21.3.2023 | Svátek má Radek


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Bezzásahová smrt

Právě jsem se vrátil z prázdninového pobytu v Jizerkách a opět celý šťastný z toho, jak se obnovily jejich lesy. Z té katastrofy, která je postihla v sedmdesátkách a osmdesátkách. Ale bez lidského zásahu by nebylo obnovy. Panovala by v nich smrt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 11.8.2022 0:28

Blábolíte leda vy. Článek je o tom, že pokud člověčí zásahy nejdou proti přirozenému vývoji, obnova se podstatně urychlí.

R. Polášek 10.8.2022 11:11

Nesedí u klávesnice, ale dnes si nemohou dovolit celé noci prosedět na posedech, protože si na rozdíl od socíku nemohou dovolit v práci odpočívat nebo dokonce spát.

A zvěř je přemnožená jen někde. Zrušením pěstování pícnin pro hovězí dobytek na polích a zrušením drobných chovů králíků a dalšího zvířectva ve vesnicích skončilo obsíkání polních a lesních cest až hluboko do lesíků a to všechno sebralo zvěři pastvu. Která jinak byla k dispozici od dubna po listopad. A pokud byla teplá zima, tak i přes zimu. Jediná pastva většího objemu pro zvěř jsou dnes mladé sázené stromky na pasekách a podle toho taky ty stromky leckde dopadají.

J. Hušek 10.8.2022 9:39

Autor promine, ale celý článek je nekompetentní blábol, dobrý snad jen jako ideologický klacek v křížové výpravě proti nenáviděné bezzásahovosti.

P. Dostál 10.8.2022 8:46

Nějak jsem článek nepochopil. Říká, že odlesněné partie Jizerek zarůstají lesem a neodlesněné také (jenže asi milionkrát levněji). Tak kde je ta bezzásahová smrt? Že by v té třtině? Pak ano, nikdo neříká, že když to člověk pokazí a les vykácí, že pak věc neurychlí pomocí dalších zásahů. Ale pravda je taková, že šlo spíš o narušování té trávy, výsadba byla dost neúspěšná, kdyby si ji odpustili, tak Jizerky zarostou také. A ano, také smrkem. Nakonec na vrcholová rašeliniště smrk rozhodně patří.

R. Meišner 10.8.2022 8:27

zvěř je přemnožená, protože se nestřílí. protože není kým. protože všichni sedí u klávesnic. (včetně mě). lesy jsou zpustlé, zdecimované, nikdo se o ně nestará. všichni sedí u klávesnic. proto se vyhlašují bezzásahové zóny. aby se nedej bože nemuselo něco dělat. --když se těží dřevo, tak samozřejmě nejlépe hned u cesty--je to nejlevnější...etc, ...etc. no a proto naše lesy vypadají tak, jak vypadají. toť vše. 8-o

Z. Lapil 10.8.2022 8:12

Tak.

Jediná poznámka, a to k okusu přemnoženou vysokou. Máme tady asi 3ha pozemku. Na něj byly vypusteny 3 krávy, takové ty bezúdržbové chlupaté skotské. V koutku ohrady rostla jakási prevzacna orchidej. Prej - tohle krávy nezerou, ale stejně tu zítra udělám ohrádku, aby byla jistota.

Literární tvůrci i znalci života jistě tuší pointu: druhý den tam orchidej nebyla.