17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

Začalo Pražské povstání

Je to hodně nespravedlivé mluvit a psát o Pražském povstání. Odpor zdaleka nebyl jenom pražskou záležitostí a je dobře, že se těmi událostmi zbývají historici a že si je připomínáme i teď, kdy od těch historických událostí uplynulo 75 let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Němec 6.5.2020 8:02

Tak po žních k Turkovi, pane Pávek, a vejtřasku bude řídit Otík.

Přece nepustíme takovýho vola jako jste vy k volantu.

D. Novák 6.5.2020 8:13

Váš příspěvek je pro drtivou většinu zde diskutujících "demokratů až na půdu" příliš složitý. Jinak samozřejmě s Vámi souhlasím!

P. Jirkovský 6.5.2020 8:24

Až u Pávků na zahradě vykvetou hrábě a sloni poplavou Vltavou proti vodě, to teprv bude hukot! To nám budou dobrý i domovnice.

M. Němec 6.5.2020 8:28

Jojo, až se naučí pan Pávek couvat, tak si tady může cintat rozumy. Ale to chce fištrón.

J. Franke 6.5.2020 8:27

Vy už jste ty své ruce vzpínal k Rusku dávno, tak si vzpínejte i dál, ale mě do toho netahejte...

P. Kmoníček 6.5.2020 8:33

Pávku, říká Vám něco termín Washingtonská deklarace ?

D. Švik 6.5.2020 7:55

Kydy havlofašistů

ohledně začátků a konce války mi silně připomínají Luďka Sobotu-

"Pane, vy jste mě kopl obličejem do nohy"

Myslím, že už příští rok se dozvíme, že válku začali Rusáci a Skopčáci jsou oběť...

F. Matousek 6.5.2020 8:11

soudruhu Sliku, to netreba cekat, to se ví uz dávno. Ze Nemci napadli Polsko ze západu a soucasne SSSR z vychodu a tím 2WW zacala.

D. Švik 6.5.2020 8:15

Soudruhu Matouši, nevtrhli náhodou Skopčáci do Polska 1.záři a Rusáci až 17 ? :-.)

M. Němec 6.5.2020 8:21

Chachachachachachacha, to je tajtrlik, ten švik.

Rusáci zaútočili na Němcema přepadený Polsko až sedmnáctýho, jsou to kavalíři. To je omlouvá, oni válku nezačali.

P. Kmoníček 6.5.2020 9:17

Navíc museli počkat až se dají trochu do pořádku po neúspěchu s napadeným Finskem.

F. Sojka 6.5.2020 7:43

Pane Kučero, dobré ráno.

Chtěl jsem se zeptat, jestli vám pani Kuberová poslala tu pitevni zprávu ke kontrole. Jestli ji tedy vůbec dostala, jak se tvrdí v médiích. To jedovaté podezření by nemělo jen tak zapadnout.

Je třeba prověřit zdali nejde o podvrh nebo zda patoložka není řízena z Hradu a zda vůbec má atestaci. Důvody mohou být i další, ale tady spoléhám na vaši fantazii a invenci. Držím palce!

P.S. Ve speciálních medicínských záležitostech doporučuji konzultaci s primářem Lazárkem. Ten se nikdy nemýlí.

V. Zadák 6.5.2020 7:49

Připojuji se a těším se na informaci o příčině smrti senátora Kubery.

V. Mokrý 6.5.2020 8:31

Dával jsem zde na to odkaz z Krajských listů.

P. Kmoníček 6.5.2020 9:22

Už víme z čeho můžete mít radost, Zadáku.

P. Kučera 6.5.2020 7:39

Mnohokrát "kdyby".

To slovo nemají historici rádi, ale člověku to v souvislosti s Pražským povstáním (PP) nedá. Takže:

Jak jsme se mohli dočíst na NP v sobotu, kdyby Koněv vlastně nechtěně, kdy ještě nebylo o povstání nikde ani slechu, několik dnů předtím nezničil drážďanské letiště, Praha by se po útoku německých těžkých bombardérů se zápalnými bombami při PP proměnila v ruiny. Kdyby jistý mladý soudruh Smrkovský v nejužším vedení PP (Kutlvašr, Bartoš, Slunečko) neprosadil odmítnutí pomoci Američanů a čekání na sovětskou armádu, a kdyby generál Patton (ne)odvážně neposlechl rozkazu Trumana, vyhlásil "stav nouze", porušil úmluvu o linii styku vojsk a přijel do Prahy hned 5.-6. května, s velkou pravděpodobností bychom mohli po válce následovat osud Rakouska. Kdyby generál Buňačenko naopak poslechl svého velitele Vlasova a na Prahu se vykašlal, Praha by pravděpodobně přišla o většinu svých památek a mrtvých Čechů by byl několikanásobek. Prostě, kdyby se několik málo mužů rozhodlo v kritických chvílích opačně, i naše poválečné dějiny by se odvíjely jinak, snad líp. Jenže to jsou jen samá "kdyby" a na ty se prostě nehraje. Všechny vyjmenované "kdyby" měly ale nad sebou už od konce 30. let budovanou prosovětskou politiku Beneše, který pak, otřesen Mnichovem, nedohlédl zrůdnost stalinského teroru. A v květnu 45 přece byl vítězný Západ s SSSR ještě spojenci (na což zase doplatili svými životy Vlasovci) atd., atd.

Včera k výročí promluvilo několik politiků a ředitel rozhlasu (prezident se asi takovou prkotinou, jakou bylo PP vůbec nezabývá). Jediný opravdu aktuálně odvážný byl ve svých slovech současný pražský primátor Zdeněk Hřib. Je to muž a rovnou páteří a několik podobných nám v PP chybělo. Dobrý den.

J. Hrdlička 6.5.2020 7:44

Polská londýnská vlada žádnou prosovětskou politiku nedělala. Polsko skončilo jinak než my?

P. Kučera 6.5.2020 7:48

Ano, osud Polska byl (a je!) mnohem složitější - a tragičtější.

V. Zadák 6.5.2020 7:50

Prosovětskou politiku dělala lublinská vláda.

J. Hrdlička 6.5.2020 7:51

Kterou si obratem vytvořil Stalin, když s ním londýnská vláda přerušila kontakty (Katyň).

E. Pawlica 6.5.2020 7:52

Pane Kučero, dovolím si ještě poznamenat, že pokud by vaše předpokládaná kdyby došla svého naplnění, pak by v nějaké historicky velmi krátké době vojska západních spojenců SSSR Prahu opustila, neboť ta spolu s celou ČSR již podle velmocenských dohod patřila do sovětské sféry vlivu.

Svou roli při těch jednáních mohly sehrát postoje panslavistického a nekritickým rusofilstvím postiženého prezidenta-emigranta Beneše.

V. Zadák 6.5.2020 8:07

Beneš nebyl ani panslavista ani rusofil. Byl to Francie-fil.

Pokud hledáte rusofila, tak to byl Masaryk.

M. Němec 6.5.2020 8:13

Tomu se říká frankofil, nekrofile.

Co Maryška, ještě byla trochu teplá, nebo dočista studená ?

Ty rád studenější, to je vo tobě známo.

V. Zadák 6.5.2020 8:19

Lepší teplé pivo než studená Němka, Němče.

E. Pawlica 6.5.2020 8:33

Masaryk byl především pragmatik,ale rozhodně ne rusofil, stejně jako Beneš rozhodně nebyl frankofob, ale naopak frankofil. To ale vzhledem ke geografické poloze Československa bylo Benešovi vzdálenější, než panslavismus, k němuž rusofilství vzhledem k početnosti ruského národa celkem logicky náleží. Nasvědčuje Benešův odpor vůči tlaku Masaryka na Beneše v roce 1920, kdy Beneš nedovolil průjezd francouzské vojenské pomoci československých územím Polákům v jejich válce se rodícím se ruským bolševickým státem v roce 1920.

M. Němec 6.5.2020 7:58

Jo kdyby, to jsou ty chyby.

Kdybychom mohli následovat příkladu Rakouska, tak by měl Kotas nebo Zadák důchod 50.000 a ne těch jedenáct litrů, co maj teď.

Ovšem, chyběly by skvostné zážitky, z pionýrských a svazáckých akcí, služby v socialistické ermádě a také cvičení Lidových milicí.

M. Němec 6.5.2020 8:08

...armádě...

V. Zadák 6.5.2020 7:27

Neexistují důkazy, že koronavirus unikl z laboratoře ve Wuchanu.

Neexistují důkazy o agentu 008 s "ricinovým kufříkem".

Těžký život propagandistů.

P. Boublíková 6.5.2020 7:35

Neexistují důkazy ani o laboratorním původu virusáka (právě naopak), armádní perníčky taky nevyšly a důkazy v kauze Skripal, pokud existují, nebyly zveřejněny.

Tak snad to aspoň klapne s Kuberou. Aby zničehonic umřel 70letý silný kuřák, který dlabal na lékařské kontroly, kdo to kdy viděl? Po úderu Zemanovou holí zvracel, jasný příznak otřesu mozku a z toho může být bez léčení otok mozku, na který se za několik dní umírá. Případně krvácení do mozku. O tři dny později ho dorazil Číňan na recepci hadím jedem. Vypracovat falešnou pitevní zprávu, která by byla v souladu s oficiální příčinou úmrtí, taky nějaký čas trvá.

M. Moravcová 6.5.2020 8:39

Záhada pitevního protokolu se vyjasňuje: jde o formální spor mezi rodinou a lékařkou. Rodina si zprávu nechtěla vyzvednout a žádala jeho zaslání. Nemocnice tak dnes učinila. (Balšínek)

https://echo24.cz/a/S4H9r/z-kauzy-pitevniho-kuberova-protokolu-se-vyklubal-jen-formalni-spor-nemocnice-dokument-zaslala#.XrF7oZDY5F4.twitter