16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Varování před 3. plynovou válkou

První ruská válka s Evropou o plyn proběhla v Čečně, druhá v Gruzii. Ke třetí se schylovalo už před deseti lety. S ruským energetickým imperialismem kolaborovalo hlavně Německo a Francie, ale i Japonsko a Česko.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Brunner 4.6.2022 1:15

R^

J. Kostelanský 4.6.2022 0:42

U té nejznámější plynové krize, která trvala 12 dní, to bylo přesně takhle. Ukrajinci odmítali platit za ruský plyn - měli nedoplatky v řádu miliard dolarů, a navíc ještě kradli transitní plyn. Rusové to nějak řešit museli.

A co se týče těch ukrajinských nalezišť plynu. Nevím, kolik jich měla Ukrajina v provozu, ale si ne dost na pokrytí své spotřeby. Mezi objevením ložisek plynu a jejím aktivním využívaním vždy uběhne několik let.

J. Kostelanský 4.6.2022 0:42

Nevím, o co autorovi článků jde. Snad Rusku nasadit psí hlavu nedůvěryhodného dodavatele plynu, jak se před pár dny vyjádřila jistá Ursula von Layen.

Faktem je, že za 50 nebo 60 let Rusko bylo spolehlivým partnerem a dodavatelem, který - na rozdíl od západních zemí - striktně odděloval ekonomiku od politiky.

Chápu, že to nebo ono se dá vykládat různě, jako např. když v předešlém dílu autor psal, že Ukrajina odmítala platit drahý ruský plyn a navíc platit i za plyn, který neodebírala. Protože prý měla vlastní zásoby plynu.

Na první pohled to je nebo může být pravda. Ale tak funguje byznys. Ten samý princip užívají mobilní operátoři, dodavatelé elektřiny a další firmy. Když si zaplatíte paušál za telefonování, rovněž se zavazujete platit i za minuty, které neprovoláte. Za to pak máte výhodnější tarif. Čím více minut se zavážete platit a čím déle smlouva trvá, tím máte výhodnější podmínky.

V některých smlouvách při velkoodběrech elektřiny jsou ještě tvrdší podmínky: nejenže musíte zaplatit i za neodobranou elektřinu, ale za každý kilowatt, který neminete a podle smlouvy jste minut měl, platíte navíc ještě penále, resp. smluvní pokutu.

V současnosti využíva výhody takové smlouvy Německo. To rovněž musí platit i za plyn, který by neodebralo. Jenže platí 6 kaček za kubík a to co nespotřebuje, hravé prodá např. Česku za 25 kaček.

Problém plynových krizí byl někde jinde - na ukrajinské straně. Ukrajinští politici jsou známí notorickým porušováním smluv, pokud se pro ně stanou z nějakého důvodu nevýhodné. Např. uzavřou dlouhodobou smlouvu na odběr plynu za sumu, která je výhodnější jako je cena světová. Ale když světové ceny plynu poklesnou, tak už platit nechtějí a dělají problémy.

Proč Rusové a Němci stavěli plynovody Nord Stream 1 a 2? Kvůli úsporám to nebylo. Tím hlavním důvodem bylo, aby Ukrajina a potažmo i Polsko, které nejednou vyhrožovalo uzavřením plynovodu na jeho území, nemohli vydírat jak západní Evropu, tak Rusko.