17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

Sirotci na scéně

Na českou politickou scénu vtrhla kohorta padesáti syrských sirotků. S nápadem přišla europoslankyně za lidovce Michaela Šojdrová. Nápad to byl racionálně podložený – proč se máme nechat (jakožto Česko) okopávat kvůli nedostatku solidarity.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 18.9.2018 21:03

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Adopce je velmi osobní věc a asi by to chtělo bližší známost mezi aktéry. Jestli je ta záchrana vůbec možná ...

R. Brzák 18.9.2018 21:12

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

S první větou souhlas. K druhé - vše je možné. Jen to chce podmínky v rodině. Láska dělá divy. Ta se ale nevytváří přes státní podporu...

M. Prokop 18.9.2018 21:17

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Jo, dělá. Ale jen občas. Obávám se, že v menšině případů.

R. Brzák 18.9.2018 21:24

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Asi znám příklad,který by Vás zdánlivě potvrdil. Adoptovaná romská dívka. Rodiče laskaví. Dívka v pubertě utekla a žije někde na hromádce... Samá láska a kde nic tu nic, řeklo by se. jenže já tu rodinu trochu znám. To rodiče chtěli pro své dítko všechno. A tak měla, co si řekla. Jenže to není láska - nýbrž strach, aby nestrádala. Jenže dítě potřebuje i občas něco nemít. Dítě má mít to, co potřebuje - a to je někdy v rozporu s tím, co chce. Právě strach těch rodičů, jestli zvládají ten těžký úkol být otcem a matkou adoptované romské dívence, vedl nakonec k tomu, že holka si toho nenaučila vážit.

M. Prokop 18.9.2018 21:32

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Proč zdánlivě? Prostě je to velmi obtížné a osobně si nejsem jist, zda bych na to měl onu lásku a trpělivost.

Já jsem si vzpomněl na Terezu, zamlada Kohoutovou, těm se to s cikány také nepodařilo a věřím, že se dost snažili. Jaklovi prý ano.

Já to nevylučuji, jen se na základě podobných případů domnívám, že dobré výsledky jsou spíše vyjímečné a to i, pokud jsou podmínky výběru blízké optimálním, což by v tomhle případě asi nebylo.

Stran potřeb dítěte souhlas.

R. Brzák 18.9.2018 21:48

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Já jsem poměrně skeptický k tomu, zda umíme být dobrými rodiči, když dítě adoptujeme. V té situaci je náš strach, že selžeme, prostě mimořádně významný. Proto například je snazší adopce pro pár, který již má vlastní děti - a s nimi i vyšší sebedůvěru. Takových případů je ale zase ještě méně...

M. Prokop 18.9.2018 22:16

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Nevím, nezažil jsem. Mně stačí ty vlastní a rozpor mezi mými a manželčinými představami o výchově.

J. Fialová 18.9.2018 21:28

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Pane Brzáku, Vy jste se dal k anarchistům?

Zákony a mezinárodní úmluvy, co se dětí týče, by se měly dodržovat. Jsou nastaveny tak, aby bránily té nejhnusnější organizované kriminalitě - obchodování s dětmi (pro pedofily, na orgány...)

R. Brzák 18.9.2018 21:42

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

vždy jsem byl anarchista - ale naštěstí jsem přešel od levicového pojetí k anarchokapitalismu, což je pravice.

Mám za to, že nejde o stejný případ. Nakonec, Sýrie stejně úmluvy nedodržuje - pokud jí to nevyhovuje. Proč bychom měli být jiní - zvláště jde-li o zájem dítěte...

J. Fialová 18.9.2018 21:50

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Nemohu se zbavit dojmu, že "zájmem dítěte" v tomto případě je aby se dítě dostalo do Německa, a zájmem těch, kteří dítě do Řecka poslali, je aby i oni se tam dostali časem také.

R. Brzák 18.9.2018 21:54

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

NA tuto argumentaci nemohu přistoupit. Sice se nabízí v celkovém obrázku, jak ho známe poslední pár let - ale bavím-li se o dětech (předpokládejme, že o ty nám všem jde), pak nehledím na nějaké jejich dětské představy. Pokud jsou to dospělci, jejichž zájmy jsou dostatečně utvrzené - jde o úplně jinou debatu.

J. Fialová 18.9.2018 22:02

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Většina těch "nedoprovázených dětí" v řeckých táborech mají být podle pí Šojdrové chlapci ve věku 12 - 17 let. Nedělala bych si iluze, že třeba muslimští kluci v tomto věku doma poslouchají své matky.

M. Mařák 18.9.2018 21:04

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

I paní Filipi jinými slovy řekla, že je to nesmysl. Žádný islámský stát nedovolí, aby byl jeho nezletilý občan adoptován do neislámského státu, či do neislámské rodiny. To vím ze zkušenosti mého kolegy z práce.

R. Brzák 18.9.2018 21:06

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Já přece nezpochybňuji, že tomu tak není. Tvrdím, že si můžeme dovolit nehledět na zájmy nějakých islámem kontaminovaných zemí, jde-li o zájmy dítěte. Nedovolí je jedna věc - co udělá, je otázka. Níže jsem to rozepisoval.

M. Mařák 18.9.2018 21:09

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Nejsem anarchista, ani příznivec totalitních ideálů.

R. Brzák 18.9.2018 21:13

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Já jsem v tomto ohledu vyznavač rodiny jako základu státu. Je-li něco v rozporu se základem, je nutné to přestavět (jinak to spadne samo).

M. Mařák 18.9.2018 21:21

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Oproti Vám jsem zastáncem právního státu a nikoliv žádné anarchie, i když může být postavená na dobrých úmyslech.

R. Brzák 18.9.2018 21:25

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Oproti Vám jsem zastáncem anarchokapitalismu, tedy osobní zodpovědnosti a svobody, a nikoliv naivní představě státu, který se bude chovat andělštěji, než jeho občané...

K. Janyška 18.9.2018 21:10

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Co je to zájem dítěte ? Dzp.

R. Brzák 18.9.2018 21:14

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Láska rodiny.

M. Prokop 18.9.2018 21:20

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Problém je, že některé dítě, zvláště pak starší, už může mít jinou představu.

R. Brzák 18.9.2018 21:26

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Viz výše...

K. Janyška 18.9.2018 21:22

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Dítě má rodiče a všechno to, co potřebuje a má mít je jejich věcí. Není to věc, kterou mají šlechtit jiní. Práva dětí neexistují, jen povinnosti rodičů k nim... Dzp.

R. Brzák 18.9.2018 21:27

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

souhlas. Nejsou-li však rodiče, jediné, co můžeme zkusit udělat, je jim rodiči být. To ale nemůže stát, nýbrž jednotlivec.

K. Janyška 18.9.2018 21:33

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Ano, je to osobní věcí každého z nás... Dzp.

V. Novák 18.9.2018 21:14

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

A jiné státy a organizace si to dovolit nemohou?

Třeba organizace přivážející dětské otroky nebo "bílé (nahnědlé) maso"?

Zákony a pravidla jsou univerzální - a pokud nejsou, koledují si o zneužití.

P. Spáčil 18.9.2018 21:07

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

To nejsou žádní sirotci ale mladiství bez doprovodu, která sem vyslala jejich široká rodina, aby se sem mohli za nimi nasáčkovat.

Sirotek nemá 5.000 éček, aby zaplatil převaděčům za cestu do Řecka.

J. Anděl 18.9.2018 21:03

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Já se nechci přít, protože jsem se tomu zas tak moc nevěnoval. Ale... jak bych to řekl, kdyby šlo o něco reálně nemožného, myslíte, že by se kolem toho fakt strhlo tohle?

I když zase lidi jsou cvoci, to jo.

M. Mařák 18.9.2018 21:05

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Ano, lidi jsou cvoci, blíží se volby a podobně. Nic jiného v tom nevidím.

M. Prokop 18.9.2018 21:05

Re: Hutka hudlí, Geislerová geisleruje,

Nejlepší (předvolební) strhnutí je právě kolem něčeho obtížně možného nebo nemožného. To vydrží dlouho a emoce bují.

Pokud by to bylo možné, nikdo by si toho ani nevšiml.