11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

Strašidlo eurofederalismu

Naše politická reprezentace zatím úspěšně čelí federalistickým tendencím a není to jednoduchý zápas. Tlak ovšem bude sílit a to je třeba mít na paměti i v nadcházejících eurovolbách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Havelka 15.9.2023 19:35

Andrej Babiš 9.1.2023: „Jsem velmi rád, že máme nezávislou justici.”

Andrej Babiš 15.9.2023:„Asi dělám chybu, že to nežaluju, když vidím, jak soudy rozhodují. Jen si nejsem jistý, že by to v mém případě bylo úspěšné.”

Dva výroky, které o něm vypovídají za tisíc slov.

éééé trubko...?

J. Havelka 15.9.2023 19:31

@jan jakob

U předešlých vlád jsme na dodržení slova nebyli příliš zvyklí. Pro nás je to standard.

Díky @vlvalek, situace na trhu s antibiotiky je těžká, ale děláš dobrou práci.

J. Havelka 15.9.2023 19:26

@vlválekPřed několika týdny jsem dal jasný slib, že penicilinu a dalších antibiotik bude dostatek. Všichni se tak můžou teď přesvědčit, že se tak děje. 👍🏻

Další statisíce balení jsou na cestě. Dodávky budou tak oproti předešlým rokům výrazně vyšší, abychom měli opravdu jistotu, že léky budou dostupné celý podzim a zimu.

L. Novák 14.9.2023 23:49

Knotek: Současný „Brusel“ je nepřítelem EU

https://iuhli.cz/knotek-soucasny-brusel-je-nepritelem-eu/

L. Novák 14.9.2023 23:08

Spotřeba plynu v průmyslu klesla. Nejde o úspory, ale o krizi

Spotřeba plynu v evropském průmyslu zůstane přibližně o 20 procent nižší než v roce 2021, odhaduje společnosti S&P Global Commodity Insights. Evropští výrobci totiž loni kvůli dopadům energetické krize v Německu omezili výrobu. Přetrvávající škrty jsou pak známkou toho, že se v průmyslu začíná projevovat hlubší krize, uvedla agentura Bloomberg.

Vliv rekordně vysokých cen, které loni vyvolalo omezení dodávek z Ruska, sice opadl, ale zhoršující se ekonomické podmínky zasahují poptávku stejně výrazně. „Už to nesouvisí jen s cenami, ale i s ekonomickými podmínkami,“ uvedla analytička Erisa Paskoová ze společnosti Energy Aspects. „Stále jsme svědky velké slabosti a nejistoty,“ dodala.

Pokles je patrný například v komplexu chemiček Gendorf, který se nachází hodinu cesty východně od Mnichova. V areálu pracuje kolem 4000 lidí pro firmy jako 3M, Clariant či Westlake Vinnolit. Komplex se při pokrývání své roční spotřeby elektřiny přesahující jednu terawatthodinu (TWh), což odpovídá potřebám asi 300 000 domácností, spoléhá převážně na plyn. Letos ho ale bude potřebovat méně.

„V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by se situace zlepšovala,“ uvedl mluvčí provozovatele centra InfraServ Gendorf Tilo Rosenberger-Süß. Dodal, že tento trend by mohl vést k dlouhodobému snižování poptávky v tomto zařízení.

Navzdory tomu, že ceny plynu proti loňskému roku klesly zhruba o 80 procent, energeticky náročný průmysl v Německu se potýká s ještě většími problémy než širší výrobní sektor. To platí zejména pro chemický průmysl.

L. Novák 14.9.2023 23:09

Německý Svaz chemického průmyslu (VCI) očekává, že výroba bez započtení léčiv letos klesne o 11 procent. Evropská rada chemického průmyslu předpokládá, že letos nastane v celém regionu pokles o osm procent. Brzké oživení poptávky neočekává.

Rozhodující roli v oslabení průmyslu hraje Německo. Tato největší evropská ekonomika zahájila třetí čtvrtletí s největším měsíčním poklesem továrních objednávek od pandemického období v roce 2020. Útlum zpracovatelského průmyslu, který stojí v centru hospodářství, je podle ekonomů natolik závažný, že ve čtvrtém čtvrtletí způsobí hospodářský pokles. ...

https://iuhli.cz/spotreba-plynu-v-prumyslu-klesla-nejde-o-uspory-ale-o-krizi/

P. Diviš 14.9.2023 23:40

Zvyšovat ceny energií a buzeraci k růstu prostě nevede.

D. Mach 15.9.2023 0:35

Němci ty ceny plynu a energií od roku 2021 nezvyšovali účelově nebo promyšleně. Naopak do té doby se snažili ceny držet stabilní, a i po roce 2021 investovali ohromné prostředky na dotování ceny plynu, která ovlivňovala ceny ostatních energií.

L. Novák 15.9.2023 5:55

Samozřejmě že ne, ceny v roce 2021 zvyšoval RUSKÝ Gazprom. Sačí se podívat, jak prudce vzrostly jeho meziroční zisky 2020 - 2021 - 2022 a jak v roce 2023 zase prudce klesly dolů. Něco si o tom přečti! :-P

Dotace cen energií v průmyslu provádělo/provádí Německo kvůli udržení jeho konkurenceschopnosti. Jak vidno, ne právě úspěšně. Vždyť jenom regulace nestability elektrické rozvodné sítě způsobené dotacemi do výstavby OZE se v Německu pohybovala ročně v řádu 200 miliard EUR!!! :-P

F. Kusák 15.9.2023 8:26

To, že jsme dlouhodobě dovolili Rusům, aby si s námi hráli jak kočka s myší, je jen a jen naše hloupost, na nikoho to nesvádějme. A v menším, také naše česká vazalská politika vůči Nemecku je výsledkem naší pohodlnosti a lenosti.

J. Stárek 14.9.2023 22:32

Evropská unie bez federálního uspořádání nebude nikdy ve světě cokoliv znamenat. Já si právě federální uspořádání unie přeji. Myslím si, že evropská vláda by bylo mnohem efektivnější než vláda česká.

J. Václavíková 14.9.2023 22:34

Samozřejmě. V současném světě může mít patřičnou váhu jen federativní EU, ne takhle setrvačný a málo akceschopný spolek jednotlivých států.

L. Novák 14.9.2023 22:39

Jasně, Evropská komise (i parlament) plná nevzdělaných indoktrinovaných blbů, kteří melou nesmysly a prosazují je a vynucují plnění do členských států pod finančními sankcemi. Přitom se jim už teď EU hroutí pod rukama. Federální EU, to by teda za tohoto stavu byla "výhra"... ;-D

P. Diviš 14.9.2023 22:58

Naopak, vysoce vzdělaných v různých ideologiích, lumpárnách a vyžírkách. Což umožňují značně a úmyslně oslabené zpětné vazby překomplikovaného "nadstátu".

A. Renjascu 14.9.2023 22:41

Evropská vláda by byla stejně neefektivní jako ta česká, protože je z úplně stejného propagandistického těsta a přesun těch pár zbývajících pravomocí na vyšší celek by na tom k lepšímu rozhodně nic nezměnil. Jediné co by se změnilo by bylo to, že bychom přestali předstírat nějakou nezávislost a přiřadili bychom se konečně již oficiálně mezi územní celky, kterým se v old speaku říkalo kolonie a v new speaku závislá území...

J. Stárek 14.9.2023 22:46

To si rozhodně nemyslím.

P. Diviš 14.9.2023 22:59

S panem Renjascu se neshodnu takřka v ničem, ale v tomhle má pravdu.

A. Renjascu 14.9.2023 23:45

Hlavní problém Eu je ten, že nezůstala EHS a dalším ohromným problémem je, že je jak skladiště jaderného odpadu, kam se umístňují vyhořelí politici, kteří již nemají co nabídnout a potřebují již jen brát. A v neposlední řadě je to problém, který souvisí s bodem 1 a tím je onen známý "deficit" demokracie. Jedna země, jeden hlas a koncenzus jen tam, kde je úplná shoda s možností zpětných kroků. Bylo by toho samozřejmě více, ale tohle jsou dle mého hlavní důvody proč je EU tragická a neefektivní a její význam ve světě se radikálně snižuje. Škoda, EHS byl super projekt

D. Mach 15.9.2023 0:38

Problém politiky je opačný. Politik by si měl vyzkoušet politiku postupně od nejnižší úrovně po tu nejvyšší. Pokud jsou v Bruselu staří zkušení politici, není to na škodu. Škodí naopak vytahování nezkušených rádobypolitiků do vysokých funkcí. Odstrašujícím příkladem je ničemu nerozumící Babiš, který je ale následován kohortou jemu podobných.

L. Novák 15.9.2023 5:57

Meleš nesmysly úplně mimo téma. Rv

A. Renjascu 15.9.2023 6:15

To nejsou "stáří" a zkušení politici, ale vyhořelí politici, kteří už neměli co dát ani doma a natožpak v EU a za pokračování kariéry jsou ochotni prodat svou duši komukoliv a jsou připraveni zavést jakýkoliv nesmysl. To kam EU přivedli je více než zřetelné...

J. Stárek 15.9.2023 12:42

Ano, to máte pravdu. Ale skladištěm vyhořelých politiků je prostě proto, že její role je pouze okrajová, zatím hlavní slovo mají národní vlády a parlamenty. Jakmile se váha přesune na EU, dostanou se tam i špičkoví politici.

J. Majzlík 14.9.2023 23:47

Očima občana, který se prosekal asi deseti rozličnými státoprávními uspořádáními:

Myšlenka sjednocení Evropy do jednoho celku byla již v minulosti několikrát prověřena. Na základě historických zkušeností s jejími praktickými výsledky se při její nejnovější realizaci mělo proto postupovat velmi obezřetně. Tvůrci EU, pokud by upřímně chápali delikátnost tohoto cíle, měli při budování jeho novelizované varianty zavést jako nepřekročitelnou hranici zákon otevřenosti, demokratičnosti veřejných diskusí o směrování procesu sjednocování a o míře tohoto procesu. Pak neměli povolit zpochybňování téměř všech zkušeností, poznatků a křivd, které jsme si jako Evropané přinesli do Evropy dvacátého století. Výsledkem překotné novelizace všech měřítek při budování new age je na příklad plýtvání přírodními zdroji při budování neefektivních, nerentabilních NZE. Podobně jsou do centra dění zaváděny roztodivné fabulované problémy, kterými je překrývána úzkost člověka před jeho skutečnými těžkostmi.

Ztrátou míry pro logické řešení nastalých problémů jsme se dopracovali do stavu, v němž si (např.) dnes večer v diskusi na ČT1 mohl dovolit renomovaný ekonom tvrzení, že mezi drahotou potravin a cenou elektrické energie nevidí žádnou souvislost.

J. Stárek 15.9.2023 12:41

Diskuze je na místě a diskuze probíhá. Je třeba všechna rozhodnutí nechat prověřit v národních diskuzích. Nemyslím si, že třeba snaha o vytlačení spalovacích motorů se děje proti vůli občanů. Je možné, že občané různých zemí mají na tyto otázky různé názory, ale trend odchodu od spalování ropných derivátů je dán především vůlí lidí dále nezatěžovat lidstvo produkty jejich hoření, což není jen problém oxidů uhlíku, ale také dalších sloučenin, které nám škodí, lidově řečeno smrdí nám pod okny a přímo pod nosem.

J. Majzlík 15.9.2023 16:53

Široce založená diskuse o EU neprobíhá a většina pokusů o její obnovení neúspěšně končí.

Nadměrné spalování ropných derivátů je možno nahradit generálním přístupem k řešení tohoto problému způsobem s labelem Green deal nebo tek nějak. Tento systém však v našich podmínkách zcela prokazatelně pracuje na nižší energetické a ekonomické úrovni. Pokud nejsou po ruce pohotové zálohy pro vykrývání výpadků, pak jej nelze synchronizovat s požadavky odběratelů. Dosud nebyla uvedena seriózní srovnávací studie o sumární energetické náročnosti klasických a NZE systémů. Jejich výstupem by mělo být porovnání všech forem energie (v jednotkách Ws), kterou je třeba vynaložit na výstavbu a celou funkční etapu obou typů elektráren, vztaženou na produkt, tedy energii, dodanou tím či oním zdrojem do sítě.

S nástupem elektromobility si zavedeme vyšší zátěž na nápravu vozidla, odsun zdrojů škodlivin mimo záběr kamery, koncentraci pohonné energie do relativně malého objemu baterií, výrobu a likvidaci baterií jako vysoce škodlivou a energeticky náročnou technologii.

D. Rakous 14.9.2023 22:49

R^R^R^!! [>-][>-][>-]

RvEURv

P. Diviš 14.9.2023 22:56

Nebude. Ale s federálním uspořádáním, kterému bude nutně chybět politický národ EUnijní, bude znamenat ještě méně. Bude se utápět v intrikách, dotacích, bláznivých ideologiích a podvodech, jak už se (bohužel) děje.

Evropská vláda bude mít k těmhle škodlivostem mnohem blíž než česká, protože na ni voliči dosáhnou mnohem složitěji (zřejmě je EU tak nastavena úmyslně, aby voliči neměli moc příležitostí kecat do vládnutí soudruhů a soudružek z Brusele).

J. Stárek 15.9.2023 12:47

Myslím si, že budoucnost Evropy a tedy i jejích států je pouze v procesu postupné tvorby evropského politického národa. Pokud bude Evropa mluvit desítkami hlasů, tak jako je tomu nyní, nebude ji nikdo ve světě brát vážně. Jak vážně je nyní brána Francie, Německo, Itálie nebo Česko? Nijak.

F. Pavelka 14.9.2023 23:05

Obávám se, že se mýlíte, pane Stárku. Tlaky na federalizaci EU, pobarvené nesmyslnými ideologiemi, jen zhoršují její postavení v rámci globálního ekonomického a geopolitického uspořádání. Na toto téma se zde, mimo jiné, vedou již léta debaty 😃

L. Písařík 15.9.2023 7:08

Bez zelených a Greedealů!