2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

LIBYE: Válka

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krásenský 20.3.2011 19:27

Mám několik otázek

Co je cílem "bezletové zóny"? Aby Kaddáfí nepoužíval letadla? Zastavení leteckých operací? Zastavení pozemních operací? Sesazení Kaddáfího? Pomoc povstalcům? Jak se stalo, že je Kaddáfího režim (po padesáti letech zločinů a podpory socialistů celého světa) nelegitimní? Proč jsou legitimnější povstalci než Kaddáfí? Jsou povstalci alespoň "humánnější" než Kaddáfí? Proč bojují proti Kaddáfímu jeho soudruzi socialisti ze Španělska, kteří tolik vystupovali proti válce proti Iráku? Jak má vypadat "mír" v Libyi?  A mnoho dalších otázek, které naši pokrokoví novináři nekladou...

P. Fiala 19.3.2011 20:02

Vysoké hry o bohatství afričanů

Jaká by byla situace, kdyby na území Libye nebyla ropa?

53 afrických států založilo AFRICKOU UNII již v r.2002, aby si ochránili nerostná bohatství a aby si mocnosti z jiných kontinentů nědělali z jejch států likvidiště zastaralých zbrení, a to s genocidami statisíců či milionů lidí.

Zástupci Africké Unie měli být na jednání v Paříži. Jaké je jejich stanovisko k působení francouzských či jiných stihaček, či vůbec obsazení území Libye vojsky NATO? Uvědomme si, že Africká Unie (je obdoba EU) je ještě velmi mladé uskupení, ale má  budoucnost před sebou, díky nerostným bohatstvím a hlavně ropě. EU bude mít velkou konkurenci.

M. Košťál 19.3.2011 21:41

Re: Vysoké hry o bohatství afričanů

kdyby na území libye nebyla ropa, nikdy by z kaddáfího nevyrost takovej problém. byl by to chudej diktátor v chudý zemi, neměl by sofistikovaný zbraně a jakmile by svým poddaným začal lézt krkem nad únosnou mez, vyhnali by ho a pořídili by si jinýho náčelníka, kterej by sice taky nebyl žádnej demokrat, ale aspoň by to třeba nebyl šílenej megaloman. nemluvě o tom, že kdyby tam nebyla ropa, možná by se nikdy tím diktátorem nestal, v libyi by dodnes bylo království a kaddáfí by se vydal dělat potíže někam jinam.  

a kromě toho: kdyby byly v p ... ryby...

M. Prokop 19.3.2011 22:14

Re: Vysoké hry o bohatství afričanů

Přesně.

Pan Fiala je poněkud ......naivní.

O. Kadlec 20.3.2011 8:44

Re: Vysoké hry o bohatství afričanů

Naprosto správně.

Muamar se objevil jako čaroděj: "podívejte se, já mám moc nad lidmi. Vy my dejte moc nad ropou, a já se postarám, abyste vyšli z chudoby. A sjednotím všechny Araby".

Byla doba, že ti co mu uvěřili, se ukázali jako rozhodující síla. A Kaddáfí získal moc nad ropou a nad zemí ne jako státník, ale moc jako capo di tutti capi. Jako kalífa z pohádek tisíce a jedné noci.

Svou roli sehrál fakt, že to bylo v Libyi. Libye byla "ničím". Hřiště, kde se honili Italové, Britové a Němci tam a zpátky, a že jsou tam taky nějací Libyjci nikdo nevnímal jako problém. Na ty obyvatele to působilo. Taky mezi Araby byla Libye ničím: dlouhý prostor mezi Misrem a Maghribem. Jediná země, kterou ani Hanzelka se Zikmundem nedokázali projet. A najednou tu byl čaroděj, který slíbil že se něčím stanou.

A pan Fiala vůbec nebere na vědomí, že zatímco Libye, která byla ničím, byla prostorem, který se musel překonávat zleva doprava, Kaddáfí z ní udělal zemi, kterou je nutno překonávat zespoda nahoru. A o to tu jde. Ropa se dá přece koupit! Kvůli ní není třeba bojovat.

J. Dlouhy 20.3.2011 14:49

Re: Vysoké hry o bohatství afričanů

Pokud je mi znamo, genocidy si uspesne obstaravaji Africane sami.

M. Rastislav 19.3.2011 15:37

Výstraha nebo pobídka

Neznám všechny fakta, ale současný postoj OSN / RB k Libyi a následné

plánování vojenských akcí GB, Fr, ...může být především výstrahou pro podobné

"diktatury" resp. pobídkou pro opozici v těchto zemích. (Irán, S.Korea,..)  

M. Košťál 19.3.2011 17:27

Re: Výstraha nebo pobídka

na to zapomeň. tyhle věci se neříděj žádnou logikou. Írán jednou může přijít na paškál, ale pochybuju, že by to prošlo v RB OSN - to by musela bejt nějaká hurá akce nato, což je zatím velmi nepravděpodobné. severní korea, to je čínskej pašalík a na ten nikdo nesmí šáhnout.

F. Pavlis 19.3.2011 14:29

Milý

Šamane, možná máš pravdu, ale možná ne. Mezinárodní politika v kuloárech je o několik řádů sofistikovanější i poněkud pitomější než ta naše koaliční včetně opoziční. Těch zájmů a traumat a umanutých je nespočetně. Celé divadlo nového rozložení sil a tlaků v novém tisíciletí asi jen začíná. Čeho se ještě dočkáme je těžko odhadovat. Pravdou zůstává, že sedět na zadku s Obamou je poněkud netypické...po všechna století samozřejmě...

M. Košťál 19.3.2011 14:21

povstalci říkají

že se jim povedlo získat čtyři tanky a vyhnat kaddáfího jednotky z benghází

K. Křivan 19.3.2011 13:23

Než se rozhoupaj

bude v Bengází ticho a klid jak na Volšanech. V Tripolisu naopak průvody a jásání jak na prvního máje na Václaváku.

Co kdyby si to rozdal Husej Obama s Muabárem osobně? Někde na poušti, každý jeden kolt a 6 nábojů,..... Dvěma zemím by se ulevilo.

K. Křivan 20.3.2011 9:43

Tak oni ti blbci se přece jenom rozhoupali.

A udělali tu největší kravinu co mohli.

A. Špronglová 19.3.2011 11:30

Proč nevyslat do Lybie V Klause?

Ve snaze zabránit válečnému konfliktu v Africe, nevím proč by nešlo vyslat V Klause na státní návštěvu a součastně mírovou misi k jednání s Col. Kadafím, nesporným a neodstranitelným vůdcem Lybijského lidu. Z návštěvy by měla prospěch nejen Lybie ale také Česko a Rusko a potažmo tak i trochu celý svět. Dokonce i sám pan Klaus protože by si mohli vyměnit celou řadu informací o nejlepším způsobu jak dlouho úspěšně přežívat na politické scéně a ve vymitých moscích a srdcích svých spoluobčanů. Pro světově respektovaného "státníka " velikosti a typu pana Klause by jistě nebyl problém s pomocí Kazachstánu a Srbska vyjednat vyjímku v bezletové zóně pro jeho letoun přiletajícího za doprovodu pronajaté letky Gripenů, které by tak jasně prokázaly svoji potřebnost občanům ČR,především díky jimž a na jejich úkor lze tyto luxusní "hračky" používat k dokazování naší "suverénosti" rozvojovým světem. Mimo nezpochy-bnitelné politické, diplomatické, vojenské tak i hospodářské výhody z toho plynouci jak pro nás tak pro naše Kremelské spojence, tak i pro Lybii, by to byl jasný signál pro nominaci na udělení Nobelovy ceny za mír mezi národy pro našeho milovaného vůdce. Je sice pravdou, že už tak má hodně cen, ocenění, tulů, daleko více jak "pravdoláskař" Havel, ale ten Nobelovu cenu za mír mezi národy nemá a nikdy mít nebude. Proč? Celý svět teď dobře ví, že pod jeho "holubičí" tváří se totiž skrývá krvelačný "jestřáb" což o tváři pana Klause se rozhodně říci nedá. Na jeho mírové misi do Lybije by ho doprovázely "vybrané" stevardky, které by mimo sebe také mohl nabídnout k obveselení Col. Kadafího. Ten by jistě na oplátku nechal V Klause srknout kozího nebo jiného mléka a project se v poušti na vybraném velbloudu v doprovodu žen/pan jeho ochranky. No řekněte, nebylo by to skvělé?

K. Hampl 19.3.2011 11:48

Re: Proč nevyslat do Lybie V Klause?

Co do toho taháte prezidenta, dámo?

Sledujte radši, jak se váš Slávek chystá na premiérování.

Co znamená toto? ... ve vymitých moscích ... Podle toho se pozná sociální demokrat?

M. Košťál 19.3.2011 14:13

Re: Proč nevyslat do Lybie V Klause?

dobrej nápad, jeden one-way ticket pro uko ješitu do tripolisu!

F. Pavlis 19.3.2011 14:31

Re: Proč nevyslat do Lybie V Klause?

Nechtěla byste ho doprovázet ? Třeba jako husopaska ?

B. Rybák 19.3.2011 17:24

Re: Proč nevyslat do Lybie V Klause?

Svým upoceným úsilím nepřímo a naprosto nezvratně potvrzujete skutečné kvality pana prezidenta V. Klause. Je dobře, že stojí svým protivníkům za tolik zbytečné práce.

M. Košťál 19.3.2011 17:28

Re: Proč nevyslat do Lybie V Klause?

kvality uko ješity... ty skutečně známe

M. Prokop 19.3.2011 22:16

Re: Proč nevyslat do Lybie V Klause?

Míníte-li pana presidenta, pak ano, naštěstí.

J. Kulheim 20.3.2011 9:56

Re: Proč nevyslat do Lybie V Klause?

Paní A. Špronglová, co tak si dát po kocovině šlofíka?

J. Krásenský 20.3.2011 19:32

Proč nevyslat do Libye V Klause?

Jste rozkošná...

V. Husák 19.3.2011 10:38

Opět směřujeme k obrovskému problému,

protože nemáme žádné právo vměšovat se do vnitřních záležitostí jiných zemí. Měli bychom zaujmout neutrální postoj, maximálně tolerovat vojenské akce, pro které by se rozhodla Liga arabských zemí.

Za koho mají umírat "naši" vojáci. Za libyjské muslimské povstalce? Co o nich víme? Jaký mají program, kromě odstranění Kaddáfího? Nenahradí jednu totalitu totalitu druhá, pro nás mnohem horší?

Vzpomeňme si, jaké jsou výsledky vojenských akcí, které se v Africe uskutečnily pod hlavičkou OSN? Tragické !!! A politici jsou nepoučitelní.

Až v Číně začnou obrovské nepokoje a sociální bouře, proti kterým čínská armáda tvrdě zasáhne, půjdou naši vojáci bojovat proti čínskému komunistickému vedení? Asi ne, protože to by se stalo příčinou vzniku Třetí světové války. Na malé země si troufneme, podobné jednání velkých budeme tolerovat, že?

Znovu tedy sejeme vítr a dle ověřeného přísloví s naprostou jistotou sklidíme bouři !!!

I. Schlägel 19.3.2011 11:21

Re: Opět směřujeme k obrovskému problému,

Pane Husáku, je třeba přistupovat k problematice "vměšování" případ od případu s ohledem na všechny viditelné i méně viditelné souvislosti, příčiny a možné následky. Občas se prostě musí i válčit. Svět je takový.

K. Machala 19.3.2011 15:20

analogie

Protější dům ovládá zločinecký gang samozvaného plukovníka, který tam vraždí. Sousedi se koukají a nic nedělají se slovy, že je to "vnitřní záležitost". Proti Číně nikdo nezasáhne, ani jinde, jenže tohle je specifický případ. Kaddáfí a jeho klika terorizuje obyvatelstvo ne po desítkách, ale vraždí po tisících. Ti lidé ho nechtějí, uteklo mu část ministrů a armády, protože už se na to nemohli dívat. Není to al Káida. Chtějí svobodu jako my. Volit si představitele ve volbách.

Teď v tom "příměří" Kaddáfího lidi zastřelili zakladatele bengházské televize Libya Al Hurra (Svobodná Libye), mladý neozbrojený vzdělaný muž. Zemřel asi před půl hodinou.

V. Husák 19.3.2011 19:19

Odkud máte ty informace o vraždění tisíců?

Nikde nic takového nepsali. Když stát napadnou ozbrojení povstalci, tak se každý režim brání. Ministři, i ti libyjští, jsou vychytralí, a když zjistili, že povstalci by mohli náhodou vyhrát, tak chytře přeběhli.

Jakou svobodu si libyjští občané při případných svobodných volbách zvolí? To neví nikdo. Třeba to bude přísný islámský stát a obyvatelstvo pak bude nuceno žít stejně, jako ve středověku. A bude dělat všechno pro to, abychom se stejnými principy řídili i my. A co když to s námi nepůjde po dobrém ...? Pak nás budou terorizovat zahalení sebevrazi. A my pak budeme s dojetím vzpomínat na "starého dobrého Kaddáfího". A to bych si skutečně nepřál. Už mnohokrát se ukázalo, že "tyran" je někdy méně nebezpečný, než demokraticky zvolený náboženský šílenec.

B. Rybák 19.3.2011 17:47

Re: Opět směřujeme k obrovskému problému,

Souhlasím s Vámi snad až na to, že žádné umírání vojáků teď nejspíš nenastane (vzpomínám si, jak hrdinná (nejen) francouská vojska odmítala vstoupit do Kosova, dokud se tam střílí). Žádná "lidská práva", která jsme si sami v souladu se svou kulturou napsali nás nemohou ospravedlnit k útoku na zemi, která má svoje, ze své kultury vycházející "práva". Mohlo by se to stát precedentem toho, že jednou nás budou bombardovat jako zločinnou civilizaci, která zavraždila nejvíc ještě ani nenarozených dětí v lidských dějinách, zavraždila miliony afrických dětí pomocí malárie, když kvůli svému ptactvu zakázala DDT...

Taková operace by mohla mít jenom jeden uznatelný důvod, pokud by nás tamní prokazatelně vývoj velmi nebezpečně ohrožoval.

V. Běhal 19.3.2011 10:37

Nechápu ten rozdíl

Nechápu proč bylo špatné, že Američané porušili příměří v iráku, když  Sadám nedodržoval podmínky příměří a masakroval svoje odpůrce a Kurdy a teď je v pořádku, když zahraniční mocnosti zasahují do vnitřních záležitostí Libie. V jiných státech vládcové vraždí svoje odpůrce a nikoho to nezajímá. OSN jsou velcí pokrytci.

M. Košťál 19.3.2011 9:42

jen pro informaci

kanada posílá šest C-18, belgická a dánská vláda žádaj ve svých parlamentech o vyslání F-16 (z belgie by měla připlout taky fregata)

P. Čech 19.3.2011 9:14

Nějak tomu nerozumím.

Před hlasováním v radě bezpečnosti byla slyšet silná slova nejen francouzských politiků, podporující vojenské řešení. Měk jsem za to, že ony země jsou na to také připraveny. Před dvěma dny RB toto řešení posvětila a co se nestalo? Zatímco bych očekával zejména od výše zmíněných zemí, že ve 23,05 hod vzlétnou jejich letadla k zajištění bezletové zóny nad Libyí, nic se neděje a Libyjská armáda dále útočí na Benghází. Kde je naplnění oněch silných slov? O nějakém summitu EU v Paříži v rezoluci OSN nebylo ani zmínky. Pouze politici si telefonují a prázdně žvaní. Zde se demokracie může bránit. Nebo čekají ony země, které si říkají demokratické, podobně jako čekaly Athény ve Starém Řecku až Sparta zaútočí?  V takovém případě by dopadly stejně. Politici o demokracii pouze žvaní a neustále dávají najevo, že vůbec netuší o co jde.