28.7.2021 | Svátek má Viktor


EKONOMIE: Bizarní věda

6.2.2016

Ani několik let po finanční krizi ekonomie nedokázala najít novou diagnostickou metodu

V lednu 2008 deník The Wall Street Journal vyzval jako obvykle několik desítek ekonomů, aby dodali své předpovědi na následujících 12 měsíců. Ekonomové, jichž celkem bylo 54, předpověděli průměrný růst americké ekonomiky v roce 2008 na 2 procenta a nezaměstnanost koncem roku na hodnotě 5,2 procenta.

Jenomže v září téhož roku začala akutní fáze americké finanční krize. Vzpomínáte si? Fannie Mae, Bear Stearns, Lehman Brothers... Nakonec se ukázalo, že americká ekonomika v roce 2008 poklesla o 0,3 procenta a prosincová nezaměstnanost vyšplhala na 7,3 procenta. Že se v říjnu 2009 nezaměstnanost dotkne hranice 10 procent, o tom v lednu 2008 nemohl mít nikdo ani tušení.

Hlavní pointa ale teprve přijde. Z dotázaných 54 ekonomů jen tři předpovídali recesi – ovšem v lednu 2008 již americká ekonomika v recesi byla. Ekonomika byla v recesi již od prosince 2007, ale ekonomové to nepoznali. Oficiálně byl totiž začátek recese vyhlášen až v prosinci 2008, rok po jejím začátku.

Co to znamená? Naprostá většina ekonomů nedokáže předpovědět recesi ani v době, kdy už nastala. O včasném varování (rok předem, nebo dokonce déle) je možné nechat si jen zdát.

Jak předpovědět recesi

Vraťme se zpět do roku 2016. Také v lednu tohoto roku se mezi ekonomy diskutovalo o možnosti recese ve Spojených státech i ve světě. Zmínil se o ní i profesor Lawrence Summers, bývalý americký ministr financí, během nedávné diskuse na půdě organizace Council on Foreign Relations: „Existuje nezanedbatelná pravděpodobnost – řekl bych, že zhruba třetinová, možná větší –, že podstatný pokles světové ekonomiky, včetně USA, bude hlavním příběhem roku. Je pravda, že akciové trhy předpověděly devět z pěti minulých recesí, jak poznamenal Paul Samuelson již před padesáti lety. Je také pravda, že profesionální ekonomové předpověděli nulu z pěti minulých recesí.“ (smích v sále)

Narážka na proslavený Samuelsonův bonmot se samozřejmě týká nedávného poklesu světových akciových trhů. Je skutečně pravda, že pokles cen akcií bývá jedním ze včasných signálů recese. Bylo tomu tak mimochodem i v říjnu 2007, kdy akciové trhy vytušily blízkost recese dříve a správněji než ekonomové. Ale je též pravda, že akciové trhy mohou padat i z jiných důvodů, a jako předpovědní nástroj jsou tudíž nespolehlivé.

Lawrence Summers ovšem pokračoval: „Časopis The Economist uvedl zajímavou statistiku. Mezinárodní měnový fond uveřejňuje každý duben předpovědi pro všechny členské země. Během posledních několika desetiletí bylo 220 případů, kdy růst byl kladný v roce T a záporný v roce T+1. Z těchto 220 událostí dokázal MMF správně předpovědět přesně nulu případů.“

Znamená to, že MMF je arogantní byrokratický moloch, kterému na kvalitě předpovědí vůbec nezáleží? Ale ne. MMF se zajímá o kvalitu vlastních předpovědí. Má dokonce pro tento účel speciální malý výzkumný ústav s názvem Independent Evaluation Office. Jeho výsledky jsou pozoruhodné.

IEO prognózy fondu nešetří. Ve zprávě z února 2014 konstatuje, že „prognózy MMF nejsou soustavně posunuté jedním ani druhým směrem a nejsou ani lepší, ani horší než prognózy srovnatelných organizací. Nicméně mají sklony být soustavně přehnaně optimistické v období místních, regionálních i globálních recesí. Za druhé, ukazuje se, že předpovědi fondu nedostatečně zohledňují váhu Číny, Německa a USA v rámci globální ekonomiky.“ To ještě není zdaleka všechno – například se ukazuje, že varování před recesemi mívají velmi vysokou pravděpodobnost být falešná (56 až 74 procent případů).

Jsou na tom soukromé společnosti lépe než mezinárodní organizace? Ne. „Nikdy nepředpovídám recese,“ řekl pro časopis The Economist makroekonom, který si nepřál být jmenován. „Kdybych měl pravdu, nikdo by mi nepoděkoval; kdybych se mýlil, dostal bych padáka.“

Šance na planý poplach

Co toto všechno znamená v praxi? Především, až se bude blížit další recese, nečekejme včasná varování od odborníků na slovo vzatých. Za druhé, pokud ekonomové budou přece jen varovat včas, existuje slušná šance, že půjde o falešný poplach. Za třetí, pokles cen akcií možná signalizuje recesi, ale třeba také ne. Za čtvrté, je úplně scestná představa, že kupovat nebo prodávat akcie na základě makroekonomických analýz má vůbec nějaký smysl. (Na základě analýz HDP, nezaměstnanosti a podobných tradičních ukazatelů, abychom byli přesní.)

Za páté, ekonomie jakožto disciplína není v nejlepším stavu, když ani několik let po finanční krizi a po epizodě známé jako Velká recese nedokázala přijít s novými diagnostickými prostředky. Člověk by čekal záplavu odborných prací na téma „včasná diagnostika hospodářských recesí s využitím statistik XYZ“. Nic takového se nestalo. Při popularitě sloganu „Big Data“ je to zvláště překvapivé.

Namísto toho jsme zaplavováni hrůzyplnými popisy katastrofických dopadů nižších cen benzinu. Jako kdyby ze všeho největším zlem byl klesající index spotřebitelských cen. Jak bizarní.

Autor je ředitel pro strategii, společnost Partners

LN, 1.2.2016

Nová ústava.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.