3.12.2022 | Svátek má Svatoslav


Rusko je teroristický režim

16.11.2022

Poslanecká sněmovna odhlasovala drtivou většinou hlasů rezoluci označující Rusko za teroristický režim a je třeba to ocenit a uvítat. A naopak třeba odmítnout všechny pokusy jakkoli ospravedlňovat to, co se stalo 24. února. Nejpodlejší je báchorka o „ohrožení ze strany NATO“. Nebyla zahájena žádná jednání, nikdo reálně o vstupu Ukrajiny do NATO neuvažoval, báchorka je opřena o Bukureštskou deklaraci uzavřenou roku 2008 v naprosto jiné situaci, kdy ještě přetrvávala iluze, že je Rusko normální stát, Putin normální politik a že se s Ruskem dá počítat jako s partnerem – a perspektivě možná i v NATO vzhledem ke společným hrozbám, zejména ze strany islámského terorismu, který byl v té době reálný. Porušení hranic evropské země, navíc které následovalo po drzé výzvě, že se má kontinent politicky vrátit do roku 1997, je zločin proti míru, Rusko se dopouští válečných zločinů a označení za teroristický stát je zcela na místě.

Tady není co komentovat. Zajímavá je exkurze, jak kdo ze 156 přítomných poslanců hlasoval, zde to můžete ověřit sami. Okamurova SPD hlasovala jako jeden mužožena proti rezoluci. No comment. Z Topky byli pro všichni, ze STAN se jenom Michael Rataj zdržel, taktéž Pavla Colasowská z lidovců, jinak všichni přítomní pro. U pirátů byla čtvrtina neutrální, ano, Jakub Michálek se zdržel, zbylí tři pro. V ODS byli všichni pro až na Pavla Blažka a Václava Krále abstenující. Nejpestřejší byla odezva v ANO. Ze zajímavých osob hlasovali pro rezoluci v jejich první lize Karel Havlíček a Alena Schillerová (Patrik Nacher nepřítomen). Pro byl i Faltýnek, nicméně Radek Vondráček se zdržel.

Komentovat to budou jiní a jinde. Debatovat lze o všem možném, existují ale jakási patra důležitosti. Základní fakt v tom nejvyšším patře zní – Vladimír Putin porušil po tři čtvrti století zásadu, že se v Evropě státy vzájemně vojensky nenapadají pod žádnou záminkou. 24. únor je den, který bude zapsán do seznamu temných dnů historie. Rusko v těchto hodinách raketovými útoky utápí Ukrajinu ve tmě. Rozbíjí stroje, ty půjde časem opravit a světlo bude zase svítit. Z té tmy, do které Rusko potopil Vladimír Putin, se bude Rusko vyhrabávat podstatně déle a kdo ví, zda se mu to podaří.

Ostatně, snaží se celá staletí, bez valného výsledku.

Aston Ondřej Neff