1.7.2024 | Svátek má Jaroslava


Diskuse k článku

Tisíc kilometrů za devět let

Ani se tomu věřit nechce - tato vláda se rozhodla podpořit rozvoj dopravní infrastruktury a hodlá rozjet projekt, který by vyústil v rozšíření dálniční sítě o tisíc kilometrů "v horizontu" devíti let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Modrý pták 21.9.2007 11:29

Čumile

veřejné statky jsou takové, kde se všichni rozhodli, že je budou čerpat a budou si na ně platit. Klasický příklad je základní školství. Financováno je to všemi a stát čerpání statku vynucuje. Stejně je to s policíí. Financují to všichni a stát vynucuje dodržování zákonů, které chrání většinu před negativními činy menšin. A moje debate s oakmanem je, zda-li je vysokoškolské vzdělání stejným typem statku. Oba jsme se shodli, že není.

Psí vrah Čumil 21.9.2007 12:12

Re: Čumile

No, dovoluji si poznamenat, že bez veřejně přístupného statku zdravotní péče (ať je to ten nejjednodušší příklad) pravděpodobně záhy vymřeme na nejrůznější epidemie. Nějak nedokážu pochopit, že tohle se zrovna netýká té medicíny. Osobně se domnívám, že vysoké školy jsou velice specifickou formou veřejného statku, jehož zvláštností je, že výsledky jejich práce užívá celá veřejnost, aniž je povinna studium konzumovat. Teorie vysokoškolského vzdělání jako statku čistě soukromého je mi proto velmi otázná....:-)

Bzuk 21.9.2007 10:54

NoName - jeden rozdíl mezi námi

mně je naprosto jedno (a u technického zákona obzvlášť), kdo jej navrhuje, jakou má image a co provedl v minulosti, v případě, že ten návrh je výborný. Včera jsem ten návrh novely četl a naprosto dokonale ti poslanci vystihli a trefili nejslabší místa současného zákona. To, že si pan poslanec bohužel prošel celým martýriem postihu, vyšetřování a postihu, mu v této věci neublížilo ale naopak pomohlo ty chyby odhalit.

NoName 21.9.2007 11:00

Re: NoName - jeden rozdíl mezi námi

Mezi námi je ten rozdíl, že když mne někdo nachytá při porušení silničních pravidel, tak zaplatím pokutu a tiše se stydím v koutě, zatímco Ty kvůli jedné pokutě za překročení rychlosti tu už druhý týden řešíš kompetence městské policie, jejich netoleranci, blbost silničního zákona a milion věcí s tím souvisejících, místo toho, abys vzal jako fakt, źes prostě jej rychle a dostal za to po prstech ...

Bzuk 21.9.2007 11:06

to jsi vedle jak ta jedle

já tam šel, zaplatil litr a dostal dva body. Kritizoval jsem jejich zákeřnost, že nechají nasbírat body (znám případy i 40-200b) a pak (po třeba 9 měsících) to začnou řešit. Mají brát přestupky sekvenčně a podle data vzniku. Pokud by dotyčného po přestupku předvolali do 2 týdnů, další přestupky by již nepáchal, či je významně omezil.

Svými návrhy tvrdých trestů mi vůbec jako liberál nepřijdeš. Pravý opak. Cílem zákona má být prevence. Restrikci z toho dělají pohodlní policisté.

Draft Dodger GW Bush 21.9.2007 11:14

Re: to jsi vedle jak ta jedle

To ze jsi udelal prestupek a policie te zamerila bez toho aby te predem informovala ze te zameri je zakernost????!!!!!

Co kdybys zacal hledat vinu u sebe a faktu zes udelal prestupek ty fnukale?

oakman 21.9.2007 10:54

Ano, žakouši, je celospolečenským zájmem mít co nejvíce vysokoškoláků

Ty stát totiž nemusí živit - tedy teoreticky a doufám většinou se o sebe nějak postarají. Také stát nemusí nikoho pobízet (čti uplácet), aby jim dal práci.

www racek 21.9.2007 10:56

Re: Ano, žakouši, je celospolečenským zájmem mít co nejvíce vysokoškoláků

no, svého času bylo právníků tolik, že se s nimi daly dláždit ulice (což brzo bude znovu) řada z nich našla uplatnění u komoušů a pod.  konec konců, převážná část elity ksč v letech padesátých byli právě tito právníci ...

Draft Dodger GW Bush 21.9.2007 10:58

Re: Ano, žakouši, je celospolečenským zájmem mít co nejvíce vysokoškoláků

Rekl bych ze existuje dulezitejsi aspekt. Je zajmem celeho lidstva aby se lidi vzdelavali a aby se z nich nestali pouzi konsumenti sr/acek smenovanych na jakemsi volnem trhu, coz je evidentne vize kterou zastava Modry pindour.

oakman 21.9.2007 10:49

Modrý ptáku, jak nám tu ale tímhle způsobem vznikne důstojník, policista - to mají absolvovat privátní válečnou či policejní školu?

Rozdělme činnosti, které jsou vázané na státní službu - tam má stát právo "produkovat" inteligenty. U oborů, které se uplatní na obecném trhu práce je to naopak.

Neplacené studium např. na Právnické fakultě UK je výsměch, zvláště když víme, kolik lidí si tam "koupilo" diplom už nyní!!

Modrý pták 21.9.2007 11:06

oakmane,

bavíme se o "soukromých statcích". Pokud rozhodnou občané, že je vysokoškolské studium veřejným statkem, tak bude veřejným statkem. Veřejný statek je takový, který je poskytován všem a nelze jeho čerpání individualizovat nebo je to atribut státu. To jsou ti  např. Vámi citovaní policajti. Dále je to armáda. Moc zákonodárná nebo zahraniční politika. Jestli má k tomu míta také vysoké školy ponechám v tuhle chvíli nerozhodnuté.

clay 21.9.2007 10:46

jardo

mohu posoudit. Oba obory jsou naprosto srovnatelné a absolventi stomatologie absolvují tytéž zkoušky. Jedna dcera dělá stomato a druhá všeob. Jsou na tom úplně stejně. Tedy, pokud studují obě v Praze. V Plzni je to třeba brnkačka. Ani jedna z dcer neví o tom, že by se děly přesuny ze stomato na všeob , ono to snad ani nejde. "Jen"zubařina není jenzubařina, měl by to být atraktivní obor, jak oakman naznačuje ne? Každý lékař vám řekne, že naprosto zásadní je absolvovat anču a to musejí oba obory. Jsem svědkem toho, že ta mladší (všeob) používá přednášky i skripta té stačí (stomato). Když ta mladší potřebuje něco vysvětlit, tak jí to vysvětlí ta starší nebo manželka (taky stomato) lépe, než kdokoliv ze všeobecňáků. Zubařina je paradoxně náročnější v tom, že zhruba stejné penzum musejí zvládnout za kratší dobu. Např. letos ta mladší má v zimě jen jednu zkoušku. Ta starší několik.

oakman 21.9.2007 10:52

Je to oboje pěkná řehole - když se to dělá pořádně....

jarda 21.9.2007 10:45

Bzuku

já používám zimní gumy - je používání v pořádku ... já zase jezdím po dálnici 170 - ježdění po dálnici 170 je v pořádku :-)))   ... Sivík jezdil šotolinu na gumách bez vzorku (a vyhrával) - budeme tedy jezdit na gumách bez vzorku :-))

Bzuk 21.9.2007 10:47

??? co tím chceš říct?

že tu bude asi 6 000 000 platných variant silničního zákona? 8-o

jarda 21.9.2007 11:14

Re: ??? co tím chceš říct?

no Ty jsi to zjednodušil - když Bzuk používá zimní gumy, tak je správné nařídit jejich používání všem :-)))

Bzuk 21.9.2007 11:19

Re: Re: ??? co tím chceš říct?

používání zimních gum vede k podstatně vyšší bezpečnosti. tečka

jarda 21.9.2007 11:33

Re: Re: Re: ??? co tím chceš říct?

ježdění na hladkých gumách po šotolině 150-kou je nejbezpečnější - zeptej se Baně :-))

Modrý pták 21.9.2007 10:37

oakmane,

"Omezené státní prostředky pak musí být vrženy ne na plošné pozvedání vzdělanosti", promiňte, ale to je jak slogan z nějaké hodně hloupé kampaně pořádané nějakou byrokratickou institucí. Skončí to úplně přesně u toho, co jste popsal v následující větě: "dala všem, všichni dostali prd". A já bych k tomu dodal, že to prd museli všichni prvotřídně zaplatit a ten byrokrat, který to vymyslel se chechtá a zpívá si "zase jsem Tě dostal jako pokaždý". To, co navrhujete je totiž další variace na téma: poloviční řešení.

Takže říkám zcela autoritativně: buď je vysokoškolské vzdělání veřejným statkem a potom se k tomu takhle chovejme. Je tedy povinností všech na to platit, ale je také povinností všech to absolvovat. Jestli všichni musejí platit na základní vzdělání a všichni ho musejí absolvovat, tak to platí pro vysokoškolské vzdělání také. Nebo je vysokoškolské vzdělání soukromým statkem a potom neexistuje žádný důvod, aby to platil někdo jiný kromě konzumenta. Jestli Vaše premisa platí pro společenské obory, tak platí pro přírodovědné jakbysmet. Nebo neplatí pro žádný. Nic mezitím není.

dr Turnovský 21.9.2007 10:41

Re: oakmane,

já to říkám pořád....školné od základky a nepovinné školství , když to velmi zjednoduším:-)

www racek 21.9.2007 10:43

Re: oakmane,

vše je mezi tím ... tak to reálně funguje.

Draft Dodger GW Bush 21.9.2007 10:47

Re: Re: oakmane,

R^ Jak slysim tyhle fundamentalisticke fanaticke queeky, a la "mezitim nic neni" vidim rude. Jako by 40 let jedne totality nestacilo.

oakman 21.9.2007 10:45

Re: oakmane,

"Omezené státní prostředky pak musí být vrženy ne na plošné pozvedání vzdělanosti", vidíšto?

proč to nedopovědět - ale na systém konkrétních stipendijních podpor studentů v konkrétních "hořících" oborech.

Čili, abych to napsal "lidsky" - přestat fendovat plošně KAŽDÉHO STUDENTA ČEHOKOLIV, ale pokud potřebujeme fofrem zalátat díru, kterou trh nevyřeší, protože to trh vpodstatě nikdy nebyl - nevšiml jsem si boje zubařů o zákazníky, ale front zákazníků na zubaře - tak holt musí vytáhnout peníze a navnadit studenty nebo posílit kapacitu. Na UK jsou 3 lékařské fakulty, před vznikem regionálek jich bylo 6!. Šestkrát děvkanát, šestkrát každé zapráskané úřední oddělení, šestinásobek neproduktivních židlí.

www racek 21.9.2007 10:54

Re: Re: oakmane,

no, jistě, opravdu nelze náhle zvednout počet studentů oboru o 200 %, že to prej hoří ... ono školství je běh na dlouhé tratě... a taky, jak řešit když to najednou nehoří a obsazujeme kapacitu na 50% ...

ba ne, tady funguje obyčejná totalitní prognóza.

jistě, v zemích jako usa je trh tak obrovský, že se díry rychle zalátají ... třeba přijde hodně dochtorů z evropy nebo tam zůstanou ti černoši a asiati, co tam studujou za peníze chudých států ...

Modrý pták 21.9.2007 10:58

oakmane,

a kde je tedy příčina tohoto stavu, který popisujete? Instituce a její byrokrati, která tento stav způsobila, tak ho má napravovat? Ti umějí jenom ten stav způsobit a každý další jejich krok povede ke zhoršení současného stavu. "Ty hořící obory" jsou přesně důsledkem Vámi popisovaných akcí. Aby bylo jasno - to je fakticky současný stav.

www racek 21.9.2007 11:39

Re: oakmane,

ac h, jak se velice, převelice mýlíš. možná že to platí u právníků a ekonomických oborů ... tam tedy nás čeká hyperinflace absolventů ...

Draft Dodger GW Bush 21.9.2007 10:46

Existuje zasadni duvod proc by nekdo jiny, i.e. stat, krome konzumenta mel platit ci prispivat na universitni vzdelani

Je totiz v zajmu vsech lidi, vcetne tech kteri nejsou schopni nebo nemohou universitni vzdelani absolvovat, aby co nejvyssi vzdelani melo co nejvice lidi.

Jinymi slovy, bylo by hezke aby vsichni lidi meli universitni vzdelani, nicmene velka cast populace neni schopne toto absolvovat.

Existuje jeste cela rada duvodu proc by to tak melo byt ale obavam se u vas v laboratori byste to nepochopili. Jedine co by me zajimalo je jestli tyhle teorie vymejslite na krysach nebo jestli na to najimate dobrovolniky z rad "volicu ODS" (sic).

www racek 21.9.2007 11:00

Re: Existuje zasadni duvod proc by nekdo jiny, i.e. stat, krome konzumenta mel platit ci prispivat na universitni vzdelani

nějakou formu vysoký je schopna absolvovat převážná část populace. otázka pak zní, kdo bude stavět domy, čistit kanály, stát u souistruhu nebo uklízet kanceláře a vědecká pracoviště ...

jak zpíval jahelka ... na šest lidí toho druhu, jeden dělník u soustruhu, ten je sotva uživí - to se dneska už i ví ...:-D

dulcibelka 21.9.2007 11:03

Re: Re: Existuje zasadni duvod proc by nekdo jiny, i.e. stat, krome konzumenta mel platit ci prispivat na universitni vzdelani

Nu, proč by si i skladník nemohl číst Vergilia v originále?;-)

Draft Dodger GW Bush 21.9.2007 11:05

Re: Re: Existuje zasadni duvod proc by nekdo jiny, i.e. stat, krome konzumenta mel platit ci prispivat na universitni vzdelani

Mozna. Pouze responduji na nesmylne funamenalisticky fanatismus typu but vsechno nebo nic. Mel jsem pocit ze komunisticky experiment dostatecne demonstroval ze to nefunguje.