14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

Spadli z višně?

Čeština má mnohá krásná úsloví typu toho z titulku. K vyjádření téhož nepochopitelna nad čísi prostotou mysli lze například spadnout i z kaštanu. Toto nepochopitelno, s jakým zíráme na děti čistého živého se mne zmocňuje, když tak pročítám (či naslouchám) těm tak strašně překvapivým objevům, že lidé v té a té funkci, například ředitele pobočky Živnobanky v Londýně, měli jakýsi závazek k StB.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
motýlek 14.2.2007 10:40

Re: Re: Re: Normálním státem s normální demokracií se staneme teprve tehdy..

zřejmě se to asi ani jednoho z nás dvou přímo netýká, ale já bych to už nechal tak ... hrát si na spravedlivého není moudré, když společnost má založenu spravedlnost na počtech svědků té které strany sporu ... ;-( ... a když spolupracujících bylo více než těch nespolupracujících - tak se dá spočítat docela snadno jak to dopadne ;-D

tomfuk 14.2.2007 10:14

Připadám si ......

Připadám si jakobych ze současnosti zapadl do špatného špionážního a policejního filmu.Estebáci,udavači,konfidenti,milicionáři,zloději velkého formátu s velkým vlivem,úplatní policajti,nájemní vrazi.Nejhorší je na tom,že národ to moc nevzrušuje a ani se nedivím.Těch různých lží ,polopravd,dezinformací a nemohoucnosti práva  má plný žaludek.Nechci jmenovat všechny plátky od leva ,prava až po nejhrubší bulvár ,které vědomě či jinak k šíření lží ,polopravd a dezinformací vydatně přispívají.Je to těžké v demokracii si může psát ,číst,pohybovat se po světě,vymýšlet  každý kdo na to má i nemá.Potíž naší demokracie je ,že ten zbytek co jen čte a přejímá myšlenky neumí být kritická s normálním myšlením.Rv

Jen tak na okraj ti STRÉCI v roce 1969 zastřelili jednu dívenku v Brně.Dodnes žádného svědomí nedohnalo k přiznání. Já ˇalespoň o tom nevím.!!

motýlek 14.2.2007 10:10

tady vedle

píší, že se vedení ODS nelíbí Bémův plánovaný výlet ... že dva měsíce bezvládí ... dobrý fór :-)

Rudý element 14.2.2007 10:10

Jen pro zajímavost.

Před časem běžel v TV (tuším britský) dokument o Frankově a Salazarově diktatuře. Řekli tam, že portugalská politická policie měla víc agentů, než všechny státní bezpečnosti v celém sovětském bloku dohromady.

pametnik 14.2.2007 10:09

Nevadilo to ani Americanum,

kteri ridili Ceskoslovenske manazerske centrum v Celakovicich, ze vsichni prvni ucitele byli prokadrovani Ustrednim vyborem KSC (protoze centrum vznikalo jiz v dobach komunismu). A nevadilo to ani prezidentovi Vaclavovi Havlovi, protoze si z techto lidi udelal sve ekonomicke poradce. Howg.

brouk 14.2.2007 10:08

prijemne dopoledni preji,vazeni pratele

pokud vam take prinesli zrovna kavu,tak at vam chutna,-) Pokud me chcete napsat ze si ji nosite sami, tak v pripade ze nemate nikoho kdo by vam ji dones, to shledavam jako prirozene reseni;-)

Pozraveni mistnimu folklornimu klubu "pepku Vyskoc" nesmim opomenout.

....Hezky jste  to napsal, pane Benesi.

Jen si nejsem jistej ze je nejaky skutecne velky a uprimny zajem tuto Pandorinu skrinku otvirat;-) Je prece prirozene ze lepe se udrzuje legenda o hrdem narodu ve stredu Evropy,a s tim i jakesi moralni pravo radit, a hodnotit zbytek sveta, nez otevrit tuhle popelnici;-) ....a narod neinformovanej je lepe riditelnej.

Navic jeden si nejni po tech letech docela jistej co tam vlastne odhodil, a co kdyby na nej vybafly vlastni odpadky,ze?;-)

Antonín Hrbek 14.2.2007 9:47

Pan Beneš si pamatuje dobře

Řada lidí není v Seznamech z toho prostého důvodu, že nomenklaturní kádry, ač byly v pravidelném styku s STB a měly povinnost vše hlásit, se do seznamů zapisovat nesměly. Kde jsou dnes ty statisíce bývalých vedoucích pracovníků, kádrováků, předsedů stranických organizací všech typů, vyšších důstojníků armády a vnitra atd. Po každém výjezdu do zahraničí (a často i soukromě) musela být napsána cestovní zpráva s podrobnými údaji, případně se doplňovala ústně. Dokonce i styk s cizincem z kapitalistických států musel být hlášen. Na stáže byli vysíláni jen kádrově nejlepší pracovníci a to se zcela konkrétními úkoly. Dokonce i výběr studentů na některé vysoké školy (např. ekonomie, práva) byl podřízen přísným kádrovým kritériím. Takže za absolventy těchto škol rozhodně nelze dávat ruku do ohně. Podobně to bylo i s řadou pracovišť, třeby i výzkumného charakteru. A dobrovolných udavačů bylo skutečně vela.

Co to dalo práce, než se všechny kompromitující materiály současných VIP zlikvidovaly, případně přesunuly do neznáma. Ale časem se snad přece jen něco objeví. Třeba i některé diplomové nebo kadidátské práce, zprávy ze stáží i krátkodobých pobytů v cizině, o jiných informacích nemluvě. Ale to bude již dost pozdě a s křížkem po funusu.

www racek 14.2.2007 10:19

Re: Pan Beneš si pamatuje dobře

pane hrbku, pravdu díte. mimochodem, nebyl jistý v. klaus na několika stážích? ale jinak musím dát za pravdu sprostému žakovi. kdo chtěl za kopečky, ten se dostal. stačilo být vytrvalý .... neby když nedostal příslib, tak se odvolat k šéfovi čnb. velké tajemství tehdy bylo, že kdo se odvolal, dostal. jo a na pracovišti? holt těch pár brigád a bomboniéra čumbabě v uličce to spravila.

bylo to šílené, kdo nezažil nepochopí ale dalo se.

no a ti agenti? nohavica jasnej ... ale stejně ho budu rád poslouchat. víte, von braun a ferdinand porsche taky měli plno vyznamenání od hitlera a braun i profesuru, ale oba tvořili báječné věci a von braun dostal usa a tedy i lidstvo na měsíc. společně se svými kumpány z pennemünde.  máme je odsuzovat?  odpracovali si to.

případ tošovský je celý nesmysl. na těhle místech spolupracují s rozvědkou všechny státy na světě. konec konců, rozbory snad nejsou zločin, nebo jo?  a myslím že docela vydělává ve svém švýcarském útočišti. přejme mu to. tam prachy zdarma nedávají,

motýlek 14.2.2007 10:24

Re: Re: Pan Beneš si pamatuje dobře

no a mě zase upřímě dojala Bohdalová, když se chtěla očistit od minulosti ... ještě že máme přístroj s ovladačem a nemusím tu bednu vyhazovat z okna (defenestrace umělce;-P)

www racek 14.2.2007 10:27

Re: Re: Re: Pan Beneš si pamatuje dobře

měla mlčet a bylo by to lepší. jako herečka se nemá za co stydět ... no a lidské selhání je lidské selhání. a svědomí. 

motýlek 14.2.2007 10:31

Re: Re: Re: Re: Pan Beneš si pamatuje dobře

taky si myslím ... asi fakt platí, že si to musí srovnat každý uvnitř a buď to veřejnost přijme ... nebo;-(

Betakaroten 14.2.2007 11:10

Re: Pan Beneš si pamatuje dobře

Pane Hrbku, díky za Vaše informace. Myslíte, že bylo možný dát do seznamů někoho - účelově s cílem zkompromitovat - aniž by s estébákama měl cokoli společnýho?

Antonín Hrbek 14.2.2007 11:44

Re: Re: Pan Beneš si pamatuje dobře

Myslím si, že v této zemi bylo jen velmi málo lidí, kteří absolutně neměli s STB nic společného Takže do jakéhokoliv seznamu by bylo možno dát kohokoliv, jen se to dost těžko dělá. Ale pokud tam již někdo je, je důležitá míra provinění. Takový "kádrovák" rozhodující o studiu nebo zaměstnání má třeba na svědomí více lidských osudů a zničených životů než nějaký estebák.

NoName 14.2.2007 9:40

V každém případě,

není dobré, že se takhle selektivně objevují informace, že Nohavica byl, a že Tošovský byl (bude se řešit IPB a tohle je dělostřelecká příprava?) .... Buď zveřejnit vše a nebo udělat tlustou čáru...

Lea 14.2.2007 9:43

Re: V každém případě,

na tu IPB jsem poukázala už včera. Tyhle úniky - jedno jméno,druhé jméno,jsou účelové.Nic nemám proti zvěřejnění pravdy,nesmí to být ale využíváno k politickým účelům.

Mislead 14.2.2007 9:47

Re: V každém případě,

mno.....a navíc mám někde zasutou informaci o nějakých třiceti letech lhůty do otevření archivů - nejsem si jistá, jestli tohle byly klasické svazky

J - a - c - q - u - e - s 14.2.2007 9:53

Re: V každém případě,

Zverejnit vse (what is that?) z podstaty veci nelze. Je treba udelat tlustou caru. Neni totiz proti cemu bojovat. Tohle forum je toho dukazem.

Je snad objektiv definovat jakysi optimalni mravni profil komunistickeho cecha a podle toho kazdeho premerit a oznamkovat? Mel by tento mravni profil korespondovat s prumernym za totality zijicim cechem ktery kazdy rano jde do prace, tam tu a tam neco ukradne, po vecerech u piva nadava ze Husak je vul, vikendy travi na chate, a v roce 1989 hrdinne bezi na Vaclavak cinkat klicema? A ti kdo si dovoli byt jini jsou ruda hovada?

MODRY SCHROTE, KOMUNISMUS PADNUL PRED 20 LETY - STAVEL JSI SNAD V ROCE 1965 BARIKADY PROTI NEMECKYM VOJSKUM?

NoName 14.2.2007 9:58

Re: Re: V každém případě,

Zveřenit seznam všech agentů znamená předejít tomu, aby měl ten seznam jenom někdo a mohl ho takhle používat ...

Lea 14.2.2007 10:21

Re: Re: Re: V každém případě,

Noname,průšvih je ten,že hybateli byli ti,co v seznamech nejsou ,načež ty v seznamech ještě vytěžovali.Proti zveřejnění nic nemám,ale nesmí být politcky využíváno.

NoName 14.2.2007 10:01

Re: Re: V každém případě,

No a v roce 1965 jsem žádné barikády nestavěl, mojí matce bylo teprve 13 a otci 15 ... Takže jsem se neúčastnil ani prostřednictvím rodičů. I když jsi možná myslel rok 1945 ? Ale na svoji obhajobu můžu říct, že děda bojoval v Rusku na strane Wehrmachtu (v maďarské armádě);-D

motýlek 14.2.2007 10:05

Re: Re: Re: V každém případě,

R^;-P ... dobrý ... ale vážně: to, jak se kdo choval si musí zodpovědět sám před sebou - brát jako objektivní dokumenty zločinecké organizace mi přijde absurdní ;-(

J - a - c - q - u - e - s 14.2.2007 10:07

Re: Re: Re: V každém případě,

Zrejme si nerozumime. Ja s tebou souhlasim. Pouze upozornuji ze z podstaty veci vse zverejnit nelze takze je lepsi udelat tlustou caru. Ona by se ta tlusta cara stejne po zverejneni vseho musela nasledne udelat, takze je to pouze ztrata casu a nic positivniho zadne zverejnovani vseho to neprinese, berouc v potaz jak byl bolshevismus ceskou spolecnosti prolezly a jaci jsou cesi praskaci (nakonec bonzovani se stalo normou i na tomto foru - jak fantaskni)

Primer se stavenim barikad mel ukazat na absurditu boje s komunismem dnes, tak jak by bylo byvalo absurdni bojovat s fasismem v roce 1965. I kdyz je pravda ze rude svine se fasismus snazili ve sve propagande neustale invokovat - modre svine delaji s komunismem dnes v podstate to same.

Zvire k nevire 14.2.2007 10:11

Re: Re: Re: Re: V každém případě,

vidim ze prislusnici tlusty kolecko delat nechteli, ale tlustou caru by udelali moc a moc radi. ;-D

noname 14.2.2007 12:41

Re: Re: Re: V každém případě,

Takže i Ty jsi fašista!!

A. 14.2.2007 22:18

Re: Re: V každém případě,

Nepij to, Žako, evidentně ti to nedělá dobře a plácáš s cesty. Ještě spadneš s bidýlka!

Martin Š. 14.2.2007 9:34

Text pana Beneše

ukazuje především, že jsme velice oslizlej a hnusnej (post)komunistickej stát. Teď po letech se vytahuje komunistická minulost šmejdů, proč pravdoláskovci amodří ptáci neposlouchali Cibulku? (Mlčení socanů bylo samozřejmě velmi pochopitelné.) Všeobecnou entropii dokresluje i drobný, ale otřesný fakt, že vrah, co zabil dítě na přechodu u Břevnovského kláštera, si na motorce dodnes legálně jezdí. Ve všeobecném marasmu ční jeden hezký příběh: Taxikář drží hladovku, protože má potíže s cenou 99 Kč za kilometr jízdy.  

fox 14.2.2007 9:40

Re: Text pana Beneše

Plný souhlas.Jen dodám Pitr je stále na svobodě.Gross taky.Tak co chcete.

vnik 14.2.2007 9:42

Re: Text pana Beneše

Neříkej stát. U všeho jsou konkrétní lidé. Možná, že i ty jsi parchant. Možná nejsi. Řekni dnes něco špatného o EU, cikánech, Havlovi, apod. A hned jsem pod hlínou.

herdekbabka 14.2.2007 15:26

Sorry Martine, nejde o postrkomunistickej - máme to jako národní zvláštnost - kdësi jsem četla že díky tomu přežíváme dodnes,

faktem ale je, že to bylo už před pár stoletími za jezuitů, po dobu poddanství rakouska-uherska , v první rep. to nebylo lepší. Bohužel - opravdu si myslím že chtějí - li mladí v klidu žít - musí od toho udělat tu čáru a odpovídat za to co udělal - či neudělal. Možná, kdyby nebylo tohoto zdržování - soudy a ostatní by dělali to co mají - ani ten vrah by nejezdil, ale takhle - na nic nemaj čás, furt se honěj za - nakonec zbytečnými sledováními, protože suma sumárum, pa strašně nákladných řízeních a sledováních a rozhodováních - zjistí se že to byla bublina, kterou někdo vypustil a ....... Možná by taky pomohlo, kdyby ten co tu bublinu vypustil a zjistilo se že je výsledek nulový --MUSEL VŠE ZAPLATIT. 

Patrick 14.2.2007 9:29

Historie CR a media

Astone, diky za ty clanky, lide u nas mnoho nevedi o tom, co se delo, nevedi o spojitostech a souvislostech. Musi se o tom psat pro vsechny generace a byla chyba, ze vladnouci strany ze zrejmych duvodu tuto oblast skryvaly. I exprezident Havel, soucasny se k tomu priznal. Velky deficit maji sdelovaci prostredky, ktere nedokazaly napsat o tom ani slovo. Podstatna vina je na nich a mely by dohnat, co zameskaly.

Cesky narod se potrebuje vyrovnat s minulosti, mluvit o ni, analyzovat ji, otevrene mluvit o kolaboraci lidi v padesatych letech a rocich po Prazskerm jaru. Vzdyt cesky narod jeste neni vyrovnan ani povalecnymi lety. To je nutnosti, aby jsme mohli mit vedomi, ze jsme narodem s Evropskou kulturou, nikoliv nekdo z vychodu.