26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Jak žít s pokřiveným časem

Po téměř čtyřiceti letech se v Evropě uvolnila cesta z rituálního zapínání a vypínání letního času. Ale jaký čas si teď vybrat? Má mít hlavní slovo doprava, medicína, nebo prostě společnost a politika?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 7.11.2018 18:10

Re: přesně tak

Ano, a nejlepší je chrnět tehdy, když se mi chce. Alespoň já to tak dělám.

J. Skála 7.11.2018 10:07

Re: Kdy je poledne?

Kulminace není "nadhlavník".

M. Šejna 7.11.2018 12:27

pane Skálo

máte pravdu.

Ale pro horlivé stoupence toho pravého slunečního času je nadhlavník a kulminace jedno a to samé, protože tomu vůbec nerozumějí. Dokonce si tihle bojovníci za ten spravný sluneční čas myslí, že Slunce kulminuje nad 15.poledníkem vždy ve 12 hodin SEČ.

H. Gene 7.11.2018 12:27

Re: Kdy je poledne?

Není. Ale v této diskuzi je to fuk.

A. Nový 7.11.2018 11:26

Re: Kdy je poledne? :-))

Vstávám a poslouchám zákrutu, takže mám ráno. Když obědvám, nehledím na hodiny, tak mám poledne.

M. Mikulec 7.11.2018 9:08

Jak zit bez priblbleho meneni casu 2xrocne?

Docela hezky. Tohle socialni inzenyrstvi, kdy si neschopni politici dokazuji svou moc, tedy rada ozelim. Vzdycky jsem litovala rodice, jejichz deticky nechtely veterans spinkat, protoze ve skutecnosti bylo o hodinu mene. Rodice museli druhy den rano vstanout o jednu hodinu drive a zase ty deticky vzbudit.

M. Mikulec 7.11.2018 9:23

Re: Jak zit bez priblbleho meneni casu 2xrocne?

Opr. vecer spinkat.

M. Šejna 7.11.2018 9:24

madam Mikulec

já jsem vychovával docela dost dětí, ale největší problém se vstáváním měly každé pondělí, nikoli při změně času. Z tohoto důvodu je potřeba zrušit pondělí a týden začínat až úterým.

:-P

J. Hejna 7.11.2018 9:35

Re: madam Mikulec

Nic vám nebrání mít pondělí až po neděli.

M. Šejna 7.11.2018 9:48

to není řešení, pane Hejno

řešením je úředně nařídit lidem, aby v sobotu, v neděli a o dovolené vstávali úplně ve stejný čas, jako v pracovní dny. Jen tak lze zajistit ty pravidelné BIORYTMY, kterými se ohánějí kritikové změn času.

A. Nový 7.11.2018 11:31

Re: to není řešení, pane Hejno

A co chudáci víkendoví opilci? Jejich biorytmy se musí každý týden zbláznit. :-))

R. Langer 7.11.2018 18:13

Re: to není řešení, pane Hejno

No samozřejmě, vždyť se podívejte, jak se motají, když je o víkendu vzbudíte v tu "správnou dobu". Mají úplně rozhozený biorytmus... :-D

V. M. 7.11.2018 8:44

Rozhodující je melatonin.

Jeho hladina v těle je příliš brzy ráno vysoká a není správné v tuto dobu ještě vstávat.

J. Kanioková 7.11.2018 14:16

Chachacha,

tak to já ho mám asi až do poledne.

I. Polák 7.11.2018 8:16

Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Nadpis jsem zkrátil. Ukázka neschopnosti, neakceschopnosti a nedemokratičnosti EU.

O tom, že střídání času je hloupost a spíše na škodu se ví už hodně dlouho, v řádu desítek let. Vždycky jsem se divil, proč EU řešení tak jednoduchého problému stále odkládá. Teď už to vím.

Mohl bych psát dále, ale to by bylo plýtvání časem, většina už v diskusi zazněla.

A pro milovníky letního času: Proboha, a proč má pracovní doba, rozvrh hodin a kdeco být všude a vždycky celý rok stejně??

M. Hanko 7.11.2018 8:33

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

No, zazněly zde pouze argumenty podporující opačnou stranu, než zastáváte vy. Zastánci zrušení letního času se zatím moc - vlastně vůbec - nepředvedli, a ani vy jste to nevylepšil...

Vaše "ví se už dlouho" samozřejmě není argument, to tak snad ani nebylo myšleno.

J. David 7.11.2018 9:18

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Pane Michale, můžete mi objasnit, co to je vlastně ten SELČ? SEČ minus 15 stupňů astronomického času? Oblbnutí rotace Zeměkoule v azimutu na Slunce? Dejte mi pevný bod a pohnu Zeměkoulí. I Vy Archimede...

M. Hanko 7.11.2018 10:15

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

SELČ je SEČ + 1 hodina. Jak to prosím "oblbuje" rotaci Země? Jak tahle konvence "hýbe Zemí?

J. Brunner 7.11.2018 19:21

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Asi mu změna času, rotací Země, podrazí nohy a upadne přitom na hlavu. Dvakrát ročně a pokaždé z jiné strany, to se nedá, ve zdraví, přežít.

R. Langer 7.11.2018 20:45

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Zkuste napřed strýčka Googla, když už neznáte ani ty základní pojmy...

M. Valenta 7.11.2018 8:43

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Můžete mi prosím vysvětlit tu špatnou funkci EU ve věci střídání času. Naopak nyní uvidíme na relativně neškodném tématu, jak se evropské země "umí" dohodnout a shodnout.

I. Polák 7.11.2018 9:52

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Moudrému napověz... Tak tedy: 1. neznám vhodnější téma pro referendum než právě toto. Dokonce zde odpadá známý protiargument "blbci budou rozhodovat o tom čemu nerozumějí". Místo opravdových referend v jednotlivých státech proběhlo nějaké, nepříliš propagované, internetové referendum.

2. Kdyby to referendum bylo ve Švýcarsku, dostali by voliči podrobný manuál co bude když řeknou Ano a co při Ne. Viděl jste někdo něco takového?

A propos, koho to zajímá ať si přečte libovolný článek na dané téma od Dr. Illnerové.

3. Po rozhodování Ano/Ne musí následovat jednoznačná akce. EU místo toho to dala na uvážení jednotlívým státům.

Proboha, je přece jasné, že jakákoliv změna v tomto směru musí nakonec vyústit v nějakou akci typu "A v roce 2019 již žádný přechod časů v EU nikde nebude". Místo toho se teď vedou diskuse, že Rakousko to nezvládne (???) dřív než za 2 roky... Takže, selhání: 1. demokracie, 2. organizace společného rozhodování v EU (včetně demokratických procesů v jednotlivých státech), 3. jasné a srozumitelné komunikace.

R. Langer 7.11.2018 20:46

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Pche...

J. Kavalír 7.11.2018 9:37

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

"A pro milovníky letního času: Proboha, a proč má pracovní doba, rozvrh hodin a kdeco být všude a vždycky celý rok stejně??"

Třeba proto, že existuje hromadná doprava do práce i do škol právě na tu určitou hodinu.

I. Polák 7.11.2018 10:00

Re: Nejvýmluvnější ukázka špatné funkce EU

Ano, Váš argument by byl určitě na straně argumentů "proč ne".

A máte částečně pravdu. Ale prosím uvědomte si, že střídání letní/zimní čas je jen jedno z možných (a všech špatných:) řešení vašeho problému. Můj protiargument je, že dřívější ranní vstávání nic neřeší. Den je prostě v létě dlouhý a v zimě krátký. Všimněte si, že posun času na letní nikdy nerespektovala televize, divadla a pod. tím, že by příslušné začátky večerních zpráv, div. představení atd. posunula někam blíže k večernímu stmívání. Ono by to mělo zase jiné nevýhody že.

P. Kmoníček 7.11.2018 7:49

A co na to

Hlosta a Kotas ?

R. Langer 7.11.2018 7:10

Ono to střídání času

je pro biorytmus samozřejmě přirozenější než vstávat pořád celý rok v jednu dobu, jenom je drobný problém s tím přechodem. Ale fascinuje mě, jak si tady spousta "expertů" myslí, že správné a zdravé je vstávání celý život v jeden čas, a to včetně víkendů a dovolené. Vždyť ti lidé jsou vlastně nemocní, a tu svou nemoc vnucují ostatním. ;-)

J. Anděl 7.11.2018 7:20

Re: Ono to střídání času

Zajímavá zmínka. Skutečně jsou lidé, kteří si myslí, že je vhodné stávat konstantně ve stejný čas. Třeba sportovci resp. různí trenéři.

Musím říct, že mně čas vstávání o víkendu (dovolené) se všedním dnem dost srovnalo narození dětí. Jak rostou, jejich přímý vliv slábne, ale zase si rád přivstanu, když ostatní ještě spí a doma je klid. A tak vcelku "přirozeně" a bez velkých vnitřních bojů pozvolna a pomalu přecházím do režimu, kdy v zimě (zimním čase) vstávám dřív (oproti konvenčnímu času) a v létě chodím později spát, přičemž některé aktivity takto přesouvám z večera na ráno a naopak. Třeba Neviditelného psa ;-).

M. Hanko 7.11.2018 6:24

Střídání časů

Já považuji model rozdílného času pro zimu a pro léto za dobrý. Letní čas je prostě docela objektivně vhodnější pro léto, zimní je zas vhodnější pro zimu. Když si vybereme kterýkoliv z nich, bude to z hlediska rozložení světla a tmy ve dni horší, než ono střídání.

Změna času působí přesně takové problémy, jako přelet časového pásma, a MENŠÍ problémy než - a to si snad řada lidí neuvědomuje! - obyčejný konec prázdnin, Vánočních svátků, dovolené, nebo prostě víkendu. Tj. jde o situaci, se kterou se běžně mnohokrát během roku musíme každý vypořádat i bez střídání času. Tím padá jediný argument, který mají v ruce odpůrci střídání.

Považuji za trapné a pro EU přitom zcela příznačné, že o takové věci finálně a neodvolatelně rozhodla na základě jakéhosi pochybného internetového hlasování 1,5% menšiny svých občanů.

P. Dvořák 7.11.2018 7:08

Re: Střídání časů.

Pod oba příspěvky se připojuji.

Nebo snad někdo má problémy se změnami volnočasového a pracovního střídání času?