16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Čtyři odsuny Němců z Evropy

Univerzita J.E. Purkyně v Ústí nad Labem pořádala spolu se skupinou Evropských konzervativců a reformistů Evropského parlamentu dne 29. listopadu 2011 konferenci Odsun Němců z Československa - 65 let poté.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Beránek 16.12.2011 14:33

Re: Jo - a proto udávají sudeťáci cca desetinásobky.

A jinak jste zdráv? Jíst Vám chutná?

Co sestřičky, jsou tam na Vás hodné....?

J. Krásenský 14.12.2011 20:04

Neonacizmus v Čechách

Pane Krystlíku, Vaše argumenty jsou totožné s Hitlerovými, gratuluji.

M. Hoblík 14.12.2011 14:56

Tyto "vědce" by patřilo poslat do práce!

Bádají a bádají, vybádají si jenom snadné příjmy. Všechno, co je třeba vědět se skrývá za otázkou, kdy konečně takoví badatélé půjdou do ...!

T. Krystlík 14.12.2011 14:19

Re: Problém je a není v číslech.

Vážený pane Rajmane, ony počty obou stran nebudou, ani nemohou konvergovat a to při jakémkoliv přístupu. Zajímáte-li se o problematiku, dopište mi (krystlik@seznam.cz) - zde na vysvětlení není místo. Lze dovodit, že německé odhady lze libovolně snížit - neví se ale, o kolik. Lze je ale zvýšit a zdůvodnit to s použitím počtů, budete překvapen, z Rozumět dějinám! Aplikujeme-li je důsledně, dostaneme se ke cca 450 000 obětí. České odhady lze dle libosti několikanásobně, i řádově, zvýšit. Kdo to udělá, bude mít pravdu, uvede-li pár fakt - neví se však, o kolik. Snížit český odhad nelze.

T. Krystlík 14.12.2011 14:09

Re: Odsuny.

Myslíte si, že když nějaké území je po staletí obýváno německy mluvícím obyvatelstvem  - Čechů v  územích odstoupených Německu v roce 1938 bylo v roce 1918 kolem 5 % - že patří jazykovým Čechům? Českému království (ve smyslu všech obyvatel českých zemí) ano, Čechům (zemsky, tj. všem obyvatelům cz-zemí) ano, Čechům (jazykově) nikoliv.

T. Krystlík 14.12.2011 14:01

Re: Jo - a proto udávají sudeťáci cca desetinásobky.

Zřejmě nevíte, že na dost místech, chodili v neděli tatíci s manželkami a dětmi do cz-koncentráků pro Sudetoněmce si nějakého toho Němce zamučit, což činili čeští tátové před zraky své rodiny, aby ukázali, jací jsou hrdinové.

T. Krystlík 14.12.2011 13:56

Re: Jo - a proto udávají sudeťáci cca desetinásobky.

S takovými nacinalistickými hlupáky jako jste Vy, se nediskutuje, ale učiním výjimku. Židé nebyli podle německých NS-zákonů počítáni za Němce, tedy po obsazení pohraničí a pak i vnitrozemí neobdrželi říšské občanství. Cz-odhady nemohou být v žádném případě přesnější, protože, když jste si zastřelil pár Němců jen tak, pro radost, ze msty, neběžel to nikdo hlásit nejbližší matrice. V cz-koncentrácích umírali umučení Sudetoněmci podle úmrtních listů obvykle na zcela banální choroby, takže se do cz-seznamu obětí vyhnání nedostali.

T. Krystlík 14.12.2011 13:48

Hahnová zcela záměrně vynechala, pokud máme

věřit popisu pana Kovanice, tzv. divoký odsun, který probíhal až do konce roku 1945, navzdory tomu, že ho konference v Postupimi zakázala. Při "divokém odsunu" se nejednalo o žádné živelné vyhánění - vše bylo pečlivě řízeno cs-vládou přes MNO a MV většinou ústními a tf. rozkazy a vydáváno za spravedlivý hněv českého lidu. To je známo již asi 5 let vlivem rozsáhlé stude Tomáše Staňka a von Arburg zveřejněné ve sborníku Soudobé dějiny. Když to Hahnová zamlčuje, činí tak záměrně - nelze ani trochu předpokládat, že by ji ona studie nebyla známa. No, a pan Kovanic to také neví, jinak by tento svůj literární útvar, aniž by uvedl své odslišné stanovisko k přednášce Hahnové, nepustil na veřejnost.

V. Novák 14.12.2011 13:41

Jo - a proto udávají sudeťáci cca desetinásobky.

Dovolím si tvrdit, že české odhady jsou přesnější.

Mezi civilní válečné ztráty jsou zahrnuti i ti, co proletěli komínem v Birkenau?

T. Krystlík 14.12.2011 11:31

Re: Je to mnohem prostší.

Naprosto mylné tvrzení. Metodika německých odhadů: Počet sudetských Němců v odstoupených územích Německu podle sčítání lidu v roce 1939, plus počet českých Němců v protektorátu v roce 1940 (u obou skupin započten i vliv migrace v rámci říše), plus přirozený přírůstek těchto skupin do konce války (odhad), minus civilní válečné ztráty těchto skupin (odhad), minus jejich ztráty na frontě (odhad), minus jejich počty v roce 1950 v ČSR, SRN, Rakousku a v NDR (v ČSR a SRN podle sčítání lidu, v případě Rakouska úřední údaj, počet v NDR odhadnut), plus přirozený přírůstek mezi lety 1945-50 (odhad). Český odhad: Počet Sudetoněmců zemřelých násilnou smrtí nebo strádáním z vyhnání podle úmrtních listů v českých matrikách - vyčlenilo se tak něco přes 15 000 obětí. Z nich se přišlo k odhadu  22 247 obětí. Komise českých historiků připouští, že jich mohlo být až 30-40 tisíc.

V. Jura 14.12.2011 10:52

Odsuny.

Já jim dám " kulturně-německou půdu",hajzlům.Už se zase chtějí roztahovat,nebo co?Dostali co zasloužili,a to bylo ještě málo!

V. Novák 14.12.2011 9:47

Je to mnohem prostší.

Kralanské spolky provedly inventuru - zjistily počty těch, kdo se před válkou hlásil k "mateřské řeči německé" a zjistily, kolik se jich objevilo v Německu po odsunu. No - a odečetly...

Takže do obětí odsunu byli započtení jak ti, kdo zemřeli přirozenou smrtí věkem nebo nemocemi, tak padlí vojáci Wehrmacht od Brestu přes Stalingrad do Berlína, tak i ŽIDOVŠTÍ spoluobčané, kteří se většinou hlásili k Němcům a Němci je poslali do plynu. A samozřejmě i skutečné oběti odsunu - oběti sebevražd, nemocí, i krutého zacházení a vražd..

P. Rajman 14.12.2011 9:10

Omluva

Omlouvám se panu Klvaňovi, kritika apologeze byla adresována autorovi článku panu Kovanicovi.

P. Rajman 14.12.2011 9:06

Pro pana Klvaňu

Chápat organizované vraždy civilního obyvatelstva z důvodu jeho původu jako ospravedlnitelné je barbarství, které nelze skrýt  ani  z nejvybrušenější historickou argumentaci.

P. Rajman 14.12.2011 8:56

Problém je a není v číslech.

Pokud nahlédnete pod pokličku problému, zjistíte, že je třaba jej nahlížet "stereoskopicky", tzn. nepřisuzovat počtům obětí, které uvádí německá strana ( t.j. obětí vysídlení, mezi které počítá de fakto všechny obětí na německém obyvatelstvu z východní části dnes již neexistující Německé říše ) hodnotu totožnou s počty obětí, které padly na území  dnešního Česka v důsledku a) odbojové činnosti za války a b) "odbojové" činnosti po kapitulaci Německé říše. Vzhledem k tomu, že česká strana považuje dle platného zákona o amnestii z roku 1946 za odboj i vraždy civilního obyvatelstva po skončení války, tedy  a) i b) ( přičemž nad obětmi tohoto "odboje b " vyjadřuje politování ), je pak logické, že v debatách o počtech obětí se mohou objevovat čísla tak různá a přesto se mohou při zodopvědném vědeckém přístupu obou stran blížit smutné historické realitě.