Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKOLOGIE: Řepka není pro pole největší problém

Sytě žlutě kvetoucí a nasládle intenzivně vonící řepka budí každoročně v tomto období emotivní diskuse o tom, zdali je na našich polích tak velké množství této olejniny žádoucí.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
AH

15. 5. 2015 18:15
Vážený pane Havle

Největšími škůdci české přírody jsou pšenice (60% osevní plochy) a řepka (28 % osevní plochy). Ty vytlačily tradiční chlebové žito (nyní 2% osevní plochy), půdu o dusík obohacující luskoviny (nyní ani ne 2% osevní plochy) a zejména pro nás klimaticky výhodné brambory (nyní 2% osevní plochy).

Pokud o tom nevíte, tak podle názorů skutečných odborníků na zemědělství by z hlediska diverzifikace osevních rostlin a struktury spotřeby neměl poměr osevních ploch řepkou přesáhnout 15%. Co nad to jest - od ďábla jest.

Současná masivní mediální podpora konzumu řepkového oleje je lživou propagandou. To věděli již naši předkové, kteří v převážné většině používali řepkový olej do olejových lampiček. Za první republiky nebylo oseto ani 1% osevní plochy a nikomu to nechybělo.

0 0
možnosti
PM

P. Mach

15. 5. 2015 21:58
Re: Vážený pane Havle

Bolševik hrbek jako obvykle žvaní kraviny. Které odborníky na zemědělství myslíš hrbku? Snad ne ty komunistické, jejichž 40ti leté hospodaření způsobilo totální devastaci půdy a krajiny v této zemi. Havel má samozřejmě pravdu, škody přetrvávající z komunistických časů neblahé paměti, jako potoky přeměněné na narovnané a vybetonované stoky, obrovské lány, ze kterých půda při každé deští mizí jako pára nad hrncem ohromně škodí.

0 0
možnosti
JS

15. 5. 2015 16:31
Pane agrární analytiku,

neobhajujte neobhajitelné. Problém není v řepce, ale v dotacích na její pěstování. Kdyby těch nebylo, automaticky by oseté plochy klesly na úroveň danou potravinářským využitím, třeba i na to smažení. Tam je vhodný, na rozdíl od oleje olivového. To, že na olivovém oleji smaží „celebritní“ televizní kuchaři je sice pravda, ale nedělají to DOBŘÍ kuchaři. Extra panenský olivový olej je sice skvělý do salátů a vůbec na studenou kuchyni, ale jeho tepelný rozklad nastává dokonce dříve než u sádla nebo másla. Takže: Řepka ano, ale na smažení a ne do motorů!

0 0
možnosti
KJ

15. 5. 2015 10:53
Havel, Havel, vy se mi v poslední době zdáte

nějakej koupenej nebo co... Dzp.

0 0
možnosti
JV

15. 5. 2015 9:31
Přiznám se, že nechápu nadávání na žlutá pole.

Mně se to vlastně vždycky líbilo, možná i proto, že nejsem alergik. Zajímavý článek. Neúcta k půdě a lehkovážnost, s níž ji ničíme, je vskutku zarážející.

0 0
možnosti
AA

A. Alda

15. 5. 2015 9:22
Naprosto s Vámi souhlasím, pane.

Jen ještě dodávám, že řepka není alergenní. A půdu nedevastuje. Jen srny a laně s ní mají problémy, když se jí přežerou, a pak dochází k většímu počtu kolisí s auty.

0 0
možnosti
VV

V. Vovák

15. 5. 2015 9:35
Re: Naprosto s Vámi souhlasím, pane.

Řepka alergen není, ale řepkový pyl je jedním z nejagresivnějších alergenů. Co si představujete pod pojmem "půdu nedevastuje" nevím, ale řepka ozimá má například největší spotřebu síry ze všech pěstovaných plodin. Je to 45-70 kg síry na hektar. A tu síru do půdy musíte nějak vpravit. Jinak, než hnojivy to neuděláte.

0 0
možnosti
RK

15. 5. 2015 7:01
to skoro vypadá...

... že nejsmysluplnější by bylo zastavit dotace, aby zemědělci, "mající újmu" ze své činnosti, konečně šli dělat něco, co by jim přinášelo zisk bez toho, aby lezli do kapes svých sousedů.

Škoda, že takovýto návrh v článku nepadl

0 0
možnosti
IF

15. 5. 2015 3:33
Předtavme si na místě řepky kachní farmy

Šlo by to. Pak bych nemusel při cestě vlakem známému z ciziny letargicky ukazovat na česká pole se slovy : "Řepka., řepla.., řepka." Kachní maso se často člověku hodí víc než nafta a benzin.

0 0
možnosti
PD

P. Dvořák

15. 5. 2015 7:46
Re: Předtavme si na místě řepky kachní farmy

Vy jezdíte na kachny?

:-))

0 0
možnosti
JB

J. Bruner

15. 5. 2015 2:42
hrubé srovnání

z hektaru řepky  se ročně získá kolem 4 tun, což je 0,4 kg z metru čtverečního a odpovídá to 3 kWh v nádrži auta. Fotovoltaika dá ze stejné plochy 125 kWh a s mnohem menší námahou. Pravda, medu nedá panel ani kapku, ale zase žádná eroze. V čem je tedy ona lahodnost řepky?

0 0
možnosti
AB

15. 5. 2015 6:25
Re: hrubé srovnání

Nutno dodat , že od těch 3kWh v nádrži auta musíte odečíst 2,8 kWh na podmítku ,orbu,osev, chemii (herbicidy fungicidy, pesticidy.....) a sklizeň . Takže je to nalej vylej - bez dotací hloupost.S tou fotovoltaikou vám vychází roční koeficient využití instalovaného výkonu 14% , tato mizernost bez vyřešení akumulace - bez dotací hloupost.

0 0
možnosti
VP

15. 5. 2015 1:02
EKOLOGIE: Řepka není pro pole největší problém

Opět jedna ukázka "blbnutí lidí". Stejně jako dřívější diskuze o kůrovci na Šumavě, zda je zdravější máslo nebo rostlinný tuk tak i současná řepka. Jedni tvrdí, že je to špatné a druzí naopak. A obě strany argumentují fundovaně, že oběma lze věřit. Přitom pravda je jedna a často mimo aktuální diskutované. A nejhorší je výsledek těchto aktivit, viz Šumava. To jsou slavní ekologové.

0 0
možnosti
PS

15. 5. 2015 22:42
Re: EKOLOGIE: Řepka není pro pole největší problém

Řepka by měla být pěstována pouze pro účely potravinářské, a výběrem a šlechtěním odrůd by měla být získána a pěstována odrůda s nejmenším podílem kyseliny erukové. Pokud by toho bylo dosaženo genetickým inženýrstvím, nejsem proti. Ať se o řepce říká cokoli, má jednu výhodu, je ve sklizňové zralosti ještě před obilninami, a umožňuje po ní ještě v červenci zaset zelené hnojení, jež bude v říjnu zaoráno a pomůže zvýšit obsah humusu v půdě.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz