15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Ovce a vlci

V posledních dnech se v médiích objevily informace Hnutí Duha, CHKO Broumovsko a Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) o údajně špatném přístupu chovatelů k předcházení útokům vlků na domácí zvířata.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kavan 23.12.2020 12:08

Jenže právě proto, že pasení ovcí na 24 hodin denně není práce pro každého, můžete mít drobné chovatele, kteří mají jen pár oveček na spásání louky a trochu toho samozásobitelského masa. A nebo, jako já, pár koz na mlíko. Ještě před čtyřmi lety tohle šlo, a ve skutečnosti se to různými dotacemi ze strany státu podporovalo. Jenže pokud pomocí vlků vytvoříte podmínky, za kterých mohou fungovat jen profesionální pastevci schopní to provozovat 24 hodin denně, tak se nesmíte divit, že o ty drobné chovatele přijdete.

Pokud chcete, aby se chovatelé mohli o svá zvířata postarat, tak jim ale nesmíte zakázat se bránit. Nebýt zákonů, mnohý drobný chovatel by už ted měl flintu a vlky střílel kde by na ně narazil. To by fungovalo, je to staletími ověřená metoda.

V. Petr 23.12.2020 12:01

A proč má někdo vydávat VLASTNÍ PENÍZE, aby nějaký krasoduch mohl vypouštět do přírody nebezpečné vlky. Ať to krasoduchové platí ZE SVÉHO!

V. Petr 23.12.2020 11:56

Potřebujeme. aby se nám po kraji toulaly nebezpečné šelmy? Co takhle vypustit do přírody lvy!

Z. Roller 23.12.2020 11:23

Učím předmět chovatelství u budoucích pracovníků zoologických zahrad, mimo jiné i stavby a zařízení. Vážený pane, vy byste šel do zoo, kde mají kolem výběhu vlků plot vysoký pouhých 150 cm? Ohledně zabezpečení ovcí na noc doporučuji jednak článek v Reflexu 51/52, jednak podívat se například na jednu ekofarmu na Horskou Kvildu. Pastevecký pes opravdu není pro každého, ale pasení ovcí jakožto práce na 24 hodin denně také ne. Doporučuji pobesedovat s ovčáky na Slovensku, jako jsem to při každé příležitosti dělal já. Párkrát za noc vystřelit světlici a mít tak na celou noc vystaráno je strategie hodně naivní. Ti vlci totiž nejdou jen tak pro zábavu mordovat ovce. Ti se jdou nažrat a udělají pro to maximum, tak jako po statisíce let. Ale než se porvat s párem nebo triem kavkazských ovčáků, to příště půjdou radši štvát srnčí. Že péče o tolik psů práci u ovcí prodraží? No ale o tom to je. Péče o ovce není průmyslová výroba vlny a skopového.

V. Mokrý 23.12.2020 11:10

1*

L. Severa 23.12.2020 10:48

Nějak mně uniká smysl tvrzení, že vlci do naší krajiny patří. Zatoulaní jedinci, ano, ale jakmile se přemnoží a páchají větší škody tak přece nejsou přínosem. Vlci snad patří do zemí hlubokých lesů, ne do malé země, kde mají k potravě velmi blízko.

P. Kavan 23.12.2020 10:36

Nezlobte se na vlky, zlobte se na lidi, kteří je tam pustili. V zásadě máte dvě možnosti - buď zajistit, aby vlci v krajině nebyli (což krásně fungovalo posledních asi 200 let), a nebo dovolit lidem je zabíjet a mlátit hlava nehlava čím to jde (což fungovalo po celu historii předtím). Nemůžete ale současně chránit vlka, a pak se zlobit na chovatele že si ovce nechají zabíjet.

Pro zamyšlení - co když si pořídím tři kavkazáky, které zakousnou každého vlka, co se k ohradě přiblíží, protože to budou fakt zabijáci. 1) Jak se k tomu postaví okolo chodící turisti? Jak se jim bude líbit, že po turistické cestě běhají navolno zabijáčtí psi? 2) Není to přesně totéž, jako ty vlky zastřelit? Akorát že zastřelení je humánnější, výrazně levnější, a mnohem lépe kontrolovatelné.

Pro zamyšlení 2 - měl jsem Čuvače, papírového, za 10 tisíc. Běhal po lese, a myslivci ho zastřelili, protože plašil zvěř. Bylo to pár let před nasazením vlků do přírody. Co se během těch pár let stalo, že vražedné psovité šelmy běhající po lese najednou nevadí, a naopak jsou žádoucí?

J. Bidzilia 23.12.2020 10:35

Pokud tvrdí zastánci vlků, že vlk tady byl dříve než lidé, tak bych doporučoval jednoduché řešení. Protože různé nemoci tady byly dříve také, tak bych nerozumným a tvrdohlavým zastáncům vlka stanovil např. dobrovolně povinně si nechávat aplikovat léčbu a léčebné postupy jako v prvobytně pospolné společnosti a to včetně absence očkování proti smrtelně nebezpečným nemocem. Asi by u šamana při trhání zubů přisli na jiné myšlenky. Ovšem pokud by již nezemřeli v raném mládí. Úmrtnost dětí byla totiž děsivá.

Nejsem zásadním odpůrcem vlka, ale tady platí vzít rozum do hrsti. Ono co je moc, to je moc. Celá koza v polévce je o nemoc.:-)

P. Kavan 23.12.2020 10:28

Ano, s tím zabíjením jen z nutnosti je to kec. Při první návštěvě mi vlci zabili v ohradě dvě kozy a ovci. Dvě z nich měly trochu vyžrané vnitřnosti (myslím že "játýrka"), a to je celé. Maso bylo netknuté, akorát rozpáraná břicha. Vlci na začátku přejdou do "vraždícího" módu, a zabíjejí dokud můžou - případný hlad řeší až potom. Ve volné přírodě skutečně asi srazí jen ten jeden kus, protože už to samo o sobě jim dá zabrat a ostatní utečou. Ale hospodářská zvířata v ohradě mají smůlu.

A ano, vlci zabíjejí způsobem, který kdyby někdo provozoval na jatkách, tak má okamžitě na krku žaloby za týrání zvířat. I když uvažujeme jen o jatečných hospodářských zvířatech, která se stejně mají zabít, tak hodně záleží na tom, jestli udělá člověk humánně, a nebo vlk bestiálně.

K. Potoček 23.12.2020 10:25

Kámoš má 70 ovcí. Takový chatrný plůtek, kolem nich a na zahradě Tibetskou dogu, která se ale nejradši válí před barákem a ovce má na háku. Chápu, že kvůli takovémuto malému stádečku si nebude pořizovat tři kavkazy, ale pak se nemůže divit, když mu tam vlítne vlk a pár ovcí potrhá. Vždyť on mu je nabízí na stříbrném tácu.

Je mi sice líto jeho ztrát, ale mám se zlobit na ty vlky?

Když na zahradě něco pěstuji, taky se bráním před slimáky. Pokud bych to neudělal, tak mi to sežerou, co je na tom divného?

V. Mokrý 23.12.2020 10:22

!! !! !!

V. Mokrý 23.12.2020 10:20

Pro ty " spasitele světa ", pod jejich rozlišovací schopností.

P. Kavan 23.12.2020 10:20

Plně podporuji. Já jsem začal chovat malé množství ovcí a koz před 15 lety, plný ideálů návratu na vesnice, a do přírody, a co to tenkrát zelení razili. Ve skutečnosti jsem ten ideál přímo realizoval. Rozhodně toho nelituju, ale postupně jsem se naučil dávat si na zelené pozor. No a dodatečně, po těch 15 letech, mi nadělili vlka, který ten ideál, co jsem přijal za svůj, zase pěkně ničí. Ona náhrada škod je pěkná, ale když vám vlk na jaře zabije jedinou dojnou kozu, tak mlíko prostě budete mít až příští rok, i kdyby vám cpali desetitisíce. Stoprocentní náhrada je mýtus, protože to jsou věci, které se penězi nahradit nedají. Když mi pět let po sobě budou vlci zabíjet dojné kozy, tak budu na konci možná bohatý, ale ten kozí sýr si budu moct maximálně koupit.

V. Mokrý 23.12.2020 10:17

R^ !

I. Schlägel 23.12.2020 10:14

Možná je to tím, že více ovcí soustředěných na menším prostoru je pro vlka lákavější sousto.

P. Kavan 23.12.2020 10:13

Ale kdepak. I ta dobře zabezpečená ohrada má nutně slabinu. Někde se dá přeskočit, někde podlézt, někde včera spadla větev a část proudu v ohradníku vybíjí do země ... S větší ohradou ve členitém terénu se to prostě dokonale zajistit nedá, pokud nechcete stavět betonové zátarasy s ostnatým drátem, na které stejně nemáte peníze. No a vlkům stačí čas od času tu ohradu oběhnout a slabé místo najít, a pak už jsou ovečky přímo na ráně. Takže zvířata v zabezpečené ohradě jsou pořád výrazně snažší cíl než rychle běhající srnky, a nebo drsně bojující prasata.

P. Milan 23.12.2020 9:39

U místního řezníka je jehněčí i skopové celkem běžně. "Řevu pastevců" se nedivím. Přijít o zvířata, tedy o peníze a živobytí, z ideologických důvodů, to nutně nasere.

J. Pavel 23.12.2020 9:24

A co tak používat vlastní mozek, než se začnete blbě ptát? Pokud chcete chránit stádo ovcí před smečkou vlků, nestačí vám jeden pes. Těch psů musí být tolik a takové rasy a velikosti, aby si s vlky dokázali poradit. Už pořízení a výcvik těchto psů je náročný a žrádlo pro ně je to nejmenší. Proto se vyplácí na Slovensku a v Rumunsku, kde jsou tisícihlavá stáda ovcí. Ale nedává to smysl pro pár oveček na Valašsku.

P. Dvořák 23.12.2020 9:17

Není to zvláštní?

Křížem krážem republikou a celou Evropou, podle řevu pastevců, jak je kousek louky, tak se na ní chovají ovce.

Přitom kus skopového, natož jehněčího, u řezníka běžně nenajdete, na jídelníčku v (zavřených) hospodách také není a na oblečení z vlny není skoro nic, všechno je umělotina, která se vozí z Číny.

D. Rajninec 23.12.2020 9:02

Vám už pomôže iba jedno .

Zabi bobra zachrániš strom !

Zabi vlka zachrániš ; možno; ovcu !

Vždy hľadáte , že prečo to nejde a nie ako to urobiť aby to išlo ?

keby ste mali 600 vlkov ako my !

J. Peták 23.12.2020 8:57

Použití pasteveckých psů, jako jinde v zemích s výskytem vlků, autor vyřešil tím, že to není možné z ekonomických a organizačních důvodů. Vycvičení psi jsou drazí, to jsou ty ekonomické důvody, ale co jsou ty organizační? Že těm psům musí každý den dát někdo nažrat, zatímco ovce jsou v tomto ohledu "bezúdržbové"?

V. Mokrý 23.12.2020 6:33

Takový to postup lze použít i u jiných problémů - např. rybáři versus přemnožení kormoráni, atd..

M. Krátký 23.12.2020 6:30

naprostý souhlas - jsou to trubci a nány neskutečné - za mě za 1*** a palec nahoru R^R^R^

P. Selinger 23.12.2020 6:19

Nebylo by vhodné nasadit čichové ohradníky ?

J. Pilny 23.12.2020 6:14

Ve všech státech, kde se přijala opatření na zabezpečení stád, roste počet útoků právě na zabezpečená stáda.

Takže vlk je vlastě takový atlet - sportovec. Záměrně si vybírá náročnější cíle a ta zvířata, co se mu producírují u tlamy nechává volně běhat.

V. Mokrý 23.12.2020 5:40

Řešení je snad jediné - všichni ti ochránci vlků, nám předvedou osobně chov ovcí, v trvání minimálně 1rok, v regionech, kde se vlci vyskytují.

Samozřejmě bez jakýchkoliv dotací !

J. Krásenský 23.12.2020 5:25

Ekologové nám tvrdili, že vlci nezabíjejí pro zábavu, že zabíjejí jen aby se nasytili, že jsou to "lékaři" volné přírody a hospodářských zvířat si nevšímají. Nemyslím si, že většina lže, jen se - navzdory zdravému rozumu - nechala strhnout ideologií. Proč však na svých"omylech" stále trvají, i přes to, že život, skutečnost, praxe neustále vyvrací jejich teze. Při návštěvě Horní a Dolní Lužice, si místní stěžovali na půl tisícovky vlků, kteří tam řádí a ani vysoké ploty je nezastaví - mnozí se naučili skákat. Další paradoxní skutečností je dvojí metr těchto milovníků zvířat - životy desítek potrhaných umírajících ovcí pro ně nevyváží život jediného vlka. Pokrytci.