14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

Spadli z višně?

Čeština má mnohá krásná úsloví typu toho z titulku. K vyjádření téhož nepochopitelna nad čísi prostotou mysli lze například spadnout i z kaštanu. Toto nepochopitelno, s jakým zíráme na děti čistého živého se mne zmocňuje, když tak pročítám (či naslouchám) těm tak strašně překvapivým objevům, že lidé v té a té funkci, například ředitele pobočky Živnobanky v Londýně, měli jakýsi závazek k StB.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ladislav N. :-))) 14.2.2007 11:05

Re: zastávám názor, že je nutné přijmout majetková přiznání...

Já zase zastávám názor, že majetková přiznání až do pátého kolena by měli podávat jenom politici. Aby pak neměli možnost tvrdit, že 30 mil. Kč v "krabici od bot" vydělal "tatínek" na ministerstvu zahr. obchodu za totality.  ...

Lea 14.2.2007 11:10

Re: Re: zastávám názor, že je nutné přijmout majetková přiznání...

já zastávám názor,že někdo to měl v krabici od bot ,jiný jinde. Bez ohledu na politickou příslušnost.Majetková přiznání  třeba  od  10  000  0000  výše  by udělala  alespoň trošinku  jasno. Pak tu tlustou čáru.

Olina 14.2.2007 11:26

Re: Re: Re: zastávám názor, že je nutné přijmout majetková přiznání...

Já si myslím Leo,že bychom si moc nepomohli.Pokud si někdo nakradl tak to určitě zdokladované nemá a opravdu velké peníze jsou dávno ulité v zahraničních bankách.Nejlépe na Kajmanech.To se mělo udělat hned.A pokud se to dělá tak,že majetková přiznání jsou uložena pod zámkem,tak k čemu to.

Lea 14.2.2007 12:30

Re: Re: Re: Re: zastávám názor, že je nutné přijmout majetková přiznání...

V mnou navrhovaném případě by nastal klid. Na stávajícím stavu rozdaných karet je možnost změny minimální.

cipísek 14.2.2007 10:58

Pane Beneši

Když si projdete dnešní diskuzi k jakémukoliv tématu,tak "ono" se toho opravdu čím méně o problému ví,tím více ale "zasvěceně" nakecá.A soudě podle slovníku a názorů se jedná o ty ,kteří to osobně určitě nezažili ,kterým to jaksi "škola zapomněla vysvětlit" (a s Kuchtovou v čele bude ještě hůř), o rodičích nemluvě.A výjimkou nejsou ani někteří redaktoři (viz "Volfová válčí..).Tak čemu se divit.

Béda 14.2.2007 10:58

Rudá Lea v akci,home video :-)

http://www.ceknito.sk/video.php?id=4257

Lea 14.2.2007 11:03

Re: Rudá Lea v akci,home video :-)

jdi do hajzlu.

milanS 14.2.2007 10:51

Generační záležitost

Pro dnešní maturanty je r. 1989 vzdálen asi jako pro mě (r.1965) byla v jejich věku druhá světová válka. Ve škole se toho o tom moc neučí - spousta paní učitelek byla "souškami" učitelkami a tak se jim o tom ani moc mluvit nechce. Jejich rodičům v té době bylo 20 - 25 let a pro ně je to už taky hodně daleko - v té době buď studovali nebo začínali pracovat. Sice je štvalo, že se něco jiného říká a něco jiného dělá, že se na všechno stojí fronty, ale v tomto věku s těží dokázali pochopit, že to není jen nějaká kosmetická vada (že soudruzi v NDR udělali nějakou chybičku), ale že je to chyba systémová. Pak byla generace tehdejších 40-átníků a 50-átníků, mnozí z nich  se dnes již přehoupli do důchodového věku, která budovala kariéru a z nichž mnozí ohli hřbet a za vidinu snadnějšího života (zahr. pracovní cesty, vedoucí funkce) aktivně sloužili režimu - ať už v Milicích nebo podávali informace. Je jasné, že těchto lidí je stále všude plno, že mají kontakty. Bojím se, že je to generační záležitost, která se "sama" vyřeší až za dalších 10 až 15 let.

motýlek 14.2.2007 11:12

Re: Generační záležitost

nevím,jestli se něco vyřeší samo ... ale pokud myslíte, že se zapomene - tak to i dříve ;-(  ... dám Vám příklad - můj děda dělal pro rusy vysílačky (WWII - aby bylo jasno kdy :-)) ... no a někdo byl pilný a věrný tehdejšímu režimu a nezapoměl nahlásit ... děda to nějak přežil, po válce nenadával ani na němce a dokonce ani nešel udat toho, co udal jeho ... ale asi jsme každý jiný ...

Šinágl 14.2.2007 10:47

Proč se nepoučíme třeba v Polsku?

V pondělí byla schválena k lustračnímu zákonu v Polsku ustanovení, dle kterých tzv ."lustrační lháři" nebudou smět vykonávat po 10 let veřejnou funkci. Zákaz se vztahuje rovněž na novináře a na pracovníky Polské Národní Banky.

NoName 14.2.2007 10:50

Re: Proč se nepoučíme třeba v Polsku?

to bychom mohli. I v zákazech pochodů homosexuálů ? Nebo by stačili jenom lustrace ?

Šinágl 14.2.2007 10:53

Rudý b u z er a n t e NoName,dáváte se na pochod?

NoName 14.2.2007 10:59

Re: Rudý b u z er a n t e NoName,dáváte se na pochod?

Díky za odpověď ... Myslím, že Vás charakterizuje celkem výstižně, demokrate ;-D

vobora 14.2.2007 11:45

Re: Re: Proč se nepoučíme třeba v Polsku?

tedy jestli je to TEN Sinagl, tak je mi antikomunistu opravdu lito.

Ivan Nový 14.2.2007 10:51

Šinágle,

protože se Poláci poučili u nás.

www racek 14.2.2007 10:56

Re: Proč se nepoučíme třeba v Polsku?

no, abych řekl pravdu, pane šinágl, pokud někdo lže o svém lustračním osvědčení, zdá se mi tento trest docela přiměřený.  i když, u novinářů nevím, ti mají lhaní v popisu práce.

Brmboš 14.2.2007 10:46

A pak, že Topolánek a Langer jsou čistí.

Pravdu máte, ale pak my vysvětlete proč to musíme donekonečna probírat. Dnes už prostě je to jenom hra těch, kteři ještě neví, že spolupracovali s těmi, kteří už to ví. Pokud opravdu toto se má změnit tak přestaňme šaškovat a počkejme na generace, které už opravdu spolupracovat nemohli pokud do té spolupráce nezařadíme také průvody na prvního máje, kam jsme děti batolata nosili na koni. Nemá von ten Cibulka pravdu vo všech těch nahoře?

Brmboš 14.2.2007 10:47

Re: A pak, že Topolánek a Langer jsou čistí.

Moc se omlouvám za hrubku ve slově my. Díky za pochopení.

vládík 14.2.2007 12:09

Re: Re: A pak, že Topolánek a Langer jsou čistí.

Brmboši máte tam ještě jednu chybu: Generace , které spolupracovat nemohli by bylo třeba napsat nemohly.

motýlek 14.2.2007 10:43

racku

ten "zásah milicí" ... ono to nebylo nepodobné postojům redaktorů ČT ... ti také nevěděli, jestli už to začalo ;-D ... já jsem tady u nás ve firmě viděl šéfa buňky KSČ, který ještě ve středu po manšestrovce považoval vítězství KSČ za jasné ;-D;-D;-D

www racek 14.2.2007 10:59

Re: racku

no, ono mu taky nic jiného nezbývalo :-D takových bylo víc. dokonce i něčlenové ksč, co přes mocné snažení k nim nevzali se ještě snažili přispět a rychle si vylepšit kádrový posudek.  pak se jim vylepšil tak nějak automaticky a nyní začínají usilovný boj proti komunismu. viz senátoři mejstřík a štětina :-D

www racek 14.2.2007 11:00

Re: Re: racku

mejstříkovi se omlouvám. on prohlédl včas a jeho role v to 89 byla veskrze pozitivní. ale před a poté ...

cipísek 14.2.2007 11:01

Re: racku

Nepracoval jste v RaJ ? Ten už tam ale taky nedělá,sehnal si něco lepšího.

motýlek 14.2.2007 11:18

Re: Re: racku

jestli myslíte Paroubka - tak ten v KSČ nikdy nebyl ... ale přidám jednu čerstvou historku: byl jsem v sobotu vyzvednout svoji bytnou na padesátinách kolegyňky učitelky ... vejdu do sálu - a v koutku se směje Paroubek - jak vyšitý - jen tak o dvacet let mladší - tak jsem si říkal - že by to snad fungovalo? ... a také tam seděl Baťa - jak vyšitý ... obě podoby fakt tutové ... a celé to završila opravdová a nefalšovaná spolužačka Grebeníčka u Hradišťského gymplu (ale tu znám a není podobná nikomu);-P

VTR 14.2.2007 10:43

doplnění informace

Jsem bývalý řidič TIR od roku 1982 do roku 2000. Je pravda,že řidiči kamionové dopravy po návratu ze ,,služební cesty" vyplňovali hlášení pro STB. Hlavní důraz v předtištěném datazníku byl kladen na setkání s emigranty, byť náhodné a na pohyby vojenských kolon. Drtivá většina řidičů toto řešila ,,nesetkal" ,,neviděl".Vyjímka byla, když se na trasách k našim hranicím pohybovaly vojenské kolony NATO, včetně US jednotek. Nevědělo se,kdo jel před tebou a kdo jede za tebou. A o těch řidičích,kteří tak zvaně ,,chodili na kávičku" se vědělo. Toto byla povinná spolupráce TIRáků s STB. Ale byl jsem překvapen tím,kolik kolegů jsem našel v Cibulkových seznamech a jak málo z nich byli ,,kávičkáři". A kolik kovaných komoušů byli komouši jen po Rozvadov. Moc dobrá škola mezilidských vztahů byla ta doba na kterou ještě tolik lidí vzpomíná  se slzou v oku. A aby se člověk nezapletl, stačilo jedno slovo: NE! Alespoň v ČSAD Ostrava,závod 707 to platilo. VTR

Mirek 14.2.2007 10:41

Když tak sleduji diskusi, tak jediné, co mne v tuto chvíli napadá je, že jsem zvědav,

jak budou vypadat svazky BIS a jiných v této chvíli služeb přisluhujících režimu. Tyto služby dnes mají jenom tu výhodu, že mají přímo dané zákonem, že mohou mít agenty tajné, utajené, supertajné a dokonce i placené a to vše legálně. Tedy asi nebudeme moci pro příště říci, tenhle člověk udával a donášel a práskal policajtům v době od listopadu 1989 do pádu posttotalitního režimu. Obelhávání voličů, rozhodování o voličích a bez nich, to jde každé straně bez rozdílu programů a bez rozdílu vedení strany. Každá z nich proklamuje zákon o obecném referendu, žádná z nich však tento zákon nehodlá prosadit a to ani strana zelených. Vše je to jenom postoj pro voliče, protože přeci nikdy nevíme, kdy se budou muset vyhlásit předčasné volby. Jak je ale vidět, tak se už konečně jednou musí udělat za vším tlustá čára a přestat blbnout donekonečna, protože to stejně k ničemu nevede. Vede to jenom k tomu, že se i nadále prokazuje, že někomu to prošlo, někomu ne, záleží a záleželo jenom na tom, koho chtěli utajit i do budoucna a koho potřebovali utopit, protože byl pro ně nepohodlný. Podle toho pak také existují nebo neexistují svazky do kterých lze nahlédnout, které by prokazovaly či neprokázaly spolupráci s STB. Kdysi to byla STB, dnes je to BIS. Příště to bude něco jiného, ale bude to zase jenom instituce, která bude sloužit a bude poplatná režimu a době.

VTR 14.2.2007 10:50

Re: Když tak sleduji diskusi, tak jediné, co mne v tuto chvíli napadá je, že jsem zvědav,

Proboha!!! To už ani nebudeme rozlišovat ochranu státu od zprostituování celé společnosti?!?!

ucitelas 14.2.2007 10:57

Re: Když tak sleduji diskusi, tak jediné, co mne v tuto chvíli napadá je, že jsem zvědav,

kde vidíš nějaký režim? probuď se

traveler 14.2.2007 12:02

Re: Re: Když tak sleduji diskusi, tak jediné, co mne v tuto chvíli napadá je, že jsem zvědav,

Myslis si, ze si nekdo zada s tajnou sluzbou statu, ktery byl ochoten zverejnit svou agenturni sit? Pouze dement, nebo kdyz na nej neco maji. A podle toho vypadaji jejich vysledky. A propo, zajimal my mne, zda stale existuje fond Z, do ktereho nechal Sacher uschovat osobni svazky vsech vedoucich disidentu - vladnich predstavitelu v roce 1990. To by bylo poctenicko. Myslim si, ze by hodne lidi ztratilo zbytek iluzi

Lea 14.2.2007 10:39

včera byla repríza pořadu moderovaná Kučerou na ČT 24

probírán byl tisk.Hamerský se dotazoval novináře / tuším,že Kopp/ proč se píše o politice povrchně.Odpověď zněla něco ve smyslu,že stejně politika lidi nezajímá,nanejvýš zdravotnictví a školství.Novinář to dorazil ještě tím,že sdělil objevnou věc,že dnes je kromě  RP a Radiožurnálu vše v majetku zahraničních partnerů.Požadován je především prodej.Tak proč by měl psát o reformách,když na nich 50% lidí prodělá?/ještě takhle znechucovat čtenáře a co kdyby klesl  prodej? /