2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Další bruselský salám, tentokrát o olovu

V rámci svého neustálého páchání dobra chce Evropská komise po vysavačích pro změnu zakázat užívání olověných střel a rybářských závažíček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 1.11.2018 16:51

Je to jako s tím zakázem rtuti.

Dnes už rodiče ani nejsou schopni změřit teplotu nemocnému dítěti, protože EU zakázala rtuťové teploměry (a současně přikázala rtuťové výbojky).

I. Širůček 1.11.2018 18:47

Re: Je to jako s tím zakázem rtuti.

Jsou-li to budižkničemové, tak by to nedokázali ani s tím rtuťovým ... Mnoho-li pak rtuťových výbojek rozbijí nemocné děti?

J. Lepka 1.11.2018 19:21

Re: Je to jako s tím zakázem rtuti.

No pochopitelně, kde jinde by vzala tolik rtuti do kompaktních zářivek.

J. Novotny 2.11.2018 10:34

Re: Je to jako s tím zakázem rtuti.

O Vaší elementární inteligenci by se dalo s úspěchem pochybovat.

https://www.lekarnahartmann.cz/produkt/detsky-teplomer-thermoval-kids-flex

K. Janyška 1.11.2018 16:41

Je to salám socialistický. Kdy to už pochopíte ?

Dobroserství je základem socialistické morálky. Jim nevadí, že cesty

do pekla jsou dlážděny právě dobrými úmysly. Jsou totiž nevzdělaní, tedy hloupí. A jsou jich miliardy... Dzp.

I. Širůček 1.11.2018 13:20

Myšlenka není špatná

olovo je výborné jako kryt proti radioaktivitě. Je hloupost kvůli nějakým rybářům či myslivcům jím plýtvat! Ještě se bude hodit!

P. Lenc 1.11.2018 11:28

Evropská Besídka zvláštní školy

znovu ukazuje, kam až může dojít Evropská "vzdělanost".Jen tak dál, aspoň ten eusocík padne dřív na hubu.

A. Alda 1.11.2018 11:23

S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

Nic dobrého z té party mezinárodních zločinců v Bruselu ještě nikdy nevypadlo.

V. Kain 1.11.2018 17:33

Re: S Evropským svazem jak s jedovatým plazem!

Svatá pravda.Není nic co by sloužilo k dobru občanům.Jediná obrana je snad všehny ty stupidity ignorovat.Ale to by zase řešil Evropský soud (bruselská odnož).Tak jak se bránit?

M. Malovec 1.11.2018 11:03

Dobře pro euroskeptiky

zase blíž k rozpadu EU v nynější podobě. Nelze než EK poděkovat. Až se mi zdá, že nesmysly produkuje úmyslně, aby EU skutečně zničila.

M. Krčmář 1.11.2018 10:37

EU je nereformovatelný zmetek a nedá se než vystoupit. Au revoir Bruxelles.

J. Vintr 1.11.2018 10:24

Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Zrušit tu zvrhlou zábavu, zvanou myslivost.

K. Dvořák 1.11.2018 11:32

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

A stavy zvere budete regulovat jak? Asi edukaci zvere o metodach antikoncepce. Nebo apelovanim na dobrovolnou sexualni zdrzenlivost?

J. Vintr 1.11.2018 11:44

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Myslím, že stavy drobné zvěře "reguluje" víc než dost zemědělská velkovýroba. Za vysoký stav divočáků můžou právě myslivci. A u srnčí a jelení zvěře by si příroda taky určitě nějak pomohla.

M. Prokop 1.11.2018 14:47

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

No, nereguluje. Vysoká okusuje lesníkům stromy, kaňouři jsou všude možně, jen ne v řeznictví. Bez myslivců by se přemnožili ještě více. Regulovat by mohli predátoři, ale u těch je zase riziko, že občas by mohli napadnout i člověka, navíc, kromě zvěře by se živili i domácími zvířaty. Takže to vaše řešení by moc nepomohlo.

J. Vintr 1.11.2018 18:45

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Divoká zvířata žila v přírodě miliony let, i v době kdy ještě člověk ani zdaleka nestál na vrcholu potravního řetězce. Všechna zvířata podléhala přirozené regulaci, která bránila jejich přemnožení. U menších zvířat se o to starali predátoři, ta větší, na které predátoři neměli, musela mít nějakou samoregulaci a u všech zvířat regulovala jejich stavy dostupnost potravy, hlavně v zimě. Vsadím se, že kdyby lidé nechali zvířata na pokoji, tak se jejich stavy ustálí na nějakých udržitelných počtech. V dnešní době, kdy člověk přeměnil většinu krajiny ke své potřebě, by se jim spíš mělo pomáhat. Myslivci neplní roli predátorů. Vraždí zvířata podle svých zájmů, podporují "lovné" druhy na úkor těch "nelovných" a hlavně nemůžou dělat zdravotní selekci jako přirození predátoři. Liška zdravého zajíce neuloví, broky ho doženou vždycky.

J. Lepka 1.11.2018 19:15

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Možná by neškodilo, pane Vintře, nejprve se dovzdělat v problematice. Jistě máte do jisté míry pravdu, že příroda si dokáže poradit, ovšem třeba i tak, že nakazí i domácí prasata morem a z nás všech udělá vegetariány. Jenže čím se budete pást, když většina polí je oseta energetickou řepkou a kukuřicí ?

J. Jurax 2.11.2018 0:06

Mýlíte se. V civilizované krajině žádoucí rovnováhy bez vědomé regulace obecně dosíci nelze.

L. Novák 1.11.2018 17:01

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Pane Vintře, jste úplně mimo. Za přemnožení divočáků může právě zemědělství, které jim zajišťuje bezpečný úkryt v porostech a neomezené množství potravy. Docela se divím, že s vaší nevědomostí máte odvahu se k problematice vyjadřovat...

J. Vintr 1.11.2018 18:29

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Divočák je zvíře, které v přírodě nemá predátora a proto si své stavy reguluje samo. Ve skupině divočáků normálně "šéfuje" nejsilnější bachyně, která odhání slabší bychyně od kanců a nedovolí jim zabřeznout. Když se těm blbým bouchalům podaří zastřelit vedoucí bachyni, nemá kdo porodnost regulovat a divočáci se velice rychle přemnoží.

J. Lepka 1.11.2018 19:20

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Neplácejte nesmysly a zeptejte se některého z těch blbých bouchalů. Oni totiž přece jen radši střílejí "lončáky", zkuste si tipnout proč.

J. Vintr 1.11.2018 20:41

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Bouchalové často šijou po všem, co se pohne. Třeba i po houbařích. Takže těžko dokážou poznat, na jaké zvíře mají na mušce. Při značně velké potencionální množivosti divočáků stačí, když se to podaří jen občas. Ke stabilizaci hierarchie stáda divočáků dochází za takových okolností jen velmi těžko.

V. Kain 1.11.2018 17:36

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Vintr,tou přírodou jste myslel medvěda ze Vsetínska kterého nám chce Čunek nechat odstřelit?

I. Širůček 1.11.2018 18:50

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

No jasně, to by tak ještě hrálo, aby nám nějakej přivandrovalej medvěd reguloval stavy zvěře! A kdo ví, je-li vůbec zletilej, když chce lovit!

J. Lepka 1.11.2018 19:29

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Zatím reguluje stavy ovcí a včel.

J. Jurax 2.11.2018 0:15

No jo, a teprve kdyby reguloval stavy houbařů, rekreačních běžců, cyklokrosařů a dětiček a vůbec všelijakých člověků courajících se po lesích a plašících zvířátka, to by pak hrálo ještě víc!

I. Širůček 1.11.2018 18:48

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

A co medvěd? A co vlci?

J. Lepka 1.11.2018 19:28

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Ta zvrhlá zábava provází lidstvo pěkných pár set tisíc let, dokonce v podstatě umožnila rychlý rozvoj mozku. A ačkoliv to tak nevypadá i toho vašeho. Ovšem pokud se domníváte, že lov oštěpem nebo kopím je humánnější způsob například tlumení afrického moru prasat, je skoro čas navštívit lékaře.

J. Vintr 1.11.2018 21:01

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Lidé odjakživa lovili pro potravu. Díky nedokonalosti zbraní a malé hustotě lidského osídlení většinou nedokázali nijak výrazně ovlivnit stavy zvěře Lov pro zábavu zavedlo až panstvo docela nedávno. Pánů bylo relativně málo, takže škodili jen omezeně. Když bylo panstvo odejdeno do propadliště dějin, stalo se vraždění zvěře zábavou těch, kteří se chtěli cítit jako ti páni. Těch je ale bohužel nepočítaně, takže škodí hodně.

Co se týká toho tlumení afrického moru, jde o typickou lidskou stupiditu. V historii měly různé hromadné epidemie jeden důsledek. Vyselektovaly v populaci, jedno jestli lidské nebo jiného živočišného druhu jedince, kteří byli buď vůči nákaze imunní, nebo ji přežili a vypěstovali si imunitu. Jen díky tomu na naší planetě žije lidská populace a ostatní živočichové. V případě prasečího moru vystřílením nemocných kusů a všech, co se mohly s nákazou potkat, se propásla možnost, aby se u divočáků vypěstovala odolnost proti této nákaze.

J. Ticháček 2.11.2018 17:40

Re: Omezit množství olova v přírodě by šlo jinak

Pro pánský lov byly již v době raného středověku vyhrazeny určité druhy, místy i jasně definované obory. Takže i v tomto jste mimo.