15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

Sbohem, naše lesy

Svět se řítí do ďáblovy řiti, jak říkal šumavský bard Josef Váchal. Rakety zabíjejí generály, Ujguři trpí, naše armáda statečně cvičí muslimy a z medií se ozývá neuvěřitelný jekot o skandálech a malérech světového významu, o kterých za rok nebude nikdo vědět.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Šimek 11.1.2020 7:27

prej typicky bolševický CANC!!Vše co říká- je pravda!!Dokonce -já byl jako kluk tři-krát na pionýráku. Ženská nešťastná, vy jste byla na rozdíl ode mne pionýrka!Pokud jste v pionýráku někdá byla, tak rodiče za vás nemuseli nic-na rozdíl od mých platit!!Pravidelně jste volila KNF ;-D[>-]EU!!

P. Spáčil 11.1.2020 7:25

Astone, dnes za 1* :-)

J. Fridrich 11.1.2020 7:17

" Udělali jsme to, ale nechtěli jsme. Írán přiznal sestřelení letadla.

Írán dnes přiznal, že jeho armáda ve středu neúmyslně sestřelila ukrajinské dopravní letadlo se 176 lidmi na palubě. " - Ta sebranka by měla mít v rukou jen špuntovky a ne staré ruské krámy a nedokonalý radarový systém, který neumí rozlišit vojenská letadla od civilních..

Ale týden zapírat a nyní to házet na druhé - to umí...

J. Karlík 11.1.2020 7:11

Tak se ptám kde jsou ti co se přivazovali ke stromům, aby je lesáci nemohli vytěžit, protože je žral kůrovec. Vždyť ten kůrovec je přece doktor lesa, nebo ne?? Teď možná budou běhat po krajích a přesvědčovat méně vzdělané o zneužívání moci u politiků. Jen ať mi přijdou pod ruku, budou se divit i patama.

I. Mertl 11.1.2020 7:11

To jsou jen pohádky, pane Kotasi! Lesů nepotřebujeme hodně (na co? na vývoz?) a takhle to v nich vždy fungovalo. Většina českých bohatých smrkových monokultur se začala hromadně sázet na konci 19. století, kdy holt bylo chladněji a vlhčeji a péče o lesy s kůrovcem byla individuálnější (vlastník se staral). Předtím převážně smrkové lesy byly jen v horských oblastech, jinde výjimečně. V průmyslových oblastech (Sudety) lesů ani dříve moc nebylo, protože byly spáleny (viz staré fotografie). Už rozsáhlé poškození převážně smrkových monokultur v severních částech státu, způsobené počínaje sedmdesátými lety kyselými spady, ukázalo na křehkost těchto lesů (= lesních kultur). Hodně specialistů už tehdy varovalo, že náhrada zničených lesů bude obtížná, ne-li nemožná. Přesto se (až na experimentální výjimky) sázelo stále totéž - smrk a smrk. Bylo to levné a ekonomické. Pak přišlo oteplení a ztráty srážek, péče stále kořistnější a tedy horší. A jsme tam, kde jsme. Takže hluboké lesy kam kouknete až příště a nebudou houby a méně vody v řekách.

J. Krásenský 11.1.2020 7:05

Mýlíte se. Rovnováha v přírodě nikdy neexistovala - vždy se měnila a je absurdní nějaký stav považovat za normu a snažit se ho udržovat (viz boj proti globální změně klimatu). Mýlíte se. Měření, byť pečlivé, o které se opírá dnes převládající mínění, nevypovídá o vlivu člověka na počasí. Jde o domněnky, ty jsou základem hypotéz a hypotéza je výrok, jehož platnost se pouze předpokládá, ale je zároveň formulovaný tak, aby ji bylo možno potvrdit nebo vyvrátit. Takže tu máme "hypotézu" o vlivu člověka na globální změnu klimatu. Zajímalo by mne, jakým jevem je možné ji vyvrátit. Pokud tomu tak není, nejde ani o hypotézu. Takto bychom mohli za klima vinit například mravence, jejichž celková hmota řádově převyšuje tu lidskou.

V. Hájková 11.1.2020 6:46

To je ale typicky bolševický CANC

V. Mokrý 11.1.2020 6:44

Lesů potřebujeme hodně a takhle to v nich dřív nefungovalo. Mimo kalamity se nekácelo načisto, ale průběžně, takže les postupně stále dorůstal.

P. Kučera 11.1.2020 6:43

Nerozumíme ničemu?

Pan Václav Vlk dnes naříká nad situací, že politicky rozhodují lidé, kteří o meritu svých mocenských kroků nemají odbornou představu, a tudíž rozhodují špatně. Ví se, že zastupitelem od starosty až po předsedy parlamentu se může stát každý zletilý občan, který dosáhne svého mandátu v demokratických volbách. O kvalifikaci se neříká nic, ale předpokládá se, že člověk obdařený rozhodovací funkcí si dokáže odborný posudek obstarat, leč vymáhat se toto nedá. Takže často (většinově?) rozhodují lidé, kteří o věci nemají žádné povědomí, resp. naslouchají jen "hlasu lidu", který je ovšem na tom, pokud jde o odbornost, stejně.

Nebudu něco tvrdit ad hominem, že pan V.V. je takový nebo makový, ale svoji kvalifikaci dnes odvozuje od svého dávného kontaktu s budoucím ministrem životního prostředí, který mu vysvětlil, že problém je složitý a řešení nejisté (i listnáče mají své škůdce). Ale i bez velkých znalostí se ví, že existuje něco jako rovnováha přírody, daná po stamiliony let trvajícím přirozeným výběrem (nejschopnějších). Vznikl tím řád z chaosu. Pokud dnes začíná převládat mínění (opřené o pečlivá měření), že oteplování planety způsobuje člověk a jeho aktivity, narušující přirozenou rovnováhu v přírodě, je na stole důvod, proč se tak děje za situace, kdy homo sapiens se přírodě vymkl a jeho populace roste na dvojnásobek každých 40 let. Pan V.V. nadává na ekologické aktivisty, ale on, ani jím kritizovaní nepojmenují zjevnou příčinu jevu, který způsobuje "cestu do ďáblovy řiti". Vidíme jen korektnost na korektnost: marnost nad marnost...

Dobrý den.

V. Hájková 11.1.2020 6:41

Jsem zvědavá, jak zdejší duševní ""velikáni"" budou okecávat toto přiznání

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/udelali-jsme-to-ale-nechteli-jsme-iran-priznal-sestreleni-letadla-86100?dop-ab-variant=0&seq-no=1&source=hp&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku&utm_campaign=null

V. Mokrý 11.1.2020 6:40

V učňovských létech jsem jezdil na chmelové brigády, povinně. Nevím, jak byli naši vedoucí a místní zemědělci spokojeni s naší pracovní morálkou, ale vím jedno - byla při tom sranda a tříbil, utužoval se kolektiv, poznávaly se charaktery jednotlivých lidí. I ten svůj a místo v partě. To samé platilo i na vojně

A to je to, co polistopadovým generacím mladých chybí, pro další život ve společnosti.

R. Vacek 11.1.2020 6:36

Otázkou je, jestli potřebujeme tolik produkčních lesů. Tedy lesů, ve kterých chceme všechny stromy stejně staré, rostlé nahusto, aby byly rovné a daly se z nich za 80 let udělat pěkné trámy.

S. Tomáš 11.1.2020 6:06

1 m2 lesní půdy zachytí až 400 litrů vody

Jeden smrk denně vyrobí 21.000 litrů kyslíku, což je denní spotřeba 35 lidí)

Z jedné břízy se denně odpaří denně až 100 litrů vody

Jeden ha lesa spotřebuje za rok 13 tun CO2

Jeden hektar jehličnatého lesa pojme za rok až 35 tun prachu

J. Krásenský 11.1.2020 5:48

To je záhada, viďte. To, co ještě před třiceti lety naši experti uměli a znali, najednou po vítězství P&L neumí. Zapomněli na postupy, které tu byly po staletí. Poušť je cílem našich ekologických expertů. Váté písky u Bzence jsou chráněnou památkou na ekologickou katastrofu způsobenou lesníkem J.B. Bechtelem, když zbytek Moravské Sahary osázel borovicovou monokulturou a zničil tak unikátní ekosystém ve střední Evropě. Je sprostou pomluvou, že naši enviromentálové mají tajné heslo: "Zpátky na stromy". To je lež! Copak tu po jejich usilovné práci nějaké zbudou?! Jsou odhodláni přírodu bránit do posledního beroučka, do poslední bylinky. Přece nechtějí brát grétě dětství.

S. Sedlák 11.1.2020 1:13

Není jen šumava a vysočina.

Kolem Brna je většina lesů smíšených a "kupodivu" je v lesích plno pomníků lesníkům, kteří před stovkami let tyto lesy zakládali, udržovali a ukázali generacím, jak se o les starat. Díky geocachingu je možné jít po stopách těch, kteří v lese byli každý den oproti dnešním mudrlantům. kteří les znají hlavně z knížek, které napsali o generaci starší mudrlanti, kteří razí myšlenky se o les nestarat a dokonce do něj ani nechodit.

J. Jurax 11.1.2020 1:11

Ano.

Jest arciť nutno rozlišovat mezi experty, co to studovali a mají v tom praxi, a "experty", co si myslí, že tomu rozumí.

Ti druzí se vyskytují často ve velkých městech, dostalo se jim zpravidla humanitniho vzdělání filosofického nebo sociologického a v lese byli naposled, když procházeli městským parkem, a mezi zelenými, co na to zase mají tu jedině správnou ideologii. Začasté tito "experti" patří do obou zmíněných množin.

A nakonec i opravdoví experti se nemusí ve všem shodnout.

A. Holík 11.1.2020 0:57

Jo, je to hrozny, ze ti nasi experti tomu nerozumi. Aspon ze na siti je hodne lidi, kteri vi, jak na to !