28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

Stropnický o rozpočtu armády

Prezidentův expertní tým jednal v neděli o obranných otázkách. Ministr obrany Stropnický pak připomněl na tiskovém brífinku, že armádní rozpočet by měl meziročně stoupat o 4,5 miliardy. Je to hodně nebo málo?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.3.2016 18:39

Re: Ruský bolševik

No, ne tak docela. Pomoc spojenců začala mít určitý význam až koncem roku 1941 a podstatného navýšení doznala až v letech následujících. Doporučuji velmi fundovaný celkem třináctidílný seriál na www.valka.cz - první díl viz http://1url.cz/wtzLN (zkrácená adresa). Přehledné tabulky viz http://www.fronta.cz/dotaz/vyznam-lend-lease-pomoci-sssr

No a v době bitvy pod Moskvou se SSSR bránil už cca čtyřikrát déle než Francie.

Generál Zima ano - jenže ten působil na sověty i Němce stejně a zabral až v zimě.

Lidský materiál ano, a k tomu ještě dlužno připočíst výhodu velkého prostoru, jenž umožnil hluboký ústup.

Nicméně nepodceňujme. Sovětská vojska se udržela v chodu za cenu metod v demokratickém státě nepředstavitelných, v diktatuře však možných. Rovněž pracovní nasazení v továrnách v týlu bylo v demokratických zemích nepředstavitelné co do podmínek i pracovní doby. Ovšem právo na stávku bylo v SSSR pojmem naprosto neznámým. Soukromě si myslím, že být SSSR běžný demokratický stát fungující demokratickými metodami, patrně by první náraz nevydržel a dopadl jako Francie s uzavřením nějakého míru či příměří s hranicemi daleko za Moskvou. Ale to je coby kdyby a mohu se mýlit, nejsem profesionální historik, nýbrž jen poučený laik.