21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

Sen žactva naplněn

Stávka učitelů, to bude jásotu v českých školách, při pondělku se jich ke stávce přihlásilo šest tisíc! Ono to pro ty žáčky asi růžové nebude, předpokládám. Nakonec asi ani pro ty učitele to nebude tak, že by si dali nohy na katedru a ruce za hlavu. Běda, kdyby si ve stávkující škole ve vyučovací době žáček zlomil nohu, to by byl malér až na půdu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Venc 5.11.2019 9:46

A? Máte snad pocit, že na to mají vliv a mají "stávkovat" pokaždé, když profesionální byrokrati zavádějí a zavádějí?

Abyste mohla následně psát, že stávkují a nepracují?

Tak jo.

:-)

M. Moravcová 5.11.2019 10:37

Ano, mám ten pocit. Jde jim o děti? Jsou to odborníci, praktici a mají k tomu co říct. Ale je jim to jedno.

P. Lenc 5.11.2019 9:48

R^

P. Lenc 5.11.2019 9:49

Platí pro paní Moravcovou..

J. Ježek 5.11.2019 9:09

Krátké srovnání. Nevím, jak byli placeni kantoři za bolševika. Asi nic moc a všichni stejně. Ve třídě měli 34-38 dětí (dnes 20). Na rozdíl od dneška nebyly každý měsíc alespoň dva dny prázdnin a ředitelského volna, takže kantoři učili 9,5 měsíce (dnes sotva 9). Ale zejména - mnozí nás dokázali zaujmout a - světe div se - něco naučit (že dnešní kantoři dokáží své žáky zaujmout a něco naučit je leckdy velmi diskutabilní). Že dříve museli učit i komunistické okultní vědy netřeba připomínat - mnozí se však i s tímto dokázali vyrovnat s humorem a se ctí.

Sečteno a potvrzeno. Dobří učitelé si zaslouží dobrou odměnu. Dobří učitelé - to zdůrazňuji. A to, že někdo učí, zdaleka neznamená, že je něco víc, než ostatní. Protože stejně tak si zaslouží dobrou odměnu například dobrá uklízečka, dobrý svářeč, dobrý zedník, dobrý inženýr a dobrý řidič.

Takže stávkovat za to, aby dostali přidáno všichni stejně, je závan minulých časů. Vzpamatujte se, soudruzi odboráři! Socialismus tu už 30 let není...!!

P. Hlosta 5.11.2019 9:17

Odbory jsou ovládané ČSSD. ČSSD je politickou stranou, která je součástí Evropské Socialistické Internacionály. ČSSD je koaliční součástí vlády a že je miliardář premiérem neznamená vůbec kapitalistické hospodaření jako základ vládního programu.

Stávkuje se pro oko ostatních občanů, ne proti vládě. Ona je to vlastně demonstrace toho, jak jsou nám důležití učitelé, oč jsou lepší od nás. Co budou naše potomky učit a jak, je věc až na posledním místě. ;-)

L. Harvánek 5.11.2019 9:30

Souhlasím. Do školy jsem chodil v 50. letech a prvních 5 let u nás na vesnici do jednotřídky. Učitel tak během jediné vyučovací hodiny musel zvládnout 5 ročníků. Mně se to docela líbilo, protože jsem se v předstihu dozvídal nové věci a informace. Jen to vyžadovalo dávat pozor a zajímat se o to, co se děje okolo. A to nás tam bylo ve třídě také kolem 30. A učitel ve svém volnu působil nejen jako funkcionář MNV, ale také dvakrát týdně promítal filmy, s ochotníky nazkoušel divadelní představení a navíc ještě vedl obecní a školní knihovnu. A to všechno za jeden jediný plat. Jenže to asi nepotřeboval splácet hypotéku, šetřit na prázdninovou dovolenou v exotické zemi a každých 5 let na nové auto. I stát si může dovolit platit lidi, které ke svému provozu potřebuje jen podle toho, co mu jeho příjmy dovolí.

P. Manda 5.11.2019 9:09

Stávkovat budou jen někteří, ale určitě odboráři. Jsou učitelé, kteří tu hloupost neschvalují ! Jednu mám doma.

J. Havelka 5.11.2019 9:02

Generál Pavel:Když Miloš Zeman řekne, že by BIS měla přestat honit ruské agenty a místo toho bojovat s korupcí, svědčí to o tom, že vůbec neví, jaká je působnost BIS. Navíc naprosto znevažuje její práci a podceňuje to, co se reálně děje. To, že tady Rusové intenzivně zpravodajsky působí, může popřít jen naprostý ignorant nebo člověk, který to záměrně odmítá vidět. A to se mi zdá pro tuto zemi nesmírně škodlivé.

P. Forejt 5.11.2019 9:07

stačilo napsat, že Pavel je idiot. My bychom tomu už rozuměli a vyslovili naprostý souhlas ......aha.

J. Vlček 5.11.2019 9:17

R^

J. Chaloupka 5.11.2019 8:53

Jsem přesvědčen že učitelé by měli mít tzv. expoziční dobu jako mají laboranti u roentgenu. Asi tak po 15 letech by měli asi tak po 5ti letech jít dělat něco jiného a pak se vrátit do školství. Ubylo by fňukálků. My jsme vydělávali tak 25 tisíc a jak jsme si užívali. No a teď jsme v důchodu. Takže si užíváme zase jinak.

J. Chaloupka 5.11.2019 8:54

Pardon "na pět let".

A. Alda 5.11.2019 8:52

On to ale opravdu je rozdíl, když se v tabulkách přidá 10 nebo 8 procent. Nejde o dvě procenta rozdílu, ten rozdíl je podstatně vyšší.

S. Donát 5.11.2019 9:03

Správně, ten rozdíl jsou dva procentní body, nikoliv dvě procenta. Ale objeví se jinde, v pohyblivé složce. Takže bude možné lépe ohodnotit ty, kteří se více snaží. Podle mého názoru je ta stávka mnoho povyku kvůli ničemu.

A. Alda 5.11.2019 10:57

Nikoli pane. Podívejte se na tarifní tabulku a zkuste si k tomu ta procenta přidat.

Zvýšení o 10 % v tarifech tabulky je velmi výrazně více než zvýšení celkové částky platů o 10 %. Velmi výrazně. Zvýšení o 10 % tabulkových tarifů se rozhodně nedá srovnávat se zvýšením o 10 % celkových mzdových prostředků. To tedy ani náhodou (nejsem učitel a moje paní je bývalá učitelka dnes již v pensi, takže nemám žádný osobní zájem na té věci).

S. Donát 5.11.2019 11:12

Ne, díky, není to pro mě tak důležité, abych to studoval. Takže vám budu věřit. Plat jsem dostával jen po velmi krátkou dobu svého života, jinak to byla vždy mzda. Ale tak nějak jsem předpokládal, že když někomu přidají 10 % při platu 20.000, že dostane něco kolem 22.000,-.

R. Franz 5.11.2019 8:36

V Česku prý není sranda, když media i opozice o vážných prohřešcích politiků mlčí. Dle mého názoru i v onom "zarytém mlčení" lze vidět legraci obvzvlášť, když onu mediální inverzi prosvítí nějaký hutný článek světového periodika. Naposledy včera New York Times.;-)

P. Forejt 5.11.2019 8:36

pokulhává i argument, že vysokoškoláci z jiných oborů mají nástupní platy vyšší. No bodejť ne, my z technických škol např. ČVUT apod. jsme museli absolvovat matiku, fyziku a další chuťovky. Ale ti co se toho báli, šli na pajďák, práva, socilologii a další vysmáté obory......n-tssss

P. Hlosta 5.11.2019 8:48

Vaše též pokulhává. Znám několik řemeslníků, ba i podnikatelů, co vůbec neměli ani středoškolské vzdělání a příjmově jsou daleko nadprůměrní. Ony ty příjmy nebudou ani tak o vzdělání, jako o schopnostech. Taky znám pár vysokoškolsky vzdělaných v technickém směru a už nepracují ve svém původním oboru. Nestíhali se prostě někteří přizpůsobit tempu technologického pokroku a počítačovému zvláště, kdy mladí jim ukázali paty, obsadili vedoucí místa, no a technicky vysokoškolsky vzdělaný to vzdal i šel jinam za obživou.

Možná máme každý jiné zkušenosti ;-)

K. Salajka 5.11.2019 8:35

Proč by neměli být učitelé odměňování bez ohledu na výkon jako poslanci ? Plat by se jim neměl zvyšovat o procenta ale o stejnou částku jako poslancům. Anebo naopak - poslancům se mělo přidat po dvou stovkách a k tomu blahopřejný dopis. Mám několik spolužáků ze školky a školy , kteří prchají do předdůchodu protože roste papírování a agresivita žáků i rodičů. Tohle klima žádné dlouhé prázdniny nevyváží.

P. Hlosta 5.11.2019 8:40

Proč prchají do předdůchodu? Mohou prchat za prací lepší než je starost o agresivní žáky a kontakt s blbými rodiči. Proč zrovna předdůchod? ;-)

K. Salajka 5.11.2019 19:05

Patřili mezi lidi, které bavila práce s dětmi a mládeží. Ta radost se vytratila. Mají štěstí, že nejsou v ekonomické situaci, aby ještě museli pracovat. Kdyby byly jiné poměry, klidně by pracovali s dětmi dál. Neřekl jsem, že jsou rodiče blbí. Rodiče dnes velmi často ignorují neplechy svých potomků.

P. Forejt 5.11.2019 8:30

Astonovi 300,-Kč na hodinu připadá bídné ...zajímavé.

P. Hlosta 5.11.2019 8:22

A děti se ne a ne a neučí a taky ne a ne a neposlouchají, Rodiče ne a ne a neporučí děcku aby poslouchalo učitele a bylo vzorně ukázněné. Učitelka dostává hysterický záchvat "za ty prachy to dělat nebudu!" a odchází za lepším. Školy jsou bez učitelů(ek) a děcka si musí rodiče hlídat sami, nebo si zjednat někoho, co za peníze děcko ohlídá, aby si neublížilo, něco nezpůsobilo. Děcka nic neumí, jen trochu psát a na počítání mají kalkulačky, na internetu najdou všechno co potřebují, tedy krom peněz. Ty jim rádi dají rodiče přeci.

Změní se něco? ;-)

P. Čech 5.11.2019 8:25

Pokud to takto zůstane, potom se nezmění nic. Žádné přidávání peněz situaci nezlepší.

P. Hlosta 5.11.2019 8:36

Výuka by měla být výběrová. Prostě kdo nechce nemusí. Vyšší stupně pak podle nadání. Jen to nejzákladnější vzdělání povinné, což by obnášelo základní školu tak pětiletou, tedy u děcek docházka od osmi let. Do toho věku snad už většina bude znát i barvičky a mít základní pojem o kázni. Který rodič by měl o své děcko větší zájem, ten by si rád zaplatil výuku děcka od šesti let až po vysokou. Při nadějném studentu by stát mohl za rodiče zatáhnou studium, ovšem následně by vystudovaný musel státu vrátit jeho dobrotu svou prací ve státě.

Má naivní představa ;-)

V. Kolman 5.11.2019 10:01

Vůbec nemáte pane Hlosto naivní představy. I v dnešní době je dost "pokrokových" občanů, kteří své děti do školy vůbec neposílají. V dospělosti pak tyto děti dostávají "cocálku" a co jim chybí?;-)

I. Kellner 5.11.2019 8:19

MACRON NÁS TÁHNE NA VÝCHOD !!!

_____________________________

P. Hlosta 5.11.2019 8:24

Země je kulatá. Když půjdete furt na východ, přijdete zpět ze západu. ;-D