1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Tonda 2.1.2008 15:55

můj názor

Problém byl v tom, že si Češi a Slováci představovali pod pojmem "federace" oba úplně něco jiného, takže referendum by nemělo žádný smysl. Slováci chtěli pod tímto pojmem volnou konfederaci postupně rozvolňovanou do úplné samostatnosti a to jim Klaus nesežral, za což mu náleží nehynoucí díky (šlo o jeho největší státnický čin).

Nicméně hlavním problémem bylo již umělé vytvoření slovenského národa v 20 stol. Ještě v 19.stol. existovala jen několik intelektuálů, kteří tvrdili, že jsou Slováci (konkrétně jich bylo asi 5). Do té doby nikdo nikdy o žádném slovenském národu, ani o žádném Slovebsku, neslyšel a to v jakékoliv formě a definici (v horách přežívalo slovansky mluvící obyvatelstvo). Slováci a Slovensko byly utvořeni zcela umělě, doslova od nuly, a to Čechmi, kteří potřebovali protiváhu proti části Čechů, kteří se prohlásili za Němce. Češi tedy podpořili vytvoření a rozšíření "slovenského jazyka" a vytvořili Slovensko, které následně vojensky dobyli na Maďarsku (1918-1921). Potom přišli neskutečné lidské a finanční injekce, které vytvořily slovenskou kulturu a průmysl. Základní chybou bylo již to, že se slovanské obyvazelstvo v Horních Uhrách neprohlásilo prostě za Čechy, pak by zřejmě s nějakými Slovákmi nebyl problém.

Zilvar 2.1.2008 15:28

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Snad si ještě pamatujeme , že za kom. federace a za  Adamce (předseda vlády) byl jeden z největších programu "konverze zbrojního prumyslu" - proč asi chtěli komunsti přestat vyrábět těžké zbraně  (tanky a OT) ? - výroba byla na Slovensku. Asi proto, že ten kdo měl prachy koupil si lepší (vybavené palubním počítačem a jinými systémy - optické  a pod) a ten kdo by je chtěl tak neplatil. S tím chtěli udělat konec, protože čs. prumysl neměl na to obstát v konkurenci těchto těžkejch zbraní. Bohužel všichni slov. politici  viní Havla, že on zavinil stop zbrojařské výroby. Jediná výjimka - Čarnogurský a proto si ho vážím - v slov. rozhlase řekl tuto smutnou pravdu.  Ale mýty žijou svým životem.

Daniela 2.1.2008 15:20

Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Keby  to platilo obecne, tak by sa rozdelili  napriklad aj Nemci, Spanieli - aby mali v medzinarodnych organizaciach Bavorov, Baskov . Pani, ktora mala zle skusenosti z cias federacie sa mohla tak,ako ktokolvek a kdekolvek stretnut s blbcami - mne sa to v Cesku stalo za cele dlho roky iba dvakrat ale v zivote by ma nenapadlo prisudzovat tieto vlastnosti celemu narodu, ktory nikdy neprestanem mat rada.

Lerak 2.1.2008 14:22

Souhlas s jedinou výjimkou,

rozdělení federace nepovažuji za prohru.

Vlad 2.1.2008 14:04

Re: Re: kdo dnes nostalgicky vzpmíná

Výše je vět několik. Kterou máte na mysli, Kene?

Pse, já s vámi souhlasím. Zaplať pánbu, že jsme se oddělili. I když mne sejřilo, porád v HUSA vysvětlovat proč. (Oni si potřebují samostatnost po tisíci letech vyzkoušet, aby pořád někoho neobviňovali.:-)

Homolka tobolka 2.1.2008 14:04

kdyby ryby....

Je pravda,že řeči o "vlastní stoličce a hvězdičce v EU"  začal Čarnogurský, ale záhy ho převálcovaly těžší váhy v osobě Mečiara a jeho lidí(Zelenay,Gašparovič ale i Kňažko),kteří vsadili na nacionální vlnu.Dost pravděpodobně by se separatistickým snahám zabrániilo,kdyby funkce federálního presidenta byla nabídnuta V.Mečiarovi.Asi by pak nebylo většího federalisty.

Jinak taková perlička,počátkem devadesátých let doporučoval Zbigniew Brzezinski,ex poradce presidenta Reagana,aby se Československo a Polsko spojily.Takový stát s cca 55 mil obyvatel by měl v Evropě dost velkou váhu.

Ken 2.1.2008 13:59

Re: kdo dnes nostalgicky vzpmíná

O vás se Lucino psi zase říká, že jste strašný blb a číst po vás, že je utrpení. To jenom reaguji na Vaši hloupou větu výše.

Sibi 2.1.2008 13:50

první náznaky před rozdělením

Ve mně prvně zatrnulo, když Havla vypískali v Kanadě kanadští Slováci. Rozdělení mi původně vadilo, ale teď mi to připadá, že to vzájemným vztahům prospělo.

glon 2.1.2008 13:48

Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Paní Danielo, jsem velmi ráda, žese naše státy rozdělily.Měla jsem tu čest tam bydlet 4 roky právě v době vzniku federace.Tolik nadávek na Čechy a vše co snámi souviselo bych všem co  na společný stát vzpomínají s nostalgií pořá  bydlet na Slovensku, chodit tam do práce,atak. Zasa sú tí sprostí čehůni-běžná řeč v obchodech,Nás tam bydlelo hodně. To je ta věc, kterou už nikdo nechce slyšet.Otevřené hranice mně nechávají naprosto chladnou. A navíc jsem v 90-tých letech poslouchala rozhovor českého politika, který mluvil o tom, že ještě v listopadu 1989 mluvil s .J.Čarnogurským, který ho informoval, že Slovensko chce být samostarné. Aod toho okamžiku se začala dělit ekonomika.Tak jsem to slyšela z rádia.

lucina (pes) 2.1.2008 13:48

kdo dnes nostalgicky vzpmíná

měl by si vzpomenout, jak Slováci po každé vstřícné dohodě přišli s novými požadavky, začali pomlčkou, končili hvězdičkou a stoličkou... , chtěli společnou měnu, ale vlastní státní banku a právo tisknout peníze, a další a další zcela nepřijatelné podmínky setrvání ve spplečném státě. Tehdy po nekonečném jednání, které vedlo jen k eskalaci požadavků, řekl KALVODA, šéf ODA: Tak ať jdou, když chtějí! Ten výrok byl doslova osvobozující. Když nakonec rozdělení technicky projednal Klaus (o němž se už tenkrát říkalo, jak je nafoukaný, má jen svou pravdu atd.) s Mečiarem (to musela být lahůdka, s ním jednat a něco dojednat!), většině Čechů se ulevilo, jako by yse odstěhoval nepříjemný soused. Teď sice Slováci (někteří, hlavně ti, co žijí v Praze)vykládají, že jsme se dělit neměli a že oni to nechtěli, ale pamětníci vědí své...

honzak 2.1.2008 13:08

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Kalašnikov AK-47 a jeho varianty TERNO JSOU!!!! Střílí jich po světě "neurekom" a dokáže to vyrobit trochu šikovnější kovář podl plachtou v afgánských horách.

Zrušení zbrojní výroby byla chyba ze dvou důvodů - volné místo zabrala konkurence a Slováci měli velké problémy s nezaměstaností.  Navíc jsem přesvědčen, že kdyby ZTS Martin pokračovaly ve zbrojní výrobě, tak jsem nová "BVP" a "OT" kupovali na Slovensku a ne u Rakušáků.

Harry 2.1.2008 12:56

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Hm, nejsem ekonom, ale rekl bych, ze Slovaci vyrabeli zbrane a dodavali hlavne do Afriky a Latinske Ameriky (vlastne zadarmiko, neb od techto budovatelu komunismu preci nemuzeme chtit aby platili) a Ceskoslovensko to vsechno financovalo. Nepochybuji ze to fungovalo k jejich spokojenosti. Ono neni problem vyrobit a dodat, ale PRODAT. Nase zbrane byly zadane a odebirane hlavne pochybnymi rezimy tretiho sveta a ty obvykle plati pozde, spatne a nejradeji vubec. Cili operovat nejakou velikou ekonomickou ztratou ze zbrojniho prumyslu je myslim trosicku nepravda. kdyby ty kalasnikovy a T72 byly takove terno tak uz by davno a davno slouzily v USArmy. Trebas se ale mylim.

Harry 2.1.2008 12:47

Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Asi byste byla neprijemne prekvapena jak snadno se zacnou narodnosti v jednom state  vrazdit. Stacilo by aby nekde v hospode padlo par facek a venku si pak pocihalo par posuku s krivakama a uz bychom se vesele mordovali. V te Jugoslavii to bylo take nepredstavitelne, ale sousedi z jednoho domu se navstevovali, slavili spolecne narozeniny deti a behem pul roku se vesele vrazdili. To je v dejinach vyzkousemo mnohokrat.

Harry 2.1.2008 12:43

Re: Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Problem by vznikl az by v referendu Cesi rekli ne a Slovaci ano rozdeleni. Poslali bychom do Bratislavy armadu (80% dustojniku byli Slovaci) aby moci drzela stat pohromade? Cili predem zbytecna akce. Federace byla dobrovolny svazek a tudiz ji bylo mozno i jednostranne opustit. Jako manzelstvi.

fox 2.1.2008 12:10

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Vyráběli ruské zbraně kvality(3b)viz pouštní bouři,dodávané brejlatým skladníkem (Husákem) na dluh rozvojovým zemím budujícím socialismus.Džamahirie,Grenada .........Reagan s nima zametl,zaplať Bůh.

Marat 2.1.2008 12:10

Re: Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

A to Československo v  roce 1918 také vzniklo na základě referenda? A referendu o rozbití Rakouska-Uherska a tím vytvoření i ČSR se dovolávali občané některého státu monarchie? Tak co máte pořád řečí o referendu?

Jakub Vosáhlo 2.1.2008 11:41

Re: Rozdělení...bylo správné.

Že Československo jako celek mělo mezinárodně větší váhu než ČR a SR je totální nesmysl. Je to právě naopak- díky rozdělení má patnáct milionů Čechů a Slováků silnější pozici, než dříve. Uvědomme si, že ve všech mezinárodních organizacích, jichž jsme společně členy, platí běžný princip mezinárodních organizací, totiž jeden stát = jeden subjekt mezinárodního práva = jeden hlas. Proto máme např. ve VS OSN dva hlasy místo jednoho, v různých regionálních Eftách, Radách evropy a jak se to všechno jmenuje rovněž máme jako dva členské státy silnější pozici než jako jeden a v institucích EU je to dotaženo takřka ad absurdum, takže v Evropské radě a Evropském parlamentu má patnáct milionů někdejších Čechoslováků bezmála stejnou pozici jako osmdesát milionů Němců a v Evropské komisi je někdejší Československo dokonce jedinou zemí se dvěma komisaři. To by se nám jako jednotnému státu nikdy nepodařilo. Češi a Slováci by měli slabší pozici jen za předpokladu, že by nedrželi pospolu a šli proti sobě. To se ale naštěstí nikdy za těch patnáct let (možná s krátkou výjimkou posledních let Mečiarovy vlády) nestalo. Důkazem toho je i vzájemný vztah Mirka Topolánka a Roberta Fica, dvou politiků z úplně opačných pólů politického spektra. Za těchto okolností vytěžilo někdejší Československo ze svého rozdělení mezinárodně naprosté maximum.  

K. Babák 2.1.2008 11:37

Několik vzpomínek

Jsem pamětník, takže:

1) K referendu. Referendum neprošlo Federálním shromážděním. Ze slovenské strany bylo jasně řečeno, že na Slovensku nemají federální orgány co vyhlašovat referendum. Jedině slovenský prezident. I kdyby se referendum podařilo vyhlásit a mělo stejné a stejně chápané otázky v obou republikách, je otázka, kdo by prosadil jeho výsledek, pokud by se někomu nelíbil.

2) Jednotný stát. Po hradech a zámcích se pohybovaly delegace dvou republik, které se dohadovaly o tom, jakou část svých pravomocí předají fedrální vládě. Zástupce federálu byl trpěn jako pozorovatel. Tehdejší předseda české vlády Petr Pithart na to přistoupil, i když pak byl jedním z nejhlasitějších kritiků rozdělení. Federální prezident Václav Havel neměl šanci na další zvolení ze slovenské strany. O výsledcích jednání jsme se nikdy nic nedověděli, jenom to, že jednání budou pokračovat. Jen občas pronikly výroky o dvou křeslech v OSN, nebo že slovenská armáda nebude bránit československé území, do kterého jí nic není.

3) Náš vztah ke Slovensku. Nesouhlasím s tvrzením, že jsme se chovali ke Sovensku jako ke kolonii. Skutečně jsme asi nechápali, o co Slovákům jde, ne ale pro náš panský postoj, ale protože to pochopit nešlo. Troufám si ale tvrdit, že mnoho těch, kteří hlásají, že se měl společný stát udržet, si ve skutečnosti myslí, že Slovensko bylo naše a že nás o něj připravili. A myslím, že by byli ochotni použít hodně tvrdých prostředků, aby udrželi pořádek. Možná jako Francie v Alžíru, který byl také součástí státu.

Franta 2.1.2008 11:16

Re: Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Slovensko bylo více postiženo reformama, protože humanista Havel vyhlásil ústup od zbrojního programu, tím pádem většina strojíren (orientovaných na výrobu zbraní - ZTS Martin, Tatra Bánovce n/B a mnoho dalších) na Slovensku přišla o výrobní program. To byla IMHO kudla do zad Slovákům a slovenský průmysl se propadl do... však víte kam.

Von 2.1.2008 10:35

Mluvíte mi z duše -

pane Kovanici - děkuji!

Xury 2.1.2008 10:33

Re: K rozdělení nemělo dojít

To je trochu nesmyslná paralela - Baskové bojují v podstatě o to, o co šlo v roce 1992 slovenské politické reprezentaci - mít svůj stát.Jinak Američany zajímalo jen to, zda rozdělení bude klidné nebo ne a Rusové měli svých starostí dost.

Antonín Josef F. 2.1.2008 9:49

K rozdělení nemělo dojít

K rozdělení nemělo dojít - to je však pouze formulované přání. Muselo k němu dojít právem sílnějších: 1. SSSA = spojených států severoamerických proti slabšímu SSSR = destrukcí Sojuzu. 2. SRN = spojením BRD a DDR proti destrukci ČSFR a SFRJ. Až  se změní poměr sil ve světě, bude možná náprava a pak se třeba i Kurdové či Baskové dočkají téhož, co nám vybojoval Masaryk se Štefánikem před 90 lety.

Jirka 2.1.2008 9:36

Moji milí Slováci

Zapomeňme na bolístky z minulosti, a berme situaci tak, jak je. Spolu nám to klape a Slováci jsou naši nejbližší a nejmilejší cizinci. Vzpomínáte na tu radost, jak jsme spolu posbírali zlato a stříbro z hokejového MS? Emanicpace jim hrozně prospěla a zmizel pocit ublíženosti na jedné straně a povýšenost na straně druhé, které se nepřímo objevoval i v rozhovorech dobrých kamarádů. VVV

Dan 177 2.1.2008 9:23

Re: Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Naprosto souhlasím, poukazovat u nás na jugoslávské řešení také považuji za urážku. Zrovna tak si myslím, že referendum se přece jen konat mělo, protože k rozdělení státu tehdy ani vlády, ani parlamenty mandátum neměly. Referendum není laciná záležitost, ale společný stát s 15 miliony obyvatel za to stál. Teprve po tom, kdy by i referendum potvrdilo patovou situaci v parlamentech, se mělo začít jednat o rozdělení. Ale referendum si politická vedení nepřála, možná z toho důvodu, že by byla zbavena moci a tím i glorioly zakladatelů států. Trochu se zapomíná na hospodářské důvody dělení. Slovensko bylo mnohem více postiženo hospodářskými reformami, protože v té době (1990-91) upadal zájem o těžký průmysl a ten byl - z příkazů ruských komunistů - budován od r. 1948 v potenciálním "zázemí" na Slovensku. Slovenští poslanci proto blokovali vše, co utlumovalo nepotřebný těžký průmysl a tím blokovali reformy v celé ČSFR. Takže to byl asi jediný racionální důvod pro rychlé rozdělení. Hospodářství si tak Slovensko dává do pořádku samo a jak se ukazuje, docela dobře. Možná je to mohlo stát méně "potu a slz", ale "čo bolo, to bolo". Hranice padly - i naší zásluhou!

Pišta 2.1.2008 7:43

Nic nového pod sluncem

  4.6.1938    Demonstrace Hlinkovy strany v Bratislavě za autonomii Slovenska.      6.-14.10. 1938 Ustavena slovenská Tisova vláda.       22.11.1938  Přijat zákon o autonomii Slovenska.    14.3.1939   Slovenský sněm odhlasoval vytvoření Slovenského štátu.

Daniela 2.1.2008 7:11

Re: Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Podla mna je urazkou  ceskych a slovenskych obcanov predpokladat aj dnes ich mozne reakcie juhoslavskym modelom, hoci nas to(vid Kosice) bolelo a stvalo. V Europe by ale  mal stat s 15 milionmi  obyv. trochu ine postavenie ako dva  mensie státiky. Co je ale po 1989  sokujuce, dodnes rezonuju nazory, preco je dobre, ze obcania sa k deleniu statu nemohli vyjadrit. Bez ohladu na ich obsah, to demokraticke nebolo a dodnes pamatam na    zalostne stohy podpisovych harkov vo federalnom parlamente, ktore  asi skoncili v zbere papiera. Nastastie, idiotske cesko - slovenske  hranice vobec nie nasou zasluhou padli a na prahu roku 2008 si spolu zelajme vsetko najlepsie.

rolandszewczyk 2.1.2008 5:55

opět

to je článeček jen tak napůl,nebot tzv. československo jsme utrpěli již v 1918,což se jaksi částečně napravilo před čtrnácti dny tím "šéngeném"

Jenda 2.1.2008 4:30

Re: Re: Rozdělení...bylo správné.

Myslim, ze jediny zpusob jak to tehdy udrzet pohromade byl nejak tajne popichnout Madary aby vydesili Slovaky a pripomenuli jim, ze je malicko neco jineho jeden milion z sestnacti nebo z sesti. A ze kdyz uz se s delenim zacne tak je obcas problem toho zas nechat. Ale myslim, ze to nestalo za to.

Jenda 2.1.2008 4:27

Ty slovensky studentce mel nekdo omlatit o hlavu data o penezovodu

Bud holicka netusila kolik Slovensko kazdy rok dostava nebo si ty dve ekonomiky predstavovala tak, ze oni si budou delat co je napadne a my jim to budem dal platit.

icu 2.1.2008 2:07

Re: Rozdělení...bylo správné.

Ano, s tím se nedá než souhlasit. Přesto si (spolu s Šamanem) myslím, že situace v roce 1992 nešla lépe vyřešit. Pokud by se federální vláda snažila situaci vyřešit silou, byli bychom "druhá Jugoslávie", podle nastavených pravidel by stát fungovat nemohl a dříve nebo později by vedlo k rozvratu také - rychlé řízené rozdělení Československa bylo jediným možným řešením, jakékoliv jiné by velmi pravděpodobně vedlo k rozpadu společného státu, který by nástupnické státy oslabil daleko více, než dohoda "Klaus - Mečiar".