3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
map 6.8.2009 8:28

životnost

Mě by zajímalo, čím je daná udávaná životnost paneláku. Jako že po čtyřiceti letech spadne? Nebo se bude muset rekonstruovat? To je ale normální i u rodinných domků. Připadá mi trochu přitažené za vlasy, že by se projektovalo, byť za komunistů, tak početné bydlení s tak krátkou životností.

V 6.8.2009 8:28

Re: Zajímalo by mne, milá dámo...,

taky jestli je na sidlisti klid atd, je prece uplne mimo misu, az se zacne bortit nosna konstrukce, tak si za ten klid koupi starou belu a bude uplne jedno, jestli byl panelak nacincany a byty maji cihlova jadra a nova okna a zatepleny atd atd

kdyz uz nic jineho, tak obrovsky problem jsou ty balkony, co brzo zadnou padat a je to draha vec s tim neco delat. taky kvalita konstrukce neni asi vsude stejna.

Joob 6.8.2009 8:27

Ze které planety pocházíte, paní autorko?

Za prvé: Chruščovky Vámi popisované byly v převážné většině postaveny z cihel. Dvakrát pálených, bez u nás běžné omítky, tam maximálně dodatečně bíle okachlíčkované. 

Za druhé: Moc bych si přál vidět, v jakém stavu budou dnes budované objekty pro bydlení za takových 30 let, po splacení hypotéky. Opravdu moc. Pár lidí od fochu se už vyjádřilo v tom smyslu, že budou vyžadovat další opravu na hypotéku ve výši původní investice. Na dalších 30 let.

Alfons 6.8.2009 8:25

Lidé v paneláku

by už teď měli šetřit na nové bydlení. Paneláky zanedlouho spadnou a pak bude z lidí kečup, nebo ti co se zachrání budou bydlet pod stanem.;-€

V 6.8.2009 8:24

Re: Zajímalo by mne, milá dámo...,

ale vzdyt ona tohle vubec neresi, jen rika, ze mnoho tech panelaku ma zivotnost nejspis za sebou, ze to tenkrat byl velky pokrok pro mnohe je uplne jina vec

proste nejen vy ale vetsina komentatoru vyse jsou jako kdyz da bykovi rudy hadr pred oci, kazdy vidi jen tu svou prestavbu, ale ze na kazdy renovovany panelak jich je treba deset, se kterymi se nic nedela a nic delat nebude, k tomu jsou slepi, nevidi si nez na spicku nosu.

Alfons 6.8.2009 8:22

Re: Až povolí sváry armatur panelů

Domeček z karet držící vlastní vahou karet. Může tomu pomoct zabalení paneláku do polystyrenu, případně omotat panelák folií. Doře přilepit !!!! Je to jako barák bez věnce, který má barák držet pohromadě. PSÍ stavební inženýři by nepostavili ani psí boudu. :-D:-D

Witch 6.8.2009 8:19

Re: Zajímalo by mne, milá dámo...,

V Chomutově se lidi hodně nechtěli stěhovat z Kralup(natočilo se tam při bourání pár válečných filmů) a tak se nakonec dostali do extra paneláku, původně myšleného pro danou vesnici. Jsou tam byty s několika úrovněmi, "sklepy" na patře, rozhled na zoopark, ale nadšení nic moc nevzbudil. Chodbičky u ložnic tak úzké, že se jen otevřou dveře a člověk neprojde, kuchyňka jako nudle, i když s luxusním prvkem-podávacím oknem do obýváku s balkónem. Bez přímého osvětlení... Vyslechla jsem si od klasické venkovské hospodyně hodně vrčení. Samé schody prý, na stará kolena. A městskou dojížděli do centra skoro stejně dlouho, jako z vesnice...

Pavel 6.8.2009 8:13

Re: Velmi poučné

Rád bych se setkal s "odborníky", kteří jsou v článku neustále citováni. Zjevně problematice bydlení vůbec nerozumí a blábolí proto nesmysly. Pravda ovšem je taková, že výhled v bydlení v tomto státě je bez jakékoliv koncepce do budoucna. Nová výstavba je relativně předražená a mladí lidé se zadlužují na celý život. Vlastní nová výstavba domků je chaotická, bez jakékoliv urbanistické hodnoty tzv. satelitních městeček. A paneláky? Dobře situovaná sídliště budou tady jistě s původními panelovými domy ještě desítky let. Bude to chtít jen vůli nejen vlastních obyvatel sídliště, ale hlavně politické reprezentace obce, nenechat je vybydlit. Jiná je samozřejmě situace paneláků postavených chaoticky individuálně často uprostřed starých částí malých obcí. Takové 2 - 3 kusy osmipodlažnních paneláků uprostřed maximálně 3 podlažní zástavby je skutečně vřed, který si bude žádat odstranění. Ale kdo ho odstraní, když se lidem byty odprodají do osobního vlastnictví?

Jirka1 6.8.2009 8:10

Re: Až povolí sváry armatur panelů

V případě paneláků je asi největším nepřítelem zatékání mezi panely obvodového pláště.

Jirka1 6.8.2009 8:04

Re: Až povolí sváry armatur panelů

Stejně tak degradují sváry i v jiných železobetonových konstrukcích. Důležité je, jak jsou zatíženy. U většiny paneláků je nosná část provedena tak, že se panely o sebe opírají, takže v místech svárů není zátěž největší. Nejzatíženější sváry proto bývají u panelů fasády, ty jsou také nejproblematičtější. Protože ale nejsou součástí hlavní nosné konstrukce, lze tyto vady docela dobře řešit.

honzak 6.8.2009 7:59

Re: Až povolí sváry armatur panelů

To psali v Blesku nebo v AHA? Nebo snad odborník na sváření a metalografii? těžko, viď?

Pro tvoji informasci - největším nepřítelem svárů armovacího železa jsou bludné proudy.

j 6.8.2009 7:53

Re: moudrá autorka se

a proč vám to vadí, vy nevypadáte, že si někdy budete od nich kupovat domeček tak vás nikdo neokrade. To že to dělají pro peníze je logické nebo vy chodíte do práce zadarmo( pokud vůbec chodíte)

Ladislav N :-))) 6.8.2009 7:47

Re: Až povolí sváry armatur panelů

Alfons, nekrystalizují ti cévy? ;-P

honzak 6.8.2009 7:44

moudrá autorka se

opřela o informace moudrých developerů a výsledkem je SQOST! Jedinou pravdou je, že proudová výstavba panelových sídliš´t byla poznamenána snahou šetřit na všem (což dneska jistě není myslitelné, že?) a tak výsledek byl v některých aspektech opravdu hrozný. Vzhledem k tomu, že se denně dívám na renovaci Zahradního Města a Spořilova, navíc jsem pomáhal synovi při renovaci panelového bytu na Kladně, tak vím, že za snesitelné peníze lze udělat v paneláku fasádu, okna, vyzdít jádro, opravit střechu, atd. Výsledkem je slušný byt (samozřejmě nepoužitelný v developerském katalogu, protože SE V NĚM BYDLÍ S DĚTMI.

Také denně jezdím kolem šmoulí vesničky u nás na vsi ("poslední domy pro VIP zákazníky" dva roky po dostavbě), nebo o víkendu kolem bývalého pole ("prodej zasíťovaných pozemků", dříve "výstavba rodinných domů na klíč"). Developeři jsou lumpové a práči špinavých peněz! Pravda, dávají práci stavebním profesím.

Bobby Brown 6.8.2009 7:32

Re: Zajímalo by mne, milá dámo...,

No jasně, tak voni nás vlastně zachránili. Tak já vám řeknu jak to bylo u nás na severu Čech, ano? To se prostě zbouraly vesnice a narvali se lidi do paneláků. A teď mi povídejte o kvalitativním skoku. Tyhle romantické kecy mě bavěj.

Kdyby nenechali komouši ty tzv. "staré" baráky zchátrat, tak bydlení bylo. Jenže socialismus a kapitalismus mají v tomhle společné to, že se musí spotřebovávat. A protože socialismus navíc hlásá "plnou zaměstnanost", tak se holt muselo bourat, aby se mohlo stavět. O Teplicích by se dal natočit samostatnej pořad - nechali to zchátrat a pak nás vítězoslavně zachránili bouráním a panelovou výstavbou. Je zajímavé, že po revoluci, kdy nestihli zbourat i druhou půlku Trnovan, tak ty zdevastované domy nakonec lidi hodili do šusu. V ÚL to samé.

A s tím Německem. NDR šla cestou paneláků a SRN obnovou původního. Nevím jak vám, ale mě osobně se víc líbí ta cesta, kterou se vydala SRN.

Alfons 6.8.2009 7:30

Až povolí sváry armatur panelů

kterými drží panelák pohromadě půjde panelák k zemi. Sváry časem krystalyzují a praskají. AMEN.;-€

Ladislav N 6.8.2009 7:27

Re: Autorka pracuje pro nějakou lobby?

Já si myslím, že dokud jsou lidé ochotni kupovat byty v paneláku za milion Kč a více (podle polohy), tak vylidnění panelákům v ČR zatím nehrozí. ;-)

Ales 6.8.2009 7:22

Re: placeno developery?

Souhlasím s Vámi. Také bydlím v postupně rekonstruovaném paneláku. Máme novou střechu, okna, stoupačky a zateplení. Budeme měnit výtahy a  elektriku. Vše je naše a za naše peníze. Pokud budeme dům opravovat, tak se neobávám ve změnu na slum - byt potom stojí 2-3MKč a každý kdo je dal si nějaké rozbíjení moc rozmyslí. Okolní domy jsou na tom stejně. To se spíš nové rychlostavby rozpadnou než naše staré paneláky.

Autorka je jasná lobystka.

Bobby Brown 6.8.2009 7:20

Re: Jestli kouřili architekti nevím.

Tak si tam bydli a nelez tam, když tě to tak irituje. Oni zase blejou z paneláků, tak bydlej dle svých představ. Vo co pořád každýmu jde.

Netřeba 6.8.2009 7:17

Re: Autorka pracuje pro nějakou lobby?

Dle mého není moc squaterů, kteří by toužili bydlet v paneláku. :-)

Netřeba 6.8.2009 7:13

Re: placeno developery?

I my máme dům dostavěný  v r. 1981. Jádra sice zděná nemáme, ale stoupačka je stavebně řešena tak, že rozhodně neslyším sousedy ani pod ani nad námi. Střecha, štíty, okna, vše zrekonstruované. Teď ještě musíme provést debruselizaci výtahu, i když jezdí a jezdil by jistě dalších pětadvacet let.

Rodiče bydlí v jiném sídlišti od r. 1962, provedeno totéž včetě bruselizace výtahu.

Ale hlavně: jedná se o družstevní byty nebo již převedené do osobního vlastnictví, t.zn. že vše máme od samého počátku za své, bez dluhů, bez miliard dotovaných ostatními občany této země, jak je tomu zvykem u tzv. "státních" bytů, neobtěžuje nás žádný restituent ani žralok, co dům koupil za pár šlupek od obce.

ja 6.8.2009 6:54

Velmi poučné

Autorka názorně ukázala, jak se má psát lobistický článek. Prostě je zde strašný problém, a tak vládo, rychle dej hodně peněz, my už víme, jak je využít.

Jinak k tématu: Paneláky byly stavěny jako sociální bydlení. Tedy v bohaté společnosti se časem asi změní ve slumy. Ale to bohatnutí nám v této době nehrozí, tedy nevidím důvod, proč dotovat podnikatelský záměr přeměnit sídliště víceposchoďová v sídliště jednoposchoďová - ony ty satelity stejně nic jiného nejsiou.

Ladislav N 6.8.2009 6:53

Autorka pracuje pro nějakou lobby?

Rozebrané paneláky z (východního) Německa chtěl do ČR dovážet ministr Grégr (vláda ČSSD), ale naštěstí z toho sešlo (Nobelově ceně za hloupost by jistě Grégr neunikl). Četl jsem, že z panelů řežou stavební díly na stavby rodinných domků, které tak přijdou o dost levněji. Zbytek jde na drahou recyklaci. Tam ovšem nadbytek bytů ve starých panelácích vznikl přirozenou cestou - lidi utekli za lepším. ;-P

Tvrzení o nemožnosti renovovat panelová sídliště je zcela mimo realitu a platí nejspíš pro některá "zvláště vyvedená". Novější paneláky se renovují (zateplením a výměnou oken a střechy počínaje), a to často bez dotací, jenom z peněz vlastníků bytů. Některé prognózy říkají, že paneláky moho přežít ne desítky, ale stovky let. Pokud je jejich majitelé neopustí a nenechají na pospas cigánům a squatterům.;-P

janik 6.8.2009 6:50

placeno developery?

V jednom takovém paneláku bydlím. Jádra máme zděná (realizováno již při výstavbě), v průběhu let jsme vyměnili okna a dveře, rekontruovali jsme střechu a zateplili jsme štítové zdi. Vše ze společných plateb na fond oprav. Nemáme v současnosti žádný dluh. Šetříme si na fasádu a cca 2012 bychom měli mít celý panelák zrekonstruovaný. Celé prostředí osazené stromy a keři, dětské hřiště. Nejklidnější zóna ve městě, provoz skoro nula, vyjma aut bydlících a návštěv. Jediný výrazný problém je parkování.

Vilda 6.8.2009 5:09

Nechápu

Prý je pro stát i obec levnější, pokud na malé ploše bydlí hodně lidí. Pak ovšem nechápu, proč se dotace na hlavu zvyšuje s velikostí obce. To jako, když se všichni sestěhují do Prahy, tak státní kasa ušetří8-o!!

Hadí oči 6.8.2009 2:08

Jestli kouřili architekti nevím.

Ale autorka nejen hulí, ale jistě i holduje lahodnému truňku. Přece nemůže myslet vážně, že se u nás postaví 1,2 milionu rodinných domků v těch paskvilných satelitech. Nebo bude stavět domky volně roztroušené po polích a horách ?

Mimochodem, vždycky když jdu přes nějaký ten architektonický satelitní skvost a slyším, jak každou sobotu i neděli se najde minimálně jeden magor, co motorovou sekačkou vyrábí wimbledonský pažit a za/se/re randálem 5 ha kolem sebe, jsem rád, že bydlím na klidném sídlišti v paneláku.

mol 6.8.2009 2:07

Developeři

Developery zjevně štve, že ty paneláky furt nepadaj a nepadaj. Aby nakonec neměly delší životnost než kdejaká novostavba.

O. M. 6.8.2009 1:36

Tomu nerozumím -

Cena ve skutečnosti odpovídá částce, za niž byt majitelé koupili od

města, odpovídající maximálně deseti procentům současné tržní ceny.

Cena bytu snad odpovídá částce, za jakou jsem schopen byt prodat, ne?

Něco jiného by byla odhadní cena - ale ani ta není jediná - jinak nemovitost odhadne soudní odhadce, jinak realitní makléř, který chce nemovitost prodat (a má z ní provizi), jinak odhadce pojišťovny či banky, které chcete tou nemovitostí ručit - ty ceny se můžou lišit několikanásobně.

Ben 6.8.2009 1:32

Zajímalo by mne, milá dámo...,

co kouříte Vy ? Asi nevíte, že do paneláků se také stěhovali lidé, kteří před tím žili ve velmi zastaralém bytovém fondu z  první republiky. Jeden záchod a jeden vodovod na pavlači pro několik nájemníků najednou, nebylo tehdy nic vyjímečného. Pro ty, kteří se z takových poměrů nastěhovali do paneláků to znamenalo neskutečný kvalitativní skok k lepšímu. Výstavba panelových sídlišť byla proto v tehdejší době optimálním řešením i přes všechny nedostatky /špatná infrastruktura atd./, které to přinášelo. Vždyť i nemalá řada těchto domů byla vystavěna svépomocí občanů. Nakonec, milá dámo, možná ani nevíte, že v tehdejší Spolkové republice Německo, se panelové domy také hojně stavěly. Nebylo jiné řešení. Rozbombardovaný Mnichov bylo třeba obnovit, lidé chtěli bydlet a tak jeho jižní část je celá postavena z panelů. Ta čtvrť se jmenuje Perllach. Lidé v ní bydlí dodnes a velice slušně. V panelácích. Ono je dnes velice lehké rozumovat a kritizovat. Já má větší starost, co se bude dělat s těmi papírovými Dalllasy, které obklopují každé větší město. Jestli vůbec přežijou ty paneláky. A ještě nakonec. V paneláku jsem nikdy nebydlel !