26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

Volte Zemanovce!

Výzva laděná v tomto duchu byla vyslána z ministerstev ovládaných Zemanovými kamarády, osazenými v ústavně problematickém procesu a úřadujících bez důvěry parlamentu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Blažek 24.10.2013 5:23

Předčasný komentář

Článek je předčasný povolební komentář anebo mnohé bude jinak!

Z. Jaromír 24.10.2013 5:04

Re: Ústava nestanoví, že demise premiéra znamená demisi vlády,

Děkuju, vám taky pěkný den a těším se na vaše komentáře po volbách.

S. Vaněček Šauerová 24.10.2013 4:56

Ústava nestanoví, že demise premiéra znamená demisi vlády,

fakticky se tak ale od r. 1997 postupuje (demise vlády Václava Klause v r. 1997 a následné další demise vlády v r. 1998, 2002, 2006, 2009 a 2010). Obdobně Václav Klaus akceptoval demisi Vladimíra Špidly (1. 7. 2004) a Stanislava Grosse (25. 4. 2005) jako demisi celé vlády.

Fakt je, a v tom souhlasím se Zdeňkem Koudelkou, že způsob ukončení činnosti vlády, jako významného ústavního orgánu, by v Ústavě ČR měl být stanoven taxativně a určitě. Ústava je tak jako tak zralá za zásadní revizi. Mohli bychom se spolu s ní vrátit k volbě prezidenta parlamentem, jinak nám "všeholid" příště zvolí třeba pana Okamuru, toho, co zná "Umění vládnout", jakkoliv v životě neřídil ani oddělení na obecním úřadě.

Přeji pěkný den.

Z. Jaromír 24.10.2013 4:40

Re: P.S.: Opak si snad myslí jenom Zdeněk Koudelka.

O žádný, paní Vaněček Šauerová, právu nerozumím. Pouze si myslím, že po Nečasově demisi to klidně za něho mohl vzít M. Kalousek nebo K. Schwarzenberg a koaliční vláda mohla jet dál...

S. Vaněček Šauerová 24.10.2013 4:00

P.S.: Opak si snad myslí jenom Zdeněk Koudelka.

:-)

P. Rajman 24.10.2013 4:00

Občane braň se !

Kastovací slogan, s kterým přišla ODS (střední třído braň se)zavání šířením společenské nenávisti, za kterou lze považovat poštvávání kterékoliv třídy proti třídám jiným.S takto blbým heslem nepřišli ani vyznavači "Proletáři spojte se".Naštestí se bude moci občan v klidu a srozvahou sobe vlastní vyjádřit i k takto smešne formulované výzve ke "kolektivní obrane"tech, kteří spatřují nepřítele nejen v tech,kdo jsou chudší, ale i bohatší a pro které má český prostý lid, intelektuálové i ekonomická elita označení čecháček.

S. Vaněček Šauerová 24.10.2013 3:58

Oč takový právní názor opíráte, pane Jaromíre ?

Výklad, podle něhož demise premiéra znamená automaticky demisi vlády, odpovídá hlediskům racionalizace výkonu státní moci i zásadám vzniku a trvání vlády. Tento výklad je také přijímaný odbornou veřejností (Pavlíček V., Hřebejk J. : Ústava a ústavní řád České republiky, Komentář, I. díl, Ústavní systém, Linde, Praha 1988, str. 255). Opačný názor nelze ani s těmito hledisky, ba ani s platnou Ústavou uvést v soulad.

Při sestavování vlády je hlavní osobou premiér, který rozhoduje jak o procesu sestavování vlády, tak i o personálních a programových otázkách. Jeho význam je dále posílen tím, že je to on, kdo žádá jménem své vlády PS o důvěru. Během fungování vlády je to také její předseda, kdo formálně rozhoduje o personálním složení vlády, jedná jejím jménem a zastupuje ji navenek.  Vláda je jako kolektivní orgán státní moci  závislá na vůli premiéra udržovat ji v činnosti.  Členství ministrů ve vládě je závislé na důvěře premiéra, podobně jako je vláda závislá na důvěře Poslanecké sněmovny.  Jestliže je tedy vláda závislá na premiérovi při svém vzniku a trvání, není důvod, aby tomu bylo jinak při jejím zániku. 

Tak, přečteno, snad nejsou nikde dva zápory.

Z. Jaromír 24.10.2013 3:08

Re: Ne, pane Neffe.

Po tom, co se přihodilo, se premiér pochopitelně pakovat musel, nikoliv však rovnou celá vláda.

K. Januška 24.10.2013 2:59

Re: Ne, pane Neffe.

Jen zbývá doplnit, jaký zákon umožňoval pí Nag úkolovat vojáky. Jde o fakta, nikoliv o dojmy.

S. Vaněček Šauerová 24.10.2013 1:36

Ne, pane Neffe.

Vláda Petra Nečase NEBYLA  smetena "na základě směšného

obvinění, které se dodnes nepodařilo smysluplně dokonstruovat".

Jana Nagyová zneužila vojenské tajné služby ke sledování manželky předsedy vlády a na tom není třeba nic "dokonstruovávat". Jak se začíná ukazovat, Petr Nečas o tom věděl (což se dalo vcelku předpokládat).

V takovém případě by se musel pakovat jakýkoliv jiný premiér.  Bílá se na černo přelakovat nepovede, byť by se kdokoliv snažil sebevíc.