1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Tři hlavy nestačí

Trochu jsem pozvedl obočí (to je citát), když jsem viděl fotku z nějaké slovenské demonstrace, na které nesli šibenici s oběšeným Ficem navlečeným do vězeňského mundúru. Tak co? Oběsit, nebo zavřít? Měli by si v tom udělat jasno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Heidlerová 17.3.2018 5:50

Re: Kde se lůza za lid vydává

Ač nejsem častou diskutérkou a nejsem nucena pozorovat mysli jiných přispěvatelů, musím skromně podotknout, že z mého hlediska má pan Rajman pravdu. Zeman svou vulgaritou, brnkající na nejnižší pudy občanů, dosáhl kouzelné přeměny části lidu v lůzu - a to je neoddiskutovatelný fakt. Úroveň diskusí je malou ukázkou , zlomkem této přeměny, výsledky voleb pak důkazem kardinálním.

P. Rajman 17.3.2018 6:12

Re: Kde se lůza za lid vydává

I když se paní Heidlerová (,pokud si matně vzpomínám, v mnohém neschodneme, rafinovanou a přesto těžko skrývané zlobě plynoucí z prezidentova inauguračních slov čteme velmi podobně. Bez ohledu na naši současnou shodu či jinde i ostřejší neshodu, Je to NPpoměrně vzácný (řekl bych z Vaší strany noblesní) případ. Přitom recept je tak snadný a vyjádřil ho zde již jeden respondent. Reagovat se má k věci a ne na osobu, což občas dělá diskutérům problem.

V. Heidlerová 17.3.2018 8:10

Re: Kde se lůza za lid vydává

Jste moc hodný, že reagujete tak velkoryse. Já jsem už stará babka, a tak si jména dikutujících, pokud nejsou doslova "profláknutá", moc nepamatuju. Od nového roku jsem si dala závazek, že budu slušná, protože spílání a nadávky jsou kontraproduktivní. A potom já bych si na sklonku života moc přála, aby lidé na sebe byli hodní a slušní, vždyť i nesouhlas se dá vyjádřit jasně ale slušně. Já umím tak krásně nadávat, až je mi mého závazku líto, po r.1968 jsem byla zařazena mezi vítěznou dělnickou třídu, a tam jsem dostala školu života, ale teď jsem se rozhodla, že to zkusím jinak. A už jsem dostala asi 3 odpovědi od názorových antipodů, a ejhle, docela jsem pochopila, že ani protivník nemusí být nutně blb a omezenec. Jen s komunisty mám problém - neumím odpouštět. Děkuju za pochopení.

P. Rajman 17.3.2018 5:57

Re: Kde se lůza za lid vydává

O té lůze hovořil prezident v inaugurčním projevu před 14 dnya urdzil tak nejen svoje oponenty což pochopitelně chtěl, ale tdké ty slušné voliče, kteří žádnou lůzou nejsou a žádné její pivyšování na lid nepotřebují. Neříkám jinými slovy nic jiného, než že lůza zůstane lůzou a ze světa nezmizí tím že ji někdo ve svém hněvivém projevu povýší na lid.

A. Zajícová 17.3.2018 6:40

Re: Kde se lůza za lid vydává

co plácá Zeman není podstatné.

P. Grigar 17.3.2018 2:17

Pochybuji, že na Slovensku..

..ti lidi na manifestacích vůbec tuší, o co vlastně jde. Zažil jsem Velkou sametovou a ještě dnes mívám pocit užitečného blba.

P. Manda 17.3.2018 6:10

Budte v klidu. Nejste užitečný.

I. Širůček 17.3.2018 6:52

Re: Pochybuji, že na Slovensku..

Neberte si to tak, obvykle koleso dějin semele ty, co ho roztočili (a to jste vy nebyl) - jen to chvíli trvá. Před dvěma sty lety se tomu jevu říkalo "revoluce požírá své děti"... i když by asi přesnější byl výraz "rodiče" ...

P. Kolar 17.3.2018 0:42

Budík

Přijde rus k hodináři s budíkem, že mu nefunguje.

Hodinář otevře budík a vyběhne veliký šváb (měl bych říct 'rus')

Hodinář chytne hodinářské kladívko a 'mlask', třískne švába po hlavě. Rus se rozčílí: "Eh ty durak, počemu ty ubyl mašinýsta?"

V. Heidlerová 17.3.2018 5:56

Re: Budík

Hááááááááááááááááááá, děkuji Vám, že jste odlehčil a rozjasnil dnešní (obvyklé) chmurné téma, a ta slovní hříčka - šváb-rus je vynikající. Čeština je jazyk vtipný a bohatý. Můj otec jiného výrazu než "rus" nepoužíval. Děkuju, hned se lépe vstává do ruské zimy. Nazdar.

I. Širůček 17.3.2018 6:48

Re: Budík

Tak bacha na to, šváb není rus! Šváb je rusku "tarakan", zatímco rus je rusky "prušak"!

V. Heidlerová 17.3.2018 8:14

Re: Budík

Jupí, moc Vám děkuju za objasnění. Já tušila, že tam je rozdíl, ale jelikož se veškeré havěti jako pravá ženská bojím, tak jsem celý život nerozlišovala. Teď mne Vaše vynikající znalosti pobídly, že si obojí vyhledám v encyklopedii, ačkoli pohled na ty broučky mi nijak nerozmnoží mou touhu po estetičnu! Díky!!

M. Klas 17.3.2018 7:05

Re: Budík

Taky pamatuji, jak u nás hubili rusy a šváby.

V. Heidlerová 17.3.2018 8:17

Re: Budík

Tak určitě toto označení souvisí s pobytem nějakých VOJSK NA CIZÍM ÚZEMÍ A ZAVLEČENÍ těchto brouků do země. Švábsko je jedna z německých zemí, také se někdy Němců říkalo Švábové, a u Rusů je to jasné. Já tento druh hmyzu odlišit neumím, národnosti ano. Nazdar!

F. Houžňák 17.3.2018 10:31

Částečně se mýlíte, slovo "rus" pro onoho brouka

je odvozeno od jeho načervenalé barvy, tedy rusé (rusalka je zrzavá blondýnka, proto rusalka), a nemá s Rusy (jméno národa je odvozeno od jména kmene těch seveřanů, co Rusko částečně ovládli) nic společného. Šváb coby brouk je německy die Schabe, ovšem regionálně taky die Schwabe (der Schwabe je Šváb coby obyvatel Švábska), což pochází skutečně z doby, kdy kdysi do Hesenska (nebo tak nějak) vtrhlo švábské vojsko a onen hmyz, do té doby se v oné krajině nevyskytující, s sebou přitáhlo. Našel jsem to v nějakém německém slovníku z počátku 19. století, kde byla ještě na konci hesla poznámka "in Böhmen, sswab".

V. Heidlerová 17.3.2018 14:23

Re: Částečně se mýlíte, slovo "rus" pro onoho brouka

Jsem velmi potěšena, že jste mi poskytl takové výborné jazykovědné poznatky. Ačkoli jsem velkou milovnicí rodného jazyka, ta spojitost rus, rusá, rusalka by mne nikdy nenapadla. Velice Vám děkuju a mám radost, že existují takoví chytří a zkoumaví lidé jako Vy.

J. Pospíšil 17.3.2018 23:47

Re: Budík

Prostě největší škůdci našich sýpek. S pobytem vojsk to nesouvisí.

A. Trick 17.3.2018 0:40

Týý voe

Až pojedu v létě do Sankt Peterburgu vezmu sebou aspoň dvacet budíků. To bude vejvar.

Díky za tip, Astone.

I. Širůček 17.3.2018 6:54

Re: Týý voe

A co když tam bude jednadvacet (ruských) celníků? Nevezme to ten jedenadvacátej "osobně"?

M. Zavala 17.3.2018 0:31

Kdo zabil Skripala se dozvime mozna az akteri budou mrtvi

co delaji tajne sluzby kterehokoliv statu, to se na verejnost nedostane, tak se muzeme dohadovat kdo za tim byl.

Mozna Rusove a schvalne to udealali tak diletantsky, nebo opravdu Zapad ktery to vetsinou dela diletantsky, a zacala studena valka ktera se doufam nedostane do varu.

Takze nema cenu se vubec dohadovat

K. Wágner 17.3.2018 6:23

Re: Kdo zabil Skripala se dozvime mozna az akteri budou mrtvi

Podobným nervovým jedem byl v roce 1995 otráven ruský bankéř Ivan Kivilidi. Jed byl v telefonním sluchátku. Zaměstnanec výzkumného chemického institutu GosNIIOChT Leonard Rink se přiznal, že látku prodal bankéřovu obchodnímu partnerovi, se kterým se Kivilidim pohádal.

I. Širůček 17.3.2018 6:56

Re: Kdo zabil Skripala se dozvime mozna az akteri budou mrtvi

Hm, Kivilidi ... od časů Jožky Džugašviliho typicky ruské jméno ...

J. Sinnreich 17.3.2018 0:28

Ruske budiky

Budiky jim nemuseji fungovat. Staci, kdyz jim funguji jaderne rakety na ktere maji penize za ropu a plyn, ktere nakupuji zapadni demokracie.

V. Kotas 17.3.2018 6:26

Re: Ruske budiky

A není vidět sebemenší snaha přestat nakupovat.

M. Mařák 17.3.2018 0:11

Rus je Rus,

tak to prostě bylo, je a bude.

M. Prokop 17.3.2018 0:25

Re: Rus je Rus,

Čím dál, tím stejný. :-P

J. Kovaříček 17.3.2018 3:02

Re: Rus je Rus,

Omyl! Rus není čím dál tím stejný, on je čím dál tím stejnější!

F. Václavík 17.3.2018 2:13

Re: Rus je Rus,

Rus je Rus a Mařák je Mařák. Hmmm, velice objevné.

L. Němec 17.3.2018 5:55

Re: Rus je Rus,

Ať je Rus klidně dál Rusem, ale ať je Rusem v Rusku , ať tam zůstane a nešíří se hlavně na západ od Ruska.

V. Kotas 17.3.2018 6:29

Re: Rus je Rus,

A von je snad rozlezlej se svejma vojákama po celém světě, jako strýček Sam/USA ?