27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

Velké pokušení

Několik set lidí se v Praze na Letné sešlo na demonstraci proti vládě Petra Fialy. Na prvním podniku tohoto typu se 3. září na Václavském náměstí sešlo sedmdesát tisíc lidí, pokud jde o účast, je to skutečný sešup.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Semrád 28.11.2022 18:28

Nemyslím, že pojem "autentická pravice" je myšlen jako ironizující.

Naopak myslím, že je myšlen vážně.

Viz příspěvek níže v tomto vláknu, s citacemi (18:08).

P. Diviš 28.11.2022 18:31

Jak u koho ... :-P

Klaus tu není, vy občas jo.

J. Anděl 28.11.2022 18:36

Máš pravdu, že Klaus a Majerová (aj.) to používají asi vážně. Možná tě to překvapí, ale nelze vyloučit, že je máš naposlouchanější a načtenější, než já. Já se zajímám víc o ty progresivní neomarxisty než o autentické pravičáky :-).

Nicméně na Neviditelném Psu se ten pojem používá, mám dojem, výhradně jako posměšek.

I. Semrád 28.11.2022 19:02

A nepřijde Ti, že ti lidé ten pojem ironizují sami?

Například tím (ale zdaleka nejen tím), že vystupují na Vrabelových slezinách?

J. Anděl 28.11.2022 19:17

Ano, dělá se z nich dobře sranda. Celý dnešní Bratříček si z těchto slezin krásně utahuje.

Já je za autentické pravičáky nepovažuju, navrhovat zákon na příkaz prodávat určité procento českého zboží v obchodech od určité velikosti (například) mi nepřipadá nijak pravicový.

Protože mi pravicový postoj připadá legitimní, zdráhám se pojem "autentická pravice" používat ironicky. Trochu mi to připadá, jako kdybych si vážil pravdy a lásky a říkal o někom pejorativně, že je pravdoláskař.

Nakonec jsem si na pravdoláskaře zvykl a zvyknu si i na tohle. Ale zvyk není totéž jako souznění.

I. Semrád 28.11.2022 19:32

Koho tedy považuješ za autentického "autentického pravičáka", tedy člověka hodného tohoto označení, bez ironie? Když ne Zuzanu Majerovou Zahradníkovou?

Moc dalších na výběr není. Tak snad jedině tento silný kalibr dvou spřízněných duší:

https://www.klaus.cz/clanky/5059

(Osobně si myslím, ale je to jen můj názor, že s tou pravicí si stavíš vzdušné zámky. V Česku pravice = Klaus. Zkratka, ale výstižná. A může za ni, ať tak či tak, On.)

Klausismus, nikoli Otroctví!

Viz : https://tinyurl.com/3fjb5hrs

(na mě to heslo vyskočilo vpravo nahoře)

J. Anděl 28.11.2022 19:40

Je to relativní pojem, úplně stejně jako levice.

Princip pravice: individualismus, trh, respekt k soukromému majetku, nízké daně, malý stát. Levice: kolektivismus, sociální podpora státu, vyšší daně a přerozdělování, nic mimo stát, nic než stát.

Lidi jsou vždycky jednak nějaký mix a jednak vždycky se najde někdo, kdo je ve srovnání s nimi víc doprava a jiný, kdo je ve srovnání s nimi víc doleva. Prvnímu se může zdát jako levičák, druhému jako pravičák.

Podobně, jako neexistuje nikdo, kdo by vždy všechny miloval a vždy říkal jen pravdu. Možná kromě Ježíše. Kvůli tomu si ještě nemusím utahovat z pravdolásky. A ani mi nevadí, když se k tomu heslu někdo bez ironie hlásí. I když taky není dokonalý.

I. Semrád 28.11.2022 19:55

Abychom moc neodbočili: myslíš si, že V-K-sen je hoden vznešeného označení "autentický pravičák" zvláště, když je to on, kdo ho poprvé použil, pokud vím? A (zatím) na Vrabelově demonstraci nebyl (byl jen na jiných, podobných)?

A případně někdo další?

Ta Tvoje charakteristika pravice zní možná rozumně, jen není tak jasné, co znamená "nízké daně, malý stát". A význam to má zásadní. I individualismus je slovo poněkud ošemetné.

Pokud jde o levici, proboha "nic mimo stát, nic než stát" to je Mussolini, klasický fašismus, děsivé! No, asi si tak levici představuješ :-)

Jde-li o mne, považuji se (celkem nezávisle na Tvé definici) za mírně pravicového či konzervativního, mohu snad případně i doložit :-), ale valný význam tomu nepřikládám.

J. Anděl 28.11.2022 20:44

Tak Mussoliniho jsem citoval jako takové popíchnutí pro pobavení. Nevnímám tak veškerou levici, ale takovou tu mladou, naivní, progresivistickou, která se lepí k obrazům nebo brakuje obchody a požaduje systémové zrušení kapitalismu a bílé heterosexuální nadvlády, tu tak trochu ano.

Nízké daně a malý stát je klišé a protiklad tomu Mussolinimu a spíš směr nežli cíl. Existuje anarchokapitalismus, jehož cílem je úplné zrušení státu, to znamená i úplné zrušení daní, stoprocentní tržní hospodářství - a já nejsem anarchokapitalista.

Nevím, jestli je VK autentický pravičák. Kdysi možná býval. Teď se víc soustředí na tu konzervativní filosofii. Mně dneska nemá co nabídnout.

Vrábelovy demonstrace podle mě s pravicí nesouvisejí nijak. Mají spíš takové lidové, komunistické myšlenky, proto se to tady líbí Forejtovi.

V mém pojetí je individualismus a jednotlivec a jeho osobní prospěch smyslem bytí. Jednotlivec se v něm chová dobře k druhým nikoliv proto, že se to musí a že to po něm chce Bůh, systém, stát, rodina, společnost, nýbrž proto, že mu to dělá dobře a přináší mu to prospěch. Dává mu to materiální, emocionální, intelektuální nebo duchovní naplnění a posouvá ho to kupředu (či k tomu Bohu).

Proti tomu stojí levice se svým kolektivismem, který skvěle vystihuje severokorejská filosofie Čučche.

"Nezávislosť, tvorivosť a vedomie neexistovali v žiadnej, ani v zárodočnej forme pred tým, než vznikla spoločnosť. Človek ich môže získať až v priebehu formovania spoločenskej komunity a žijúc v nej. Sú to požiadavky a spätné reakcie človeka na spoločenský život a spoločenskú prax."

No, text samotný je opravdu dlouhatánský. Z počátku to vypadá jako oslava člověka, ale časem z toho jasně vysvitne, že člověk - jednotlivec podstatný není, podstatná je ta revoluce mas, které se každý jednotlivec musí podrobit.

https://www.kldr.info/cucche/

I. Semrád 28.11.2022 21:07

Vrabelovy akce s pravicí nesouvisejí, ale ti, jež se deklarují jako autentičtí pravičáci (a jako pravičáci v každém případě), na ně chodí (Ševčík, Zahradníková, Lipovská, Bobošíková, Rajchl) a vystupují na nich.

Proč tomu tak je? Ví Bůh.

Tím se tato část vlákna uzavírá.

Budu si z Tvé odpovědi pamatovat pojem "konzervativní filosofie" na niž je teď starý Klaus (podle Tebe) soustředěn a odstavec 5 (V mém pojetí...), i když mi připadá "na první pohled" poněkud snílkovský, ale nemám už teď sílu o tom dál diskutovat.

Díky za mejl (14.11), pokusím se odpovědět (i když mejl odpověď snad nevyžaduje), teď jsem si ho znovu přečetl.

J. Anděl 28.11.2022 21:28

Není snílkovský. Pokud ti tak připadá, pak jsi ho nepochopil a vysvětluješ si ho jako utopickou představu o tom, jak by měl fungovat stát - že po lidech nic nechce a oni se sami chovají dobře. To jsem ovšem nenapsal.

Je to v zásadě biologický a psychologický popis motivace jednotlivce, který přišel na svět proto, aby se měl subjektivně dobře. V podstatě je to asi i motivace kytky, když se dere spod asfaltu. I v ní je zřejmě nějaký střípek vědomí, toužící po tom mít se dobře.

Pravicová politika s respektem k individualismu bere tento fakt na vědomí a chce vytvořit stát, který slouží základním společným zájmům a a jednotlivcům stojí v cestě k jejich individuálnímu štěstí co nejméně, aniž by si osobovala právo diktovat, jak to štěstí má vypadat.

I. Semrád 28.11.2022 21:42

Napsal jsem "na první pohled", tedy povrchní pohled, bez momentální síly nad tím dále přemýšlet. Nicméně i Tvůj další komentář (ten, na který právě reaguji) mi přijde poněkud vágní i když kytka-asfalt není špatný, nakonec ani Kajanovy kostky v šuplíku (a spontaneita je v tom taky!). Snad se pokusím někdy odpovědět šířeji.

Pořád mi ale chybí jméno českého (autenticky) pravicového politika/političky (či více jmen), kterého respektuješ.

Vím, že jsi v minulosti zmínil dvě taková jména: Natálie Vachatová a Lukáš Boleček. Změnilo se od té doby něco, tedy kromě toho, že Vachatovou vyštípala ZMZ a o Bolečkovi není slyšet?

I. Semrád 28.11.2022 21:55

Luboš Boleček

J. Anděl 28.11.2022 22:46

Bolečka asi vůbec neznám. Vachatová se mi líbila v rozhovoru, ale pochybuji, že bych jí prezentoval jako autentickou pravičačku. Byl to rozhovor právě o tom, jak jí vyštípali z Trikolóry.

Nevím, kdo je “autenticky” pravicový. Při každém rozhovoru s tebou mám pocit, že si ze mě utahuješ a děláš si ze mě legraci.

Asi mi je sympatický třeba Fiala. Nebo Vondra.

Připadá ti to vágní. Okej. Až napíšu knížku, dám ti vědět. Zatím si musíš vystačit s odstavečky. Můžeš mi vyjít vstříc a napsat, jak vnímáš jednotlivce, jeho osobní motivaci a jeho vztah se společností.

Ale jestli si ze mě chceš dále utahovat, tak se nemusíš namáhat.

J. Anděl 28.11.2022 19:22

Naproti tomu takovej pojem dezolát, ten se mi líbí. Ten nic kvalitního či hodnotného nešpiní, na dezolátství nic hodnotného není, a nepřevrací nic naruby.

I. Semrád 28.11.2022 18:08

Ale pane Diviši, nedělejte hloupého.

Pro někoho, kdo dobře zavedený pojem autentické pravice nezná a neumí či nechce gůglovat (předem se omlouvám, pokud nikdo takový není):

"Různé levicové úhly pohledu mají úplně jiné ambice. Chtějí jako inženýři lidských duší prostřednictvím permanentních revolučních výbuchů měnit svět, a to tak, aby odpovídal jejich, v podstatě vždy kolektivistickým vizím, neboť člověka ve skupině lze daleko lépe manipulovat a ovládat než jednotlivce. Autentická pravice s tímto postojem vede věčný zápas." (V-K-sen)

"Jsme jediná autentická PRAVICE! Děkuji všem, kteří mi dali hlas. " (Zuzana Majerová Zahradníková, twitter)

"VÁCLAV KLAUS ML. CHCE VRÁTIT BÝVALÝ GLANC A SÍLU AUTENTICKÉ PRAVICI V ČR "(Ivana Haslingerová)

A. Nový 28.11.2022 18:13

Když to řekne Zuzana Majerová Zahradníková,tak přesto nejede vlak. ;-D

I. Semrád 28.11.2022 18:22

Přesně tak ;-)

M. Pivoda 28.11.2022 18:21

Klaus s křivou hubou asi příliš nerozumí historickým trendům. Bohužel, nevidím žádný sílící trend k pravici. Česká "pravice" se totiž tak historicky zkompromitovala, že spíše předpovídám Sametovou antirevoluci v Česku.

A možná, že ani nebude Sametová. Klid, prosím, já jsem dnes jen pozorovatel.

R. Toman 28.11.2022 18:25

Když měla ODS těch cca 8-9 % po Nečasově, tedy Nagyové vládě, tak bratr/soudruh Kalousek říkal, že jediná autentická pravice je TOPka, v té době měla cca 13%. Kde jsou ty časy. :-)

P. Diviš 28.11.2022 18:27

A o pravici, natož nějak autentickou, si TOPka nikdy ani nešmrncla.

I. Semrád 28.11.2022 18:29

Natož autentickou...

No vidíte, jak se se vyznáte!

P. Diviš 28.11.2022 18:32

V případě TOP to opravdu není těžké.

I. Semrád 28.11.2022 18:52

Můžete pane Tomane doložit, "že Kalousek říkal, že jediná autentická pravice je TOPka"?

Myslím si že fantazírujete, možná z hladu nebo tak. Pokud to ovšem doložíte, omluvím se.

R. Toman 28.11.2022 19:01

Večeřel jsem v 17.30 hod. Těžko mohu doložit něco co kdo říká v TV. Některé věci a výroky politiků si prostě pamatuji, vy ne ?

I. Semrád 28.11.2022 19:10

To si pane Erate vážně myslíte, že když se vám nedá věřit ani vaše jméno, že se vám dá věřit nějaký údajný dávný výrok politika, který si prý "pamatujete"?

R. Toman 28.11.2022 19:18

A víte pane Semráde, že je mi úplně šuma fuk jestli tomu věříte nebo ne. Já tady některým příspěvkům také nevěřím, ale nemám potřebu se tím dále zabývat. Tak to berte tak, že jsem si to holt vyfantazíroval před večeří z hladu když chcete. V pohodě.:-)

I. Semrád 28.11.2022 20:00

Tak z hladu to asi nebylo, to vám celkem věřím, s tou večeří, přesněji nemám důvod nevěřit.

Beru to tedy zatím tak, že jste jen tak jakoby volně, avšak účelově, plácal. V pohodě :-)

J. Anděl 28.11.2022 21:12

Zkusil jsem to najít a našel toto - viz link. Tam o pojmu autentická pravice Kalousek mluví, ovšem až po vyzvání panem Moravcem.

Takhle jsem hledal a nenašel toho Hilšera, tak díky za něj :-)

https://www.top09.cz/co-delame/medialni-vystupy/kalousek-zeman-ovlada-cssd-a-ja-se-s-nim-utkam-13654.html

I. Semrád 28.11.2022 21:30

Dík!