4.6.2020 | Svátek má DaliborDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


Referendum skoro upečenéŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 398, poslední: 13.6.2018 23:36, přehled diskusí

Manželství homosexuálů NEEE !!!:
Autor: P. Szirotný Datum: 13.6.2018 22:58

Nikdy by se neměli dostat na úroveň normálního svazku muž - žena. Jsou jich údajně 4% tak proč by měli mít stejný status jako 96% heterosexuálních svazků ??? Registrované partnerství by mělo být maximem možného. Tipuju, že to dopadne jinak. A bude to jen další střípek k zániku euroatlantické civilizace.

LEX MYNÁŘ NEPROŠEL !!!:
Autor: J. Vobr Datum: 13.6.2018 22:07

A to je dooobře !!!

_______________________________________

Jsem docela tolerantní:
Autor: M. Mařák Datum: 13.6.2018 21:46

a ač jsem byl dříve proti, nevadí mně dnes ani manželství bukvic a podobně, lidstvo a morálka se prostě vyvíjí, nic není pevně a navždy dané. To samé platí i pro transgender a podobné ptákoviny, řekl bych.

Co jsem, abych to mohl nějak objektivně soudit? Nic, jen zrnko prachu jakési...

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 21:50

Mně to taky nevadí, už hezkých pár let píšu, že by se ze zákonů a vyhlášek měly vyházet všechny zmínky o sexuálních orientacích a jejich kombinacích, případně počtu zúčastněných.

To jsou osobní věci a ať si je lidi taky osobně řeší.

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: R. Neveselý Datum: 13.6.2018 22:09

Jasně, osobní věci, tak ať nechtěj po státu, aby to řešil.

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: S. Lazárek Datum: 13.6.2018 22:10

Platí si pojištění, tak proč by nemohli? Rakovina žaludku je taky osobní věc, ne?

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 22:23

Platí si pojištění, tak by měli i konzumovat pojistné události. Píšu snad někde, že by nemohli?

Od začátku píšu o blbinách typu nepoužívání mužských a ženských forem jmen, osobních zájmen, tahanic o hajzlíky etc. O zákroku pak, že by to neměl být denní chleba, jak někoho zrovna napadne, ale prověřeně uvážená věc.

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: S. Lazárek Datum: 13.6.2018 22:28

Psal jsem milsovi, ne Vám, ale budiž. Já jen nechápu, proč to všichni tak řešíte, když se vás to objektivně vůbec nijak netýká?

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 22:56

Někdo to nadhodil, tak, jako zde občas někdo něco nadhodí. Neřeším nic (za jiné nepíšu), tak, jako v jiných věcech, napíšu svůj názor.

Objektivně netýká - jo a ne. Ne, co se týče nějaké konkrétní osoby. Jo, co se týče toho, že některé věci považuji za pohyb špatným směrem. A k takovým obvykle něco napíšu, minimálně.

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: S. Lazárek Datum: 13.6.2018 23:36

Takže jste bytostným liberálem, ale.......

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: J. Anděl Datum: 13.6.2018 21:58

Souhlasím s drobnou připomínkou, týkající se té "proklaté" morálky: ony se ty principy nijak zásadně nemění - nečinit nikomu násilí, nezabíjet, nekrást (v budhismu i nebrat dary - ono to zadlužuje podobně jako krádež), nelhat atd., nebo i pravidla typu "všeho s mírou" (vztahuje se k obžerství, nevázanosti, dekadenci a tak), což je taky takové věčné pravidlo asi životosprávy......

Jen ty vnější formy se proměňují, proměňuje se a vyvíjí, co je považované za slušné, společensky přijatelné, "normální".

Re: Jsem docela tolerantní:
Autor: P. Szirotný Datum: 13.6.2018 23:01

Tak doufám, že jste minimálně myslící tvor. A jako takový asi můžete ztěží přijmout myšlenku, že existuje 52 pohlaví, ne ?

Rusofilové nelení a přepínají. Just now.:
Autor: I. Kellner Datum: 13.6.2018 21:45

https://www.youtube.com/watch?v=2X1oozTexX0&feature=youtu.be

Re: Rusofilové nelení a přepínají. Just now.:
Autor: D. Bystriansky Datum: 13.6.2018 23:29

Díky za odkaz, lepší, než politika!

Jak jsem ho slyšel:
Autor: R. Neveselý Datum: 13.6.2018 21:31

hned mě napadlo, že by toho už měl nechat.

JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.6.2018 21:24

Takové tvrzení je ale drzé, co ? Většina lidí odpoví na takovou otázku, ano, je. Zorientovaní však, tedy znalci kompozitivní teorie, takto nejvyššího vědeckého popisu a výkladu lidského světa, kteří vědí o čem je řeč, řeknou - není. Je totiž pravdivé. O co tedy jde ?

Lidský svět, tedy svět lidí, takto jen terminologická analogie třeba světu koní, tedy koňskému světu, vyrostl samovolně bez zásahu jakékoliv myslící řídící autority, zejména z účinkú z obchodu. Motorem jeho vývoje byla nekoordinovaná aktivita jednotlivců, ne jejich záměry. Kdepak by na to naši prapředkové, ale také naši předkové a my, kde bychom na to vzali rozumovou a inteligenční výbavu a kapacitu ? Ty jsou produktem vývoje, ne jejími autory. A lidský svět je tak složitý a řízený tak složitými spontánními mechanismy, zejména jeho vnitřním spontánním řádem, který ho uspořádává, reguluje a zachovává, že je zcela absurdní si myslet, že tomu všemu, velíme my, lidé.

Re: JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.6.2018 21:25

Lidská mysl, lidský rozum a inteligence se vyvíjely v čase a v prostoru souběžně s vývojem lidského světa a je jasné, že se staly také zdrojem poznávání a také teoretického vědění o všem, co lidi obklopovalo. A to vždy jen na úrovni doby, kterou bychom zpětně posuzovali. Dokonce můžeme říci, že staří mudrcové na tom byli podstatně hůře, než my, přesto, že jejich výroky uctíváme dodnes, jakoby by to byly výroky Bohů. Mnohdy jsou však neúplné, zavádějící nebo zcela nepravdivé.

Pozorováním světa a souběžným vývojem výše jmenovaných nástrojů vědění vznikla věda. Tedy systematické zkoumání toho, co je kolem nás a co potřebujeme vědět pro vývoj ještě efektivnější. To je motor vědeckého zkoumání, ne vědění pro vědění, které by nebylo použito v reálném světě a pro užitek těch, kteří takovou činnost kdykoliv tak nebo tak financovali. Věda není pro zábavu, věda byla vždy pro užitek. Systematické vědecké bádání nejen, že posunovalo a posunuje lidstvo vpřed po technické stránce, ale také zjišťuje, a nic jiného a nikdo jiný to nedělá, než vědci, kde by se také vzal, na jakých principech vyrostl a stojí lidský svět a jak vzniklo úplně všechno, tedy také samotný nástroj zkoumání - lidská mysl. Lidská mysl je tedy vědou použita i jako nástroj ke zkoumání sebe sama.

Re: JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.6.2018 21:25

Vraťme se však k nadpisu, tedy k tématu článku. Jak souvisí jeho provokativní obsah s tím, co píši ? Zcela zásadně. Vždyť to, co věda předložila lidstvu k jeho vzdělávání není ničím jiným, než jediným skutečným a prověřeným věděním, i když i samotná věda se vyvíjí a jejím skutečným posláním je vyvracení hypotéz a teorií. Do doby, než jsou vyvráceny, jsou považovány za obecně platné. Kdyby takový vědecký postup neexistoval, nebylo by ani vědeckého pokroku, tedy vyššího a vyššího vědění. Z toho také samozřejmě vyplývá, že ne všechno, co lidi vědou nazvou jí také je. Viz marxismus, který nebylo možné v době jeho vzniku vyvrátit prostě proto, že se zdálo, že když vyhovuje lidským primitivním instiktům a naivním představám, že platný být musí. Tehdy chybělo to, co víme dnes. Lidský svět je neodvolatelně spontánním řádem. Marxova teorie byla tedy vědou, kompozitivní teorií, vyvrácena.

Ano, bylo potrzeno znovu sdělení v nadpisu. Jen věda nám může říci, co si máme myslet. A to obě její základní větve. Tedy přírodní i společenská. Vždyť ze závěrů prvně jmenované jsou děti a studenti všech věkových kategorií zkoušeni až do konce života. 1+1=2. I to je vědecký závěr. A miliony dalších. Nikdo se nad tím nepozastavuje.

Je skutečně tristní, že výsledky relevantní vědy společenské, tedy kompozitivní teorie, do škol zatím nepronikly. Platí totiž pro ně totéž, co v případě 1+1=2... Dzp.

Re: JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.:
Autor: R. Neveselý Datum: 13.6.2018 21:32

Kadle, běž už do ... klecového lůžka :-))

Re: JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.:
Autor: K. Janyška Datum: 13.6.2018 21:37

Vy už tam jste, rudočerný osle ? Dzp.

Re: JEN VĚDA NÁM MŮŽE ŘÍCI, CO SI MÁME MYSLET.:
Autor: S. Lazárek Datum: 13.6.2018 21:40

Jo, je tam, aspoň budeš mít konečně nějakýho kamaráda.

JIRKOVSKÝ,NEZAPOMÍNAT NA POMOLOGII !!!:
Autor: J. Vobr Datum: 13.6.2018 21:07

:-)))

stručná historie socialismu:
Autor: J. Anděl Datum: 13.6.2018 20:46

Na počátku lidé ochutnali ze zakázaného stromu poznání, poznali, co je dobré a zlé a rozhodli se prosazovat dobré, tak začala dlouhá historie socialismu ;-)

Re: stručná historie socialismu:
Autor: K. Berka Datum: 13.6.2018 20:49

Adam měl v ráji holou pr-del a byl šťastný.

Re: stručná historie socialismu:
Autor: J. Schořík Datum: 13.6.2018 20:52

Vidim ze se učíte ;))

Re: stručná historie socialismu:
Autor: J. Anděl Datum: 13.6.2018 21:00

No jo, no :-). Ale fakt, tudle mě to napadlo a praštilo mě to mezi oči - kdybychom neuměli poznat dobré a zlé, nemohli bychom se zlem bojovat a dobré prosazovat. Takže dává smysl, že to byl prvotní hřích, počátek všeho. Aspoň v míře, v jaké tomu rozumím.

Re: stručná historie socialismu:
Autor: M. Jandáková Datum: 13.6.2018 21:43

Bůh oddělil na tomto světě dobro a sílu a pro sebe si ponechal dobro.

S. Weil

Re: stručná historie socialismu:
Autor: J. Schořík Datum: 13.6.2018 21:58

Já chápu prvotní hřích jako oddělení se od jednoho.. Nevím jak to jednoduše vysvětlit - nejspíš nejjednodušeji jako hřích získání vědomí sama sebe ;). Dokud bylo vše jedno tak nebylo hříchu, pokušení ani svobodna vůle..

Re: stručná historie socialismu:
Autor: J. Anděl Datum: 13.6.2018 22:00

To taky dává smysl, ale nedá se to napasovat na ten strom poznání, co měl přinést to rozlišení dobra a zla. I když možná taky dá :-).

Re: stručná historie socialismu:
Autor: M. Prokop Datum: 13.6.2018 20:53

Socialista je člověk, který žije z toho, že Vám nabídne výpomoc z Vašich vlastních peněz pro případ nouze, do které byste se ovšem nebyli dostali, kdyby Vám socialista nesebral peníze, aby Vám tu výpomoc mohl aspoň slíbit, což v žádném případě neznamená, že ji určitě dostanete. :-P