18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

Ultimátum do pondělka

Do pozice nudle v bandě se odsoudil Bohuslav Sobotka, když se v pátek připojil k odhodlanému postoji Evropské unie položit Rusku nůž na krk. Problém pokládání nože na krk Rusku je v tom, že Unie žádný nůž nemá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vandas 29.6.2014 10:53

Re: Nejen MAJDAN- ale i tato šílená skutečnost

Tu Vaši první větu, tesat do kamene. :-):-):-)

J. Kombercová 29.6.2014 11:10

Re: Nejen MAJDAN- ale i tato šílená skutečnost

Kdo chce vidět idiota, ať se dostaví do ředitelny.

R. John 29.6.2014 9:11

Zdař... jen poznámečku ..

vlivů na vznik samostatných států po I WW bylo hodně, ale jeden z hlavních byl, že nově vzniklé státy byly v minulosti v drtivé většině královstvím. A některá byla v historii mocná a nezpochybnitelná .  Habsburgský titul, zkrácený , zněl :  Král Český, Polský ,Uherský .....   Velkokníže Rakouský .....  Slováci s Pribinou měli smůlu, tak na samostatnost mohli zapomenout ...  i když jí chtěli...

P. Vandas 29.6.2014 8:33

Pan Hlosta má v mnohém pravdu.

Při čtení jeho glosy jsem si uvědomil, že ani náš samostatný stát nevznikl pouze, jako výsledek porážky R-U v první válce, ale především, jako vyvrcholení snah národních obrozenců 19.stol. Možná se o vznik Československa zasloužil více Antonín Dvořák, či Bedřich Smetana, než  politici, jako Kramář, či Hodža. V době mírové konference totiž nebylo pochyb, že jsme svébytným kulturním národem :-):-)

K. Drobková 29.6.2014 8:42

Re: Pan Hlosta má v mnohém pravdu.

Jen bych jaksi malinko připodotkla, že jste oba poněkud pozapomněli na celkem nezanedbatelný podíl našich Legií na vzniku Československa. :-)))

P. Vandas 29.6.2014 8:51

Re: Pan Hlosta má v mnohém pravdu.

Nikoli, nezapomínám, nicméně bez předchozího kulturního úsilí by, ani legie samostatnost nepřinesly. :-):-):-) Tudíž navazuji na tvrzení pana Hlosty, že Ukrajinu nejprve čeká ono kulturní úsilí respektované světem a teprve posléze svobodný a svébytný stát Ukrajinců. :-)

K. Drobková 29.6.2014 9:14

Re: Pan Hlosta má v mnohém pravdu.

Nicméně, aniž bych chtěla snižovat intelektuální úroveň legionářů, tak jsem přesvědčena, že většina z nich neměla o Smetanovi, Dvořákovi či jiných národních obrozencích, ani tušení. Byli to vojáci a teprve na základě jejich tažení uznali USA, Anglie a Francie ČNR za legitimní a stali jsme se v podstatě spojenci Dohody. Bez legií by se Masarykovi a dalším těžko povedlo protlačit uznání Československa jako svébytného státu. :-))

P. Vandas 29.6.2014 9:17

Re: Pan Hlosta má v mnohém pravdu.

To nezpochybňuji. Legionáři jistě Dvořáka Smatanu znali, a ještě lépe Žižku, nicméně více záleželo, že Dvořáka znali v USA. :-):-):-)

K. Drobková 29.6.2014 9:22

Re: Pan Hlosta má v mnohém pravdu.

Tak jo, vzdávám se, musím pádit s IVAREM. :-))

Ale stejně .... žádný skladatel jěště žádný stát nezaložil, zato vojáci, diplomaté snad všechny ..... :-))

P. Boublíková 29.6.2014 9:32

Re: Pan Hlosta má v mnohém pravdu.

Proč by neměli mít legionáři tušení o českých hudebních skladatelích a o českých obrozencích? Chodili přece do školy a i v rakouských školách na českém území se učilo česky a také o významných postavách české kultury a historie.

Byli to vojáci, ale většina z nich narychlo odvedených v letech 1914 - 15.

R. John 29.6.2014 9:38

Antonín Dvořák ,

byl členem "Panské sněmovny " , nebyl von tedy rakušák a podporovatel Rakouského trůnu  ?   :-)

P. Boublíková 29.6.2014 9:47

Re: Antonín Dvořák ,

Nejspíš to chytře hrál na obě strany :-)

A kromě toho, pro jistotu ještě lezl do zadku Amíkům! :-)

R. John 29.6.2014 9:55

A dodal bych ...

že udržoval pochybné styky s "východem", prostřednictvím agenta cara Čajkovským,  kterého hostil doma, protože Čajkovský si nemohl vynachválit kuchyni paní Anny...  a styky Dvořáka s Brahmsem byly nadstandardní , takže i německou kartou Dvořák hrál....   :-))

J. Kombercová 29.6.2014 9:56

Re: Antonín Dvořák ,

Ta kultůrní fronta to má v genech. :)

R. John 29.6.2014 10:02

Samej velezrádce... Brožík...

Česká Akademie mu byla málo, do Mnichova na študia musel... kolaborant... jiní, Marold , Ženíšek ... do dekadentní  Francie spěchají...   česká počestnost pod praporem Habsburků jim nevoněla ....    i ten Smetana koketoval se Skandinávií... a co Čapek ....     :-)))

P. Hofman 29.6.2014 8:51

Re: Pan Hlosta má v mnohém pravdu.

Ustanovení říší, království či států bylo vždy odvislé od umění válečného a diplomatického. Vše ostatní bylo vedlejší. Na tom se nic nezměnilo, jen ta diplomacie má v období míru větší váhu.

V. Hajková 29.6.2014 8:27

Vyhrožování PUTINA - s plynem je směšné!!

http://www.financninoviny.cz/zpravy/moody-s-zhorsila-vyhled-ratingu-ruska-na-negativni/1096713     Tak  jako  potřebuje  EROPA  - plyn , potřebuje  Rusko  za  tento  plyn peníze!  Vždyt  je  tato  zem   z  60%   svého  HDP   odkázána  na  prodej  surovin!

P. Hlosta 29.6.2014 7:31

Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Ukrajina není výsledkem války, jako bývalé Československo. Z toho vyplývá i její nedokončenost v existenci hranic i národnostní otázce. Je to taková bývalá kolonie SSSR a dnes si teprve začíná dělat "pořádek" se svou státností. Z toho vyplývá, že se její občané zmítají v problematice své osobní existence, hledají osobní uplatnění v tomto ze SSSR vyvrhnutém prostoru. Hledají v minulosti i přítomnosti opodstatnění státu.

Zmatenost lidí žijících na Ukrajině je zcela pochopitelná. "Kdosi" o nich rozhodl, že budou patřit "někomu". Nechce se jim někomu patřit a dovolávají se svobody. Jenže ta není tak jednoduše vymahatelná a oni to ještě neví. Byli dříve uznáni za samostatný stát, než si to sami vydobyli. Neprodělali válečné útrapy, aby z nich odvodili spokojenost za samostatnost. Nebyli obsazeni a tak nemají koho vyhánět, či s kým kolaborovat.

V kontextu s Ukrajinou je zajímavý humbuk kolem Falkland. ;-)

http://zpravy.idnes.cz/osn-podporila-argentinu-ve-sporu-o-falklandy-fnn-/zahranicni.aspx?c=A140628_165521_zahranicni_zt#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=clanek-box

J. Boleslav 29.6.2014 7:33

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Nešlo by nějak rozumněji naformátovat?

P. Hlosta 29.6.2014 8:14

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Nevím co tím myslíte. Já jsem přesvědčený, že nebýt první světové války, nebylo by ani Československa. Vítězné mocnosti naznaly odtržení průmyslově silné části v Čechách od R-U a Slovensko i Zkarpadskou část spolu s Čechami uznaly za samostatný stát Československo. To stejné, bez Zakarpadské části, znovu uznaly za hodna samostatné existence po druhé světové válce, ovšem sféru vlivu dali Stalinovu SSSR. Dlouhodobé národnostní uvědomění v Rakousku-Uhersku bylo oficiálním odůvodněním pro vznik Československa. Hranice byly pevně stanoveny, prostor byl uznán za nový Evropský stát. Že by Čechoslováci mohli nárokovat jiné hranice dle historických skutečností, o tom nemůže být ani slova.

Ukrajina je prostor po staletí obsazovaný jinými národnostmi, z čehož Ruská je ta nejčastější. Míchání národností v tom prostoru, neustále jinému patřícímu, neoznačuje jednoznačně prostor národnostně Ukrajinský. V přidělené(!) samostatnosti teprve začíná hádka o národnostní příslušnost tohoto státu. Se svobodou to má ovšem pramálo. Ta se musí v tomto státě teprve vyprofilovat do demokracie. O jakém problému a čase to je, to můžeme soudit i podle našich zkušeností. Češi dosud ve většině ani nemaji jasno, co v té demokracii musí respektovat, aby svoboda byla tou správnou a pro všechny.

Nevím čím bych vám to víc vysvětlil.

R. John 29.6.2014 9:15

Hranice na východ od Německa ,

sice byly uznány, avšak nebyly garantovány...  to řešila dle dohod z Locarna , v případě budoucích sporů , mezinárodní arbitráž....

V. Hajková 29.6.2014 7:57

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Pane  jo-  tak  Ukrajina  neprodělala  válečné  utrapy?  'To  je  mně  novinka.  A  dále-  to  co  prodělali  Ukrajinci  pod   Stalinskou  zrudnou  politikou  v  r.1932- 33-  kdy  nechal  Stalin  vyvezt  ze  země  veškeré  obilí  a  potraviny -  aby  Ukrajince  zlomil  v  odporu  proti  bolševické  politice  - a  odhaduje  se  , že  zemřelo  na  hladomor  3 - 5  milionu  Ukrajincu  to  je  jen  taková  malá  epizodka  že?  A  další  otázka-  co  se  týká  jejich  hranic  ?  Které  pak  to  hranice  vlastně  za  zřeknutí  se  jad.zbraní   v  Budapešti  1994  -  garantovalo  RUSKO - GB- USA??   Prostě  opět  jen  zase  plácáte  kraviny  !

J. Slanina 29.6.2014 8:19

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

No, za protektorátu se vlastně u nás také nic moc nedělo.

V. Hajková 29.6.2014 8:29

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Tak  toto-  pokud  je  určeno  mně-  pak  to  moc  nechápu!

J. Slanina 29.6.2014 8:31

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

A co soudružka ministryně Válková????

V. Hajková 29.6.2014 8:33

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Tak  nyní  už  nechápu  vubec  nic:-))))))))))))))))

P. Hlosta 29.6.2014 8:24

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Uznávám, že můžete mít i jiný, ode mně odlišný názor. Čímž se demokraticky stavím k diskuzi. Nehodlám vám ho vyvracet, protože zdá se, že nechcete se mnou polemizovat, ale vulgárně mně umlčet.

Prodělané válečné útrapy má za sebou celý svět. I poddanství pod někým. Vznik státu z výsledků války ale už ne až tak běžně. I proto jsou v takových státech, bez války vzniklých, větší národnostní tahanice. Pod Ruskou kolonizací si obyvatelstvo Ukrajiny vytrpělo daleko víc, než obyvatelstvo v prostoru Československa za Rakouska-Uherska. Ale k samostatnosti Československo dospělo porážkou R-U ve válce. A to je podstatně podle mně rozdílné od udělení samostatnosti Ukrajině. Ne že by si ji nezasloužila, ale vnitřně do ní nedospěla, nebo chcete-li, nedokáže demokratickou svobodu tak rachle stvořit pro své občany.

Snad se nezalknete zlostí nad mým názorem.;-))

V. Hajková 29.6.2014 8:42

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Nemám   v  povaze  se  zalykat  zlostí - to  nesmírně  mýlíte!

V. Hajková 29.6.2014 8:49

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona

Takže  podle  Vás-  Ukrajina  vnitřně   nedospěla  ke  své  svobodě.  Proto -  byl  vznik  MAJDANU -  fašistický  jak  tvrdí  Putin! Máte  nějaké  doporučení-  jak  by  k  té  svobodě  měla  v  současném  světě  dospět??  Vybojovat si ji  zbraní  v  ruce  - proti  RUSKU  - by to  šlo  asi  těžko  že?

V. Hajková 29.6.2014 9:00

Re: Cosi k tématu včerejšího úvodníku Astona