15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

Přebytkový rozpočet, hurá

Byl to dobrý rok, ten 2018, a je vcelku jedno, kdo tu dobrost zavinil. Vláda? Podle toho, co ona sama říká, pak dozajista. Bylo by ovšem komické, kdyby tomu tak bylo, jelikož jde o slepenec z mnoha ohledů zcela absurdní – vítěz voleb s takřka nulovým koaličním potenciálem plus dvě levicové formace sklouzávající k politickému hrobu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Donát 4.1.2019 9:14

Re: Panu Pakostovi

Vyšší lejno? Spíš tekuté, rozcáklé po zemi.

K. Janyška 4.1.2019 8:39

Astone, myslím, že jste se ještě nikdy nemýlil tolik, jako

Kbyby bylo pravda, že vyrovnaný, mimochodem zfixlovaně vyrovnaný, rozpočet je zásluha EU, pak je nutno okamžitě vrátit zpět Sovětský svaz. A nikdo se k tomu nemá. Jak to ? Dzp.

P. Čech 4.1.2019 8:35

Podle mne to je úplně jinak.

Ten volič, který volí ANO 2011 (podle Astona Babiše, Aston nezná volební zákon) na D1 nemrzne, protože má rozum a v takovém, předem avizovaném počasí, pokud může, na dálnici nevyjíždí. Ten řidič (zejména kamionů), který přes vyrování meteorologů na D1 jede, má smůlu a je to jen jeho vina. ANO 2011, pokud má nulový koaliční potenciál, jak zde plácá Aston, je jediným politickým uskupením, které vůbec bylo schopno vytvořit nějakou vládu. Ostatní toho schopny nebyly a jen hloupě žvaní, vč. Astona. Ostatní tedy mají koaliční potenciál vysoce mínusový. Proč tomu tak je, už Aston nepíše. Že by záměrně a nebo z důvodů, které nedokáže vstřebat? Vina je zásadně na našem volebním systému podle zásad poměrného zastoupení, který tvorbu koalic předjímá a vyžaduje přesto, že ve světě efektivně fungují volební systémy jiné, většinové, kde jsou zástupci občanů voleni přímo.

P. Hlosta 4.1.2019 8:47

Re: Podle mne to je úplně jinak.

Celkem souhlasím s vámi, ale až tak zjednodušené to nevnímám. Ony existují ještě kapitálové okolnosti soukromého charakteru prolezlé do státní ekonomické soustavy. Ty jsou skutečnou příčinou jakéhokoliv stavu politiky ve státě. Tu vinu tedy musíte nejprve nasměřovat na ně a pak snad dojdete k vyřešení rébusu co s tím.

P. Čech 4.1.2019 9:02

Re: Podle mne to je úplně jinak.

To, co říkáte , pane Hlosto, je důsledek, nikoliv příčina stavu. Tedy, jeden z důsledků. V politickém systému, založeném na skutečné zastupitelské demokracii (viz třeba ono Švýcarsko) k takovým a podobným excesům dochází jen velmi málo. Oni si to totiž ti vládnoucí občané mohou pohlídat a také pohlídají.Veškeré větší investice procházejí referendy v kantonech a obcích, celostátně důležité věci, týkající se všech občanů jsou jištěny všeobčanským hlasováním (není to totéž co referendum). Ony kapitálové okolnosti soukromého chrakteru prolézají do ekonomické soustavy všude. Pouze ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku je to však regulováno přímo občany. U nás to regulováno není ničím a nikým. Každý si dělá co chce a pokud existují nějaké zákony, které by to mohly regulovat, nejsou dodržovány Zejména proto, že moc soudní je zcela bezzubá a moc výkonná není schopna si dodržování zákonů vynutit. A v tom to všechno vězí. Lidé jsou politiky obelháváni v tom, že žijí v nějaké iluzorní parlamentní demokracii. Skutečnost je taková, že se jedná stále o socialismus, pouze notně opepřený zásadami anarchie.

P. Hlosta 4.1.2019 9:20

Re: Podle mne to je úplně jinak.

No a to je právě ten rozdíl mezi námi dvěma, jak vnímáme podstatu chybnosti reálného stavu. Pro mně je příčina někde jinde, než u vás. Politický systém je vystavěn(patrně ne původně záměrně) okolnostmi růstu kapitálového prostředí. Prvotní ustanovení Ústavou počínaje a všemi zákony konče, bylo jen oficiální nutností. S nedokonalostmi se potýkáme a potýkat budeme právě pro ten fakt. Držitelé kapitálu ovšem jsou právě ti, kteří využijí všech možností, které jsou jim nedokonalostmi umožněny. Oni jsou totiž ti, kteří určují další běhy a oběhy všeho a tedy i politiků. Rozhodně si nemyslím, že by se dobrovolně nechali odstranit. Svůj(dnes už soukromý) kapitál k tomu vždy využijí a to je zbraň nepřekonatelná, jedině snad socialistickou revolucí, což je právě to, čeho jsme se chtěli Sametem zbavit.

Takže nedojdeme spolu shody, ačkoliv vás chápu. Vy ovšem chcete nemožné po společnosti.

J. Svoboda 4.1.2019 9:20

Re: Podle mne to je úplně jinak.

Podle Petra Čecha není dálnice určena k zimnímu ježdění. Tohle moudro tady dneska těžko kdo překoná :o)

Pěkný den.

P. Hlosta 4.1.2019 8:29

Dilema nad státním dluhem

Zakladatel ekonomie A.Smith byl toho názoru, že veřejný dluh vytěsňuje soukromé investice a tudíž snižuje tvorbu kapitálu. D.Ricardo napsal, že státní dluh "je jedním z největších bičů, které byly vymyšleny, aby postihly národ... naprostým ochromením všeho úsilí".

Keynesiánci určitě státní dluhy berou jako plus v ekonomice, zároveň ale budou občany natahovat na skřipec daněmi odvolávajíc se na státní zadlužení. Občané běžně nejsou obeznámení s úrovní a dopadem státního dluhu. Teprve v okamžiku pádu státu na hubu dojde k lámání chleba, jestli ovšem nějaký zbyde.

Kapitál vytažený do daňových rájů se jaksi nezapočítává do přebytkového koše a lze s úspěchem tvrdit, že od Sametu odešlo ze státu nejméně tolik do daňových rájů, kolik dělá státní dluh. Není žádná oficiální ochota, ačkoliv ta možnost je, se blíže seznámit kdo a co má v daňových rájích uschováno a kolik mu tam proudí ze státu nadále. Odhalila by se tím totiž pravá mocenská struktura a padla by nejen stávající vláda, ale i celá politická struktura s kapitány průmyslu a obchodu především.

Ukončit takovým způsobem celou strukturu ekonomického základu státu by znamenalo jedině návrat do počátku, začít znovu nejen privatizaci, ale i politickou sféru. Někomu by se to mohlo zdát senzační, ale je to spíše katastrofické.

P. Čech 4.1.2019 8:42

Re: Dilema nad státním dluhem

Myslíte, že to je katastrofické? Já tedy ne. Je to totiž jediné možné východisko ze situace, do které jsme se dostali. Pokud chceme opravdu efektivní politický systém, musíme tento současný zcela odvrhnout. Musíme přijmout zásadní změny, počinaje vypracováním zcela jiné ústavy, volebních zákonů a většiny zákonů ostatních. V podstatě začít znovu u čistého stolu. Že to mnohé bude velmi bolet, je jisté. Zejména ty, kdo se na vlně Klausovy politiky vysoukali nahoru. Je nutno přijmout zásady skutečné zastupitelské demokracie, takové, jaká existuje např. ve Švýcarsku. Její zásady jsou známy, ne že ne. Tato demokracie funguje efektivně již více než 200 let. Žádný jiný současný politický systém déle nefunguje. A o tom to všechno je.

P. Jirkovský 4.1.2019 8:50

Re: Dilema nad státním dluhem

Pane Hlosto, je elementární slušností uvést při doslovné citaci minimálně autora. Takhle to vypadá, jako byste se tady vytahoval cizím peřím.

P. Čech 4.1.2019 9:04

Re: Dilema nad státním dluhem

Není důležité k d o něco napsal, ale c o napsal.

P. Hlosta 4.1.2019 9:10

Re: Dilema nad státním dluhem

Vaší slušností jsem oslněn, že požadujete po mně něco, co nemá žádný důvod. Jednak autory jmenuji na začátku, jednak jsou to mé názory z textu vyplývající, kde už dál nic necituji. Vy nejste ovšem schopen pochopit, co jsem napsal, resp. nechcete. Můžete mi prosím oponovat ve smyslu mého textu a ne požadavku jeho rozšíření o imaginární nepodstatnost?!

P. Jirkovský 4.1.2019 9:15

Re: Dilema nad státním dluhem

Váženej pane, voprásk jste to z článku O původu dluhů P. Kohouta ve Finmag z roku 2009 a nemáte ani dost slušnosti to přiznat. Takže jste jen lhář a plagiátor.

J. Venc 4.1.2019 8:18

Drží nebesa (česká) na své šíji

ten titán z dávných časů a velekněz lepších zítřků Atlas (alter ego Andreje) Babiš, vzbouřen proti kavárnickým a ostatním bohům.

Tak jest!

:-)

P. Macejko 4.1.2019 8:10

TO,

že v lednu napadl sníh, prekvapuje každoročne hlavne novinárov a časť vodičov....cestárov nie, tí si robia svoju prácu...Iba človek, ktorý v živote neodmietol ani sneh z chodníka pred domom má naivnú predstavu o obrovskom počte techniky a pracovníkov, ktorí niekde celý čas vyčkávajú na sneženie a okamžite a všade naraz ho zlikvidujú...samozrejme za plnej prevádzky....

J. Havelka 4.1.2019 8:11

Re: TO,

išiel Macek do Malacek..

P. Macejko 4.1.2019 8:14

Re: TO,

vidím, že ste muzikálny a dokonca multižánrový...

J. Havelka 4.1.2019 8:21

Re: TO,

Krásná písnička!

P. Hlosta 4.1.2019 8:41

Re: TO,

Pamatuji doby(v pohraničí Krušných hor), kdy čas od času projela fréza, rozbila sněhem okna a auta nejezdila skoro vůbec. Uhlí nedovezli, protože napadl sníh a nešlo dojet do vesnic. Ve vsi bylo slyšet cinkání rolniček koní a saně na cestách i mimo ně byly normální jev. Dnes si majitel moderního auta myslí, že to zvládne namísto řidiče to auto. Auto ovšem není kůň a tak i klouže pozpátku z kopečka dolů, když majitel je vůl. Pro movitého je představa taková, že když jede, tak jsou všude připravení lopati, co mu budou jistit jeho riskantní výlet a obětují svůj čas, námahu, za mizerný plat k jeho bezpečí.

J. Skýpala 4.1.2019 8:05

Když vidím napsané, že rok skončil přebytkovým rozpočtem, tak vyloženě trpím... Rozpočet je plán. Rok neskončil přebytkovým plánem. Výsledek hospodaření skončil přebytkem. Klidně to zkraťme a řekněme, že hospodaření skončilo přebytkem, nebo že výsledek skončil přebytkem. Ale rozpočet (plán) i tak zůstal deficitním.

V. Student 4.1.2019 7:55

To by jeden nevěřil.

To by jeden nevěřil, jak se dá pozitivní fakt zneužít proti předsedovi vlády. Jen tak dál. Nakonec ta zvrhlost dojde tak daleko, že ho za to budeme i kaceřovat.

J. Franke 4.1.2019 8:04

Re: To by jeden nevěřil.

Jen jestli to nebude tím, že tam sedí komouš s fízlem v jedné osobě.

J. Havelka 4.1.2019 8:10

Re: To by jeden nevěřil.

Kaceřovat, to je něco jako pověsit na keř?

J. Holíček 4.1.2019 7:31

Flašinet.

Aston to má jednoduché. Za dobré časy a výborné výsledky může světový globalizovaný systém projevující se pozitivně hlavně v Evropě. Za problémy u nás Zeman s Babišem, v Itálii a Francii pak, kromě těch dvou, ještě Putin a neblahý vliv Číny. :-))

J. Svoboda 4.1.2019 7:34

Re: Flašinet.

Z vašeho nesouhlasu vyvozuji, že dobré časy v ČR táhne Agrofert ...

To trošku kalí, že 50% jeho zisku tvoří dotace :o)

Pěkný den.

J. Holíček 4.1.2019 7:55

Re: Flašinet.

Dobré časy táhnou hlavně montovny, a pak obecně pracovití Češi. Ukrajinci a Asiaté.

Hezký den. :-))

J. Havelka 4.1.2019 8:01

Re: Flašinet.

Montovny jsou dědictvím klausiády, jak rád připomínám, těm co zapomínají. Jako i Rittigové, Janouškové Rathové a další šedí ekonomisté.

R. Tesařík 4.1.2019 8:21

Re: Flašinet.

A co by lidi bez montoven dělali?

F. Doušek 4.1.2019 8:35

Re: Flašinet.

Montovny se začaly ve velkém stavět za socanů. Jedna z prvních smutně proslulých byla na výrobu klasických obrazovek Philips v Rožnově, v době, kdy tyto obrazovky končily.

R. Tesařík 4.1.2019 8:02

Re: Flašinet.

Dobré časy táhne spotřeba domácností.