19.10.2021 | Svátek má Michaela


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Šeřík od Gagarina

Mohutný kolos TU-104 s imatrikulací CCCP 42389, vedený kapitánem Michajlovem, dosedá na přistávací plochu Ruzyňského letiště v pátek 28. dubna 1961 v 10 hodin 42 minut.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sinnreich 1.5.2021 20:54

Moje sestrenice zase v kvetnu 1945 hazela na Vinohradech na projizdejici Vlasovce kvetiny a kricela, "At zije Stalin", Divila se, ze se vubec nesmali a odpovidali ji zatatou pesti.

J. Jurax 1.5.2021 18:28

No jo, mne bylo v onom jednašedesátém dvanáct. Ve Zlíně, tehdy arciť v Gottwaldově, hrál městský rozhlas celý den, četli tam dokonce scifi povídku Ohnivý kvítek od Žuravlevové. Byla středa, a já čtenář vědeckofantastické literatury jsem byl nadšen, i rozhodl jsem se oslavit velký den tím, že nepůjdu do jazykovky na nenáviděnou němčinu, kam mě táta přes mé protesty přihlásil v marné snaze učinit ze mne vzdělance. A nešel jsem a prošlo mi to. Německy dodnes neumím než pár frází ...

J. Urban 1.5.2021 18:00

Njn, tak nejak. Dedecek... To ja mel babicku, a ta mi vypravela o sve mamince, me prababicce, kterou jsem nepoznal... kveten 1945... na namesti maleho stredoceskeho mestecka vjizdeji sovetske tanky..babicka bezi s radosti za prababickou..."mami, mami, Rusove jsou tady!"... prababicka vece, odplivujic si: "cert odesel, dabel prisel"

J. Farda 1.5.2021 15:01

A taková to byla láska - da navsjega živjot naša družba - ... až do šoku 21.8.1968, kogda dorogije druzja prijechali v gosti na tanki. Pak jen hořkost v ústech ze zrady přítele nejvěrnějšího a nápisy Pozor zachvatčikom ... :-(

J. Farda 1.5.2021 14:54

Čekat od Vás přístup čistému vše čisté nělzja, tovaryšč Zadak ... Rv

H. Rybnická 1.5.2021 10:43

Tak mi napadlo, že astronauty mám v životě spojené s nějakými návštěvami muzeí.

Byl to kdysi den kdy se třída patnáctiletých vydala se soudruhem školním ředitelem do Muzea dělnického hnutí v Brně. Mrzí mne že muzeum zaniklo spolu s fundusem, dnes by se tam našla hromada historicky zajímavých věcí . Uprostřed prohlídky došlo k nějakému krákavému radiovému hlášení , kterému z děcek nikdo nerozuměl, jen pan ředitel se zastavil, zpozorněl, aby nám po minutce sdělil že náš velký přítel CCCP vyslal prvního člověka do vesmíru. Byl to stejný ředitel, který vydával ony politicky spolehlivé, studium vylučující, kádrové posudky.

Ovšem s "opravdovým" astronautem jsem se přece jen setkala. O něco let později, co bezvýznamná malá začátečnice v administrativě velké německé automobilové firmy. Dnes nás navštíví astronaut a v poledne projde muzeem, řekl ráno šéf. Tedy firemním automobilovým muzeem, půjdeme se podívat. V muzeu skoro nikdo nebyl, bylo zaměstnancům volně přístupné, jen pár lidí stálo kolem objektu, který vypadal spíše jako starodávný kočár, než jako auto. Jsou to oni, běžte si pro autogram, požduchl šéf. A opravdu mi jten autogram dal, John Glenn, USA astronaut a pozdější US senátor. Pokud vím, zemřel teprve nedávno.

L. Machala 1.5.2021 9:27

Rv

L. Písařík 1.5.2021 5:05

Jak závidím. To k nám do mlýna na břehu komáří říčky nikdy Gagarin nepřijel. Spíše pamatuji, že jsem se tu zprávu dozvěděl, když jsem byl po noční šichtě na cestě z Bohumína do Ostravy a nechala mě celkem chladným, neboť jsem si právě, jako dělník, vylepšoval kádrový profil poté, co jsem byl odejit ze studií jako syn nepřítele státu.

H. Rybnická 1.5.2021 0:14

Dobře že jste to napsal, pane autore, hovoří z toho celoživotní zkušenost .

V. Zadák 1.5.2021 0:07

Pane autore, byl jsem velmi zvědavý co napíšete negativního. Dlouho jsem čekal a v samém závěru jsem se konečně dočkal.