26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

Volby coby promo

Hodně by o této metodě mohla vypravovat Jana Bobošíková. Tato zanícená propagátorka pravicových idejí už také kandidovala za komunistickou stranu. Nebyla to známka toho, že by snad zahořela pro Leninovy ideje. Nikoli. To jenom když se někde něco volí, Bobošíková se přihlásí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 5.9.2013 17:09

Re: Paní Martinovská,

Babiše neřeším, uvidíme. Sama mu to nehodím. Zvažovala jsem Lidovce, aby nezůstali venku, i když programově mi tak úplně nesedí.

M. Martinovská 5.9.2013 17:12

Re: Paní Martinovská,

Samozřejmě o volbě Babiše neuvažuju, jen mě zajímá ten důvod podpory. Kdybych měla kromě hlasu ještě hlásek, dám ho zeleným, a hláseček i lidovcům. 

J. Václavíková 5.9.2013 17:15

Re: Paní Martinovská,

To jsme na tom stejně. Já to řeším tím, že si to nějak v rodině rozdělíme. Co se Babiše týká, je to zřejmě následek bezvýchodnosti při pohledu na současnou politiku.

M. Martinovská 5.9.2013 17:17

Re: Paní Martinovská,

No jo, někdo z dětí asi taky bude volit zelené. Teď ještě, které... tahle patálie zeleným asi nepřidá. Ale Bursíkovi se nedivím, ten Matěj Stropnický psal velice nacionalistický a populistický články do literárek. Takovej Patočkovec, dle Jakuba Patočky.

J. Václavíková 5.9.2013 17:19

Re: Paní Martinovská,

On tam myslím vedl jedno křídlo, tak teď bude mít možná navrch. Toho nemusím.

Z. Válek 5.9.2013 17:18

Re: Paní Martinovská,

Jednou vás budou ukazovat v ZOO, jako ty, kteří se zapřičinili o úpadek tohoto státu. Lidé do vás budou mezi mřížemi píchat klacíky.

J. Václavíková 5.9.2013 17:20

Re: Paní Martinovská,

Myslíte kvůlivá TOPce? Tak velký klece nemají.

R. Maceček 5.9.2013 17:23

Re: Paní Martinovská,

Pane Válku,laskavě nebuďte arogantní.Dámy zvolí toho,kdo splňuje jejich představy.

Z. Válek 5.9.2013 17:41

Re: Paní Martinovská,

Doufám, že ten svůj již máte připraven.

M. Martinovská 5.9.2013 16:16

To pan Ilsner: výzva!!

Ráda bych ještě navázala na zdejší krásně zuřivou debatu o potravinách a jejich kvalitě. Chěla bych sdělit, že chleba v kauflandu na Chodovecké v praze je děsně dobrej a vydrží až tři dny fakt dobrej, kdežto chleba v Albertu na Spořilově je rovnou takovej nakyslej a už druhej den nic moc. Jak tedy peče kapitalista chléb, co s tím?

Místopřísežně prohlašuju, že rohlíky a housky za komunistů v naší prodejně Včela (Praha 4) byly gumové, bez chuti, bledé, divných tvarů a dneska by se ani nesměly nazývat housky, ale "raženky" - nebyly rozhodně pletené. Chleby byly jako ty z Alberta, hned se tak nějak drobily nebo co, pokud člověk odněkud ze šumavy nepřinesl kulatý velký bochník. 

Takže: za komunistů bylo všechno převážně hnusný, protože to bylo každýmu úplně jedno. Pamatuju se ještě na "vícevaječné těstoviny" se žlutýma tečkama od barviva. Za kapitalismu je občas někde něco hnusnýho, ale někde i skvělýho. Víc rozdílů, je to pestřejší. Pokud si myslíte něco jiného, spor nelze rozhodnout - jde o subjektivní názory. Jediný způsob, jak spor rozhodnout, jsou ordálie nebo souboj. Zbraně: Sáček s mlékem.

S. Udatný 5.9.2013 16:24

Re: To pan Ilsner: výzva!!

za bolševiku, když jsem přišel o práci, tak mi zbývala bídně placená práce v pekárně. Je pravdou, že v Liberci v pekárně se pekl nechutný chléb to ano. Ovšem nikdo z vás neví jaký chleba se dodával vězňům do Pílinkova - věznice u Liberce. Peklo se na jednu pec a na konci linky na pečení chleba stály z obou stran takové vozíky, z kterých se za bolševiků prodával chléb v krámě. My brigádníci, každý z jedné strany vybírali chleba, který nešel do prodejen ale do kravína a do věznice. Tak buďte rádi, za chleba, který vám pekli v socialismu, že jste nemuseli jíst to co jedl dobytek nebo vězňové.

M. Martinovská 5.9.2013 16:27

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Moje známá  byla na brigádě v Michelské pekárně a pak hrozně dlouho nejedla pečivo. Byla u kotle, kde se míchaly algináty (takové to barevné místo hrozinek).

L. Brabencová 5.9.2013 16:32

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Po škole jsem pracovala v nemocnici v Ostrově n. Ohří. Přivezli k nám dělnici z masokombinátu,přišla o prsty na pravé ruce. Lidé je snědli,nedaly se vyndat.

S. Netzer 5.9.2013 17:03

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Škoda, že tu nejsou blicí smajlíci.

S. Netzer 5.9.2013 17:06

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Ale možná je proto mezi lidem taková nostalgie po dřívějších autenticky československých potravinách.

Asi to nebyl ojedinělý případ.

Chce se mi zvracet.

M. Martinovská 5.9.2013 17:08

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Povídaly se různé příhody o párcích a buřtech.

J. Balcar 5.9.2013 17:11

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Je to v lidech. Deset let to bude, dělali jsme různé opravy v Carrefouru. Jednou nám přivezli nerezový šnek z kutru. Byl ohnutý a jak se ohnul, ubrousila se ho postupně část a ohýbal se dál, až praskl. Chybělo na něm půl kila železa. Hádejte kde skončilo? V mletém a v žaludcích zákazníků. Přišli na tom koncem šichty, když už bylo maso prodané.

M. Martinovská 5.9.2013 17:13

: ))

To bude dobrý,  železo je zdravé.

L. Novák 5.9.2013 17:37

Re: : ))

Já zase našel (těsně po převratu, výroba jela pořád ve starém...) švába zapečeného na spodní straně tmavého moskevského chleba. Vlezl si do formy, připlácli ho těstem a upekli. Když jsem to prodavačce v samošce (tehdy Prior, dnes Tesco) ukázal, málem omdlela. :-D

S. Udatný 5.9.2013 16:32

Re: To pan Ilsner: výzva!!

po týdnu práce v pekárně jsem byl přijat do kolektivu to se projevilo možností si kupovat ručně válený chleba. Vždy cca dvě hodiny před koncem směny, mistr se zeptal, kdo chce domů chleba. Odvážil vykynuté těsto, ručně jej ještě zpracoval a ochutil, z pytlíku různým kořením a vytvarovaný bochník šel na pás. Třikrát se řádně pomazal vodou s vajíčkem, trochu kmínu a ještě horký se znovu pomazal vodou s vajíčkem a bylo hotovo. Nikdy nebudu jíst, tak dobrý chleba. Vidíte, přitom základ na chleba byl stejný jako do prodejny, jen válení a příchutě bylo něco jiného. Peníze za chleba vám strhli při výplatě ale každý rád zaplatil.

M. Martinovská 5.9.2013 16:48

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Mám z toho chuť na chleba, jdu něco sníst.

J. Bakkal 5.9.2013 16:51

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Na vojně v Praze jsme jedli chléb z pekárny v ŠAPU v Dejvicích. Ten se hned po nakrojení rozdrobil a jeho kyselost předčila i ten chléb z Alberta.

J. Balcar 5.9.2013 16:26

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Jó, to byla doba. Na náměstí jsem si dal ve Fénixu párek s houskou. Byla úúúúplně gumová. Když jsem do ní chtěl kousnout, vysmekla se mi z ruky a skákala až pod tramvaj.

L. Brabencová 5.9.2013 16:29

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Já mám opačné zkušenosti, bydleli jsme ve Vyšehradské ulici a vedle našeho vchodu byl obchůdek s pečivem.Odpoledne jsme chodili na dalamánky.Byly skvělé.

S. Netzer 5.9.2013 17:20

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Na ty si vzpomínám z mého dětství. Chutnaly skvěle. I na Moravě. :-)

R. Maceček 5.9.2013 16:33

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Souhlasím s paní Martinovskou.Subjektivní dojmy.Někde to bylo Ok.,jinde hůře.

J. Balcar 5.9.2013 17:07

Re: To pan Ilsner: výzva!!

V Plzni to stálo za hovno. Dobrý chléb se vozil (samozřejmě individuálně) z Loděnic, nebo od Trojana (tuším z Přeštic). Rohlíkům jsme říkali žvachťáky a dal se na nich udělat uzel.Stačilo vyjet do Prahy a tam byla každá samoška jako dům lahůdek. Čím více na východ, tím to bylo lepší, přestože Asie začína za Negrelliho viaduktem.

M. Ilsner 5.9.2013 16:51

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Paní Martinovská, i Vy jste asi nečetla pozorně. Psal jsem o době koncem let padesátých, kdy jsem jako malý kluk chodil nakupovat do mlékárny (mléko z konve, máslo pouze krájené I. nebo II. na pečení, jogurty, sýry, droždí jen krájené) a do tzv. "Bratrství" chléb, housky za 45 hal., kávu, někdy gothaj, špekáčky, když byla šunka atd. Vícevaječné těstoviny neexistovaly, do polévky se dělaly nudle doma. Ale to jsem psal, že byly určité potraviny lepší, rozhodně se nepoužívaly náhražky, separáty atd., ostatně o tom byl nedávno pořad v TV, ale nemohu ho bohužel najít v archivu. Polárka na špejli byla za 1kčs, ze smetany, nanuk byla polárka v čokoládě za 1,40Kčs. 1 Kčs byl velký peníz, platy byly kolem 1000 Kčs. Nijak jsem nerozporoval, že byly i potraviny horší než dnes, ale to si někdo iniciativně přidal. Pan Boleslav do toho dokonce zamotal i výstavbu bytů, dráty na hranicích a další "podpůrné argumenty", že to stálo všechno za howno. Já psal VÝHRADNĚ o NÉKTERÝCH potravinách v OBCHODECH.

Takzvané raženky byly za 30hal až později (1962?) a byly bez soli a kmínu, gumové. Pochopitelně, že kdo si pamatuje jen léta šedesátá a později, tak o tom nic nemůže vědět.

Místopřísežně prohlašuju, že jsme chodili o prázdninách na chatě (1958 a dále) do pekařství s ostatníma dětma v pondělí a ve čtvrtek speciálně pro chléb a ulamovali jsme voňavou kůrku. Mléko zkyslo do druhého dne, ale to u mléka je normální, když nebylo pasterizované nebo později v pytlíkách ozařované. Ale kyška se dala také pít, ta z toho pylíkového ne. Dal se i udělat tvaroh, když se to dalo do plátna.

Já se s nikým už nepřu, vím svoje a nemá cenu někomu něco dokazovat, když to ví jen z doslechu. Moje nostalgie je po těch dobrotách, skvělých chlebíčkách a nikoliv po komoušském režimu. To se jen ti modří agitátoři chtěli na mně vydovádět. A povedlo se, už se s nima o tom bavit nebudu, a ani Vám nebudu vymlouvat Vaše zkušenosti. Každý to vidí jinak, to chápu.

M. Martinovská 5.9.2013 16:57

Re: To pan Ilsner: výzva!!

Dobu koncem let 50. nepamatuju, akorát jsem se dočetla, že přídělový systém byl zrušený až r. 1953, při měnové reformě! Našla jsem po dědečkovi ještě z toho roku ty potravinové lístky! byly na mladistvou osobu, zajímavý dokument.

O prázdninách na chatě.. to byly nějaký sudety zapomenutý, ne? Na tehdejší zážitek z Šumavského chleba kulatého se pamatuju jako na svátek. V Praze, myslím, nebyl. Ale nevím, byla jsem malá. zajímavý je, jak je tohle téma chytlavý.. ale už jsem z toho dostala hroznej hlad, musím jít. Housku jsem si nechovala, ani pytlík mlíka z té doby. škoda.

M. Ilsner 5.9.2013 17:11

Re: To pan Ilsner: výzva!!

To by bylo na dlouhé povídání, ale také jsem psal, že postupně v průběhu 60. a 70. let se kvalita prudce zhoršovala, namátkou hnusný "svlíkací" párky, to se nedalo jíst. A také jsem psal, že kdyby tenkrát výrobci měli ty možnosti náhražek, co později, nepochybně by je použili také. Zkrátka, museli použít přírodní suroviny. V tom archivním pořadu bylo ještě jedno zajímavé zdůvodnění: jak začaly ženy používat hormonální antikoncepci, daly se do oběhu estrogeny a mělo to nepřímo velký vliv na kvalitu masa domácího zvířectva. Jak říkám, je to trochu složitější, než by si kdejaký jednoduchý mozek myslel. A že jich tu je ...