2.2.2023 | Svátek má Nela


Diskuse k článku

BOHATSTVÍ: Pozor na statistiky

Nelehká doba množí nespokojence, a ti pak častěji a hlasitěji předvádějí, jak se mají špatně, všichni se mají špatně, ba dokonce se pořád měli špatně a čím dál je to jen horší. Někdy je namístě přitakat a z diskuse odejít. Někdy je lepší si trošku započítat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Polanský 2.10.2022 18:46

Znáte to, já sním celé kuře, ale pokud to vemem statisticky a jsme dva, tak každý z nás snědl půlku.

I. Širůček 2.10.2022 11:35

Praxcovní doba strávená žvaněním na webu se neplatí ...

M. Moser 1.10.2022 11:35

Malá výplata = malé odvody = malé důchody = malé přidání.

Jediná nespravedlnost tam je, že se nerodíme stejně chytří a schopní a to si stěžujte jinde...

L. Novák 1.10.2022 7:15

Ono se to moc srovnávat nedá. Za bolševika bylo velkým štěstím sehnat telefonní přípojku do bytu, dnes má mobilní telefon v kapse každé děcko. Například.

L. Novák 1.10.2022 7:12

;-D Dočista dočista... :-P

L. Novák 1.10.2022 7:07

Úvahy nad tím, jak nám rostou mzdy, ztrácí v delším časovém úseku smysl. Vidíme, jak nám reálné příjmy snižuje státem řízená inflace a jak je její skutečná výše manipulována oficiálními statistikami. Na porovnání stačí zjistit, kolik jaké zboží stálo za 1. republiky a kolik dnes. Nejsnáze potraviny, ty se za 100 let zase tak moc nezměnily jako třeba průmyslově produkované zboží strojírenského typu nebo z oboru elektrotechniky.

Kdysi jsem našel na půdě starého domu svazek účetních dokladů z 1. republiky a nevěřil jsem svým očím! Kilo másla za 1 Kč! Tak to už se dá snadno porovnat a odhadnout inflaci proti dnešní ceně másla pohybující se kolem 200,- Kč za kilo. A takhle se dá postupovat pěkně jeden druh srovnatelného zboží za druhým...

Samozřejmě, že porovnávat ceny, platy a daně za komunistické totality a centrálního řízení zestátněného hospodářství v rukou státní (komunistické) byrokracie nemá smysl. Klidně mohly být daně ze mzdy nulové, protože stát napřed všechny okradl a pak rozděloval nízké mzdy a ze "státních peněz" vyplácel směšné důchody, zdravotnictví atd. Pak se nám může jevit současná výše zdanění a odvodů z mezd jako enormní, ale to jenom proto, že je viditelná. Daňové sazby z individuálních příjmů nezávislých na státu byly za totality tvrdě progresívně zdaněny tak, aby náhodou "někdo nezbohatnul"...

J. Jurax 30.9.2022 21:18

Ano.

Ovšem to kritérium se svíčkovou kulhá; za bolševika byla pravá svíčková jen pod pultem pro zvané. Takže já si nemohl koupit ani deko ... :-)

J. Jurax 30.9.2022 21:15

Nejsou.

Za bolševika nebylo neběžné, že cca třicetiletý vysokoškolsky vzdělaný programátor-analytik výpočetního střediska měl mzdu srovnatelnou, jen o pár o nejako stovku vyšší než nevyučený pracovník nádvorní čety. Protože mu jako déčku platili přesčasy, kdežto tomu programátorovi jako THP ne.

Vím co mluvím, jsa tím programátorem měl jsem přístup k mzdovým datům. V první půli osmdesátých.

J. Jurax 30.9.2022 21:04

To máte těžký.

Asi nedosahujete aspoň průměrného platu či důchodu ... proč?

J. Jurax 30.9.2022 21:00

No, mé pamětnické stáří dokladuje kormutlivá skutečnost, že zamlada jsem kouřil Sparty za 8 Kčs škatulka, ovšem ve měkkém (byly poněkud nedostatkové, takže pod pultem za 10). Někdy pod pultem byly Sparty ve tvrdým, ty byly ještě nedostatkovější.

No a teď labužnicky pokuřuju výhradně sparty ve tvrdým - jiné už nejsou - za 136 Kč škatulka, tedy sedmnáctkrát dražší. Když zvážím svůj příjem programátora tehdy a platy v téže profesi dnes, jsou vlastně levnější.

J. Jurax 30.9.2022 20:40

U nás bychom dokonce našli i „ztracenou generaci“. Jsou to lidé narození kolem roku 1948, do důchodu odcházeli kolem roku 2010. Celý život zažili měsíční příjem v řádu několika tisíc korun (nikdy, ani pro Sametu, nedosáhli na 20 tisíc) - psáno v článku.

No, nevím, jsem ročník 49, tedy splňuji kritérium "kolem roku 48". Tedy o sametu byla tohle generace kolem 40 let zhruba v polovině profesního života s perspektivou minimálně dalších 20 let výdělečné činnosti. Já odcházel do důchodu v koncem roku 2011. Vždy jsem byl zaměstnanec.

Ta první část by seděla, ten řád několika (málo) tisíců korun, ale po sametu se to trochu rozčlenilo, začalo se konečně vyplácet vzdělání a opravdu mnozí zaměstnanci (o soukromých podnikatelích nemluvím) dosahovali platů znamenitě přesahujících oněch 20 tisíc. Jistě, někteří ne; bylo to dost odvislé od profese a taky skončila mzdová preference dělnické třídy a nůžky se rozevřely.

Za sebe musím konstatovat, že jako ztracená generace se rozhodně necítím.

J. Ferenc 30.9.2022 15:58

Pane Kusáku, to srovnání není absurdní, právě proto, že vy jste to prožil (a já taky). Srovnáváme bohatství, životní úroveň, tehdy a dnes, a právě třeba tu vaši. Je to kostrbaté, což v článku popisuji, ale nikoliv absurdní.

R. Toman 30.9.2022 15:38

Jo, to jsou ta srovnání, skotská stála 300,-Kčs, později 330,-Kčs. Dnes stojí prakticky stejně. Ovšem cigára ameriky stály 20,-Kčs - ploché Dunhill atd. 25,-Kčs. A dnes sojí ameriky od cca 120,-Kč - už nemám moc velký přehled, od roku 2006 nekouřím. A jak jsem si všiml v letácích supermarketů tak kořalka se v akcích nezdražila již řadu let, např. 0,5 l Becherovky 149,-Kč a to všude při akcích. Kořalka je zřejmě jediná komodita, která se ani při dnešní inflaci nezdražuje. Naopak podle statistiky zlevnila průměrně o 4%. :-)

F. Kusák 30.9.2022 13:51

Já jsem Vám vysvětlil, tedy velice stručně, v čem byl podstatný rozdíl. Doufám, že to chápete? A jestli moje mzda začínajícího konstruktéra s vysokoškolským titulem na konci sedmdesátých let ve výši 1450,- Kčs brutto byla spravedlivá a stačila k tomu, abych uživil ženu na mateřské, to ať posoudí někdo třetí. Pro mě tehdy bylo naprosto normální mít další jedno nebo někdy dvě zaměstnání. O totáči raději nemluvte, rád na něj zapomenu. To, že jsem mohl po pádu socíku podnikat a vydělávat slušné peníze, považuji za malý zázrak.

F. Zrcek 30.9.2022 13:25

Dobře už bylo a nevěřte statistikám. Jinak se nevyhnete zklamání.

Dokonce ani autoři vládních statistik ze superměkkých a účelově upravených dat nejsou za svou práci spravedlivě odměněni. Ovšem jejich šéfové jsou naopak přepláceni. Zprůměrujete-li jejich odměny, je částka na platy spravedlivá.

P. Molík 30.9.2022 12:56

Globalizace je globálním vyjádřením lidské hlouposti, tedy myšlenkové nedostatečnosti, která vede pozemskou civilizaci k sebezáhubě. Prvky autodestruktivity při budování bruselské diktatury jsou stále víc zjevné. Hlupáci zaslepení svojí mocí a opojným pocitem manipulace s lidmi pod sebou podřezávají větev. Rád bych těm hlupákům napomohl k další sebedestrukci, ale nechci se s nimi:-) utopit v žumpě jejich hlouposti. Tady je vidět zásadní střet pudu sebezáchovy s iniciativním blbnutím zelených egomaniaků a dalších jourovských a eurohujerských nepřátel civilizace.

P. Molík 30.9.2022 12:48

Dnes jsou ty tebou uváděné mzdy a platy daleko pokřivenější než za onoho totáče.

P. Molík 30.9.2022 12:45

Statistiky byly a jsou tím nejoblíbenějším propagandistickým nástrojem největších nepřátel demokracie. Proto se pořád mluví o zvyšování důchodů v průměru, takže nikdo neví, že stát si hýčká vrstvu privilegovaných důchodců-milionářů, kterým iracionálně přidává při valorizacích nekřesťanské částky v řádu tisíců a zároveň stát kope do důchodců s nejnižšími starobními důchody, kterým přidává při valorizacích částky v řádu desetikorun, ač jsou sociálně nejpotřebnější a jsou tak nuceni spadnout do pasti bezdomovectví. Podobně vládní propagandističtí žongléři s čísly argumentují při uvádění průměrné mzdy atd. Pro polistopadové pořádky platí Holzmannovo satirické vyjádření o tom, že dva občané snědli průměrně půlku kuřete, protože první snědl celé kuře a druhý musel hladovět. Bohužel mnoho lidí přijímá nekriticky žvásty establishmentu o průměrných příjmech atd.

V. Pokorný 30.9.2022 12:26

Pokládám autora článku, za to, co napsal v tomto případě, za blafala. A zdejší jednozávitovci jásají. Autor srovnává věci dost těžko srovnatelné. No ale hlavní věc je, že Chodec stojí 299 korun, někde.[UA]

R. Langer 30.9.2022 10:16

Upřímně řečeno, proč raději věřím těm lidem okolo...? 8-o

P. Sura 30.9.2022 10:06

Co byste si zrovna Vy ještě chtěl vymejvat?

P. Sura 30.9.2022 10:03

" .... Až ministr financí Andrej Babiš začal jejich příjmy navyšovat nad zákonnou valorizaci .... "

Jasně, tak aspoň Stanjura může všem zase říct : "Nemám miláčci, všecko vám už rozdal Babiš. Musíte se víc snažit ......"

P. Nešvara 30.9.2022 9:12

No a já říkám, že největším nepřítelem demokracie je pohled do diskusí. Jak ti lidé mohou mít volební právo? Sežerou mainstreamu jakýkoli nesmyl proti zdravému rozumu a ještě hýkají.

F. Kusák 30.9.2022 9:03

Srovnávat totáčovou ekonomiku s tou tržní je absurdní. Je to nesrovnatelné, už proto, že vše bylo centrálně řízeno a mzdy byly tabulkové. Snad jedině tzv. pohyblivá složka mzdy a jakési odměny, třeba v rámci zlepšovatelského hnutí a peníze z černé ekonomiky (ty se ovšem stejně do nějaké statistiky nedostaly) mělo něco společného s trhem. Ale i dnes jsou bohužel mzdy a hlavně platy, natolik pokřivené, že ty tzv. příjmy spočítané podle aritmetického průměru, do kterého vstupují špatně definovatelné statistické proměnné, žádnou velkou vypovídací schopnost nemají.

F. Navrátil 30.9.2022 8:42

Globalizace, která umožnila koncentraci moci a financí, se dostala do krizové etapy. Tu je možné řešit pouze válkou nebo opětovnou suverenitou národních států. Takže platí: "Dobře už bylo!"

J. Lukavsky 30.9.2022 8:20

"Kolik měsíčních mezd bylo třeba na Jawu (250) - Spartaka - Trabanta?" Kolo Favorit stálo 1250 Kčs což byl můj měsíční plat. Trabant můj čistý plat na 2,5 roku.... to říkal už Jan Werich: "kolik kilo svíčkové si mohu koupit za denní plat?". Skoro většina věcí je lacinější, ale nehodí se to říkat, to je nemoderní. J.L. end

J. Lukavsky 30.9.2022 8:17

"lidi už mají celkem jasno..." Největším nepřítelem demokracie je pětiminutový rozhovor s prostým voličem (W.Churchill). A největším zdravotním problémem v ČR je obezita. J.L. end

J. Lukavsky 30.9.2022 8:15

"Skončilo zajištěné zaměstnání" No nevím, já i kamarádi jsme si zaměstnání museli sehnat. Nějak mi uniklo, že by někdo byl tenkrát byl povinen mi to zajistit. Komunistický kec. J.L. end

V. Pavelka 30.9.2022 7:09

Když přesouvají Firmy na západ a do USA ? Copak nám USA chystají za budoucnost ve východní Evropě ? A jde o Suroviny které má Rusko ? Nebo nás USA CIA bude převychovávat s pomocí Správně vymytých hlav ? Jako je čerstvý absolvent Farský ? Takto ,kádrová rezerva USA pro politiku v zájmu USA?!

T. Kohout 30.9.2022 6:35

Můžeme propočítat, kolik "hamburgerů" si koupíme za (třeba průměrnou) mzdu. Nebo piv desítek-dvanáctek-Plzní. Něco, co má setrvale trvalou hodnotu. Třeba whisek. Ty stály 365 Kčs. Nyní stojí cca taky tolik. Chodec se dá často koupit za 299 Kč "v akci". Kolik měsíčních mezd bylo třeba na Jawu (250) - Spartaka - Trabanta? A mobily jsme neměli "vůbec". Jo, a ten ročník 1948 sedí. Ošutrovali nás (skoro) všichni...