15.6.2024 | Svátek má Vít


Diskuse k článku

Zeman proti všem

Dnes odpoledne se máme dozvědět, jaké má Zeman záměry. Zatím to vypadá na úřednickou vládu. Háček je v tom, že naše ústava žádnou úřednickou vládu nezná a každou vládu musí schválit sněmovna. A když ji neschválí?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vlach 25.6.2013 8:51

Re: ... taky by všichni co proti nim Zeman je...

a hlavně se semknout, protože nikdo nechce přijít o teplej pelech, imunitu, prebendy...že?

Houno houno slavný soude - tuhle bandu pozavírat a všechny ty, kteří ze současného systému tyjí bez zjevné práce.

Je třeba vytvářet reálné hodnoty!

O. Prochazka 25.6.2013 8:56

Re: ... taky by všichni co proti nim Zeman je...

Za co pozavírat Adolfe?

Co to je reálné hodnoty?

P. Čech 25.6.2013 8:34

A přesně o tom to je.

Naše ústava žádnou úřednickou vládu nezná, přesto debilní novináři neustále melou svou. Úřednická vláda, úřednická vláda. Žádná takováto, ani jí podobná vláda, nevzešlá z handlu nelegálních a nelegitimních  (viz slovník cizích slov) koalic nebyla v minulosti tvořena výhradně úředníky, ale zakuklenými politiky. Zakuklenými politiky pod rouškou "odborníků". Jedno je důležité. Vláda podle ústavy není voleným orgánem, ale orgánem jmenovaným prezidentem. Jmenování předsedy vlády, který jednotlivé ministry nyvrhuje ke jmenování je výlučnou a výhradní pravomocí prezidenta, kterému do toho nemá nikdo (ani politické strany) co kecat. Tedy přesně podle ústavního textu. A tedy se ptám: Kdo zde ohýbá a všemožně znásilňuje text nejvyššího zákona země? Politické strany a novináři. Nikdo jiný. K tomuto účelu si vymysleli nová slovní spojení. "Duch ústavy" a "ústavní zvyklosti". Na jedné straně novináři a politici tvrdí, že Česká republika je právním státem a na straně druhé vyzývají, aby se občané řídili nikoliv ústavou a zákony, ale nějakými "zvyklostmi" či dokonce "duchy". Opravdu směšné a nedůstojné! Novináři a politici vytvářejí z českého státu Kocourkov, který je v zahraničí všem ke smíchu. A není se co divit.

L. Novák 25.6.2013 8:40

Re: A přesně o tom to je.

Václav Pavlíček, profesor ústavního práva, Jan Kysela, ústavní právník,

Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze

ČT24 24.6.2013 - 22:00 Události, komentáře (22:30 - 22:40)

Události, komentáře

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani//1096898594-udalosti-komentare/213411000370624/

V. Hajková 25.6.2013 8:54

Re: A přesně o tom to je.

Tak  jsem  si  znovu  ty  dva právníky  poslechla.   Nakonec   musel  dát   bývalý  supr  komouš  za  pravdu  p.  Kyselovi-  který  jej  vlastně  logickým  zduvodnění  dostal-  tam,  kde  už  nemohl  odmítnout, že  by  se  mohl  prezident   svým  postupem  dostat  až  mimo  ustavu! 

P. Čech 25.6.2013 8:55

Re: A přesně o tom to je.

Pane L. Nováku475,nějaký ústavní právník, pan Kysela neví, o čem je řeč. Mohli jsme to vidět před dvěma dny v televizi, kdy obhajoval "svůj" názor na čl.73, odst.1 ústavy.  Svůj právnický názor, kterých jsou mimochodem desítky, a který účelově mění český význam textu tohoto článku. Pan Kysela asi neumí česky, ale právnicky. A o tom to je. Je-li totiž v ústavě psáno, že jednotliví členové vlády podávají svou demisi prezidentovi republiky prostřednictvím předsedy vlády, jestli předseda vlády takovouto demisi prezidentovi nepodal a při podávání své demise to dokonce zdůraznil, což mohli všichni vidět a slyšet, potom názor nějakého pana Kysely je přinejmenším zavádějící a nebo korupční. Nic jiného.

L. Novák 25.6.2013 9:06

Re: A přesně o tom to je.

Já spíš důvěřuji vzdělanému právníkovi, který zná právo od základů a přemýšlí v souvislostech, než laikovi, který právní vzdělání nemá a domýšlí si právo jen podle vět vytržených z kontextu celého systému práva a jeho chápání. Ale když mu přitakal nakonec i pan profesor, tak byste tomu Kyselovi věřit mohl. :-)

P. Čech 25.6.2013 9:18

Re: A přesně o tom to je.

Existuje ne jeden, ale dokonce několik ústavních právníků, kteří mají na věc zcela jiný (tektéž právnický) názor než pan kysela. Já nevytrhuji nic z kontextu. Přečtěte si doslovné znění čl. 73, odst.1, větu první i druhou ústavy a mám za to, že změníte svůj názor.

L. Novák 25.6.2013 9:30

Re: A přesně o tom to je.

Tak mě odkažte na vyjádření těch "konkurenčních" ústavních právníků. Rád si je přečtu, poslechnu, v čem jej jejich stanovisko odlišné od pana Kysely.

F. Doušek 25.6.2013 8:49

Re: A přesně o tom to je.

Novináři melou o úřednické vládě, Zeman o vládě odborníků. S tím přisel on jako první. Tento pojem ústava zná?

V. Novák 25.6.2013 8:55

Každá vláda by měla být vládou odborníků.

Po tom jsme volali v 89. na náměstích. Bylo to jedno z hesel VLSR.

Že si ODS vybere jako ministra zemědělství člověka, který sotva rozezná, kde má kráva hlavu a kde ocas, je její problém. A jejích voličů. Že TOPka udělá ministrem zahraničí člověka, který by vyvolal už několik diplomatických přestřelek, kdyby ho ovšem někdo ve světě bral vážně, je zase její problém.

O. Prochazka 25.6.2013 8:58

Re: Každá vláda by měla být vládou odborníků.

Možná si měla jako ministra zemědělství vybrat traktoristu, nebo předáka plechové kavalerie?

Ministr je politická funkce, ministr zemědělství nemusí znát jak "vypadá kráva" .

Ostatně, něco jako ministerstvo zemědělství by vůbec nemělo existovat.

V. Novák 25.6.2013 9:05

Má-li vláda vypadat a jednat jako ta současná a dnes demisní,

tak by nemusela existovat ani vláda. Vláda, která svou zemi zcela zbytečně dovede do recese, je zadarmo drahá a den po ustavení už dva dny přesluhovala.

P. Čech 25.6.2013 9:28

Re: Každá vláda by měla být vládou odborníků.

"Ministr zemědělství nemusí vědět, jak vypadá kráva". Jak geniální!!! Potom se nelze divit, když poslankyně strany zelených a přítelkyně ministra životního prostředí neví co je to biomasa. A takoví politici chtějí vést český stát! Opravdu úsměvné.Pokud se týče vaší poslední věty, s tím naprosto souhlasím. A nejde jen o ministerstvo zemědělství. Zrušit bez náhrady by bylo možno dalších sedm ministerstev a tím okamžitě ušetřit nejméně 160 miliard Kč (schodek státního rozpočtu). Jak je obecně známo, tak např. Švýcarsko, velice životaschopný a efektivně řízený stát, je řízen pouhými 7 (slovy sedmi) ministerstvy. Přitom je to velikostí, počtem obyvatel i strukturou průmyslu a zemědělství stát srovnatelný s ČR. Je zde však jeden nezanedbatelný rozdíl. Švýcarsko je na rozdíl od ČR státem, blížícím se ke skutečné demokracii.

P. Vandas 25.6.2013 9:00

Re: Každá vláda by měla být vládou odborníků.

 To se mýlíte. Bendl je zjevně vůl a tak krávu snadno rozezná. :-):-)._)

K. Drobková 25.6.2013 9:02

Re: Každá vláda by měla být vládou odborníků.

 :-)) To je dobrý, moc dobrý :-)))

V. Novák 25.6.2013 9:06

Volovi je přece jedno, který konec mu kráva předvádí...

...

L. Novák 25.6.2013 9:16

Re: Každá vláda by měla být vládou odborníků.

Ministr zemědělství nepotřebuje znát, kde má kráva hlavu, kde ocas a kde vemeno. On krávy pást ani dojit nechodí. :-)

P. Čech 25.6.2013 8:57

Re: A přesně o tom to je.

Oba tyto pojmy jsou nesmyslné, poněvadž postrádají svůj vnitřní význam. Mimochodem, nevymyslel je pan Zeman v době současné, ale opět hloupí novináři v době minulé.

F. Doušek 25.6.2013 9:53

Re: A přesně o tom to je.

Kdo a kdy je skutečně vymyslel nevím, ale Zeman je používá i dnes.

M. Šetka 25.6.2013 8:27

viditelný pes

Milý Astone,

toto je přesně příležitost,jak se zviditelnit,resp. jak zviditelnit psa. Prostě v případě,že soudruh prasedent udělá to,co signalizuje /vláda gerontů/,tak uspořádat - tím myslím jako jeden z organizátorů,ono by se jich jistě v tomto případě našlo víc,lidovou protizemanovskou demonstraci. Nerudovkou na Hrad,jako v osmačtyřicátém. Šel bych rád,i v tom lijáku. Pod heslem z roku  89 - Miloši,končíme!

O. Kadlec 25.6.2013 8:33

Re: viditelný pes

Na to máme moc slušné, líné a zbabělé občany. V této zemi se na to musí zákeřně.

P. Čech 25.6.2013 8:46

Re: viditelný pes

Všechno je to o oné, tolik vzývané demokracii, vážení. Miloše Zemana jsem nevolil, protože nesouhlasím s jeho názory. Nicméně, zvolila jej většina voličů ve většinových dvoukolových volbách.A proto, coby demokrat, za jakého se považuji, jej ctím jako českého prezidenta. V demokracii se totiž menšina vždy musí podřídit vůli většiny, jinak se nejedná o demokracii. To, co se ve zdejších diskusích předvádí je povětšinou socialismus, stříknutý notně anarchií. Nikoliv demokracie - řád. Socialismus, notně stříknutý anartchií, který zde zavedli pod taktovkou pana Václava Havla (kterého si jinak vážím) "bývalí" komunisté. Tito a jiní "bývalí" komunisté vypracovali a schválili spolu s komunisty tehdejšími svou většinou v parlamentu, naši novou ústavu. Ústavu, jejíž jednotlivé články nemohou být dodržovány, aniž by přitom nebyly porušeny jiné, jejíž články jsou navzájem v rozporu. Dále ústavní zákony (č.71/2012 sb. a jiné), které jsou v zásadním rozporu s Listinou základních práv a svobod. Tak to je, vážení, a ne jinak.

R. Brzák 25.6.2013 9:24

Re: viditelný pes

Rovněž se přikláním k Vašemu názoru. Jen se obávám, že mne to vzhledem k prezidentovým schopnostem, možnostem a možným záměrům nebude mrzet.

K. Drobková 25.6.2013 8:18

Ivan Hoffman

Kdekdo poslední dobou nabádá prezidenta, aby při řešení politické krize dbal nejen psaných zákonů, ale také nepsaných zvyklostí. Nejprve se tedy zdvořile konstatuje, že je na prezidentovi, aby v souladu s ústavou jmenoval premiéra, a pak se rychle dodává, že je u nás zvykem jmenovat toho, na kom se shodne většina poslanců.

Povinné to není, ale mělo by to tak být, protože už to tak párkrát bylo, mudrují politologové, požadují politici a papouškují komentátoři. Stranou pozornosti zůstává, zda měl občan z nepsané zvyklosti politiků prospěch, anebo škodu. Nepsanou politickou zvyklostí se totiž u nás stal i kdejaký nešvar.

Rozhodne-li se prezident jmenovat vládu odborníků, respektive vládu úřednickou, politici nás předem varují, že hrozí nastolení „poloprezidentského" systému. Vzhledem k tomu, že řádné volby jsou na dohled a ve hře jsou i předčasné, proč tu poloprezidentskou variantu neotestovat? Vládní koalice beztak sestavila nebývale neoblíbenou vládu, která zvyšovala daně i dluh, a zapsala se do historie rekordem v podobě třinácti ministerských demisí respektive vyhazovů. Jestli takto vypadá parlamentně demokratický politický standard, pak není o co stát.

Dovolávat se zavedených postupů a zvyklostí má smysl, pokud se tyto osvědčily a pokud se jich dovolává někdo důvěryhodný. Jedno ani druhé ovšem nyní neplatí. Zcela nedůvěryhodní a kompromitovaní politici volají po řešení, které nic neřeší. Zákonodárci nemají erudici, potřebnou na přepsání ústavy, proto by rádi přepsali prezidenta. Na to jim ale pro změnu chybí kuráž.

Vypadá to, že se prezident chystá ohlásit konečnou. Kdy se poslanci rozhodnou vystoupit pak velkoryse nechá na nich.

O. Kadlec 25.6.2013 8:27

Re: Ivan Hoffman

Paní Drobková, jedna malá chybka: jmenovat toho na kom se shodne většina sněmovny není nějaký zvyk, ale politická nutnost vyplývající z ústavy. Prezident nemůže jednat jinak - pokud si netroufne jednat protiústavně jen proto, že odhadne že se proti tomu nikdo nepostaví. Možná teď nepostaví, ale příště ho to zničí.

Víte že má prezident jedno slabé místo? Už na to málem dojel Klaus. Zeman neni blbej, bude si dávat pozor, pokud ho euforie nevyláká do pasti.

K. Drobková 25.6.2013 8:33

Re: Ivan Hoffman

 Jenom pořád nevidím, pane Kadleci, tu většinu ve sněmovně. Že to tvrdí koalice je pochopitelné, ale ke skutečnému hlasování ještě nedošlo. LIDEM ( Peake ) to nijak zásadně netvrdí ....... takže ?

O. Kadlec 25.6.2013 8:36

Re: Ivan Hoffman

No já tím nechtěl říci že musí jmenovat Němcovou.

Prezident není hloupej, jak kdekdo avízuje. Prostě se dohodl s nejsilnější stranou ve sněmovně, že jí pomůže k předčasným volbám. Na tom není nic protiústavního, kdyby nebyla Nečasova koalice tak hloupá, jak je, už by ty volby byly vyhlášeny a Zeman by ten prostor neměl. Ale on je chytřejší než oni.

K. Drobková 25.6.2013 8:39

Re: Ivan Hoffman

 Tak. S tím docela souhlasím.

V. Novák 25.6.2013 8:51

A co první Topolánkova vláda?

Měla snad většinu ve Sěmovně? Kdyby měla, nepadla by a nebylo by druhé Topolánkovy vlády.

To, zda má vláda důvěru, se zjistí teprve hlasováním o ní. Proto má prezident dva pokusy a pak jeden na návrh předsedy Sněmovny. Čehož se ODS (s lidovci a Zelenými) tak děsila, že prosadila do čela Sněmovny Vlčka, který navíc přísahal, že se zachová neústavně a nenavrhne v případném třetím kole prezidentovi předsedu vlády.