4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jirka 12.1.2011 19:19

Gratuluji,

zdá se, že někomu začíná svítat v mozku. Konečně někdo napsal, že pohádka o tom, že vše se má zadávat nejnižší nabídce, je ve své podstatě pitomost. Dnes se běžně stává, že veřejná zakázka je přidělena firmě, která stavbu (třeba opravdu komunikací v obci), kterou projektant ocenil kontrolním rozpočtem na 6 mil. Kč, nabídla za 3 mil. Kč. Asi jen blázen si může myslet, že se to takto skutečně dá řádně realizovat.

Dost často se to přitom řeší tak, že zakázku takto podsekne firma třeba z Brna někde v Hradci. Ta zdaleka příchozí firma najme většinu prací subdodavatelsky a subdodavatelům prostě část ceny nezaplatí. Prostě je postaví před otázku, že buď se budou řadu let soudit a nebo se ty platby sníží třeba o 30%. Firma pak odtáhne zpět do Brna (tady prosím podotýkám, že Brno jsem si vzal opravdu jen jako příklad a nemyslím tím nic konkrétního) a místním zůstanou oči pro pláč.

Kdysi mi někdo říkal, že někde ve světě se automaticky po podání nabídek škrtá nabídka s nejnižší cenou. Když mi to říkal, myslel jsem si něco o hloupostech. Jenže čím více situaci na trhu stavebních veřejných zakázek sleduji, tím více jsem přesvědčen o symsluplnosti takového řešení. Jenže na takto pragamatické řešení asi společnost opravdu připravena není....

L. Severa 12.1.2011 20:37

Re: Gratuluji,

Stále ovšem není jasné kterou firmu vybrat. Když  zůstanu u Vašeho řešení a zakázku převezme druhá nejlevnější nabídka, dejme tomu za 3,5 mil., kde je záruka, že firma neudělá stejný podraz na subdodavatele jako ta brněnská. Důležitá je především kvalita provadeného díla, navíc škoda jde na vrub subdodavatelů.

P. Jirka 12.1.2011 20:50

Re: Gratuluji,

Není to všelék, ale rozhodně je to vysoce motivační systém k tomu, aby si každý rozmyslel dát do nabídky nesmyslně nízkou cenu. Každý by byl motivován tam dát rozumnou cenu. Chápu, že ten systém není příliš spravedlivý, ale podle mě efektivní.

Samozřejmě pak je to o dalších úvahách. Má třeba právo firma, která roky nezaplatila ani korunu na daních, dostávat veřejné zakázky? Veřejné zakázky by měly být odměnou jen pro ty nejúspěšnější, kteří taky veřejné rozpočty plní. Jenže tohle se nesmí říkat nahlas, protože by mě za to někdo mohl hnát až do Haagu jako toho kdo prosazuje diskriminaci :-)))

L. Severa 12.1.2011 21:31

Re: Gratuluji,

Vidíte, to je slovo do pranice. Má vůbec dostat veřejnou zakázku firma, která se již proflákla špatnou kvalitou, stálými požadavky na dodatky, nebo jinak, třeba jak uvádíte podváděním subdodavatelů ?  Asi stát nemůže ve veřejné soutěži někoho vyřadit (to by bylo řevu a žalob), zatím co soukromník, když zadává třeba stavbu domu, tak může vzít v potaz i jiná kritéria než cenu, aniž by byl podezříván z korupce.

P. Jirka 12.1.2011 21:51

Re: Gratuluji,

Bohužel současný trend je přesně opačný. V rámci tzv. nediskriminace odstranit nejlépe všechny omezující podmínky a soutěžit jen na cenu. To je dnes společenská poptávka. O tom, že by špatně fungující firmy byly ostřiženy od veřejných zakázek je představa z říše snů (možná až kacířská) :-)

Nejlépe nesledovat finanční zdraví, nesledovat obraty, nesledovat reference - to vše je prý diskriminace a šití zakázek na míru :-) A veřejnou zakázku na Temelín zadat Frantovi co má garáž a kolečko, protože slíbil, že to udělá levně.

Takže pak máme co si zasloužíme....

L. Severa 12.1.2011 14:47

Která je ta dobrá?

Že bychom měli stavět kvalitní silnice je evidentní, ale komu je zadat? Té  nejdražší nabídce? To autor neřeší, zatím vítězí ta nabídka nejlevnější. Nevím jak se při zadání soutěže postupuje, ale předpokládám, že je již zpracován projekt, takže jeho dodržení pak musí hlídat zástupce stavebníka -stavební dozor. Potom by měla kvalita díla odpovídat, u jakékoliv firmy, projektu. Ovšem pokud je dozor neúplatný a nepřimhouří občas oko. A pokud je úplatný tak to zabalme a jezděme po polňačkách.

V. Kain 12.1.2011 14:40

Jsme tak bohatí?

Silnice a dálnice u nás staví stále stejné firmy.Můžeme klidně prohlásit,že staví draze a nekvalitně.Takže v tomto trendu můžeme pokračovat s tím rozdílem,že to bude trochu levnější.Krásný příklad z Ústí.Tam si taky parta darebáků rozděluje miliony a za práci kterou odvedou bych jim nedal ani polovinu toho co si fakturují.A takových tasemnic v našem státečku jsou desítky.

R. Čtvrtníček 12.1.2011 10:51

heslo dne

Nejsme tak bohati, abychom si mohli dovolit kupovat lacine veci.

V. Kolman 12.1.2011 9:51

LZE SE TAKÉ "VYCHVÍSTNOUT" NA NAŠE FIRMY,....

.....které nabízejí služby za neadekvátní ceny a dálnici/silnici si nechat postavit levněji od dejme tomu německé firmy a v odpovídající německé kvalitě. Německé dálnice mi nepřipadají horší, nežli ty naše.

     To vše co jsem napsal, platí pouze za předpokladu - že jsou novinové údaje o několikanásobně dražších službách našich stevebníků silnic pravdivé.

V. Mlich 12.1.2011 8:47

Článek plný nesmyslů

Jasně, že výběrové řízení musí být transparentní a musí se vybrat nejnižší nabídka. Protože cokoliv je státní zakázka, tak je to už z principu nejméně 2x předražené. Ale není zas takový problém definovat v konkursu i kontrolu kvality a záruky, stejně jako u těch špekáček stačí definovat požadovaný podíl masa a pak si klidně vyberu podle ceny.

R. Bébr 12.1.2011 10:13

Re: Článek plný nesmyslů

Článek je velice přesný a plný pravdy. Chybí tam ještě pár dalších lumpáren, které se tu běžně provozují. Například - nabídka do výběrového řízení není závazná. To je až smlouva. Takže podnik nabídne nízkou cenu, vyhraje výběrové řízení a do smlouvy žádá vyšší cenu. Jednání se táhnou, čas běží, investor je v časové tísni a nakonec na leccos kývne, aby nemusel vypisovat nové řízení a ztrácet další  a další čas.

Smlouva je velice náročná činnost a objednatel (stát) jí většinou nevěnuje potřebnou pozornost a tak tam leccos chybí (někdy to chybí schválně, zadávající úředník za bakšiš něco zapomene - za to se mu nikdy nic nestane!!). Takže pak vnikají "vícenáklady". Penalizace je ve smlouvě stanovena špatně a stejně se nikdy nevybírá (dnes už firmy bezstarostně neplatí ani pokuty a nerespektují soudní rozhodnutí, takže i nějaké penále je jen sranda).

A když u špekáčků stanovíte podíl masa, pak ho firmy prostě nedodrží a je to. Všechny buřty kontrolovat nelze a navíc pokuty jsou směšné. Takže jezte ten laciný šmejd.

P. Jirka 12.1.2011 19:22

Re: Článek plný nesmyslů

Tak to jste trochu přetřelil :-) Podstatnou částí každé nabídky je jednostranně podepsaná smlouva. Pokud někdo podá nabídku bez jednostraně podepsané smlouvy, nepodal nabídku a musí být vyloučen... Tolik řeč zákona. Zkuste příště lepší příklad :-))

L. Kalina 12.1.2011 11:07

Re: Článek plný nesmyslů

Pane Vy jste někdy byl účastníkem výběrového řízení? Ať jako dodavatel nebo zákazník. Asi, né.

 

R. Bébr 12.1.2011 13:16

Re: Článek plný nesmyslů

Proč tady píšete tak debilní věty? "Asi, né" ? A z čeho soudíte, že "né"? Když něco napadáte, měl byste uvést nějaké důkazy, argumenty. To je mezi slušnými lidmi pravidlem.