27.6.2024 | Svátek má Ladislav


Diskuse k článku

Šedesát miliard ve vzduchu

Je leden a koaliční rada se neshodla, jak naložit s přebytkem rozpočtu. V zásadě jsou tři koncepty. Sociální demokraté by přebytek nejraději prožrali, lidovci by chtěli investovat a anonisté jím přispět k umoření státního dluhu – tím by následně klesly úroky. Koncepty jsou to jasně čitelné a stejně jasné je to, proč se koaliční – dejme tomu – partneři, ale spíš sokové nedohodli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hlosta 10.1.2017 10:28

Re: nikdy neodpustím

Je fakt, že se zapomíná, že slováci měli tu chuť se trhnout a jejich politici pro to dělali vše. Češi to pořád nějak urovnávali a mizerně k tomu. Havel dokonce v Bratislavě schytal vajíčka a rajčata, když tam jako prezident šel hovořit k lidu prostému na náměstí. Nálady slováků byly vždy spíše protičeské. Jezdili sice na Moravu pracovat, ale v hospodě proti Slovensku cosi říct, to by šlo o držku. Zato proti čehůnům, to bylo slyšet furt. Kdo nežil na Moravě, ten má zkreslené představy o náladách slováků.

V. Fenzel 10.1.2017 10:25

Re: nikdy neodpustím

A co kdyby se stalo (jakože sai ano), že by v Čechách lidé nechtěli rozdělení a Slováci ano. Co potom?

P. Hlosta 10.1.2017 10:22

Re: nikdy neodpustím

Bez toho referenda se můžeme jistě jen dohadovat, což je málo. Výsledek mně ale uspokojuje, protože si myslím, že současné propojování zájmů České a Slovenské republiky je daleko klidnější, než by bylo při zachování Československa. Jistě lze společné soužití Česka a Slovenska vylepšovat.

Zkuste se podívat do nějakých starých map, třeba dvě tři staletí dozadu. Jak podle vás bude vypadat atlas map za sto let? Myslíte že hranice národů se nebudou už měnit? Státy jsou proměnlivé společnosti v čase. Rozdělení se na dva státy já neberu za špatnost. Nespolupráci mezi státy a národy za špatné považuji.

P. Han 10.1.2017 10:21

Re: nikdy neodpustím

Co s tím měl Klaus dělat? Slováci se chtěli odtrhnout. Klaus nevedl Československo, to už ani nemělo prezidenta. Na federální úrovni by nikdo referendum nevyhlásil, tam budovali dvojdomek, ve kterém Slováci bydlet nechtěli. Jak byste vyhlašoval třeba ve Francii referendum o odtržení Alsaska-Lotrinska? To se může vyhlásit pouze v té části, která se chce odtrhnout, ne na celém území státu.

Z úrovně České republiky se s tím nedalo dělat nic jiného, než to přijmout a snažit se, aby to proběhlo pokud možno kulturně. Jestli měl někdo vyhlašovat referendum, tak jednostranně pouze Mečiar, ale z české strany jsme mohli tak akorát kecat. No a vy kecáte dosud.

M. Valenta 10.1.2017 10:16

Re: Aston se plete.

Po EU je na řadě NATO a nato vezměte jed.

P. Hlosta 10.1.2017 10:16

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

Za socialismu bylo zaplacení výstavby státního bydlení samosebou otázkou státní kasy. Ta byla fšech a tedy nikoho. Na papírech zaplacení dávno už bylo zaznamenané a nic na tom nezmění přesvědčení, že nájmy byly malé. Zadarmo na tom světě není nic samozřejmě. Myslíte, že nová platba za získání práva žít v tom domě jako spolumajitel i s nutností složit další peníze na renovaci domu, že šla do těch rukou, které ten dům zafinancovaly, tedy postavily a tím jim i patří ty peníze?! Já myslím, že peníze znovu vydané za takové staré bydlení přišly do neoprávněných rukou, tedy že to byla vlastně krádež nařízená shora. ;-))

A. Javůrek 10.1.2017 10:15

Re: nikdy neodpustím

no, za Mečiara moc vysmátí nebyli. U nás, přese vše špatné co se tu dělo, si Klaus s Havlem neunášeli příbuzné ... . A on ani Fico není žádný zázrak.

Proč je tolik slováků v Česku ?

A. Javůrek 10.1.2017 10:13

Re: nikdy neodpustím

v tom případš rozdělit, nemůžeš držet někoho v nějakém svazku násilím. To je snad jasné.

F. Šimek 10.1.2017 10:13

Re: nikdy neodpustím

Slováci jsou vysmátý! Nevelí jim Sobotka a nemusí poslouchat slovenský sluníčkáře...:-)))

A. Javůrek 10.1.2017 10:13

Re: nikdy neodpustím

pokud by většina lidí byla proti rozdělení, tak nevidím důvod proč by se měl stát rozdělit. Těm křiklounům by to referendum zavřelo ústa.

Prostě rozdělit stát, bez toho aby se zeptali jeho obyvatel, bylo svinstvo. Jim šlo pouze o moc. 2 kohouti ... .

P. Lepew 10.1.2017 10:12

Re: Je kapitalismus vinen zadlužováním v osobní sféře?

Já Vám rozumím, ale stát, který nejprve svou legislativou, kdy pustí na ze socialismu "blbé" spotřebitele lichváře a podvodníky a poté dá ožebračeným lidem šanci "přežívat" to prostě nedělá dobře. Zejména u nízkopříjmových, kteří byli nuceni vykrýt jednorázový dluh půjčkou (přičemž jim banka nepůjčí právě kvůli těm příjmům) stát nezajistil potřebnou ochranu. Dříve takřka neomezené smluvní pokuty (když se to umí napsat), náklady právního zatoupení vyšší než dluh, náklady exekucí navyšované o jízdné, neomezené rozhodčí doložky ze neúměrné poplatky, volné použití směnek a zástav nemovitostí.. Už to tak úplně není, ale minimálně 25 let tady byl Klondike pro drsné prodejce, šmejdy a lichváře, jaký neměl v Evropě obdoby. To jsou fakta.. To, že tímto vznikla veliká skupina lidí, kteří se z toho už nemají šanci moc dostat (oddlužení je spíš lež, než účinný nástroj) je veliký problém této země..

A ano, to co píšu je v podstatě socialistické - minimálně v tom smyslu, že by stát měl poskytovat právní ochranu před zjevným podváděním a odrbáváním hloupých spotřebitelů..

I. Břízová 10.1.2017 10:10

Re: první den po zveřejnění výsledku

Docela by mě zajímalo, zda Sobotka věří tomu, co říká, nebo si myslí" Něco jim nakecat musím".

J. Heincl 10.1.2017 10:09

Re: nikdy neodpustím

Jaké byste navrhoval řešení, pokud by Češi chtěli společný stát a Slováci samostatné Slovensko?

V. Kříž 10.1.2017 10:04

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

vážený pane, to, že dům byl zaplacen ( vzhledem k výši nájmů za bolševika o tom srdečnš pochybuju) neopravňuje vaši tchyni k získání bytu zadarmo. ostatně, proč jste jí nepomohl s půjčkou vy? stejně vaše žena pravděpodobně její byt zdědí.

J. Tachovský 10.1.2017 10:04

Re: nikdy neodpustím

A ja to vidim skoro presne naopak. Kdyby se ti dva nedohodli, tak rikajic nedemokraticky, tak z toho mohla byt valka. Jako v Jugoslavii. Cokoliv je lepsi nez valka.

P. Hlosta 10.1.2017 10:02

Re: nikdy neodpustím

Já též nevěřím na možnost udržení soužití s pomocí referenda. Byl by to podle mého jen drahý odklad rozpadu republiky. Vůbec neadoruji Mečiara a Klause, ale fakt je ten, že ti dva se rozhodli udělat radikální řez před tím, než by k němu došlo samovolně a v divokém neklidu společnosti. Nacionální tendence k tomu vždy směřovaly a když už se dalo republiku rozdělit, prostě k tomu došlo. Chvála jim, že k tomu sedli v klidu. Jestli byl který stát tím poškozen, to fakt netuším. Myslím ale že ne.

A. Javůrek 10.1.2017 9:59

Re: EU má tisíc a jeden nedostatek, ale

EU je hrůza, a to od podpisu Maschritské smlouvy, kdy se z EU zaměřené na ekonomiku, hospodářské vztahy v Evropě, stala EU zaměřena na lidská práva, multikulti, ziskovky ... . Neboli, EU je hrůza co se k moci dostali levičáci, neomarxisté a soc.inženýři.

TAkže EU ano, ale pod jiným vedením, s jiným zaměřením ... .

A. Javůrek 10.1.2017 9:56

nikdy neodpustím

Klausovi a Mečiarovi, že nenechali nezorganizovali referendum o rozdělení. Nevím jak by dopadlo, ale jeho výsledek by dal mandát politikům k rozdělení/nerozdělení, a to přímo občany tehdejšího Československa.

Si rozdělili hřiště, jelikož oba chtěli vládnout na "svém", a názor lidí jenezajímal.

A. Novák 10.1.2017 9:56

Re: první den po zveřejnění výsledku

prostě předvolební kecy, skutek utek...

P. Hlosta 10.1.2017 9:53

Re: Je kapitalismus vinen zadlužováním v osobní sféře?

Ovšemže máte pravdu, ale ta není tak jednoznačná. Vycházím ze svých životních skutků a ne vždy jsem měl dost rozumu. Kdybych zavčasu nepřešel na úsporně krutý režim, byl bych dnes na dně. Taky hodně vím o tom, co dřiny to obnáší.

Stát, tedy společnost, se sociálně stará. I o ty beznadějně předlužené. Jistě ne dostatečně je přivede k rozumnému hospodaření v nouzi. Co to stojí celou společnost, o tom se dá napsat román. Tedy stát přenáší na sebe dluh v podstatě každého jednotlivce a ač nedostatečně, přeci jen vynakládá obrovské sumy ročně na jejich přežívání. Tím všichni platíme jejich dluhy.

To není charita! To je socialistické hospodaření držené přívrženci centralistického dirigismu, co jsou stabilně u moci. Praví, či leví, mají všichni na triku tento nechvalný jev zadlužování státu.

A to si o sobě myslím, že nejsem asociál. ;-))

R. Brzák 10.1.2017 9:48

Re: Aston se plete.

Před Ruskem nás spolehlivě chrání NATO a svoboda jednotlivců. Ta je však díky socialismu (vládnímu i EU) umenšována. Spoléhání na stát (i na nadstát, EU) vede k nezodpovědnému postoji vůči vlastní obranyschopnosti (raději se plní sociální politika než obrana) i k závazkům vůči NATO.

U nás známe v podstatě jen dva oligarchy v pravém smyslu slova - Babiše a Bakalu. A i pro ně je pochopitelně zajímavější manipulovat vládou malé ČR, než být manipulován či přímo likvidován Putinem. Takže Váš strach Vás v tomto ohledu zaslepuje...

P. Hlosta 10.1.2017 9:44

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

Moje tchyně byla donucena si vzít půjčku 80tis. na zaplacení svého bytu v činžáku starém padesát let, dříve státním. Z ohledu na to, že ten dům byl dávno zaplacen, ta půjčka byla jen vynucená pro zisk bank, u kterých se musela udělat. Aby totiž mohla dál bydlet! Takže pro vás snad příklad, kdy stát donutil občana vzít si prakticky zbytečnou půjčku, když dům dávno, pradávno byl už postaven a zaplacen.

P. Lepew 10.1.2017 9:43

Re: Je kapitalismus vinen zadlužováním v osobní sféře?

Vaše důvěra ve schopnost lidí si odříct a žít na úrovni svého příjmu není dle mého na místě. Navíc neberete do úvahy, že v naší banánové ekonomice žije kolem 70% od výplaty k výplatě a v případě jednorázového výdaje si prostě půjčit musí.

Je tady cca. 700 000 lidé, kteří jsou v exekuci a dalších 100 000 v oddlužení, to je natolik masivní jev (15% dospělé populace?), že to můžete pane Hlosto stěží připsat pouhé neodpovědnosti těch lidí, je to systémová věc. Náš rozvojový stát přispívá bez jakékoliv pochybnosti k tomuto stavu zásadní měrou - minimálně perversním nastavením právního vymáhání (dnes už na nátlak EU alespoň čátečně opraveno)..

P. Hlosta 10.1.2017 9:37

Je kapitalismus vinen zadlužováním v osobní sféře?

Pan Berka přisuzuje kapitalismu vinu za předlužování lidí. Pomíjí skutečnost, že kde je poptávka, je i nabídka. Je to sice konzumní jev a konzum je základní vlastnost u kapitalistického hospodaření. Omezit se v konzumu znamená odříct si mnohé v zájmu udržení své ekonomické schopnosti, což nedokáže každý, tedy ne ideálně a přivede sebe a své blízké do těžkých existenčních problémů.

Já vidím chybu spíše na tom, že společnost je ochotna soukromé dluhy přenášet na stát. Mohlo se tak stát, že soukromé banky byly oddluženy, tj. jejich dluh přenesen na stát, aby ty banky mohly dále fungovat. Jistě bublina v bankovním hospodaření mohla obrat své klienty, kterým měla původně ochraňovat jejich finance a případně je i navyšovat vhodným investičním hospodařením. Stát tak ochrání ony klienty před bankrotem bank přenesením dluhů na celou společnost. U nás to dělalo kolem šesti set miliard při asanaci bank, což byl počátek spirály zadlužování státu.

V soukromí jednotlivce by měla být aspoň minimální finanční gramotnost. Rozhodně do ní nepatří vytloukání dluhu dluhy novými a opatřování si slastí, na které prostě dotyčný peníze nemá. Dá se mi jistě v mnohém oponovat, ale základ je u lidské neschopnosti při pádu osobní ekonomiky.

J. Fridrich 10.1.2017 9:35

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

Pane Berka, lehce vás opravím - říkejme místo kapitalismus ( to je v Česku velmi zprofanovaný pojem od našich soužek učitelek na základkách po dobu těch 40ti roků budování světlých zítřků - tedy socialismu - ten se nikde "kupodivu" nepovedlo vybudovat..)- tedy říkejme raději TRŽNÍ SYSTÉM, tedy systém, který lidem zajišt'uje všechno myslitelné-i nemyslitelné zboží ve velké pestrosti a rozmanitosti - i cenové.. Tento systém zajišt'uje také to ještě důležitější - a to je SVOBODA a Demokracie občanů - tedy na rozdíl od socialismu a nedejbože komunismu..

A meritum věci je tedy to, že oné SVOBODY mohu využít k tomu, abych se choval jako svobodný-svéprávný občan a PŮJČKY-DLUHY si nebral a nedělal.. Zatím nevím o případu, že by byl nějaký občan u nás donucen si vzít půjčku..Tož tak..

R. Brzák 10.1.2017 9:34

Re: EU má tisíc a jeden nedostatek, ale

tak se přestaňte bát - a to Vám pomůže rozhlédnout se více ze široka. Možností je pochopitelně více - a ani to nemusí být Vámi obávané spočinutí v náruči medvěda. Jmenoval bych například Švýcarsko...

I. Břízová 10.1.2017 9:33

Re: první den po zveřejnění výsledku

Pan premiér se svými ministry v televizi předestřel priority. Peníze z přebytku pro důchodce. A přitom včera v událostech bylo řečeno, že to v podstatě není přebytek, jenom nevydané dluhopisy. Čert aby se v tom vyznal.:-))

A. Novák 10.1.2017 9:28

první den po zveřejnění výsledku

všichni jásali, že ušetřené peníze vrhnou na zaplacení státního dluhu...to už neplatí?

P. Lepew 10.1.2017 9:28

Re: Jednoduchá pravda našich předků-babiček a

To máte pravdu. Ale systém dělá vše pro to, aby se lidé bez těch nejnovějších zbytných věcí necítili úspěšní. Zejména mladí. Jsou sice socky ale potřebují hadry a mobil rpokazující jejich status.

Pravdu má tedy i pan Berka, tento systém je skutečně postaven na tom, že ideální jedinec se zadlužuje a spotřebávává věci, které vlastně nepotřebuje a díky tomu pracuje čím dál více a má čím dál méně času na cokoliv jiného než spotřebu a vydělávání na spotřebu..

R. Tesařík 10.1.2017 9:26

Re: Aston nemá rád evropské komunisty, zelené ani

vy už taky jenom vykřikujete do světlíku.