15.5.2021 | Svátek má Žofie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
tom 3.6.2009 10:39

Re: Dotace jso zločin

jeste ze jsou penize z odprodanych emisnich povolenek tj. nejsou ze statniho rozpoctu a musi byt vyuzite timto zpusobem ktery si ircil kupec tj Japonsko

kůrovec 2.6.2009 22:39

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Milý pane,pokud si budu chtít za své zateplit stávající RD,tak k tomu nepotřebuji žádné tepelné posouzení,pouze projekt,který je dle mého trochu zbytečný.Je zde daný určitý zateplovací systém o určité tloušťce a to je tak všechno.

františek 2.6.2009 22:15

Dotace jso zločin

Cokoli, co je placené z peněz daňových poplatníků by mělo být děleno tak, aby z toho měl prospěch maximální počet poplatníků. Granty, projekty a dotace mají smysl jen tehdy. když nejdou z našich daní. Daně nechť jsou vynakládány například na na dopravu. Ti, kdož chtějí být zatepleni a nemají na to, nechť si naleznou soukromého mecenáše nebo si půjčí.

Herdík 2.6.2009 21:53

Re: na idnesu:

Honzak je Váš otec, Zebro? To jej dost lituji. Nebo zase jen ten třeskutý humor ve Vašem arogantním stylu?

PODNET 2.6.2009 20:31

ODKAZ NA PODROBNĚJŠÍ ANALÝZU

 http://www.ekolist.cz/nazor.shtml?x=21854508-o

PODNET 2.6.2009 20:29

ODKAZ

8-ohttp://www.ekolist.cz/nazor.shtml?x=2185450

vládík 2.6.2009 20:18

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Jo, tři. Ale vzhledem k oponovanému jsem uváděl jen dvě. Třetím může být změna kotle.

vládík 2.6.2009 20:14

Re: Občan nemůže uspořit nic

Takže nikoliv vina kapitalismu.

Honza42 2.6.2009 19:15

Re: ta složitost je třeba záměrná.

Samozřejmě, je přece nutno podporovat výstavbu vytápěných bazénů. Co je na tom divného????;-D

P 2.6.2009 19:13

O takové poslance a dotace nestojíme

Dotace, aby měla smysl, musí být dělaná tak, aby ji mohli lidé využít. To co bylo schváleno, nemá pro majitele domů smysl, protože administrativa s tím spojená, je finančně náročnější než dotace. Mám dojem, že celá akce je finanční spekulací určitých zájmových skupin.

Honza42 2.6.2009 19:13

Za trest ??

yenda 2.6.2009 17:57

Re: Další důvod, proč nevolit Zelené

Pane Streite, váš blog jsem si přečetl, s mnohým souhlasím, s výjimkou jedné ale o to důležitější věci, kterou buď z nevědomosti nebo z důvodů propagandy se často v textech užívá.  Příklad: Zateplení stojí více energie, než ve skutečnosti stojí.  Protiargumnet: Pokud cena za zateplení se v dohledné době, tj. v horizontu 10 - 12 let vrátí ve finanční úspoře za vytápění , potom samotná energie použitá v procesu zateplování (výroba polystyrenu, náklady na dopravu, náklady na el. energii na stavbě apod.) je nutně menší, než ušetřená energie. Vysvětlení: Protože energie jak zahrnutá v zateplování tak uspořená je prodávaná za tržní ceny není nikým dotována, tak to tak je. ;-)

Příklad praktický: zateplení RD stoj cc 200 tis. Cena vytápění před zateplením je cca 50 tis/rok, po zateplení je  30 tis/rok, potom je návratnost 10 let, nepočítaje růst cen za energie.

V případě výměny oken bývá efekt ještě větší. Běžná okna stará cca 35 let většinou mizerně těsní, navíc mají 2,5 krát menší tepelný odpor proti současnému standartu.

D.M. 2.6.2009 17:55

za jakou stranu tam sedis?

Jeste bys nam Vlasaku mel napsat, ZA KOHO v tom EU-parlamenty sedis. Protoze neni dulezite kde sedis, ale za koho sedis!!;-D

vena 2.6.2009 17:46

Re: Jednoduchost nebo komplikovanost

A hlavně spřátelené firmy by přišly o dobrý kšeft za státní peníze.

MPL 2.6.2009 17:30

Jednoduchost nebo komplikovanost

Zrovna včera jsem četl (myslím, že to bylo květnové číslo VTM science), že něco podobného funguje na Aljašce už roky. Firmy, které tam nějak devastují životní prostředí musely vytvořit fond a z něj se vyplácí obyvatelům určitá částka (naposled to bylo něco přes 2000,-USD/rok). Patrně každý si s těmi penězi může provést cokoli dle svého uvážení, ale tím si nejsem úplně jistý. U nás došlo k rapidnímu snížení emisí CO2 a myslím si, že by z toho měl mít užitek každý, nejen ten, kdo chce TČ nebo zateplovat dům, atp. To velké snížení emisí CO2 nebylo zadarmo, bylo placeno i z našich daní a i jinak se na tom každý obyvatel ČR podílel. Takže dle mého názoru, jestli Japonci mají vysoké emise CO2 a my relativně nízké, pak peníze za tyto "odpustky" by měli dostat všichni lidé u nás a bez nějakých komplikací. Ať s nimi dělají co chtějí. Přece mnozí lidé už dávno své domy zateplují nebo si mohou přilepšit na kvalitnější  auto s nižšími emisemi, budou mít víc peněz na ekologičtější topení a to bez těch u nás běžných šílených obstrukcí s vyřizováním dotace. A i ti co to prolijí hrdlem v baru, tak taky snižují emise (v zimě), protože když jsou v baru mají doma topení na minimum. Jenže zelený byrokrat je "nejchytřejší", tak proč by se to řešilo jednoduše, když to jde složitě? Přišel by o své razítko.

E.T.R. 2.6.2009 16:11

Re: Občan nemůže uspořit nic

Vzpomínám si, že za minulého režimu se vypínal i proud v rámci šetření. A bylo to v době, kdy se začínaly používat PC. Vývojáři měli tenkrát óóóhromnou radost.

MS 2.6.2009 16:10

Re: ta složitost je třeba záměrná.

Já bych to viděl jednodušeji. Dotace by byly určeny přímo pro vybrané výrobky (okna, tep.čerpadla atd. s podmínkou zabudování do určité doby), v případě nesplnění doplatek do pův. ceny. Jinak ty různé atesty a posudky jen odčerpávají peníze bez užitku. Instaloval jsem tep.čerpadlo zároveň s isolací stropů a zatím částečně oken a když jsem zjistil, že za posudek dám asi 15-20 tisíc abych možná dostal dotaci 50tisíc, tak jsem to nechal být. Pak mne ovšem překvapilo, že Mountfield prodává tep. čerp. pro ohřev bazénu již s odečtenou dotací.

skrebec 2.6.2009 15:49

Re: Občan nemůže uspořit nic

U nás na sídlišti se asi před třemi roky rekonstruovalo tepelné potrubí od kotelny k paneláku. A než to spravili, co pamatuju (nar 1977) rostla na trávníku nad potrubím zelená tráva celoročně. Prostě leden, venku mínus deset, 30 cm sníh, a přes zasněžený trávník se táhne cca 3m pruh trávy, které by celoroční péči musela závidět i ta z Wimbledonu:-D  Kolik peněz tohle vytápění ulice muselo za ta léta stát, to si netroufnu ani odhadnout.

Jo, co je to spravený, teče i na 6. poschodí z teplého kohoutku teplá voda "na první pokus" a ne až poté, co si přes měřič pustíte všechnu vodu od kohoutku až po kotelnu (cca 400 m)

skrebec 2.6.2009 15:36

Dle zákonů prof. Parkinsona

Zapomněl jste na hlavní skupinu adresátů téhle dotace - lidi, kteří se zapojí do dotačního řetězce na úseku vypracovávání a schvalování.  Viz eurofondy. Mimochodem, vsadím cokoliv, že na tuto agendu se budou muset nabrat noví úředníci a že když tato akce skončí, budou úředníci přesunuti na jiné úseky (čti : nebudou propuštěni jako nadbyteční).

para 2.6.2009 15:20

Re: ta složitost je třeba záměrná.

Lecos v tom systému asi zrovna pružné nebude - asi tam i kus zbytečné byrokracie překáží - což o to. Ale copak je v naší tunelařinou proslulé zemičce možné rozdávat peníze na jakoukoli bohulibou činost jen na čestné slovo? Já si Janorino pamatuji, že takto se "ozčestnily" nejen fondy ale celé fabriky i výrobní odvětví a dotyční jsou ještě dnes nepostižitelní nebo kdesi na "Bahamách"...

Ono je snadné systému něco vytýkat ale je daleko těžší nabídnout něco efektivnějšího. Já osobně jsem rád, že se s tím vůbec začalo a doufám, že po prvých zkušenostech, prověrkách atd se systém ještě vyladí. Ti zatracovaní zelení mají oproti ostatním stranám jednu velkou přednost - nemají na svém kontě žádnou velkou korupční aféru. V tom jsou oproti dalším úplní břídilové. Možná se ted ale trochu úskoprse bojej o tuto výhodu přijít a dost možná jsou i lidé kteří by je mezi sobě rovnými korupčníky rádi viděli.:-(

para 2.6.2009 15:06

Re: Zelení ekoteroristé jsou banda-

Draku s tou penalizací na převody starších aut a tím nucení k obnově vozového parku bez adekvátního nárůstu efektivity těch aut nově do provozu dávaných s Tebou souhlasím - také jsem zaplatil.... To je zbytečně tvrdé právě na ty nejméně majetné.  Naopak uhlí by mělo být zdraženo podstatněji - i na několikanásobek - jako strategická surovina kterou máme u nás už jen na cca 50let a potom zkončí jen proto, že externality z jeho spalování se prakticky nikde do nákladovosti nezapočítávají a že energetici si jeho spalováním a vývozem na lukrativní trhy mastí kapsu ve velkém stylu. Vedo a vede to k pokřivení celého trhu i relací v energetice i průmyslu kde za podobné imise by JE či chemičku už dávno zavřeli.... Možná by odpovídající zdanění zavčas ukázalo vážnost energetické situace a ještě zavčas by jsme začli šetřit i stihli postavit další JE.

Bandy jak píšeš jsou organizované skupiny a na to aby efektivně bránily zelení drancování přírodních zdrojů nadnárodními společnostmi jsou dost špatně zorganizovaní. Vadí hlavně těm nejbohatším zlatokopům a ti si stěžují, že pro chudáky jim už nezbývá tak velká úlitbička jak měli v plánu. Zkrátka přišel možná i drak 2 a ted zlostně pláče na nesprávném hrobě a developrům..  je jen k smíchu.;-)

JanaB 2.6.2009 14:53

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Opravdu je na to třeba stavební povolení? Domnívám se, že  nikoliv. Už před změnou stavebního zákona zateplovali družstevní dům mé kamarádky, a vím naprosto přesně, že k tomu stačilo pouze ohlášení na úřadech, žádný projekt rozhodně nedodávali. Vím to proto, že kamarádka je členem představenstva a je stavařka a zařizovala to ona. A s okny je to stejné - pokud se nemění vzhled budovy a nemění se rozměr oken, nemusí se žádat o stavební povolení, ale pouze by se mělo provést ohlášení stavebnímu úřadu.

JW 2.6.2009 14:52

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Chyba, tři opatření, pokud mezitím nebyla snížena laťka.

para 2.6.2009 14:48

Re: Další důvod, proč nevolit Zelené

D.S. a není spíš naopak "pošetilé a škodlivé" takové sociální inženýrství a další chování lidstva které přírodní zákonitosti ignurují.;-)

janoryna 2.6.2009 14:44

ta složitost je třeba záměrná.

lidé zjistí, že i bez té dotace to stihnou za stejné peníze. a potom se řekne, peníze by propadly, je potřeba je honem utratit jinak. a na to možná již lidi, co se spolu baví čekají...

Zebra 2.6.2009 14:42

Re: na idnesu:

Konečně příspěvek k věci, fotr. K článku o zateplování informace o teplouších.

Zebra 2.6.2009 14:41

Re: Tento projek je šitý na míru pro ČR z EU !!

Ano pěkně je odvedeme do Bruselu, který je hlavním městem Japonska, jak ví každá stará sůva ;-D.

honzak 2.6.2009 13:37

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

souhlas! Proto nadávám! Okna jsme měnili před 3 roky, za svý. Teď se mění stěny na schodištích a bude to taky za svý. Střecha loni (za 40 let díry v plechu skrz, taky za svý (bez výměny izolačních vrstev, na to nemáme).

Takže zateplíme a utřeme hubu. Nechť, byli jsme před buršíkem a budeme i po něm!

vládík 2.6.2009 13:09

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Nyní vychází 12÷15 cm - změna ČSN.

vládík 2.6.2009 13:08

Re: Nejdřív se poučte!!! Pak (snad i) piště

Jenže samotná výměna oken pro dotaci nestačí. Je potřeba provést alespoň dvě opatření.