29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

Smutek a hrdost

K seznamu padlých hrdinů přibyla tři další jména, Karel Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek. Padli při výkonu služby při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Kontingent české armády tady plní svoje spojenecké závazky, jako je plní v Iráku, v Mali a v Pobaltí, abych jmenoval aspoň některé destinace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 6.8.2018 11:18

Re: Hrdost?

Domníváte se, že byste pochopil, kdybych vám zkusil vysvětli, že bude-li pan Čech psát sám za sebe a ne v plurálu, tak mi bude srdečně jedno, asi jako vy?

R. Neveselý 6.8.2018 12:19

Re: Hrdost?

V plurálu psal i pan Anděl, okopávači.

P. Čech 6.8.2018 10:08

Re: Hrdost?

Vidím to poněkud jinak. Rozpoleni určitě nejsme Pojem "rozpolcený" znemená povětšinou rozdělený na poloviny. Tak to ošem není. Máte pravdu, že desetina volí komunisty. Zastoupení komunistů v poslanecké sněmovně je ovšem výsledkem voleb podle zásad poměrného zastoupení. Kdybychom volili do PS jako do senátu, pochybuji, že by se tam volně prosoutěžil vůbec nějaký komunista. Jde jen o to, že ke změně není politická vůle. On by se potom v PS určitě neobjevilo cca 70% současných poslanců. Politickým stranám totiž nadmíru vyhovuje tento systém, protože mohou za poslance prosadit lidi, které tam chtějí. A o tom to všechno je. S občanskou válkou to také nemá co dělat. U nás ostatně nikdy žádná nebyla. Proč? Podle mne proto, že téměř nikdo nemá být na co hrdý. Akorát na žvásty a kecy politiků, politologů a novinářů. To je ovšem cca 1 - 2% občanů. Naše národní hrdost, pokud se to dá takto vůbec nazvat, vzala za své v Olomouci 4. srpna 1306. Od té doby neexistuje.

J. Lukavsky 6.8.2018 11:03

Re: Hrdost?

"vzala za své v Olomouci 4. srpna 1306" no určitě to není jediná vražda krále v historii. A od té doby se Češi párkrát ukázali i jako dobří a hrdí vojáci. Husité vítězili skoro pravidelně, naši Legináři ovládli skoro celou Sibiř, naše 310 a 313 peruť v Anglii také neměla pověst Švejků, i v odboji jsme nebyli tak slabí, Pražské povstání. František byl snad vůbec nejúspěšnější stihač vůbec, i na Dukle jsme bojovali statečně ..... Později samozřejmě nám byl sugerován názor, že jsem vždy museli čekat až nás osvobodí Rudá armáda, to jinak nešlo.

J.L.

J. Jurax 6.8.2018 11:34

František měl 17 ověřených sestřelů, takže byl takto počítáno druhý po Kuttelwascherovi, jemuž je přičítáno 18 až 22 setřelů (údaje v literatuře se liší podle způsobu počítání) - tedy v rámci Čechoslováků). Nejúspěšnějším spojeneckým stíhačem byl Ivan Kožedub s 62 sestřely. Za Velkou Británii Marmaduke T. S. J. Pattle, 48 vítězství, za USA Richard I. Bong, 40 vítězství.

Pokud jde o období bitvy o Anglii, byl sgt. František též druhý, za P/O Lockem s 18+1 sestřely.

A kuriozita - nejúspěšnějším stíhačem pocházejícím z ČSR byl Ján Režňák, jenž dosáhl 32+3 sestřelů. Ovšem v rámci Slovenských vzdušných zbraní sestřeloval na východní frontě stalinské sokoly. Po válce na rozdíl od letců ze Západu nebyl zavřen ...

P. Čech 6.8.2018 12:31

Re: Hrdost?

Pražské povstání? Zbytečná ztráta životů lidí. Na tom se také podepsali komunisté v ČNR, zejména Josef Smrkovský. ČNR odmítla nabídku kpt. Hilla, který tuto tlumočil od gen. Pattona. Stačilo málo. Oficielní žádost ČNR o vojenskou pomoc. Potom by gen. Patton byl ochoten porušit dohody Gen Eisenhovera se Stalinem. Husité? Lopeživá sebranka, která vítězila jen proto, že jí nezáleželo na životech. 310 a 313 peruť bojovala nikoliv pro peníze ale z přesvědčení a proti přímému nepříteli, který ovládal část ČSR. Legionáři? Ti asi také bojovali proto, aby se mohli dostat domů a proto, že je bolševici neustále napadali.. Kdyby jim bolševici nebránili v odchodu, asi by se na celou Sibiř zvysoka .... Toto vše uvádím jen proto, že se to s dnešní misí ČSA v Afganistánu nedá vůbec srovnávat. V Afganistánu nebojují naši vojáci z přesvědčení a za svou zemi, nýbrž pro peníze a za cizí zájmy.

P. Čech 6.8.2018 12:56

Re: Hrdost?

Sežeňte si informace o misi kpt. Hilla, který jménem gen. Pattona nabídl ČNR možnost příjezdu americké armády do Prahy za pár hodin a ne několik dní, za jakou dobu mohla přijet armáda sovětská. To Vám totiž dnes nikdo sám neřekne, protože gen Patton byl a je stále ostouzen.Pokud by ČNR požádala oficiálně Pattona o pomoc, neřídil by se žádnou dohodou Eisenhovera s Antonovem a za pár hodin mohl být v Praze. Je jen otázkou, o kolik méně mrtvých Pražanů by potom bylo. Je znám obsah tel. rozhovoru gen Pattona s jeho přímým nadřízeným, gen. Bradleym ze 4.5.1945, kdy gen Patton slíbil, že se mu příště ozve z budky na Václavském náměstí. Že to takto nedopadlo je jednoznačnou vinou našich komunistů a zejména Josefa Smrkovského.

J. Vintr 6.8.2018 13:19

Re: Hrdost?

Komunisti ty mrtvé v Pražském povstání potřebovali z propagendistických důvodů. Stejně tak jako osvobození Prahy Rudou armádou. Vše bylo pak náležitě využito a komunisti vyhráli volby.

Kdyby nebylo toho pitomého povstání, tak by Němci v klidu z Prahy odtáhli před příjezdem Rusů a žádné osvobození by se nekonalo.

A. Nový 6.8.2018 11:12

:-))

Přejmenujte se na čecháčka.

M. Varadinková 6.8.2018 11:13

Re: Hrdost?

"nejméně hrdosti či spíše nenávist" mají nikoliv komunisté, ale havlisté. To oni nenávidí tu (většinovou, podle nich blbou) část národa, která je dlouhodobě odmítá volit, která volí Zemana a ne Schwarzenberga či Drahoše, nebo volí Babiše a ne Top09 či zelené. To oni používají pojmy jako "zaprděné čecháčkovství" a neskrývají své opovržení lidmi, kteří mají jiný názor a volí jinak, než jim "předepisují" havlistická média. A každého, kdo chce hájit svou vlast a být na ni hrdý, nazvou náckem.

P. Čech 6.8.2018 12:58

Re: Hrdost?

Tady s Vámi naprosto souhlasím ikdyž ty komunisty bych z toho nevylučoval.

J. Kokaisl 6.8.2018 9:28

Bože, už ani Aston neumí česky

Věta "Padli při výkonu služby při sebevražedném útoku v Afghánistánu." nám říká, že naši hrdinové podnikli sebevražedný útok. To samozřejmě nepodnikli!

To je tak těžké napsat např. "Stali se obětí sebvražedného útoku při výkonu služby v Afghánistánu."?

L. Šarina 6.8.2018 9:31

Re: Bože, už ani Aston neumí česky

Jak vidno je!

J. Kozák 6.8.2018 10:14

Re: Bože, už ani Aston neumí česky

Aby ho husa kopla!

R. Langer 6.8.2018 12:31

Re: Bože, už ani Aston neumí česky

Aha, já jsem to tak samozřejmě pochopil!

J. Vintr 6.8.2018 9:23

Problémem vojenského angažmá v Afghánistánu

je to, že Američani a jejich spojenci nikdy nemůžou získat na svou stranu obyvatelstvo. Ne proto, že by se k němu chovali špatně, ale paradoxně proto, že se k němu chovají příliš dobře. Když bude Afghánec spolupracovat se zahraničními vojáky, Talibanci nebudou váhat ho zabít a vyvraždit i celou jeho rodinu. Když bude Afghánec spolupracovat s Talibanem, od cizích vojáků mu absolutně nic nehrozí. Ten sebevražedný atentátník nemusel být vůbec fanatický Talibanec a nemusel to udělat z nenávisti k zahraničním vojákům. Třeba ho k tomu donutili Talibanci pohrůžkou, že vyvraždí celou jeho rodinu.

V. Církva 6.8.2018 9:20

Díky

Určitě bychom si měli našich vojáků vážit a děkujeme jim že nejsou ostudou naší zemi. Určitě jsou v Afghánistánu na straně rozumu.

Co se ale týká evropských politiků. Nejdřív je nutno zabezpečit naše hranice, což jsou ty Schengenu. Jeden nepřítel schovaný v týlu nám udělá stonásobně víc škody než tam kdesi z Afghánistánu. Navíc jakkoliv nejsem expert na Orient, zdá se mi že tyto války zemím jako Irák přinesly miliony mrtvých a nestabilitu a někdo tvrdí že popudily občany těch zemí proti nám. Je otázka jestli v islámských zemích vůbec je po těch válkách světlo na konci tunelu = šťastnější budoucnost. Vše totiž závisí na mlčící většině. Je většina Iráčanů či Afghánců spokojena s vojenskou přítomností USA či států NATO? Pokud ne, myslím že tam nemají co dělat a dobře to nedopadne. Taky bychom nechtěli aby nám třeba japonští (záměrně jsem zvolil demokratický, ekonomicky prosperující stát našim zvykům vzdálený) vojáci přišli na “pomoc”. Samozřejmě, je i možné že většina občanů těch zemí naši přítomnost oceňuje, ale nevím nevím.

J. Vintr 6.8.2018 9:36

Re: Díky

Přečtěte si můj příspěvek výše. Většina Afghánců vítala Američany a jejich spojence jako osvoboditele od fanatické a kruté vlády Talibanu. Chyba se stala tím, že Taliban nebyl nikdy úplně a důsledně rozdrcen a může stále působit mezi lidmi a terorizovat je. A cizí vojáci nejsou schopni civilisty před Talibanem ochránit.

V. Církva 6.8.2018 9:57

Re: Díky

Jasně, souhlasím že Vietnam USA prohráli i díky 5koloně vlastních neomarxistů kteří začali vystrkovat v USA růžky. Viděl jsem dokument jak před každým výstřelem z tanku potřebovali potvrzení z veleni, jako bych viděl dnešní multikulturalisty. Přesto dnes válku nevyhrajete bez podpory místních. Bohužel i ve Vietnamu byla většina Vietnamců na straně komoušů. Komunismus i novější neomarxismus je nebezpečný svou prolhaností. Proti vietnamské křesťanské vládě se tehdy spojili s komunisty budhisté i ostatní části obyvatel. Bylo tak jasné že antikomunisté mají málo šancí, a potřebovali by hodně peněz na armádu i rozvoj ekonomiky k přesvědčení domácích.

Co se týká vítá většiny vítajících Afghánců asi máte pravdu, protože ale emám důvěru v dnešní zpolitiizovanou a manipulativní žurnalistiku, rád bych si o tom promluvil se skutečnými Afghánci či Iráčany.

J. Vintr 6.8.2018 10:15

Re: Díky

I ve Vietnamu to bylo podobné. Vietcong terorizoval civilisty a strachem je držel "na své straně".

V. Novák 6.8.2018 11:01

Re: Díky

Proti vietnamské křesťanské vládě se tehdy spojili s komunisty budhisté prostě proto, že je křesťanské vláda, složená většinou z pofrancozštělých profrancozských kolaborantů pronásledovala.

V. Církva 6.8.2018 19:51

Re: Díky

Ano přesně tak jsem to viděl popsané v jednom dokumentu. Ale potkal jsem "Vietnamoameričana" z křesťanské rodiny která po válce odešla do USA. Bohužel jsem tehdy o křesťanské vládě moc nevěděl, a o Vietnamské válce se nebavili. Byl to ale silně věřící hodný člověk, proto mi nesedí, že by ta křesťanská vláda ve Vietnamu byla tak hrozná jak nám ji novináři popisují, nevím.

V. Novák 6.8.2018 11:13

Re: Díky

Většina Afghánců vítala Taliban jako osvoboditele od vlád neustále se střídajících warlordů, kteří vznikli z Američany podporovaných mudžáhidů a oustili se do sebe ledva Sověti vyklidili Afghánistán. Taliban byl zárukou aspoň nějaké státní moci, která trestala nejhorší výstřelky.

V Afghánistánu se nikdo nemůže spolehnout na to, že ten, kdo ho ve dne vítá, ho v noci nepodřízne...

J. Vobr 6.8.2018 9:16

ZOPAKUJI KLEPETKOVA SLOVA

Aston napsal výborný úvodník - a dodávat v těchto dnech něco k jeho slovům ... Nevím, asi to není vhodné. Na různé úvahy můžeme zvolit jiný čas, než dobu smutku! Čest památce našich padlých. (c)KLEPETKO

S. Lazárek 6.8.2018 9:20

Re: ZOPAKUJI KLEPETKOVA SLOVA

Konečně s tebou můžu v něčem souhlasit.

Čest jejich památce.

R. Neveselý 6.8.2018 10:34

Re: ZOPAKUJI KLEPETKOVA SLOVA

Nahoře výstižně dodala paní Moravcová.

S. Lazárek 6.8.2018 10:46

Re: ZOPAKUJI KLEPETKOVA SLOVA

Nemám pocit, že je každou událost nutno uzavřít ilegálními imigranty. S tím co se stalo, to nijak nesouvisí.

R. Neveselý 6.8.2018 10:51

Re: ZOPAKUJI KLEPETKOVA SLOVA

Každou jistě ne, ale tuto ano. Souvisí.

S. Lazárek 6.8.2018 10:54

Re: ZOPAKUJI KLEPETKOVA SLOVA

Nijak.

K. Janyška 6.8.2018 8:36

Když u něčeho českého vidím slovenského lotra Babiše,

dokonce u vzdávání cti českým vojákům, dělá se mi špatně.

Omlouvám se za něho těm třem nešťastníkům, i když by mi o to možná nestáli... Dzp.