Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

Spadli z višně?

Čeština má mnohá krásná úsloví typu toho z titulku. K vyjádření téhož nepochopitelna nad čísi prostotou mysli lze například spadnout i z kaštanu. Toto nepochopitelno, s jakým zíráme na děti čistého živého se mne zmocňuje, když tak pročítám (či naslouchám) těm tak strašně překvapivým objevům, že lidé v té a té funkci, například ředitele pobočky Živnobanky v Londýně, měli jakýsi závazek k StB.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

milanS

14. 2. 2007 10:51
Generační záležitost

Pro dnešní maturanty je r. 1989 vzdálen asi jako pro mě (r.1965) byla v jejich věku druhá světová válka. Ve škole se toho o tom moc neučí - spousta paní učitelek byla "souškami" učitelkami a tak se jim o tom ani moc mluvit nechce. Jejich rodičům v té době bylo 20 - 25 let a pro ně je to už taky hodně daleko - v té době buď studovali nebo začínali pracovat. Sice je štvalo, že se něco jiného říká a něco jiného dělá, že se na všechno stojí fronty, ale v tomto věku s těží dokázali pochopit, že to není jen nějaká kosmetická vada (že soudruzi v NDR udělali nějakou chybičku), ale že je to chyba systémová. Pak byla generace tehdejších 40-átníků a 50-átníků, mnozí z nich  se dnes již přehoupli do důchodového věku, která budovala kariéru a z nichž mnozí ohli hřbet a za vidinu snadnějšího života (zahr. pracovní cesty, vedoucí funkce) aktivně sloužili režimu - ať už v Milicích nebo podávali informace. Je jasné, že těchto lidí je stále všude plno, že mají kontakty. Bojím se, že je to generační záležitost, která se "sama" vyřeší až za dalších 10 až 15 let.

0 0
možnosti

motýlek

14. 2. 2007 11:12
Re: Generační záležitost

nevím,jestli se něco vyřeší samo ... ale pokud myslíte, že se zapomene - tak to i dříve ;-(  ... dám Vám příklad - můj děda dělal pro rusy vysílačky (WWII - aby bylo jasno kdy :-)) ... no a někdo byl pilný a věrný tehdejšímu režimu a nezapoměl nahlásit ... děda to nějak přežil, po válce nenadával ani na němce a dokonce ani nešel udat toho, co udal jeho ... ale asi jsme každý jiný ...

0 0
možnosti

Šinágl

14. 2. 2007 10:47
Proč se nepoučíme třeba v Polsku?

V pondělí byla schválena k lustračnímu zákonu v Polsku ustanovení, dle kterých tzv ."lustrační lháři" nebudou smět vykonávat po 10 let veřejnou funkci. Zákaz se vztahuje rovněž na novináře a na pracovníky Polské Národní Banky.

0 0
možnosti

NoName

14. 2. 2007 10:50
Re: Proč se nepoučíme třeba v Polsku?

to bychom mohli. I v zákazech pochodů homosexuálů ? Nebo by stačili jenom lustrace ?

0 0
možnosti

Brmboš

14. 2. 2007 10:46
A pak, že Topolánek a Langer jsou čistí.

Pravdu máte, ale pak my vysvětlete proč to musíme donekonečna probírat. Dnes už prostě je to jenom hra těch, kteři ještě neví, že spolupracovali s těmi, kteří už to ví. Pokud opravdu toto se má změnit tak přestaňme šaškovat a počkejme na generace, které už opravdu spolupracovat nemohli pokud do té spolupráce nezařadíme také průvody na prvního máje, kam jsme děti batolata nosili na koni. Nemá von ten Cibulka pravdu vo všech těch nahoře?

0 0
možnosti

Brmboš

14. 2. 2007 10:47
Re: A pak, že Topolánek a Langer jsou čistí.

Moc se omlouvám za hrubku ve slově my. Díky za pochopení.

0 0
možnosti

motýlek

14. 2. 2007 10:43
racku

ten "zásah milicí" ... ono to nebylo nepodobné postojům redaktorů ČT ... ti také nevěděli, jestli už to začalo ;-D ... já jsem tady u nás ve firmě viděl šéfa buňky KSČ, který ještě ve středu po manšestrovce považoval vítězství KSČ za jasné ;-D;-D;-D

0 0
možnosti

www racek

14. 2. 2007 10:59
Re: racku

no, ono mu taky nic jiného nezbývalo :-D takových bylo víc. dokonce i něčlenové ksč, co přes mocné snažení k nim nevzali se ještě snažili přispět a rychle si vylepšit kádrový posudek.  pak se jim vylepšil tak nějak automaticky a nyní začínají usilovný boj proti komunismu. viz senátoři mejstřík a štětina :-D

0 0
možnosti

VTR

14. 2. 2007 10:43
doplnění informace

Jsem bývalý řidič TIR od roku 1982 do roku 2000. Je pravda,že řidiči kamionové dopravy po návratu ze ,,služební cesty" vyplňovali hlášení pro STB. Hlavní důraz v předtištěném datazníku byl kladen na setkání s emigranty, byť náhodné a na pohyby vojenských kolon. Drtivá většina řidičů toto řešila ,,nesetkal" ,,neviděl".Vyjímka byla, když se na trasách k našim hranicím pohybovaly vojenské kolony NATO, včetně US jednotek. Nevědělo se,kdo jel před tebou a kdo jede za tebou. A o těch řidičích,kteří tak zvaně ,,chodili na kávičku" se vědělo. Toto byla povinná spolupráce TIRáků s STB. Ale byl jsem překvapen tím,kolik kolegů jsem našel v Cibulkových seznamech a jak málo z nich byli ,,kávičkáři". A kolik kovaných komoušů byli komouši jen po Rozvadov. Moc dobrá škola mezilidských vztahů byla ta doba na kterou ještě tolik lidí vzpomíná  se slzou v oku. A aby se člověk nezapletl, stačilo jedno slovo: NE! Alespoň v ČSAD Ostrava,závod 707 to platilo. VTR

0 0
možnosti

Mirek

14. 2. 2007 10:41
Když tak sleduji diskusi, tak jediné, co mne v tuto chvíli napadá je, že jsem zvědav,

jak budou vypadat svazky BIS a jiných v této chvíli služeb přisluhujících režimu. Tyto služby dnes mají jenom tu výhodu, že mají přímo dané zákonem, že mohou mít agenty tajné, utajené, supertajné a dokonce i placené a to vše legálně. Tedy asi nebudeme moci pro příště říci, tenhle člověk udával a donášel a práskal policajtům v době od listopadu 1989 do pádu posttotalitního režimu. Obelhávání voličů, rozhodování o voličích a bez nich, to jde každé straně bez rozdílu programů a bez rozdílu vedení strany. Každá z nich proklamuje zákon o obecném referendu, žádná z nich však tento zákon nehodlá prosadit a to ani strana zelených. Vše je to jenom postoj pro voliče, protože přeci nikdy nevíme, kdy se budou muset vyhlásit předčasné volby. Jak je ale vidět, tak se už konečně jednou musí udělat za vším tlustá čára a přestat blbnout donekonečna, protože to stejně k ničemu nevede. Vede to jenom k tomu, že se i nadále prokazuje, že někomu to prošlo, někomu ne, záleží a záleželo jenom na tom, koho chtěli utajit i do budoucna a koho potřebovali utopit, protože byl pro ně nepohodlný. Podle toho pak také existují nebo neexistují svazky do kterých lze nahlédnout, které by prokazovaly či neprokázaly spolupráci s STB. Kdysi to byla STB, dnes je to BIS. Příště to bude něco jiného, ale bude to zase jenom instituce, která bude sloužit a bude poplatná režimu a době.

0 0
možnosti

VTR

14. 2. 2007 10:50
Re: Když tak sleduji diskusi, tak jediné, co mne v tuto chvíli napadá je, že jsem zvědav,

Proboha!!! To už ani nebudeme rozlišovat ochranu státu od zprostituování celé společnosti?!?!

0 0
možnosti

Lea

14. 2. 2007 10:39
včera byla repríza pořadu moderovaná Kučerou na ČT 24

probírán byl tisk.Hamerský se dotazoval novináře / tuším,že Kopp/ proč se píše o politice povrchně.Odpověď zněla něco ve smyslu,že stejně politika lidi nezajímá,nanejvýš zdravotnictví a školství.Novinář to dorazil ještě tím,že sdělil objevnou věc,že dnes je kromě  RP a Radiožurnálu vše v majetku zahraničních partnerů.Požadován je především prodej.Tak proč by měl psát o reformách,když na nich 50% lidí prodělá?/ještě takhle znechucovat čtenáře a co kdyby klesl  prodej? /

0 0
možnosti

Betakaroten

14. 2. 2007 10:38
Proč tahle diskuze neprobíhá na veřejnoprávní televizi, a když ne tam, tak proč ne

na těch soukromejch???

0 0
možnosti

doktor

14. 2. 2007 10:37
Lustrace, český vynález,

byly a jsou jen výtahem k moci a majetku polistopadových vítězů. Hodnotit lidi ne podle toho, co způsobili, ale podle toho, zda byli členy nějakého spolku, nebo byli na nějakých seznamech Státní bezpečnosti, nota bene nezákonně ukradených polistopadovými hvězdami (Cibulka, Vidím, Devátý a další) z jen jim dostupných zdrojů, Stb stejně ubohé a nevýkonné jako všechno ve státě, ovládaném komunisty, je jen farizejství a uplatňování principu kolektivní viny. Pokud se někdy budou psát pravdivé dějiny naší doby, zůstanou lustrace špínou, lpící na našem národě. Osobně znám vícero nečlenů KSČ a lidí, nezapsaných v seznamech Stb, kteří s komunisty horlivě spolupracovali a lidi, kteří se jim stavěli do cesty, bez skrupulí UDÁVALI, aby mohli bez problémů, protiprávně,  brát úplatky a načerno podnikat.  Právě ti byli a jsou nejhorlivější zastánci lustrací. Špinaví byli a špinaví zůstali.

0 0
možnosti

Brmboš

14. 2. 2007 10:50
Re: Lustrace, český vynález,

Nejhorší na tom je, že třeba Devátý je ukázkou toho co je v této zemi možné.

0 0
možnosti

Novy

14. 2. 2007 10:36
Komunisticky stat ridila StB

Spravne se uvadi - spadli z visne jakokdyby nevedeli takovy jako klaus,Zeman, Dlouhy ze v kazde dulezite organizaci musel byt nejaky donasec, vcetne Prognostickeho ustavu.Rozdil je pouze v tom, ze nekdo po slavnem a viteznem Listopadu zajistil aby ti donaseci, co byli na seznamu kontrarozvedky a ne na seznamu vnitra Cibulky musi byt chraneni.Pry nova republika potrebuje take donasece anebo spiony, kteri pracovali na zapade.Havel tomu dal jeste korunu, kdyz prohlasil o Soudkovi, co od neho koupil Lucernu, ze byl sice agentem StB ve Francii ale nasim lidem neskodil. Takova pitomost - takovy velky kadr snad nechal bez povsimnuti, kdyz nekdo kritizoval rezim.

0 0
možnosti

Béda

14. 2. 2007 10:43
I tento stát řídí StB,prostřednictvím vydíratelných osob a mnoha agentů StB ve Státní správě !!!

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz