7.2.2023 | Svátek má Veronika


Diskuse k článku

Rusko je teroristický režim

Poslanecká sněmovna odhlasovala drtivou většinou hlasů rezoluci označující Rusko za teroristický režim a je třeba to ocenit a uvítat. A naopak třeba odmítnout všechny pokusy jakkoli ospravedlňovat to, co se stalo 24. února.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vala 24.11.2022 12:04

pokud to muze mit pravni nasledky, pak by to parlament odhlasovat mel. Pokud nekoho budu stihat nebo mu seberu majetek, musim proto mit jednoznacny pravni duvod

P. Adler 19.11.2022 20:16

rado se stalo ... ;-)

J. Jonáš 19.11.2022 16:05

Něco jiného je zjevná pravda, a něco jiného je vyjádření oficiálního stanoviska.

L. Kabelka 19.11.2022 9:18

Děkuji za podrobný rozbor. Ta poslední věta v latině platila, platí a platit bude...

P. Adler 19.11.2022 1:13

psal jsem o konkretnim textu a jeho konkretnich chybach ... staci?

P. Adler 19.11.2022 1:12

pani emingerova za to nemuze: kdyz se vyptavala, rekl jsem ji, jak to je, ale dodal jsem, ze o to v tom pribehu nejde, takze jestli si to chce zjednodusit, at tak klidne ucini ... takze mea maxima culpa ...

co se postoju tyce: delam noviny zatracene dlouho a naucil jsem se za ta desetileti nekolik veci: overuj si vzdy u zdroju z prvni ruky, nejsou-li, musis mit nejmene tri na sobe nezavisle zdroje, ktere ti vec overi; kdokoliv cokoliv censuruje, neco zatajuje; vse souvisi se vsim, hledej ty souvislosti ... a hlavne, par vyrazu z latiny, jako: de omnibus dubitandum est a audiatur et altera pars ... cili: pochybuj o vsem, a vyslechni i druhou stranu ... do tech pochyb zahrn i sebe, neboli: dej si pozor, abys sebe sama nebral zbytecne vazne ...

pokud jde o ten soucasny spor, jeho koreny se tahnou nehezky hluboko, z nedavne doby pripomenu pouze vyrok byvaleho presidenta obamy, ze amerika je ve valce s ruskem (2016), a zduvodneni jeho ministryne zahranici albrightove, ze neni fer, aby rusko melo tolik nerostu ...

amerika jich nema o moc mene, jenze je z nejruznejsich duvodu netezi, ale to je zase o necem jinem ...

rozhodne nefandim putinovi, kdo by fandil kagebakovi, ale pripomenu vam, co delaly usa, kdyz soveti privezli na kubu rakety ... vratim se k latine: quod licet iovi non licet bovi?

J. Anděl 18.11.2022 8:21

Rádo se stalo. Váš příspěvek už asi v té mase nenajdu, i kdybych vám chtěl vyhovět.

L. Kabelka 18.11.2022 7:01

No, to je mi nadělení a potom věřte novinářům... Nicméně stále nechápu vaše současné postoje.

M. Grundmann 18.11.2022 0:41

Dle mé zkušenosti je sociální darwinismus u Čechů mnohem častější než u lidí ze Západu. Možná také proto, že jsou tam tyto postoje přísně popírány. Češi nejenom otevřeně hovoří o nadřazených a podřazených skupinách obyvatel, ale současně zastávají názor, že jsou nadřazení lidé vzhledem ke svým schopnostem ( intelektuálním a jiným ) oprávněni ty podřadné vytlačovat a podřizovat si je. A podřadní lidé by měli toto chování nadřazených ( šikovnějších, produktivnějších apod. ) lidí akceptovat, protože tito nadřazení lidé jsou zdrojem pokroku ve společnosti. Dokonce bych řekl, že jsem jeden z mála Čechů, které znám, který zcela otevřeně tyto úvahy systematicky odmítá.

Netýká se to jenom Rusů, podobně hodně Čechů pohlíží na Araby, Afričany a jiná etnika. Rusové jsou často popisováni jako lidé hluboce neschopní něco vyrábět, žít v dobře fungující společnosti apod. Arabové a Afričané jsou popisováni jako podřadní lidé, které může přistěhovalec z Evropy připravit o jejich území jenom proto, že toto území dokáže sám lépe zhodnotit a lépe o něj pečovat než místní domorodci. A Arabové nebo Afričané by jim snad za to ještě měli poděkovat, jak krásná města pro sebe přistěhovalci na jejich území postavili. Je to typicky česká myšlenka.

V. Machálková 17.11.2022 22:25

Vaše pokleslá úroveň stahuje diskuzi na NP do bažin. Vy se tou nenávistí jednou zalknete.

Zrovna dnes byste měl oslavovat pravdu a lásku.

L. Kuča 17.11.2022 21:56

Ano popsal jste to zcela vyčerpávajícím způsobem, také si myslím, že šlo o plýtvání sněmovním časem. Příště možná schválí rezoluci, že olej je mastnej :-P

L. Kuča 17.11.2022 21:48

No, to co popisujete, spadá spíš pod termín 'mediální manipulace', poměrně dost odpudivá záležitost. Propaganda není nadávka, je neutrální a může sloužit k dobrému i zlému jakožto cílené nastavení myšlení společnosti. Propaganda v SSSR ke zburcování obyvatel k boji s nacisty a propaganda USA k mimořádnému nasazení lidí ve válečné produkci k témuž účelu byla pro dobrou věc. A stáli defacto proti výsledkům jiné, zlovolné propagandě pod taktovkou Goebbelse. Běžně se užívá určitého přehánění a schematizování, a to i u té směřované k dobrým cílům. Je to spíš takový 'žánr' pro působení vlády na společnost. Její etičnost nebo neetičnost je dána pouze jejím obsahem.

Genezi postoje Čechů si neumím úplně představit, jelikož jsem kalvinistického smýšlení, tak trochu říznutého lehkým asijským kolektivismem, a tak je pro mne myšlení zdejších lidí poměrně dost cizí, a naučil jsem se jej spíš jen tak povrchně utilitárně odhadovat. Nevím, zda je determinováno podvědomým sociálním darwinismem, možné je leccos. I když tedy myšlení zrovna Rusů, to mi připadá už zcela nesrozumitelné, jakoby z jiné reality. Měl jsem spíš za to, že ta averze má spíš historické kořeny a vznikla po 69 roce a byla dále udržována různými podněty. V současné době jsem potkal tak málo Rusů, že nejsem s to si udělat reprezentativní obrázek. Nicméně i u toho mála byla zjevná jistá 'velmocenská arogance', ještě výraznější, než u Britů a něco podobného očekávám i u Američanů, byť v jiném vnějším hávu.

L. Novák 17.11.2022 21:43

Ty jsi ovšem jasný LHÁŘ, PROPAGANDISTA A DEZINFORMÁTOR. Provozuješ tuto "živnost" na NP systematicky a trvale. Rv!!

L. Novák 17.11.2022 21:41

K*ávo nebeská, i ti skončili před mezinárodním soudem, jak jsem už napsal výše.

L. Novák 17.11.2022 21:37

A proč ne? ? Rusko páchá válečné zločiny na Ukrajině z rozkazů jeho generality a vedení státu, pak je to teroristický stát. Od slova TEROR.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teror

P. Adler 17.11.2022 20:52

doporucim vam, patrne kacirsky, abyste nebral wikipedii moc vazne ...

je pravda, ze by jeden nemel citovat sebe sama, ale ja tak nicmene ucinim, s omluvnym dodatkem, ze v tom textu cituju spoluzakladatele wikipedie larryho sangera:

https://adlerpeter.wordpress.com/2021/07/12/the-world-has-come-to-trust-liars-and-thats-tragic/

P. Adler 17.11.2022 20:46

nikoliv ... ma vazena kolegyne emingerova to tenkrat trochu zjednodusila, nebot v tom textu taky o puvod me maminky neslo ... moje maminka byla rusky mluvici zidovka z besarabskeho (dnes moldavskeho) kisineva, tehdy znameho jmenem regina ...

takze se omlouvam, ze jsem vam takhle bezohledne musel narusit jinak skvelou teorii ...

P. Adler 17.11.2022 20:41

na primou otazku prima odpoved: ano ...

P. Adler 17.11.2022 20:39

dekuji za ponauceni, a pak si, prosim vas, prectete neffuv text jeste jednou ... a kdyz budete mit pote jeste trochu casu a mleka, prectete si jeste jednou me vycitky ...

V. Machálková 17.11.2022 20:36

Tady máte ukrajinské zabité novináře a je to ukrajinský zdroj.

https://zmina-info.translate.goog/articles/vbyti-za-profesiyu-zgaduyemo-zagyblyh-zhurnalistiv-ukrayiny-ta-rozsliduvannya-yihnih-sprav/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs

Ta otázka menšiny není složitá, nikdo nemá právo bombardovat menšinu. A Německo a Francie zcela selhali v Minských dohodách.

A k té brutální agresi, přečtěte si západní nemainstrymove vojenské analytiky. Nikdy neviděli vojenskou operaci, která se takovým způsobem snaží chránit civilisty.

To ukrajinská armáda a ukr nacisti bombardovali na Donbase školy, nemocnice hlava nehlava.

Jsem strašně zklamaná českými lidmi, jak podléhají manipulacím a ten jazyk lůzy...

Jestli Vás opravdu zajímají informace, denně sleduji web sonar21.com a celou diskusi!

Píší tam lidé z celého světa, velmi zajímavé. Doporučuji.

J. Brunner 17.11.2022 20:13

Rv

T. Hraj 17.11.2022 18:47

... člověk, který nechá hlavního představitele opozice rozstřílet samopalem za bílého dne pár bloků od Kremlu

...člověk, který nechá zmizet více než 200 novinářů za 15 let.

A jakkoli zkrotil oligarchy a zemi nenechal koupit zahraničním kapitálem, o Rusy mu rozhodně nejde.

Otázka ruské menšiny na Ukrajině je složitá. To ale v žádném případě ani vzdáleně neospravedlňuje ruskou brutální invazi.

P. Dvořák 17.11.2022 18:04

Také Vám přepadli Vaši Jugošku? Račte si vygůglit, jak to všechno začalo. A ptejte se: kdo přepadl Slovinsko? Kdo přepadl Chorvatsko ATD.

Kdo způsobil masakr ve Srebrenici a Sarajevu? Kdo nedbal výzev OSN?

A kdo šel před soud?

M. Grundmann 17.11.2022 17:28

To jsou jenom plané řeči, že Rusové jsou definitivně ovlivněni tatarskou nadvládou. Podobně jako lidé na Balkánu jsou ovlivněni tureckou nadvládou apod. Mentalita národů se rychle mění a i dnešní Češi jsou jiní než Češi před 40 lety. Když se Francouz vrátí do Francie po 40 letech, tak svou zemi i svůj národ vůbec nepozná, vše se úplně změnilo. Předpokládám, že by se nedávní předci Američanů zhrozili, jak moc dnešní Američané zhloupli.

Žádný národ není civilizovaný, pouze případně žije v dobrých podmínkách, kdy se lidé chovají civilizovaně. Ale toto chování vůbec není nějakou objektivní charakteristikou jakéhokoliv národa. Každý národ se kdykoliv může začít chovat naprosto brutálně v případě nevhodných podmínek. V každém z nás spí potenciální vrah, který se může kdykoliv probudit. Proto odmítám tvrzení, že jsou Rusové nějací horší lidé než my. Pouze žijí v jiných podmínkách.

J. Kindl 17.11.2022 17:09

Ukrajina má jinou kulturu a jinou historii než Rusko a mluví jiným jazykem než Rusové.Území dnešní Ukrajiny ovládali Varjagové, což byli skandinávští Normani Varjagům, kteří ponikli od Baltu do východoslovanké oblasti v Podněstří se říkalo Rossové- později Rusové. Byli to válečníci, zdatní obchodníci. Rjurikovci byla Varjažská knížata, kteří na území dnešní Ukrajiny založili slovanský stát. Nebyl to stát ani Rusů, ani Bělorusů a ani Ukrajinců. Byla to země Slovanů. Slované se v té době ještě neidefikovali. Sto let po rozpadu státního útvaru dostal tento rozpadlý stát název Kyjevská Rus. Její příběh začíná v roce 862 a končí v roce 1132. Dnešní Rusko bylo tehdy pod navládou Tatarů a to do 16 století. Ti ovlivnili myšlení dnešních Rusů. Ukrajina od 14 století byla součástí Polsko - Litevské unie. Kozáci byli součástí tehdejší unie a byli svobodní a hájili a bránili hranice unie spou s polskými husary. Právě v souvislosti s nimi vzníká název Ukrajina. V oficálním dokumentu z roku 1590 se objevuje název Ukrajina. Bylo usnesení varšavského sejmu o sjednání pořádku ze strany Nižového vojska a právě tahle oblast byla v dokumentu pojmenovaná Ukrajina, což znamená kraj hranice. Byla to hranice s Krymským chanátem a Moskvou. V lednu roku 1654 Bohdan Chmelnický smlouvou přimkl tuto oblast k Rusku, Pozdě si uvědomil svůj hluboký omyl, Tím skončila svoboda kozáků..Dohoda, která znamenal připojení zemí na levém břehu Dněpru k carskému Rusku. Důvod byl náboženský a jeho malicherné spory s polskou šlechtou. Ukrajinci so vlivněny západem a západní kulturou o proti Rusku,

M. Grundmann 17.11.2022 17:07

Němci a Japonci se v té době samozřejmě chovali daleko lépe. ;-D;-D;-D

J. Kindl 17.11.2022 17:05

Za válku na Ukrajině může Evropa, protože ona svým postojem vzbuzoval v Rusku její imperiální touhy, kterou jsou v Rusku zakodovany od 16 století. Moldávie v roce 1992 chtěla samostnost. Získala ji ale díky zásahu ruské armády přišla o Podněstří. Evropa k tomu mlčela. Pak následoval Tadžikistátn, Abcházie, Gruzie, Azebájdžán, Čečna, Osetie, Kavkaz, a pak přišel v roce 2014 Krym. Co dělala Evropa. Evropa dělala jenom tyty, to se nedělá. Rusko si řeklo, čím víc budeme dodávat suroviny Evropě tím spíše bude držet pusu. Takže se napadla Kolik smluv Rusko porušilo a porušuje je od druhé světové války.

J. Kindl 17.11.2022 17:03

Jací jsou Rusové mluví historie a současnost. Rusové byli vždy postrachem civilizovaného světa. Stačí se zptat pamětníků a prostudovat dokumenty z té doby, jak se sovětští vojáci chovali po druhé světové válce na tak zvaných osvobozených zemí. Vyšla kniha, kterou vydala Univerzita Karlova. je složená z pouhých dokumentů té doby. V nich si naše vláda stěžuje na chování sovětské armády u nás, že vraždí loupí, znásilňuje stařeny, děti ženy. Pamětníci vypráví, že ženy chodily ven až večer. Na Moravě je zamykaly do sklípků a pouštěly je ven večer. Sovětský voják byl schopen znásilnit ženu i v pravé poledne i když šla s manželem. Tomu dali pod bradu samopal a jeho manželku znásilnili. Když se manžel bránil zastřelili jej. Od nás si sovětská armáda odvezla patenty, stojní zařízení továren, vyrabovala banky. Vše co jsme nemohli doložit, že je našeho státu byla to válečná kořist. Tak se chovali na každém osvobozeném území.

K. A. 17.11.2022 16:47

Terorismus se v běžném pojetí používá pro nestátní politické násilí. Označovat státní režim za teroristický má tedy povahu významového posunu nebo jakési metafory asi jako "zločinecký" stát.

Autor tvrdí, že parlament odhlasoval zjevnou pravdu. Dobře, ponechme sémantický rozbor stranou. Má parlament odhlasovávat zjevnou pravdu? Např. že slepice snáší vejce?

V. Sember 17.11.2022 16:08

Jaké přepadení Jugoslávie. V Jugoslávii vznikla válka válka mezi jednotlivými národy či etniky. Svět se pak snažil tu šílenou válku zastavit. Masakr v Srebrenici se zastavit nepodařilo. Dohlížející vojáci z Holandska byli zajati.