus.

V. Vaclavik 6.2.2016 17:04

Re: Skutečně?

Proc psat cokoli na toto tema, kdyz se nejde ke korenu veci? Kdyz se k nemu nejde, pak proto, ze se k nemu jit nechce. Tady se v kostce nechce pripustit logicky zaver, ze planovat, ridit hospodarstvi zeme, uspesne nelze, ze lze jedine do neho zasahovat a temi zasahy mu v zasade skodit, z principu veci. Kdo takovy zaver nevyslovi, je pritel prave tech statnich apartciku, regulovciku. A Kohout k nim dozajista patri, nectu jeho clanky poprve, aby bylo jasno. Mam ho precteneho do hloubi jeho kolektivisticke duse.

L. Novák 6.2.2016 16:20

Re: Mě znejistila jiná věc, v Německu je v mnoha městech

Nebyla to v USA vládní politika "hypotéka dostupná pro každého", která celý problém způsobila?

Mám známého v USA, IT specialista v Kalifornii. Plánoval si, že koupí dům, ale než si vytvořil finanční rezervu, ceny nemovitostí po poklesu na minimum začaly prudce stoupat a on musel svůj záměr přehodnotit...

L. Novák 6.2.2016 16:14

Re: Šejno, zase plácáte...

Jenomže ten stavební materiál nestojí všude stejně a práce vložená do stavby taky ne. Navíc stavba v hustě zastavěné části města, jako je Praha, se neúměrně prodražuje různými omezeními (doprava, hluk, prašnost, zábor chodníku apod.) O byrokratické zátěži ani nemluvě. No a v Praze jsou ceny i platy obecně vyšší než jinde. Takže ta stavba v Praze stojí rozhodně víc už na nákladech. Že jsou pozemky v nejvyšší cenové hladině, je pochopitelné.

K. Pavlik 6.2.2016 15:25

Re: Mě znejistila jiná věc, v Německu je v mnoha městech

V USA to kupodivu nezavinili "lidskoprávní" organizace - coz je opravdu dost pozoruhodne. Hodne bank dostalo flastry za to ze davaly uver tomu komu nemely - holt bankovni urednici chteli velke premie.

Pruser dovrsily velke investicni banky - tim se to stalo opravdu velkym pruserem.

Ono se to i v Nemecku vyresi. Pred lety byla cena pozemku cisarskeho palace v Tokiu vetsi nez cena cele Kalifornie.

M. Šejna 6.2.2016 15:05

pane Vaňuro

cena pozemku opravdu výrazně ovlivňuje celkovou cenu nemovitosti. Pokud si postavite vilu v Praze na Hanspaulce, nebo v Horní Dolní, pak cihla, beton a zedník stojí všude zhruba stejně. Rozdíl ceny je jen a pouze v místě, kde ta vila bude stát.

P. Götze 6.2.2016 13:39

Re: Ekonomie není vědou bizarní, je vědou tak složitou,

No ja bych spis rekl, ze za ekonomii se schovavaji politicka rozhodnuti. Kazde politicke rozhodnuti s dopadem na ekonomiku potrebuje nejaky ten "tym odborniku z oboru ekonomnie", kteri to pomuzou politicky protlacit. Ekonomie jako takova je spolecenska veda, popisujici vazby ve spolecnosti. Rozhodne tady nikdy nemela byt od toho, aby predpovidala "ekonomicke pocasi" ve state, na kontinente, ve svete. Muj osobni nazor je, ze cely problem ekonomie je ten, ze byl proste a jednoduse jako obor "ukraden" politikou.

P. Vaňura 6.2.2016 12:35

Mě znejistila jiná věc, v Německu je v mnoha městech

cena pozemku až 5x vyšší, než cena domu, který na něm stojí. Protože cena pozemku je v podstatě dána "náladou na trhu," je takováto zástava neporovnatelně nejistější, než je v případě nemovitosti předpokládáno. V USA je to na některých místech stejné.

A když se do toho v USA zapojily "lidskoprávní" organizace s "kvalitami" ombudsmanky Šabatové, bojující oproti "diskriminaci" žadatelů o úvěr, nemohlo to skončit jinak, než průšvihem.