20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

Před pětadvaceti lety

O víkendu jsme si připomněli čtvrtstoletí od sametového rozvodu Československa. Mladé generaci připadá samostatné Česko a samostatné Slovensko jako cosi přirozeného, mně při slově Česko skočí knedlík do hrdla.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Doušek 28.8.2017 8:06

Re: Čas oponou trhnul?

Nezbývá mi, než s vámi, pane Hlosto, souhlasit.

P. Čech 28.8.2017 8:13

Re: Čas oponou trhnul?

Ale já nepolemizuji s tím, co dnes je. Ptám se, zda vůbec jsme z pohledu dodržení a dodržování práva v právním státě. Je jasnou pravdou, že de facto jsme dvěma státy. Ale co de jure? Podle mne z pohledu právního to vůbec jasné není. Jak např. můžeme tvrdit, že jsme právním státem, když jsme vznikli protiprávním, dokonce protiústavním způsobem? Mlčel bych a měl zcela zavřená ústa, pokud by byl v roce 1992 naplněn čl.1, odst.2 zákona č.327/1991 sb. a bylo by yvhlášeno jedno a nebo dvě referenda o návrhu na vystoupení ČR a nebo SR z ČSFR. Pokud by občané v obou těchto federálních státech a nebo jen v jednom z nich projevili svou většinovou vůli být samostatní, bylo by následné rozdělení federálního státu legální To se ovšem nestalo.

P. Čížek 28.8.2017 9:05

Re: Čas oponou trhnul?

Historie je mrcha. Poslední právní režim u nás zašel s Rudolfem II.

S. Donát 28.8.2017 9:08

Re: Čas oponou trhnul?

Zdá se, že to kromě vás nikomu žíly moc netrhá. Je podle mě zbytečné řešit teď něco takového. Máme jiné starosti, že?

F. Doušek 28.8.2017 9:08

Re: Čas oponou trhnul?

Jsem přesvědčen, že by se bývalo stalo. Jen by agonie společného soužití trvala o půl roku déle. A možná proběhla i bouřlivěji.

J. Lukavsky 28.8.2017 16:16

Re: Čas oponou trhnul?

Pokud je v ústavě napsáno, že Československá federativní republika je DOBROVOLNÝM svazkem Čechů a Slováků tak pokud se jeden partner rozhodne odejít tak odejde a diskuse jsou zbytečné. Jako v manželství. Ještě za První republiky musel s rozvodem souhlasit manžel, jinak měla děvenka smůlu. Ale měla ústava ČSFR kapitolku: Jak se státně rozvést?

Asi ne a to byla chyba. Dneska si byť mladí a zamilovaní uzavřou předmanželskou smlouvu kde je jasně napsáno co bude když se rozvedou.

J.L.

L. Křivan 28.8.2017 7:57

Re: Čas oponou trhnul?

To je jenom pitomá juristerei.

P. Manda 28.8.2017 9:27

Re: Čas oponou trhnul?

jak jsi na toto přišel, blbísku ?

L. Křivan 28.8.2017 7:30

Nějak se Astonovy prohodily cifry.

Měl by si to opravit.

M. Odehnalová 28.8.2017 7:32

Re: Nějak se Astonovy prohodily cifry.

Taky mě zarazil ten osmadevadesátý rok...

J. Lukavsky 28.8.2017 7:28

česko

"mně při slově Česko skočí knedlík do hrdla" a co při slovech Rakousko, Polsko, Maďarsko, Německo, Finsko, Rusko, ...... no já nejsem jazykozpytec, ale pokud se Československo rozdělilo tak si ponechat to -slovensko by bylo nesmysl.

J.L.

P. Čech 28.8.2017 7:41

Re: česko

Sám pojem "Česko" je nesmysl. Nezahrnuje totiž Moravu, která je součástí státu. Vlastněnesmyslem není. Zahrnuje však jen českou zemi bez Moravy.

J. Hejna 28.8.2017 7:52

Re: česko

A co, pane Čechu, takhle Německo?

To zahrnuje všecko, že.

P. Čech 28.8.2017 8:16

Re: česko

Německo se oficielně jmuje Bundesrepublik Deutschland - BRD. Nikoliv pouze deutchland.

L. Křivan 28.8.2017 7:57

Re: česko

Země Koruny České. Čechy, Morava, Slezsko.

P. Čech 28.8.2017 8:18

Re: česko

Země koruny české ? Ty zahrnovaly mnohem více zemí. Také Korutany,Lužici, , velkou část současného Polska atd. my však nejsme Koruna česká. Jsme republika.

L. Křivan 28.8.2017 8:32

Re: česko

Ano, jsme Česká Republika, kde různá území mají různá jména. Čechy, Morava Slezsko, Chodsko, Slovácko, Haná, Krkonošsko, Český ráj, Posázaví, ....

Všude se tam mluví česky a platí českou korunou.

P. Čech 28.8.2017 10:26

Re: česko

Morava není jen území. Moravský stát zde existoval již před státem Přemyslovců (stát český).Morava je Země. A takovou vždy byla.

P. Kučera 28.8.2017 10:57

Re: česko

Pane Čechu, mýlíte se. Čechy jsou jen Čechy, ale Česko jsou všechny země koruny české. Samozřejmě ten název zavádí - viz můj návrh názvu dnes ráno: největší problém je to ve světě exotické "Č". A ještě něco, naše hymna, ta je jen pro Čechy. Explicitně se zpívá "země Česká, domov můj" tedy ani při nejlepší vůli tam nezahlédneme žádnou Moravu, natož Slezsko. Ale právě z tohoto bych nějaké dusno ani coby Moravák nedělal.

L. Křivan 28.8.2017 7:25

Přijetí Slovenska do společného státu v roce 1918

byla chyba, která se nedala neudělat. Nejen Pittsburská dohoda, ale už i národní buditelé od Boženy Němcové počínaje ...... to vše společné Československo vynutilo. Čechy a Morava byly nejrozvinutější části Rakousko-Uherska a neexistující Slovensko neboli Horní Uhry, Felvidék, bylo jedno z nejzaostalejších oblastí. Takže Čechy a Morava ve společném Československu vybudovaly na Slovensku železnice, silnice, školství, nemocnice, .... dnes se tomu říká infrastruktura. Slovenská inteligence by bez českých vysokých škol mluvila maďarsky. Naši legionáři zachránili Slovensko před maďarskou okupací.

A jak se Slováci o 20 let později odvděčili ? Slovenským štátem.

Nejhorší chybu udělal Beneš obnovením Československa po 2.sv.válce. Tehdy byla obrovská příležitost se Slováků zbavit. Zbavit se té obrovské ekonomické zátěže, která nás vycucávala dalších 45 let. Kdyby Klaus neudělal nic jiného, než že nechal vyděrače Mečiara naběhnout na vlastní kudlu, tak by udělal dost pro český národ, pro země koruny české. Budiž mu za to čest a sláva !

D. Polanský 28.8.2017 7:45

Podívejte se do statistických ročenek

předválečné ČSR, investice na Slovensko byly prabídné. V českých pramenech se již tradičně zásluhy Česka zveličují. Vy ale musíte Slováky nenávidět, když uvádíte o nich tolik nesmyslů. Přece stačilo, abychom v 1938 s Hitlerem bojovali a Slovenský štát by nebyl. Zkuste si přečíst alespoň tenhle můj článek: http://dusanpolansky.cz/stripky/benes.html.

L. Křivan 28.8.2017 8:22

Re: Podívejte se do statistických ročenek

Na Slovensku byly rozvinuté pouze německé (Spiš) a maďarské části.

M. Krátký 28.8.2017 11:41

Re: Přijetí Slovenska do společného státu v roce 1918

Velký souhlas, a dodávám, že železnice, silnice, školství, nemocnice jsme vybudovali i na Pdkarpatské Rusi a dodnes fungují. Není v současné České republice většího státníka politika než je Václav Klaus - ať je zatracovanej ze všech stran - ukažte mi lepšího, vážení a hezký den

J. Lancik 28.8.2017 20:24

Re: Přijetí Slovenska do společného státu v roce 1918

Kdyby jste vic cetl, zejmena od TGM "Svetova Revoluce" nebo Benesovy "Uvahy o Slovanstvi" pochopil by jste proc Ceskoslovensko. Toto spojeni bylo jedina moznost jak dosahnout uznani prava na nezavislost na konferenci ve Versailes. Ucel Cechoslovakizmu bylo ustanovit slovansky raz statu a potlacit germansky vliv.

Kdyby se nejakym zazrakem podarilo presvedcit vitezne mocnosti o prava tri zemi koruny ceske bez Slovaku na nezavislost nezbylo by nez uznat stejna prava germanskeho obyvatelstva, tedy Boemish a Mahrish. To by znamenalo vsecko by muselo byt psano cesky a nemecky tak jak to bylo v CSR Cesky a slovensky. Nemcu bylo 34% obyvatelstva, tedy pomer k cesky mluvicim dve ku jedne. Na druhe strane mozna by se tim predeslo odcizeni Nemcu a nakonec i Hitlerove vmesovani. Osobne neverim, ze by to ve Versaille schvalili. Tedy jen coby kdyby.

R. Gramblička 28.8.2017 7:10

Mno, co nevidět

bude Česku vládnout Slovák. Hlavní město už pod jednou Slovenkou trpí...

D. Polanský 28.8.2017 7:35

Re: Mno, co nevidět

Coby Slovák, žiju zde od roku 1976, jsem o tom již psal, že pro Česko je nepřijatelný premiér Slovák. Stačil Gustav Husák, což plně chápu. Také Na Slovensku těžko by si zvolili za premiéra Čecha, když tam neměli v lásce ani Havla, ani Masaryka.

Jo, Kňažko, ten vždy věděl, kde být. Při sametovce si dal na sebe roztrhaný svetr, kdo ví, kde jej vyhrabal a vykřikoval v Bratislavě: Hladovali sme! Pravda to nebyla, ani valný efekt to nemělo, lidé se přitom usmívali, dokonce tleskali, ale si říkali, vždyť je to herec, ať jenom hraje. Dnes již nehladuje, je na tom více než dobře.

L. Křivan 28.8.2017 7:40

Re: Hlavní město už pod jednou Slovenkou trpí..???

Nevšim jsem si. Vyprávěj Romane, člověka to potěší, když slyší o neštěstí. Je fakt, že Slováků je všude jak nas...o, hlavně v televizi, a že se neobtěžují mluvit v Čechách a na Moravě česky.

P. Gábriš 28.8.2017 7:56

Re: Hlavní město už pod jednou Slovenkou trpí..???

... a to, že tady kdejaký xxxx mluví anglicky a my mu podkuřujeme, Ti nevadí?? Vždyť se podívej, jak ta naše čeština vypadá! Stačí navštívit první obchoďák, který potkáš - česky tam najdeš snad jediný nápis Levné knihy... Tak proč by se Slováci měli snažit mluvit česky? Ty na Slovensku snad mluvíš slovensky ?

L. Křivan 28.8.2017 8:04

Re: Hlavní město už pod jednou Slovenkou trpí..???

Ne ! Na Slovensku, po mnoha špatných zkušenostech, mluvím už jen německy. Maďarsky, na rozdíl od většiny Slováků, neumím.

P. Gábriš 28.8.2017 10:13

Re: Hlavní město už pod jednou Slovenkou trpí..???

no, při tvých názorech se ani moc nedivím, že na Slovensku se bojíš (nebo se stydíš?) blafnout česky. Že umíš německy tě sice šlechtí, ale zároveň dehonestuje - a zas jsme u toho podcenění rodné řeči (pokud tedy Čech seš). A o tvé neznalosti reálií svědčí i to, že nevíš, že maďarsky se domluvíš jenom na úzkém pruhu kolem jižního Slovenska - stejně jako německy v Sudetech. Tak zbytečně nepruď.