30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

MOBY DICK: Sebevražedné tendence

37. sjezd ČSSD v Ostravě potvrdil Michala Haška jako statutárního místosobotku. Z místopředsednických seslí vypadl nejoblíbenější český politik Jiří Slizoun Dientsbier a Marie Benešová. Zdeněk Škromach, Lubomír Zaorálek a Martin Starec zůstávají stálicemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 26.3.2013 7:54

Re: OSVČ versus zaměstnanec a daně

Chybička je nejspíš v tom, že když si ten OSVČ uvědomí, že je úplný pitomec, když se honí (obvykle) bez dovolené, bez možnosti se řádně léčit neustále ve stresu za prakticky stejný příjem jaký má jeho zaměstnanec (pro kterého všechno končí, když vyjde z pracovitě) a půjde na pracovní úřad, tak na tom pracovním úřadě skončí i jeho zaměstnanec (opačně to ale neplatí). Porovnejte obě situace (z hlediska celospolečenského i svého) a modlete se, aby to ten Váš OSVČ nezabalil.

J. Jurax 24.3.2013 18:59

Re: Na vině je minimální mzda

No, zrušit odvody zaměstnavatele a vše do hrubé - tedy superhrubé - to jistě. A k té superhrubé ještě přidat řekněme tři, čtyři týdenní mzdy a nevyplácet dovolenou - taky proč ne. V zásadě by šlo akorát o zvyk (a patřičnou změnu daňových zákonů a předpisů), finančně by to bylo pro zaměstnance i zaměstnavatele jedno.

A přidat ještě nějaký průměrový peníz - z průměrné nemocnosti - na první měsíc nemocenské a obdobně na případné odstupné - taky proč ne. I když tady ta suma by asi nebyla nerozporná.

I s tím zaměstnavatelem vedoucím spoření - přinejmenším velké firmy mívaly podnikové banky, než se to zatrhlo - by to taky šlo, ovšem rozumný člověk by možná dal přednost bance, ty krachují řádově míň jak firmy ...

J. Jurax 24.3.2013 18:46

Re: OSVČ versus zaměstnanec a daně

Nemá zisk, ergo neplatí daně? Je to tak?

Ale na živobytí to ujde ... a z čeho, když nemá zisk? :-)

V. Mlich 24.3.2013 18:20

Na vině je minimální mzda

Kdyby se zrušila, mohli by být i zaměstnanci s nulovou daní.

Jako první krok by se měly zrušit odvody zaměstnavatele. Tedy převést do hrubé mzdy včetně náhrad za dovolenou, za nemoc, za svátek. Pak by bylo možné sjednotit sazby zaměstnanců a OSVČ. Pokud by s tím měl nějaký zaměstnanec problém, že o dovolené nemá příjem a všechno utratil, takovému by zaměstnavatel určitě s radostí vedl spoření  a o dovolené, svátku, nemoci by mu vyplácel smluvenou částku.

Toto ovšem naše vláda nikdy nezavede, protože by tak vyšlo najevo, že ten, kdo lidi odírá a vykořisťuje, není zaměstnavatel, ale stát. A hlavně by lidi viděli, o kolik je obírá. Živnostník to vidí už teď, tak dělá jen na sebe a když by se měl přehoupnout přes tu hranici, tak se přestane snažit.

K. Filek 24.3.2013 18:14

Re: OSVČ versus zaměstnanec a daně

Asi zůstal na nule ty hlavo maková.Nemá zisk,ale na živobytí to ujde.

J. Jurax 24.3.2013 14:23

K odstavcům 4 a 5

Tyhle odstavce jsou pustá demagogie. Třeba dalších 7200 odvede firma, tedy živnostník! (Přesněji asi polovina živnostníků, kteří zločinně vytvořili pracovní místa.)

No a ty prachy vzal živnostník kde - výhradně z vlastní práce nebo z příjmu celé firmy, tedy z práce sebe samého i svých zaměstnanců? Ledaže by měl ve sklepení lis na peníze ...

Superhrubá u zaměstnance jsou zhruba mzdové náklady, zaměstnanec ovšem svou prací musí vydělat vic, neboť jsou režie a taky si musí vydělat na dovolenou, firmou placenou nemocenskou a případné odstupné. Zaměstnavatel kalkuluje jeho mzdu s ohledem na tyto skutečnosti - jinak by se mu pracovník nevyplatil a firma by přišla k bankrotu.

Takže zaměstnanci nikdo nezaplatí dovolenou, on si na ni vydělal, stejně jako na příplatek na stravenky, i na důchodový fond, žívotní pojištění etc. i na to odstupné. Na podporu v nezaměstnanosti si platí 1,2% v sociálním pojištění, na tzv. politiku zaměstnanosti, čehož je OSVČ ušetřen.

Zaměstnanec také nemusí sledovat a dodržovat stohy zákonů, vyhlášek a nařízení Evropské unie a jejich novel - vskutku nemusí, ale živnostník taky ne - může si to zaplatit. Totéž činí zaměstnanec - viz zmínka o režíích výše - z jeho práce se platí účetní a daňoví specialisté. Mimochodem naše civilizace je postavena na dělbě práce ...

J. Jurax 24.3.2013 14:04

OSVČ versus zaměstnanec a daně

Představme si příjem 20 000 čistého měsičně - této čisté mzdy (přesně 20048 podle http://www.euroekonom.cz/dane-kalkulacka.php) dosáhne zaměstnanec při hrubé 26100, superhrubé 34974). Jeho daňová zátěž je úhrnem 14926 měsíčně, 43% supehrubé). Ročně tedy zaplatí ze své práce 179112 Kč na daních a pojištěních.

Pro OSVČ jsem si vzal kalkulačku http://www.penize.cz/kalkulacky/danova-kalkulacka-osvc#danKalkOsvc. Tam mi vyšlo, že při příjmu 850 000 ročně a 60% odpočtu je onen odpočet 510 000 a základ daně 340 000. Daně a odvody pak úhrnem 98 750; po zaplacení tedy zbude OSVČ 241 250, což je cca 21000 měsíčně. Ono podstatný je základ daně, při meněím odpočtu bude k dosažení stejného "čistého" příjmu stačit míň vydělat.

Závěr - při prakticky stejném čistém příjmu zaplatí na daních a odvodech zaměstnanec 179 112 a OSVČ 98 750, tedy pouhých 55,1% odvodu zaměstnancova. Vše počítáno na bezdětka, který neuplatňuje žádné slevy na dani z titulu darů, splátek hypoték, pojištění etc.

A na závěr bych podotkl, že pochopitelně odpočet si OSVČ volí tehdy, je-li pro něj výhodný. Ergo kolik mu v našem případě zbude z 510 000, co si odpočítává a nedaní, ví jen on a bohové, jsou-li jací. A z čeho žijí OSVČ, co neplatí daně, neboť mají základ daně nulový, já zaměstnanec nechápu :-)

Je samozřejmě možné, že se ve své úvaze někde mýlím - je-li tomu tak, prosím, opravte mne.

P. Pavlovský 23.3.2013 1:09

ČSSD se bude i nadále snažit shodit vládu Petra Nečase

 Ke spolupráci v tomto úsilí však zatím nemá "žádné signály" ze strany TOP 09 ani ODS.

Jejich spolupráci  přece k tomu ani dost málo nepotřebuje!