31.5.2024 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

Zákruty paragrafu

Je obecně známo, že paragraf velmi dobře graficky znázorňuje spletitost práva. Je snadné si na toto prostomoudro vzpomenout v souvislosti se služebním zákonem, který pořád ještě nemáme, třebaže se o něm dvacet let jedná.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Boleslav 5.5.2014 8:10

Re: Bude zajímavé sledovat

Nechápu, proč se místo tvorby úplně nového zákona neaktualizuje ten stávající, který už 12 let platí a pouze stále nenabyl účinnosti. Ve srovnání s tím, co navrhuje Dutohlav D., byl IMHO lepší.

V. Hajková 5.5.2014 8:10

Re: Služební zákon

Ano-  je  to  tak!   Jen  nějak  nevidím  to  slibované  zmenšení  státní  správy-    opak   je  pravdou!

J. Boleslav 5.5.2014 8:08

Re: Stát, založený na právu

Např. v Anglii jim ale jejich současný zákon moc nevyhovuje a diskutují o tom, jak ho změnit. Tam vládnou státní tajemníci, ministři jsou namalovaní. A v podobě, v jaké je u nás zákon připravován, tomu bude podobě. Bude vládnout superúředník.

Kromě toho, jak je Vám jistě známo, zákon o státní službě u nás už 12 let máme, pouze stále nenabyl účinnosti.

V. Hajková 5.5.2014 8:07

Re: OPRAVDU SKVĚLÝ

Právě  tak  mohu  reagovat   i  já  na  Vás  - takže  váš  názor   realitě  odpovídá  ano?  A  kde  berete  tu  jistotu?      Pokud  jste  článek  četla-    jaké  mimo   p.  Schulze  -  jsou  vaše  výhrady?

S. Netzer 5.5.2014 8:00

Re: OPRAVDU SKVĚLÝ

Že se vám nebo Institutovi něco zdá, neznamená zdaleka, že to odpovídá realitě.

J. Boleslav 5.5.2014 7:59

Re: Žijete v bludech

Diskuse by měla být vedena o míře vlivu politiky na státní správu. Nějaké nejbližší spolupracovníky by měl mít ministr možnost si přivést, jinak bude na ministerstvu namalovaný. Nemělo by jich být ale tolik, jako v současné době.

J. Boleslav 5.5.2014 7:57

Re: Bude zajímavé sledovat

Obávám se, že nemáte tak úplně pravdu. I v připravované podobě budou mít politici na jmenování vliv. V současnosti se diskutuje o tom, jak velký.

V. Hajková 5.5.2014 7:56

Re: Bude zajímavé sledovat

A   kdo  bude   v  tom  konkurzu  rozhodovat-    lidé  mimo  politiku?    Ale  vubec-  těch   nedořešeností   je  tolik,  že  z  toho  zase   vyjde  paskvil  -  jako  vždy!

J. Boleslav 5.5.2014 7:54

Služební zákon

v podobě, v jaké ho připravují socani, bude jen další paskvil z jejich pera. Hlavní jejich snahou v souvislosti s tímto zákonem je dostat na vedoucí místa ve státní správě svoje lidi a ty tam následně zabetonovat. Největší pitomost je připravované GŘ státní služby.

V. Hajková 5.5.2014 7:53

Re: OPRAVDU SKVĚLÝ

Je  to  přesně  tak.   Ten   knihovník-   se  mně  zdá  šílenější-  než  bývalý  maoista    BARROSO!

S. Netzer 5.5.2014 7:48

Re: OPRAVDU SKVĚLÝ

Jean Claude Juncker je prý stále ještě demokrat, na rozdíl od Martina Schulze. :-)))

P. Hofman 5.5.2014 7:35

Re: Bude zajímavé sledovat

To se ale zásadně pletete. Bude-li ten zákon schválen tak, jak je koncipován tak na každé místo bude konkurz, kde politici moc neovlivní, neb to půjde mimo ně.

J. Balcar 5.5.2014 7:32

Re: Žijete v bludech

Jako že se Hajzlingr jmenujete?

P. Hofman 5.5.2014 7:32

Re: Žijete v bludech

Je to tak. Řekl bych dokonce navzdory volbám.

V. Hajková 5.5.2014 7:31

SKVĚLÝ ČLÁNEK

http://neviditelnypes.lidovky.cz/rozhovor-vaclav-klaus-pro-tydenik-ekonom-f1y-/p_ekonomika.aspx?c=A140504_120943_p_ekonomika_wag

E. Heusinger 5.5.2014 7:30

Žijete v bludech

úřady musí jet nerušeně dál bez ohledu na výsledky voleb. Jakýkoliv post ve státní správě nesmí být  odměnou zasloužilým partajníkům.

V. Hajková 5.5.2014 7:29

Bude zajímavé sledovat

kdo   zvítězí   a  nacpe  si  do   vys.  uřednických  postu   na  ministertvech  více  svých  lidí.  Zatím   je  tato  rvačka  o  posty   jedním  z  hlavních  duvodu-  proč  se   ANO   a  ČSSD   nemohou  domluvit   :-))))))))))))

V. Hajková 5.5.2014 7:26

Re: Přitom to jde tak jednoduše

Budte  konkrétní  -  o  kterých  zemích  mluvíte??

J. Balcar 5.5.2014 7:24

Do čeho to bůh duši vpustil

Omezit vliv politiků na státní správu? Tak na co jsou ty volby? To tam v parlamentu může sedět kdokoliv a úřady si pěkně po bolševicku pojedou dál.

P. Hofman 5.5.2014 7:11

Re: Stát, založený na právu

Moc dobře si ještě pamatuji na tzv. harmonizaci práva s tím evropským. Tehdy se s tím moc dělat nedalo, zákony se přijmout musely a tak se jich plno převzalo tak, jak byly (samozřejmě ne všechny). To bylo období s nejlepšími zákony, jaké jsme kdy měli. Pak nastala lidová tvořivost poslanců. A tak dnes máme zákony, které si odporují, jsou kontraproduktivní a ve kterých se často nikdo nevyzná. Ani ti, kteří s nimi denně pracují.

O. Uživatel 5.5.2014 7:06

Uživatel požádal o vymazání
P. Hofman 5.5.2014 7:06

Re: Přitom to jde tak jednoduše

Tento zákon je naopak naprosto nezbytný. Bez něj se vliv politiků na státní správu omezit nedá.

P. Hofman 5.5.2014 7:04

Re: Jak píše níže p. Hofman,

Přesně tak. Materialismus je přirozenou součástí naší mysli a nikdy tomu nemůže být jinak.

Základem každého zaměstnance (a to kdekoliv) je jeho profesionalita, jejíž součástí je i loajalita. Idealismus je pěkný, ale na kvalitu práce nemá sebemenší vliv. Může to být jen taková třešnička na dortu, která funguje jedině tehdy, když ten dort (profesionalita) je chutný již sám o sobě.

P. Maleček 5.5.2014 6:57

Přitom to jde tak jednoduše

Zákon to je zcela zbytečný jak dokazují země kde ho mají. Ano úroveň rozkrádání veřejných rozpočtů a majetku je tam nižší, ale ne zas o tolik aby to stálo za zavedení neodvolatelných úředníků a jejich super nadřízených.

Mnohem efektivnější je zavedení povinného zveřejňování smluv a zastropování jednotkových nákladů a prodejních cen daných soukromým sektorem. S tím, že úředník, jeho nadřízený a politik, který ho dosadil do funkce při porušení těchto pravidel bez náhrady automaticky končí a vrací ztrátu, kterou svým konáním způsobili veřejnému sektoru.

A z 95% by bylo pro korupci. A to je také důvod proč to nikdy nebude zavedeno. Kdo by se pak ale do politiky a na rozhodovací úřednické posty cpal?

D. Polanský 5.5.2014 6:50

Jak píše níže p. Hofman,

stačí jej přeložit např. od Němců. Takže nedramatizovat to, co je již vymyšleno. No a pak již jenom nezbytné minimum úřadů.

Materialisté jsme všichni. Nejdřív se člověk musí najíst, obléct, mít kde bydlet a teprve pak může začít něco tvořit. Jenomže dnes to nestačí, pěkný dům, automobil, drahá dovolená atd. atd. A také proto zde bude služební zákon.

P. Hofman 5.5.2014 6:34

Stát, založený na právu

...už Astone dávno máme, jak jste si neráčil všimnout. Ovšem slušně, spolehlivě a efektivně nefunguje hlavně taky proto, že nám onen zákon o státní službě chybí. Sepsat ho je brnkačna, neb jej stačí opsat od zemí, kde ho dávno mají a on tam funguje.