24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

Tři čtvrti století od konce továrny na smrt

Je to zjevně úvod do seriálu oslav konce druhé světové války, která fakticky byla válkou jedinou. Německý nacionalismus způsobil zahájení masakru, který vedl k rozvrácení světového řádu a ten se pak spojil se socialismem. Výsledkem byl světový konflikt a jako vedlejší produkt zmíněná továrna na smrt. Nebyla jediná, zdaleka ne. Nicméně Osvětim získal v hitparádě smrti čelné místo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Hájková 28.1.2020 10:48

R^R^R^

I. Břízová 28.1.2020 11:34

Pane Havelko, mohu se prosím zeptat, koho vy například považujete za rozumného voliče?

I. Kellner 28.1.2020 11:42

Sebe a šílenou383.. ;-D

J. Kombercová 28.1.2020 11:48

Zase jedno nafouklé ego... a přitom z něj padají taky "moudra".

I. Mertl 28.1.2020 10:22

Protiněmectví jako hybná síla českého pokroku? Kdepak! Jen se podívejme, jak dopadly Sudety po vyhnání Němců. Sedmdesát pět let potom! Věříte, národovci, že odtamtud a z továren v německém nebo německo-židovském vlastnictví ve vnitrozemí před válkou pocházela víc než polovina průmyslové výroby Československa? A dnes sudetské kraje, ústecký, karlovarský, ostravský i Šumava, Český les, jesenicko? Nezaměstnanost, zadlužení obyvatel, zlikvidované nebo havarující podniky, skoro žádné zemědělství, špatně udržovaná města. Protože bez "Sudeťáků", kteří tyto oblasti zušlechťovali po sedm staletí. Pomohli vybudovat český stát. A kolik bylo mezi nimi skutečných nacistů? 5% ? Ale nenávist pořád funguje a je z mnoha stran podporována. Ano, nacistický režim byl obludný. Sovětský podobně. Ale oba jsou dávno pryč. Němci se opakovaně omlouvají, Rusové vinu opakovaně popírají. Ale přesto, německá vina pořád slouží jako záminka pro naše oddalování od Západu, kam zcela přirozeně patříme. I díky německé kolonizaci.

P. Staronový 28.1.2020 10:36

Nic se nemá přehánět. Soutěžení s Němci nepochybně za Rakouska bylo jednou z hybných sil pokroku.

Vyhnání Němců nepochybně způsobilo mnohé škody. Procento skutečných nacistů se neodvažuji odhadovat, vycházím ale z principu, že vina i odpovědnost za ní má být striktně individuální, takže tak to mělo být i "českými" Němci. Jenže vrátit dění nejde.

Naše současné oddalování od Západu způsobuje hlavně západní blbnutí se zelenou a socialistickou byrokratizací a podobnými, ze Západu přicházejícími šílenostmi.

I. Mertl 28.1.2020 10:46

No jo, jen jiná ideologie nepřátesltví.

R. John 28.1.2020 11:13

Problémem bude, že k tomu západu patříme historicky tak nějak z donucení.... nikoliv jako spolutvůrci tehdejších hodnot.... na okraji jsme byli...za Habsburky můžeme děkovat osudu.... bůh ví, kde bysme byli bez nich skončili...pozdější inklinace a nadšení z východu , mluví za vše...

P. Staronový 28.1.2020 12:16

Na okraji jsme byli, to už tak bývá, že někdo někde je. S těmi Habsburky, to je otázka. Jak by to vypadalo bez nich, nevíme. Inklinace a nadšení z východu je taky kapitolka sama pro sebe. Do první světové včetně to byl celkem logický následek zdejších poměrů s Habsburky (nebylo to tak ideální, jak se občas dnes tvrdí, legionáři riskovali své životy a to se nedělá jentak), po druhé to byl kombinovaný následek toho, že ten Západ se na nás skutečně vys ... vykakal, když měl plnit smluvní závazky a ti sověti zde prostě byli a ovlivňovali.

Ale jestli to chcete mít jednoduché ....

J. Krynický 28.1.2020 11:59

Striktně individuálně by se soudy táhly ještě čtyřicet let po válce a mezi tím by se lidi individuálně zabíjeli.

P. Staronový 28.1.2020 12:10

Dobré řešení asi neexistovalo. Což neznamená, že bychom si neměli být vědomi chyb toho zvoleného.

R. John 28.1.2020 10:39

Pokud se pamatuji, tak ze Sudet pocházelo kolem 62 % nár. důchodu. Ministr průmyslu dorazil do Sudet k jednání , krize nekrize, až po čtrnácti letech od vzniku Republiky.... ovšem na pozdější události čuměli, co že se to stalo a kroutili hlavama...A Aston nemá pravdu, pogromy na židy na východě , nebyly takovou "kratochvílí " místních... byla to státem podporovaná doktrína...

R. Sorge 28.1.2020 11:47

"Pokud se pamatuji, tak ze Sudet pocházelo kolem 62 % nár. důchodu."

Takže po Mnichovu zbylo 2. republice jen 38 % původního HDP ?

Takové bláboly se nevidí každý den.

V. Zadák 28.1.2020 10:46

Nejvíc dostaly Sudety "zabrat" po roce 1990.

Zdraví český Sudeťák, jehož praprapraděda se usídlil v Sudetech přibližně v roce 1830.

I. Mertl 28.1.2020 10:51

Vy víte, s prominutím, prd, milý Heussingře, o historii Sudet. Snad tedy s výjimkou data usídlení Vašeho pra-předka.

V. Zadák 28.1.2020 11:00

Mohu Vás zásobovat hlášeními okresních hejtmanů, školních inspektorů, četnických velitelů, přednostů železničních stanic ...., které jsem si zkopíroval v Okresním archivu.

Velmi dobře si pamatuji jak vypadaly Sudety v šedesátých letech a jak vypadaly v devadesátých letech a vím jak vypadají dnes.

Zajímejte se o fakta, nikoliv o ideologii, milý Mertle.

P.S. Víte, že důl Grohman v Dřínově odmítal zaměstnávat Čechy, milý Mertle?

R. John 28.1.2020 11:33

A víte milej Edmunde, že státní zaměstnanci v Sudetech po 18 roce museli skládat zkoušku z Českoslovenštiny ?Kdo jí nesložil, byl vyhozen na ulici bez pardonu , ovšem těch krásných míst pod definitivou, co bylo pro roduvěrné Čechy....a to samé bylo pro důstojnický a poddůstojnický sbor.... a kdo nevěděl, jak se jmenovali psi Babičky, letěl....což byla jedna z otázek zkoušky... I Durych proti tomu protestoval... a že to byl čech jak poleno...

V. Zadák 28.1.2020 11:40

Samozřejmě, že to vím. A platí to i dodnes. Němečtí strojvedoucí z BBw Dresden když jezdí s Berlinery až do Prahy musí mít zkoušku z češtiny na úrovní B1. Platí to i obráceně.

Po událostech z prvního kvartálu 1919 se československý stát nemohl spolehnout na loayalitu státních zaměstnanců německé národnosti.

R. John 28.1.2020 11:49

Hlavně že si to swinstvo umíte tak hezky omluvit... "státní zájem"... co se pod něj dá schovat... třeba rudý koncentráky... také "státní zájem"....

V. Zadák 28.1.2020 12:03

Neomlouvám nic, pouze konstatuji. I Vás mohu zásobovat kopiemi z Okresního archivu jako Mertla. Jste oba stejní. Když nevíte kudy kam vytáhnete rudé archivy (Mertl) nebo rudé koncentráky (John).

Taková drobnost: Hostinskému Netáhalovi (hospoda U kapličky) bylo líto opustit dobře zavedenou živnost a tak v Sudetech zůstal. Neuvědomil si, že Češi se odstěhovali a Němci k němu chodit nebudou. Hitlerjugend mu soustavně vytloukala okna a tak se na Štědrý den 1938 oběsil.

V. Novák 28.1.2020 11:53

A víte, milej Johne, ve kterém státě nemusí státní zaměstnanec ovládat jazyk jeho státu?

Rád se nechám poučit...

V. Zadák 28.1.2020 10:48

5% - tolik bylo NEnacistů. Archivy hovoří.

I. Mertl 28.1.2020 10:54

Skutečných, příteli. A těch vaše rudé archivy nemluví.

V. Zadák 28.1.2020 11:02

V archivech jsou dokumenty z dlouhé doby. Ty kterými Vás budu zásobovat pocházejí z let 1919 - 1938. Tak co žvaníte o rudých archivech?

V. Novák 28.1.2020 11:55

Mertl je Arbiter Pravdy Zjevené - co Mertl za Pravdu neuzná, toť rudé.

Už byste si mohl zvyknout...

M. Matura 28.1.2020 11:25

I ti Nenacisté se těšili na nějaký ten velkostatek na východě se slovanskými otroky.

V. Mokrý 28.1.2020 11:34

R^ !!

J. Jurax 28.1.2020 11:19

To máte těžký.

Nechat si tu nenávistnou, poraženou a velice neoblíbenou menšinu, která jsouc neodsunuta by si tu užila po válce své, bylo riziko geopolitické a čin politicky těžko průchodný. Chtěli Heim ins Reich, tak ať táhnou. Ono mezi první a druhou světovou bylo 21 let a nikdo tehdy netušil, jestli z Německa za dvě desetiletí nějak kolem 66. zas něco nevyleze. Až dnes jsme chytří.

No a po sametu byla doba sebeurčení - viz Kosovo - a naši milí sudetští spoluobčané by jistě rádi Heim ins Reich, pardon Bundesrepublik, bohaté, německé, z chudé postsocialistické země, kde nebyli milováni; nějaký nový Henlein by se jistě našel. A mohli bychom přijít o Sudety znovu jenom by to fiklo, a kdybychom se cukali jezdit do Switau a Karlsbadu přes hranice, možná i nějaké humanitární bombardování by nás chytlo. A celkem pochybuju, že by se nás kdokoliv zastal. Protože právo na sebeurčení je svaté, že, a Němci u nás tolik let trpěli, což by po válce byla jistě pravda a dál by se to dalo mediálně vyrobit ... jakkoli se tento scénář dnes jeví zvláštním, protože se stalo, co se stalo, tak kdyby se nestalo nebyl by zas až tak nepravděpodobný.

Takže přes všechny národohospodářské škody, jež odsun sudetských ýbrmenšů způsobil, byl to krok správným směrem. Snad v těch letech jeden z posledních, ne-li poslední.

K. Salajka 28.1.2020 14:41

Co nestačili Němci rozkrást během války /Göring nebyl jediný sběratel v jejich řadách/, to rozflákali spojenci při náletech a ostřelování když je vyháněli. Spojenec Stalinovo si odvezl jako válečnou kořist stroje ze Zlína a jistě i odjinud, aby je nechal ve svých stepích shnít. Aby se nám lépe budovalo, nedostali jsme žádné reparace a plány s Marshallem nám Koba taky zatrh. Němci za to můžou, že jsme si ke svobodě po válce sotva čichli. To odsunutí nacisti si mohli říkat : " To se nám to buduje, dyž strejda Sam pučuje. "

V těch 90% pro Henleina bylo víc upřímnosti, než když jsme my volili komunisty. Dejte si seriál "Vlak dětství a naděje. " ať tu neplácáte o 5ti prosentech.

S. Ševeček 28.1.2020 10:21

"Německý nacionalismus způsobil zahájení masakru, který vedl k rozvrácení světového řádu a ten se pak spojil se socialismem."

/této větě nerozumím, pane Neffe. zejména konci