6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J.G. Pašek 4.2.2009 19:05

Kdybych měl před sebou našeho obvodního zubaře v bývalé ČSR a ČSSR . . .

tak bych ho s rozběhem kopnul do kulí a do zubů . . . 

J.G. Pašek 4.2.2009 18:58

Zázrak . . . .

Naše prvorozená 37 a druhorozená 35 všechny zuby jako perly, ani jeden kaz, ani jednu plombu . . . 2x v roce zubařská prohlídka, odstranit usazený kámen a hluboké čištění  . . .čistit zuby ráno a večer. Spoustu peněz jsem dal za rovnání zubů naší prvorozené . . .  dnes má nejrásnější zuby a úsměv . . .

S manželkou za každé čištění a prohlídku které trvá cca 45 minut si zubažř naúčtuje $95 . . . moje pojišťovna z toho zaplatí štědré $75, což považují za prevenci. Zubní zásahy = korunky atd. moje pojišťovna není tak štědrá, ale v práci si nechám strhávat z platu na tzv. "zravotní konto",  což je velice výhodné = z  hrubého platu a tudíž neplatím z té čásky žádnou daň =  nepočítá se jako příjem . . . z toho platím částku, kterou nám pojišťovna neproplatí . . . . existují plány, kde pojišťovna zaplatí i takové zákroky, ale výše pojistky je neuměřeně vysoká . . . 

prasatko 4.2.2009 14:30

vysvetli me nekdo? :)

zubni pasta je prece tak trochu brusna pasta ne? 

budu-li si 3x denne cistit zuby, tak co to po tech nekolika letech udela?

stejne tak kdyz cloveku u preventivni kontroly dr. pomerne silne picha tim kusem zeleza do zubu...  nenarusujou obe akce tak trochu ten zub? 

ono je mozna k smichu se takhle blbe ptat, ale kdyz bych to same delal treba s kusem skla, tak to je po par tydnech k vyhozeni.

nejak jsem radeji nenasel odvahu tuto teorii predlozit u zubare :)

Kanuk 4.2.2009 23:11

Re: vysvetli me nekdo? :)

brusná pasta - ono záleží na tvrdosti. Kdysi jsme doma měli předpis na zubní prášek, jehož podstatnou částí byla plavená křída. Ta je asi měkčí, než zubní sklovina (asi nějaký kalciumfosfát) ale tvrdší než zubní kámen - nevímjaký sajrajt.

Lubomír FANTA 4.2.2009 12:22

Ono to bude složitější.

Vážený Šamane. Rád čtu Vaše články, ale málokdy mě něco pohne k reakci. Dnes se to stalo.

Ono to asi bude trošku složitější. Nejsem zubař, ani jiný zdravotník, takže mohu posloužit "toliko" osobní zkušeností. Od malička si čistím zuby pouze jednou denně, a to ráno. Pokud náhodou snídám, tak před snídaní. Vím, že na to jsou protichůdné názory a většinou se radí čistit po jídle. Ale já dávám přednost tomu ty krásně rozvinuté bakterie nesníst. No, za pár týdnů mi bude 50 let, a zuby mám ne-li lepším, tak rozhodně v odobném stavu, jako ostatní moji vrstevníci.

Kdyby se však z předchozího zdálo, že o zuby nepečuji, tak opak je pravdou. Často si je čistím jazykem, a když cítím, že to s nimi není ono (nejsou třeba tak hladké, jak mají být), používám mentolovou žvýkačku. Ale Čištění dle definice stomatologů to není. Mezizubní kartáčky (často mi s mravokárným pohledem zubařkou doporučované) nepoužívám, neb ani nemůžu. Mám zuby tak natěsno, že se mi mezi některé nevejde ani zubní nit. Zato ale se snažím nezapomínat na pravidelné kontroly. Zubaře se zkrátka nebojím.

Před několika lety přišla zubařka s tím, že mi musí udělat můstek. Mám chybějící stoličku, strašila mě, že prý hrozí nekontrolovatelný růst protilehlého zubu a vůbec hrozné pohromy. Tvářil jsem se na to dost skepticky, protože ta stolička mi vypadla asi před třiceti lety - a žádná katastrofa se stále nekoná. Tak jsem dotíral dál. Když mi vysvětlila, že "můstek" znamená, že mi zničí dva sousední zuby s pochybným efektem, bylo to jasné. Zákrok jsem zcela rezolutně odmítl! Je to, jak jsem říkal, už pár let - a nic se nestalo. Člověk si asi nesmí nechat vždycky všechno namluvit. Nespokojit se s nějakým konstatováním, ale jít po jeho souvislostech.

ranbow 4.2.2009 10:14

S tím dodatkem

Milé děti, jestlipak víte, že stát i za vás platí každý měsíc zdravotní pojištění. Když půjdete k panu zubaři, tak on Vás ošetří, a za to mu dá zdravotní pojištovna penízky. A když k zubaři nepůjdete, tak penízky....

Tino 4.2.2009 12:00

Re: S tím dodatkem

...a milí dospělí, zdalipak víte, že dvakrát ročně je třeba zajít k zubaři na preventivní prohlídku? Jinak totiž zacvakáte veškerou vám poskytnutou péči i s chlupama a pak teprv po roce dávání zubů do pořádku teprv bude pojišťovna za vás cvakat z vašich peněz.

Kdopak že to neví? No hromady udivených, ktří příjdou k zubaři teprv až zub bolí. :-D

ranbow 4.2.2009 14:37

Re: S tím dodatkem

Milí dospělí - to se nám to stát s těmi poplatky pěkně zašmodrchal - 2 prohlídky za rok je doporučení zubaře - není to povinnost. . Horší je to s poplatky za ně - za tu prvou se platí regulační poplatek -  (ta je preventivní, tu platí pojištovna ze zákona) , za tu druhou se regulační poplatek neplatí (ta je aby jsme udělali panu doktorovi tržby).  Podstatné je, že v rámci této  preventivní prohlídky nesmí zubař nic dělat -  se smí na zuby jen podívat, jinak platíte 30Kč taky.

Ani když tam příjdete po roce neplatíte celou poskytnutou péči, pouze 90Kč za ambulantní pohotovost. Takže když Vás bolí zuby a potřebujete aby Váš nějaký zubař přijal hned, platíte 90Kč. když Vám zuby nebolí, platíte jen 30.. No jo, ale proč by jste jinak chodil k zubaři???

vyjevená občanka 4.2.2009 15:01

Re: S tím dodatkem

První prohlídka v kalendářním roce se nazývá vstupní. Druhá prohlídka je preventivní, je bez poplatku a to i v případě, že Vás zubař ošetří. Pokud Váš zubař chce poplatek za druhou prohlídku v roce, zeptejte se na to na MZ a odpověď mu ukažte. A co chcete říci tou první větou druhého odstavce?

Dle vyhlášky ministerstva zdravotnictví č. 56/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů, je preventivní prohlídka u stomatologa 1x ročně. Česká stomatologick komora  po dohodě s ministertvem zdravotnictví stanovila závazně pro svoje stomatology tzv. vstupní prohlídku. Jde o první prohlídku v daném roce. Nezáleží přitom na skutečnosti, zda máte se zuby nějaký problém, nebo ne. Vstupní prohlídka je PODMÍNKOU pro nárok na preventivní prohlídku. Ta je druhá v roce a je bez poplatku 30 korun.

S přáním hezkého dne KARLA KUBÍKOVÁ, Odbor komunikace s veřejností , Palackého náměstí 4, 128 01 Praha 2 , telefon: +420 224 972 129, gsm: +420 737 204 914,e-mail: karla.kubikova@mzcr.cz, www.mzcr.cz

 

 

ranbow 4.2.2009 16:00

Re: S tím dodatkem

No vždyť jsem psal že je to zašmodrchané - takže první preventivní prohlídka v roce  není preventivní, ale vstupní (jakou prohlídku tedy zubař provádí když se u něj člověk registruje?) , a ta druhá prohlídka je první preventivní - na tu má člověk nárok ze zákona zdarma), ale přitom podmínkou pro ní je vstupní prohlídka, za kterou platí...jinak se shodnem.

Pokud se týká té první věty druhého odstavce, reagoval jsem na příspěvek předtím, dle kterého by měl pacient platit za plné ošetření pokud nechodí na preventivní (a dokonce ani na vstupní) prohlídky - Tady se  domnívám že platí pravidlo  že za běžné ošetření u svého  zubaře platí jen poplatek 30Kč (kromě některých nestandardních úkonů). Pokud ale pacient požaduje akutní ošetření, už to může být bráno jako pohotovost, tedy za 90Kč. Vím, že v tom byly dost velké zmatky -že například  pokud šel k jinému zubaři, pokud vyžadoval akutní vyšetření  (t.j. bez objednání), pokud bylo zjevné že si to způsobil tím že nechodil na preventivní prohlídky.. atd - možná znáte nějaké výsledné uzákoněné pravidlo jak to je, ale k lidem se asi nedoneslo..

Tino 4.2.2009 7:08

Děti nevěřte všemu!

Děti nevěřte všemu, co staří tvrdí! Mně doktorka zubová několikrát důrazně nabádala, abych si zuby nečistil tak urputně, protože mám poškozené dásně a odhalené krčky pak chytají kazy. Prý mám zlehka a tím nejměkším kartáčkem hladit zuby a maximálně půl minuty a ne tři, jak se dříve tvrdilo. Je při tom důležité změnit pastu z běžné k dostání na pastu, která je k mání jen v lékárnách a žel stojí skoro stovku. Má i jinou a nepříjemnou chuť, na kterou si ale člověk přivykne časem. Zuby čistit je potřeba však vždy po jídle, to jest několikrát denně.

Doktorku zubovou jsem posléze poslechl a od těch časů nemám větší problém s krčky. Není teda čistění jako čistění a nic se nemá přehánět. ;-)

vyjevená občanka 4.2.2009 8:17

Re: Děti nevěřte všemu!

Není paní doktorce náhodou 80 roků? Nějak zaspala. Najděte si někde, jak se pečuje o chrup např. ve Švýcarsku, kde téměř nenajdete zubního lékaře. Stačí si čistit zuby jednou denně bez jakékoliv pasty, zato však 20 minut! Samozřejmě měkkým kartáčkem a správnou technikou, abyste si krčky neničil. Existují kartáčky na jeden zub, protože jen dlouhým čištěním každého zubu zvlášť dosáhnete potřebného efektu. Pasty se používají především pro bělicí účinek. Švýcarská pasta Swissdent stojí u nás 400 Kč, pasta Rembrandt přes 300 Kč apod. Podívejte se na zuby obyvatel zemí na Západ od nás a na zuby naše, příp. si přičichněte k dechu. U nás je to ještě 20 let po listopadu hnus.

Vodička-sapér 4.2.2009 10:26

Re: Děti nevěřte všemu!

Vvjevená občanko, pan Kovanic  si  v čekárně zubní ordinac,  přečetl na zdi tam visící pravidla a zásady  správné péče o chrup a hygieně ústní dutiny. Napsalo tom, patrně nemaje jinou inspiraci, pěkný fejeton, cenné rady a kázání , nejen pro děti, který by měl být  však recenzován nikoliv nějakým literálním kritikem, ale příslušným odborníkem-stomatologem.  Ten by mu zajisté vytkl,  že se opomněl zmínit o různé tvrdosti zubních kartáčků a mnoha  druzích ústních  vod. No a ten závěr  Vašeho příspěvku, on snad pan Kovanic  na  Vás dejch, teď, 20 let po listopadu?

vyjevená občanka 4.2.2009 10:49

Re: Děti nevěřte všemu!

Pane sapére Vodičko, ne z ústní dutiny pana Kovanice, ale z Vašeho příspěvku na mě něco dejchlo. Reagovala jsem na fejeton nebo na názory paní doktorky, kterou navštěvuje pan Tino? Stav ústní dutiny pana Kovanice je příšerný, ale snad za to opravdu mohou ta antibiotika. Jak jste na tom Vy?

Vodička-sapér 4.2.2009 11:40

Re: Děti nevěřte všemu!

Paní  vyjevená,  na  stav  našeho  chrupu mají velký vliv genetické předpoklady,  strava,  obsah fluoru  v pitné vodě a zajisté včasné odhalení malých kazů. ty pasty a kartáčky jsou méně důležité. a právě o tom se chci zmínít, Kovanic , módně cintnul na dřívější péči  social. zdrav. o chrup našich občanů. Právě u dětí, dělala  tehdejší Stom. komora vše, co bylo v jejích silách,. Povinné prev. prohl.,  malé zubní ordinace v některých školách,  na to zaujatý  Kovanic  nevzpomíná. Nakonec . že to v tomto směru nebylo tak špatné ,svědčí stav chrupu dnešních politiků, tehdejších dětí, thymolinové úsměvy pana Béma, Topolánka , Nečase, Bursíka, Škromacha, B. Sobotky, nakonec ani zde tolik proklínaný Rath na tom se zubama není špatně, o Kateřině Žak ani nemluvě. A jak jsem na tom já?Tady končím, letím shánět nějakou tu kvalitní švýcarskou zubní pastu  (existuje taky nějaká za 500Kč?) a Vy prosím odpusťte a  více se nevyjevujte.

jirka.s. 4.2.2009 11:48

Re: Správně, šefelíne-pejzlerko!!!

Obzvláště soudruh Sobotka má velmi thymolinový úsměv. Asi proto se mu zřejmě  říká "smradlavá tlama" ;-D;-D;-D

http://i.idnes.cz/08/061/gal/NEL148e8b_sobotka.JPG

vyjevená občanka 4.2.2009 21:48

Re: Správně, šefelíne-pejzlerko!!!

Fúúúj a bléééé!

Kanuk 5.2.2009 0:30

Re: Správně, šefelíne-pejzlerko!!!

Zdaleka nejsem dentista nebo taková branže (to by se mi to, pane, vyskakovalo!) ale kdysi kdesi jsem četl, že existuje nějaká nemoc, po anglicku "jungle mouth", která působí silný pach z úst ale nemá nic společného s čištěním zubů a běžnou ústní hygienou.

Tino 4.2.2009 11:11

Re: Děti nevěřte všemu!

Jen klid občanko! Já vás nenutím a mluví ze mně praktická zkušenost. Několikrát denně po jídle vždy a půl minuty s pastou Parodontax na nejměkčím kartáčku co je k dostání a účinek se dostavil. Již netrpím jako dříve odhalováním krčků a poraněnými dásněmi. Klokotáním ústními vodami a i jinou správnou životosprávou činím svůj dech přijatelným pro okolí.

Nohy mi nesrmrdí a ani podpaží nezapáchá při námaze. Oblečení má vždy čisté a nesmrdící po cigaretách či marihuaně, jako mnohým mladým časů před dvaceti lety nepamatujícím. Švýcarsko mám scestované a k mému úžasu i tam jsem potkal lidi páchnoucí, neb čuňata nalézt možno všude značka neznačka. Jste-li zahleděna do značkového zboží, pak věřte či ne, ale pasta lze vyrobit ze soli, sody, mátového výtažku a vody a je stejně účinná jako která jiná. Jen se musí opatrně huba cídit, aby se nedopadlo jako v mém případě, když jsem byl pamětliv poučení z dětství, že se zuby mají drhnout co to dá dvakrát denně a aspoň tři minuty. Není to pravda a škodí to dásním a tím i krčkům! Takový je můj životní poznatek a smrdět hodlám až v truhle.

Vůni zdar, smradu zmar!

vyjevená občanka 4.2.2009 12:40

Re: Děti nevěřte všemu!

Pane Tino, jsem zcela v klidu. Vy tedy máte paradontózu a možná je Vámi popsaný způsob čištění opravdu jediný možný, i když vážně pochybuji. Tím šmrdláním desetkrát denně půl minuty si dráždíte nemocné dásně a všechen sajrajt, který by se měl čištěním odstranit, na zubech zůstává. Děti k tomuto způsobu nenabádejte, nebo tu paradontózu dostanou taky. O cenách některých past jsem se zmínila proto, že jsem měla pocit, možná neprávem, že jste ohromen cenou 100 Kč. Ostatní Váš přístup a péči oceňuji a s Vaším heslem se zcela ztotožňuji!!

Lukas B. 4.2.2009 8:18

Re: Děti nevěřte všemu!

zubař, který nemá slušný vedlejší příjmíček z prodeje past a kartáčků přizná, že u běžného nenarušeného chrupu není nutno čistit několikrát za den. stačí jednou za dva dny, velmi měkkým kartáčkem, jemně a důkladně. a nepít po jídle agresivní sladkokyselé dryjáky, ale plzeňské pivo, kteréžto je zásadité.

Tino 4.2.2009 11:16

Re: Děti nevěřte všemu!

Jasně! Pivo na vše! (ono je totiž zdravější než mlíko a voda, páč se ještě nikdo nezkaženým pivem nenakazil, kdežto neskysnutým mlíkem, či čerstvé vody upité už mnohý zastonal chorobou nakažlivou). ;-)

cipísek 4.2.2009 13:45

Re: Děti nevěřte všemu!

No vidíte.A teď si představte,že já jednou denně pěkně zubiska vyndám (jde to u každé čelisti najednou),vydrhnu jakýmkoliv katráčkem pod vodovodem a úsměv mám jako Topolánek s Bémem dohromady.Oni možná taky mají svoje zuby,ale asi taky až od doby,kdy si je zaplatili.:-D

rambajs 4.2.2009 17:31

Re: Děti nevěřte všemu!

Tak tak, sedí tu předemnou ve sklínce a čekají na příležitost. A co vše se s tím dá dělat, třeba i kousnout do vlastní pr dele . . . . Parodontoza mi vyčistila chrup rychle, levně a dokonale . . .mohu doporučit každému . . .;-D

Kanuk 4.2.2009 3:18

Zubaři

Pane Kovanic, zubaře lze rozdělit do tří skupin: dobří, prostřední a blbci. Podle Gaussova rozdělovacího zákona (je to tak?) těch prostředních je nejvíc. K jakému se dostanete, je víceméně dílem náhody. Já jsem také zásluhou zubařů přišel o dva zuby. V prvém případě se jednalo o  zubařku v socialistickém státě, která byla takový genius, že obrátila rentgenový snímek a léčila mi zdravou stranu stoličky, což bylo objeveno až po vytažení, které trvalo 3/4 hodiny.Případ druhý byl ve světě kapitalistickém, kde příslušný zubař, na kterého jsem si jinak nemohl stěžovat, píchl amalgamovou plombu vedle nerezové korunky, nevěda, že se tam vytvoří galvanický článek, který způsobí urychlený odchod plomby. Stálo mne to nejen zub, ale i několik stovek dolarů za zlatou korunku.

Baghíra 4.2.2009 7:01

Re: Zubaři

Na střední škole jsme chodili k zubaři houfně. I stalo se, že znenadání byl oním zubařem jakýsi Palestinec (? Soudím tak, neboť mezi Palestinci je neobvykle vysoký počet zubařů, zřejmě je to reprezentativní a nenáročné povolání. Prostě to byl mladý Arab na praxi) Jednoho z nás zmrzačil a my jsme jeden po druhém prohlásili, že jsme ošetřováni v místě bydliště.