20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr Vaňura 5.1.2006 17:41

Re: Re: Protože nedostatek a drahota

Uran je a není, přestal se těžit, protože byl DRAŽŠÍ než dovoz. Ale z obnovení těžby bych moc velkou radost neměl, ač je to pořád lepší, než těžit uhlí a bourat vesnice.
Kolt 5.1.2006 19:36

Re: Re: Re: Protože nedostatek a drahota

No uran se uplne tezit neprestal. Na Dolni Rozince na C-M vysocine zaviraji sachtu uz mnoho let. A vypada to, ze cekaji, az cena uranu vzroste dost nato, aby to zavrit nemuseli. Ale to jenom pro uplnost, je jasne, ze zadne zasadni zasoby uranu uz u nas nejsou.
Petr Vaňura 5.1.2006 17:46

Re: Re: Protože nedostatek a drahota

Jen bych upozornil, že o soběstačnost se snažil už Hitler a před ním Mussolini, aby nemuseli obchodovat za tvrdé, ale jaksi se jim to nepovedlo, tak šli nakonec do války, kterou prohráli. Vaše teorie jsou ještě hůře realizovatelné, ale to bych se opakoval.
vita 5.1.2006 18:23

Re: Re: Re: Protože nedostatek a drahota

A Enver Hogxha - na toho nezapomínat! Pravda, ten do války nešel, TAK velký magor přece jenom nebyl. I když byl VELKÝ magor!
Energetickou spotřebu omezoval karpatský génius Ceausescu. Jestli na 40%, nevím, ale zase vím, jak skončil.
 
Co myslíte, jak dlouho potrvá, než se v nápadech dostaneme k "fyzicky náročnému zahradničení"?
Cyril Hue 5.1.2006 19:14

Re: Re: Re: Re: Protože nedostatek a drahota

Vito, se zahradnicenim zacni treba hned. Bez prisunu fosilu kterym se kropi pole se totiz holenku nenajis. Jime ropu(zemni plyn), oblekame se do ropy, svitime ropou..
Vlasta(on) 5.1.2006 21:44

Re: Re: Re: Re: Re: Protože nedostatek a drahota

Vše se dá vyrobit z uhlí. Je to jen otázka ceny. Jseš vůl!!!!!!!!!!
vita 6.1.2006 9:13

Re: Re: Re: Re: Re: Protože nedostatek a drahota

Já vím, jak vypadá fyzicky náročné zahradničení. JÁ jo. Já se mu totiž věnuju 16 let. Tudíž mám celkem dobrou představu jak se jím dá uživit.
Těžko. Hodně těžko.
Tak Polpotovsky...
Vlasta(on) 5.1.2006 21:43

Re: Re: Protože nedostatek a drahota

Ty idiotku!!!!!!!!!! My máme uranu na tisíce let!!!!!!!!! Stačí jen otevřít znovu doly!!!!!!!!
Proboha lidi, kde se takový debilové berou?!?!?!?!
 
kocour 5.1.2006 16:31

Šamane, brzděte s tím mezinárodním právem

Jestli mezinárodnímu právu něco chybí, tak je to všeobecně uznávaná definice agrese.
Sch.realista 5.1.2006 15:40

Dostávat něco levněji a za to se zříci svobody,

vede nakonec k tomu přijít o svobodu a nakupovat draho.
Sch.realista 5.1.2006 15:15

je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

To se dá zajistit nejlépe neexistencí oněch kohoutků a protože kouhoutky neexistují samy o sobě, neexistencí onoho potrubí.  Čili nepotřebností. Zemí plyn nahradit vodíkem a ten vyrobit využitím jaderné energie. Je čas se odpoutat od závislosti na fosilních palivech. V to na trh nelze spoléhat, trh "nepřemýšlí" desítky let dopředu. Samozřejmě, že trh to nakonec vyřeší, protože nic nedojde naráz a jak cena bude stoupat, alternativy budou obchodně zajímavé, ale pak za to zaplatíme cenu pro nás podstatně vyšší. My, spotřebitelé. Máme trpně čekat až nastanou problémy a nechat trh, aby je vyřešil, nebo včas investovat abychom jim předešli ? Jako jednotlivci to nemůžeme. Od toho máme stát.  Odpůrci intervence státu namítnou, že trh vyřeší vše. Ano, z celkového pohledu mají pravdu. Ale máme-li možnost pro nás výhodnější, proč ji nevyužít ? Kdybychom se spoléhali výlučně na trh, stanul by člověk na Měsíci ? Byl by průzkum planet naší soustavy ? Jsou problémy, jejichž včasné řešení je výhodnější a někdy jediné možné. Odpoví mi někdo ? Nechci odpověď  z pozice liberálního fundamentalismu, že trh vyřeší vše. Chci racionální řešení zajišťující výhodnost pro nás, ve středu Evropy, ne pro někoho o x tisíc kilometrů dál. Anebo je má otázka nesmyslná ?
Zlý kukuč 5.1.2006 15:46

Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

Racionální řešení je velmi jednoduché a velmi nepopulární
 
1. ostrakizovat osobní automobilovou dopravu formou zdanění za ujeté km
2. zainvestovat dopravní infrastrukuru veřejnou, zejména osobní, vytvořit efektivní systém dotací
3. racionalizovat spotřebu energií - zejména tepla, dańovým zvýhodněním investic do izolací, stavbou domů s nulovou tepelnou ztrátou a rekuperací tepla, umožněním práce doma využitím všech možností sítí také ve státní správě
4. minimalizovat počet přepravovaných osob racionalizací práce, zhustit sí´t pošt jako universálního hubu státní správy
 
jednoduché, účinné, rychlé a politicky neproveditelné
Petr Vaňura 5.1.2006 15:57

Re: Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

Každý složitý problém má jednoduché řešení, které nebude fungovat. Podobné teze jako Vy, razil už soudruh Chruščov, aby zdůvodnil, proč má v USA každý auto a v SSSR skoro nikdo.
Vaše "efektivita" by např. vedla v extrému ke kasárenskému způsobu života. Když soudruh plukovník na vojně mluvil o to, že život jednotky není stále dostatečně organizován, bylo mě z toho nevolno.
 
Zlý kukuč 5.1.2006 16:03

Re: Re: Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

já vím, on trh a svoboda jaksi sami od sebe, rozumu už netřeba.
BTW bod 1 plánuje liberální Anglie - že by t
aké inspirace Chruščovem ?
Petr Vaňura 5.1.2006 16:11

Re: Re: Re: Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

Já netvrdím, že "trh vše vyřeší." Mimochodem, v Londýně je zakázáno topit uhlím, z toho bych si vzal příklad zase já. Ostrakizace dopravy znamená např. větší uvázání lidí na dané místo.
 
Petr Vaňura 5.1.2006 16:13

Re: Re: Re: Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

A ještě. Svoboda NIKDY není sama od sebe. Svoboda se musí probojovávat pořád.
Cyril Hue 5.1.2006 16:07

Re: Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

To by byl asi ten nejlepsi postup a nakonec na to se skripenim zubu pristoupi i hledaci vecnych rustu nic jineho jim totiz ani nezbude. Problem je, ze dnes velke procento GDP (sektor sluzeb) je postavene na tom, ze armada joudu nasedne rano do auta a popojizdi cely den v zapachacich zcela zbytecne po meste a prilehlem okoli. Skutecna vyroba a casto i R&D se presunul do Asie. Cili ostrakizovani automobilu je samozrejme priorita #1, ale je treba pocitat se snizenim zivotni urovne. Stejne vetsina lidi bude muset zpet do zemedelstvi a do fabrik vyrabet nizko kW lowtech OZE..
Petr Vaňura 5.1.2006 16:17

Re: Re: Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

Dříve než "low energy" přijde válka a Vy to víte. Třeba právě válka o zdroje fosilních paliv, nebylo by to ostatně poprvé.
Tyto plány jsou neuskutečnitelné bez ekonomického rozvratu a dále viz. výše.
Cyril Hue 5.1.2006 16:31

Re: Re: Re: Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

V podstate s Vami soouhlasim, preklenovaci reseni co navrhuje Kukuc nebo ja mohla prinest zmenu pri implementaci nekdy v 70letech dnes jsme jiz v situaci velice agresivniho fosilniho narkomana v poslednim stadiu. Cili valky a dalsi nepekne veci jsou mnohem pravdepodobnejsi vyhled do nejlblizsi budoucnosti. Jen bezne popoulaci jeste par let nebude jasne co je prava pricina..
vita 5.1.2006 18:31

Re: Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

Bod 1) je dávno funguje - spotřební daň na PHM. Jednoduché a efektivní. Ovšem ODS vyžadovala, aby spotřební daň klesla. Poláci to udělali (měli před volbama) - a skučí a buď budou zvedat nebo už zvedli.
Bod 2) funguje jak kde. V Praze např. se zachovaly rozumně i magistráty pod velením primátorů z ODS. Snad s výjimkou Kondra. Bohužel, co šlo ve městech, na venkově Říman velmi dobře uťal. Naštěstí neprošel v Č přes Duška, ale ostatní veřejnou dopravu pojjednal "zodpovědně".
Koukal, Kasl, Bém - ať nezapomeneme na ty rozumné. Přinejmenším ve vztahu k  MHD.
Jiří K. 5.1.2006 17:18

Re: je třeba any na kohoutcích neseděl nikdo.

Ta vodíko-vodíková energetika je skutečně nejlepším řešením a navíc by se dalo konstatovat že řešením asi nevyčerpatelným a tudíž hodně dlouhodobým (nechci li použít zprofanovaný výraz konečné řešení).
 
Pravda, kryogení technologie pro použití vodíku jako paliva ještě zatím nejsou ve stavu schopném masového nasazení jako náhrada za ta fosilní a jaderná fůze se zatím bohužel také zdaleka nedostala tak daleko, jak si mnozí z nás představovali když např. v polovině 60 let o těchto technologií hltali články v populárně vědeckých knihách či časopisech.
Jsem ale přesvědčen, že jednou se to prostě do použitelného stadia dotáhne, musí se ovšem opravdu chtít a nerozptylovat síly (teď myslím hlavně ty finanční) nesmyslnými projekty jako jsou např. parky větrníků ve vnitrozemských státech nebo sluneční kolektory v mírném zeměpisném pásmu, o prošustrovaných penězích na dotace neefektivního provozu těchto "alternativ" nemluvě.
 
Navíc za tu fůzi je zatím schopna zaskočit dostatečně vyzkoušená a nyní již opravdu spolehlivá a teoreticky i prakticky propracovaná energie jaderná, to dnes již jasné stále většímu počtu uvažujících lidí.
 
Blokádní trotlové z horních dolních rakous jsou jednou z výjimek.
 
Já bych to Dvořiště nechal zablokovat spíše proto, aby nám naši jižní sousedé uvedli do původního stavu ty kopce nad Lipnem, které zdevastovali výstavbou obludných větrníkových (málokdy se točících) monster.
Těch pár nahodilých megawat za to zničené panoráma opravdu nestojí!
Jiří K. 5.1.2006 14:37

Šamane, Šamane, že Vy jste to s těmi lysohlávkymi přehnal.

Mohl byste mi napsat alespoň jeden jediný důvod, proč by Rusko mělo Ukrajině dodávat plyn za pětinu ceny za kterou dodává nám či zbytku EU?
 
Také ČSFR se musela v 90 roce rychle vyrovnat s přechodem cen ropy a plynu z těch RVHPáckých na světové a to za dolary.
 
Každý krok má své důsledky a to dobré i špatné.
 
Není přeci normální, abych se po rozvodu dožadoval u své exmanželky, že k ní dál budu chodit zadarmo večeřet a v neděli ještě na její báječnou svíčkovou s brusinkymi.
Jsem prostě znovu svobodný, mám od ní pokoj, ale tu svíčkovou si musím holt dát někde jinde a řádně zaplatit.
Nebo jsem se neměl rozvádět a s tou megerou ještě vydržet kvůli té svíčkové.
 
PS.: S tím jádrem a uhlím ovšem máte pravdu.
Kolt 5.1.2006 14:49

Re: Šamane, Šamane, že Vy jste to s těmi lysohlávkymi přehnal.

No ja si vybavuji, ze Ukrajina netrvala na tom, ze musi dostavat plyn za 50$. Chtela jednat o nejakem harmonogramu zdrazovani. Zvyseni ceny 4.6x ze dne na den - to se obvykle nedela. Proc by mela exmanzelka varit zadarmo svickovou? Protoze by exmanzel mohl prestat "varit" reciprocne. Protoze by se Ukrajina treba mohla zacit ptat, proc by mela Rusku levne pronajimat namorni zakladnu na Krymu, resp. proc by mu ji vubec mela pronajimat. Je jasne, ze Rusko se bez Uk. obejde mnohem snaze nez Uk. bez Ruska. Jenom nechapu, proc nekterym lidem pripada rusky krok tak v poradku.
Mirek F. 5.1.2006 15:17

Re: Re: Šamane, Šamane, že Vy jste to s těmi lysohlávkymi přehnal.

Myslím, že se spíš normálně nedělá takové cenové zvýhodnění, jaké měla Ukrajina do konce letošního roku. K tomu musí být pádné důvody, jestliže pominou, není důvod je držet ani  o minutu déle, než je nutné, proč se připravovat o peníze, když kupující stejně se mnou přestal chodit na pivo.
S příkladem základny na Krymu se naopak dá souhlasit, je na Ukrajině, aby řekla, jaké chce poplatky a když se nedohodnou, nemají tam Rusové co dělat, když už velký Nikita velkomyslně daroval poloostrov své rodné svazové republice
Kolt 5.1.2006 15:35

Re: Re: Re: Šamane, Šamane, že Vy jste to s těmi lysohlávkymi přehnal.

To ze Ukrajina byla v plynu cenove zvyhodnovana je jasne. Jde o to, ze kdyz vam nekdo vypovi smlouvu a zacne chtit o 44% vic nez je odpovidajici trzni cena ("net back" vypocitana cena pro Ukrajinu je 160$), tak to taky neni normalni. Kdyby vam timto zpusobem predcasne vypovedel smlouvu na dobu urcitou vas dodavatel vody, plynu, elektriny, telefonu nebo cekokoliv, tak to bude kazdy z vas povazovat za vydirani. Zejmena, pokud by vam ten subjekt jeste znemoznil dodavku sluzby odjinud (i kdyz po svem vedeni).
Mirek F. 5.1.2006 16:13

Re: Re: Re: Re: Šamane, Šamane, že Vy jste to s těmi lysohlávkymi přehnal.

Jde o to, kdo tu smlouvu vypověděl, jestli Rusko nebo Ukrajina (kvůli touze mít zaplaceno za tranzit v USD místo v komoditě) . A pak také, jestli ve smlouvě byly stanoveny ceny na pět let dopředu - což by bylo dost neobvyklé - anebo se stanovilo, že cena bude předmětem každoročního vyjednávání.
Nevím ,jestli je 160 USD přesně ta oprávněná cena. Ale v tržní ekonomice je vcelku obvyklým jevem, že si prodávající určuje cenu - ber nebo  neber. Častokrát ji nadsadí, aby bylo možné ji snižovat a obě strany se cítily spokojeny . Totéž se stalo i v daném sporu, nakonec se dospělo k zajímavému řešení, že Rusko vyinkasuje 230 USD a Ukrajina zaplatí dolarů 95, viz   http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/svet-a-ekonomika/clanek.phtml?id=43156. A vyjednávat o ceně se zpatrně začalo dlouho před Silvestrm - po vítězství Juščenkova hnutí nemělo Rusko žádný důvod Ukrajinu sponzorovat. Což zřejmě na Ukrajině pochopili až ve chvíli, kdy jim byl plyn opravdu stopnut.  
 
olaf 5.1.2006 13:51

Šamane, vy jste prostě novinář

Páni novináři snad mají paměť svých produktů - tedy rychle zapomínají. Byla to Ukrajina, kdo požadoval revizi smluv. Už v březnu 2005. A jak revidovat? Zvýšit tranzitní poplatky (v USD) a platit je opět v USD, ne plynem. Načež Gazprom zareagoval "No prosím, prosím, tak tedy ceny v dolarech, ale všeho! A světové...". TOTO je příčina celé krizové situace. Žádný ruský flanc a taky žádné překvapení. --- Ovšem co je pro novináře loňský březen...
Kolt 5.1.2006 13:57

Re: Šamane, vy jste prostě novinář

Takze to byla Ukrajina, ktera vypovedela Rusku smlouvu a odmitla transportovat pres sve uzemi plyn na zapad, dokud Rusko nepristoupi na jeji pozadavky? Opravdu? Ja bych rekl, ze to bylo Rusko, kdo vypovedelo smlouvu a odmitlo Ukrajine dodavat plyn, pokud nepristoupi na ruske pozadavky.
Čumil 5.1.2006 14:01

Re: Re: Šamane, vy jste prostě novinář

Hm, Kolte, nic ve zlém, ale ony se smlouvy nesmějí vypovídat? Tak to rád slyším. Česká pojišťovna se má na co těšit!