1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

Pojďte bydlet do Litvínova, pane ministře

Nájemné korunu, klíče a dekret - to nabídl litvínovský starosta Milan Šťovíček ministru Kocábovi. Háček je v tom, že dekret je na byt v lokalitě, která je jaksi problematická. Je to samozřejmě gesto: Kocáb do Litvínova bydlet nepůjde, stejně jako nešel, když mu to nabídla chomutovská primátorka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jacques Enfant Terrible 25.2.2009 8:28

Nevim uplne presne na jake thema se ma dnes skuhrat ale zrejme to bude o ciganech

Nejdulezitejsi aspect ciganske/romske problematiky je fact ze cigani/romove nemaji nejakou vlastni kulturu per se. Jsou to puvodne kocovni nomadi kteri se jako parasit prichyti na tu ci onu populaci, prijmou jejich culturu, a quasi-kocovnym zpusobem existuji na jedne z jejich nejnizsich socialnich urovni. Pokud se cigani chovaji jako dobytek, je bohuzel znacna cast viny na nas samotnych protoze cigani nejsou nez zrcadlem ktere nas ukazuje sebe same v plne nahote toho jaci jsme. Nakonec vcerejsi debata ve ktere prevazna cast "debateru" demonstrovala to jak zvysoka kali na udrzovani poradku na verejnosti by mela kazdeho trknout. Kdyz se clovek ktery provozuje pension vychlouba tim ze u nich v ulici maji ceduli ze chodnik se neudrzuje, nelze se divit ze chodnik neudrzuje cigan v Chanove.

Co se tyce ciganu/romu, je namiste si polozit otazku jakeho stavu chceme/chteji docilit. Chceme (castecne) rehabilitovat cigansky kocovny zpusob zivota? Mozna by to nebylo od veci bera v potaz ze cigani ziji v Evrope dlouha staleti a s vetsinovou populaci nesplynuli. Zridme tedy mista kde mohou se svymi caravany parkovat a vymezme prislusne podminky.

Chceme/chteji aby se stali integralni casti vetsinove populace? Necht se tak chovaji a je jim podana pomocna ruka s tim ze kdyz se budou chovat jako dobytci, bude proti nim standardne a razne zakroceno.

At je to jak chce, v souladu s prvnim odstavcem bychom meli celou tu dobu pracovat take na sobe protoze pro cloveka projizdejiciho Evropou neni prijezd do lecktere ceske vesnice nicim jinym nez prijezdem belocecha do Chanova (ci jak se to tam jmenuje).  

I-Worm 25.2.2009 8:29

Re: gipsy.cz :-)

tak s pistolí, nebo se samopalem? Každopádně je to unfair, měli rozdat zbraně i těm ostatním!

Madoff 25.2.2009 8:24

Rath: Dá-li nám VZP pokutu, její šéf skončil

Rath: Dá-li nám VZP pokutu, její šéf skončil

NoName 25.2.2009 8:25

Re: Rath: Dá-li nám VZP pokutu, její šéf skončil

Kolik je vybraných v tom fackovacím fondu ? Vypadá to, že by to pár facek ještě chtělo.

Karel 25.2.2009 8:22

Poznámka

Velmi si vážím přístupu radnice v Chomutově, Litvínově, předtím ve Vsetíně - ti aspoň něco dělali a snaží se problém řešit v rámci práva a svých možností. Kocáb a jeho krásná ebenová mluvčí jsem na nic - trapné ukázky pražské mediálně dobře ukotvené věrchušky, nic od nich nelze čekat a v ničem nikomu nepomohou. Základem musí být důsledné dodržování pro všechny platných pravidel - zákon se musí dodržovat, dluhy platit, spoluobčany neobtěžovat. Vše souvisí se vzděláním (přesněji řečeno civilizačním základem, na nějž u některých naváže vzdělání), cikáňata musí dostat příležitost - určitě ale ne v takovém prostředí, jako je nezřídka v Chomutově či Janově. Zavřete všechny ty parazitující neziskovky, vyházejte jejich nezřídka vysokoškolsky vzdělané nemakačenky a dejte peníze do vzdělání dětí v prostředí, kde budou mít příležitost. Je snad jasné, že fantazírování o "romské identitě" jde do pekel a je to dobře - kam to vede vidíte v Janově, Chomutově a Chánově.

Malý Aston 25.2.2009 8:29

Re: Poznámka

A co budou všichni z toho ministerstva co navrhujete zrušit dělat? Tím jen zvýšíte nezaměstnanost občanů kteří by se jinak  nikde neuplatnili. A tisíce neziskových organizací které se každý rok perou o granty to samé.Kdo je bude živit? Zatím peníze pro cigány berou ti na ministerstvu a ti šikovní v neziskovkách,proč je dávat  hned cigánům? To nemá žádný smysl,kdo by potom úředně nad nimi plakal že to jsou chudáci.:-D

Karotka 25.2.2009 8:35

Re: Poznámka

Ale jak radní, tak Kráska a Kocáb jsou nezbytnou součástí hry svědomí našeho společného života. Pan Kocáb hraje roli, která se od něj očekává. I on budiž blahoslaven :-).

Dneska jsem po sedmi dnech, co jsem byl 14 hodin denně v práci, konečně doma. Jsem trochu rozjařený, tak se omlouvám :-).

Karotka 25.2.2009 8:19

spravedlivě rozezlení spoluobčané

To vás tu dnes je, těch spravedlivě rozhorlených. Pěkně se po ránu spravedlivě rozhorlit spolu s Astonem, to nám dělá dobře, hned máme pocit, že jsme lepší lidé (než ti, nad kterými se pohoršujeme). Je až smutné, že tohle potřebujeme k tomu, abychom se cítili lépe.

Ale bať, takhle to funguje. Měli bychom jim být nesmírně vděční a příspěvek na jejich solidní živobytí by nás měl hřát.

Vždyť kdyby všichni pracovali tvrdě a poctivě, na kom bychom si hojili své ego? To by pak mohly být vidět naše drobnější nedostatky - lži partnerům, drobné krádeže v práci (co je vytisknutí si soukromé fotky na firemním papíře na firemní tiskárně?), hraní her a čtení internetu v pracovní době, naše drobné vzteky a nespravedlivosti, naše neochota zajít navštívit prarodiče, naše neschopnost odolat tučnému jídlu či cigaretě nebo pivku, naše závisti bohatším lidem... těch věcí jsou milióny. A to vše by bylo vidět.

Zatím to však bledne, jsou-li mezi námi tací, kteří nepracují a dostávají příspěvky. Blahoslaveni buďtež tedy nepracující a svůj vlastní život ničící parazité. Cítíme se díky vám tak dobře!

NoName 25.2.2009 8:21

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Možná byste se mohl nastěhovat místo Kocába. Třeba byste byl po měsíci taky spravedlivě rozezlen ...

Karel 25.2.2009 8:23

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

No to je tedy nána...

Malý Aston 25.2.2009 8:23

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Něco na tom bude,můj starý dílenský mistr měl zásadu" Je potřeba pracující nasrat hned ráno a oni potom lépe pracují":-D

Karotka 25.2.2009 8:27

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Z toho bych si jako vedoucí směny mladých, levicově orientovaných chlapců, měl vzít příklad. A já jim měl vždycky za zlé, že nadávají na ty zlé kapitalisty, co je vykořisťují. Já nána :-).

I-Worm 25.2.2009 8:27

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

kurňa, Karotko, nejsou voni ten Muž na radnici? Ten prej taky dokázal všechno tak pěkně vysvětlit...

Karotka 25.2.2009 8:33

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Vysvětlit, to jo, to mi jde :-).

Všichni máme nějaké ty své stresy. Já si po ránu sednu k počítači a čtu příspěvky všech těch, co se rozčilují nad geneticky postiženými cikány, lemply a šmejdy všeho druhu, rasy a iq - a znám lidi. A neznám nikoho svatého (četl jsem o nich, v některé z nich věřím, kromě toho znám několik velice dobrých - nikoliv však svatých a já to nejsem - lidí). A tak mě to přimělo k tomu příspěvku.

jarda 25.2.2009 8:42

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

to máte těžké ... sám sebe hodnotím jinak :-)))  ... jiná situace :-)))

Karotka 25.2.2009 8:51

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Nerozumím, hodnotíte se jako svatý? :-).

Nicméně ano, příspěvek každého z nás vyplývá z naší jedinečné životní situace, zkušenosti a postoje. Tak už to bývá.

Nejsem si přesně jistý, na co přesně reagujete (v čem přesně se cítíte jinak), můžete se jen zamyslet nad tím, na co reagujete, možná vám něco zrcadlím.

Já osobně vím, na co reaguji a uvědomuju si i to, co mi to zrcadlí.

Nedávno jsem byl v Chomutově a jako Pražák jsem tam zažil šok. To město bylo tíživě smutné, unavené a chudé (na první pohled Pražáka, omlouvám se všem, komu tím vnesu slzy vzteku do očí). Nedělám si iluze, že bych znal a věděl všechno. Byli tam ale dobří lidé. Co jsem potkal.

tich@dohoda 25.2.2009 8:33

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

vite Karotko, moje dcera v CR, ta jeste relativne donedavana hajila v telefonickych diskusich se mnou podobne postoje jako vy. A moje vyrazy typu ; latinos, negri, cigosi, spinava arabska svoloc ji vytacely do hezkych obratek. Stacil jeden 4 denni poznavaci zajezd do Istambulu a za cca pul roku 10 denni pobytovy zajezd v Egypte a soudruzka dcera pochopila, co vyse uvedene vyrazy znamenaji v realite bezneho zivota. Ona antropologicka stejnost/podobnost neznamena, ze jsme stejni. Cest :-)

Karotka 25.2.2009 8:44

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Njn, já je nehájím. Já se strefuju do svědomí "těch druhých". To je rozdíl.

Zažil jsem v dětství šikanu od cikánů i od bílých. Dost mě to naučilo. Občas se ve mně vzedme strašlivý pocit bezmoci a vzteku a agresivity, když někdy konkrétně vidím, co se děje.

V podniku, kde pracuji (něco alá restaurace) jsem občas konfrontován bytostmi, které nemají na zaplacení a bezelstně se mi smějí, co s nimi hodlám udělat (zrovna nedávno se mi to stalo).

Přes všechny své primární pocity vím, že zabít je ničemu nepomůže. A sebekriticky přiznávám, že jejich existence mi skutečně pomáhá myslet si, že jsem lepší člověk (možná lžu, ale nekradu, možná kradu, ale nejsem vrah). A z rozhovorů tuším, že ačkoliv takový není určitě každý, bude nás takových mnohem víc.

Nejsem lepší člověk, než jsem. Ostatní s tím nemají nic společného, ať už žiju v Čechách, nacistickém Německu nebo na lidožravém ostrově. Přesto se v tom druhém či třetím případě mohu cítit téměř jako svatý. Copak necítíte ten paradox?

zajda 25.2.2009 8:57

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Bratr, ktery dela v podobnem podniku, to resi odpracovanim - pravda 190cm do vysky a 105 zive vahy. Na celou hospodu vyhlasi, ze dotycny nema na zaplaceni a ze navrhuje, aby nektery z hostu zaplatil jeho utratu a pokud ne dotycny dobrovolne uklidi WC pro hosty i personal. Nikdy se nikdo ochotny nenasel, kolegyne hlidala lokal sama a on doziral na smejda, jak uklizi. Nejakym zpusobem se to rozkriklo a lokal v jeho pracovni dobe podobne bytosti nenavstevuji.

Karotka 25.2.2009 8:59

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Dobrý tip, díky!

Karotka 25.2.2009 9:07

Re: spravedlivě rozezlení spoluobčané

Btw - jsme u toho. V té hospodě jsem totiž v podobné situaci jako starosta v městě tváří v tvář neplatičům.

Možnost odpracovat dluh na veřejně prospěšných zakázkách (a tady vzniká problém, co je veřejně prospěšné, ale nechť) by byla krásná. Sám být takový dlužník, hrabal bych listí, až by se ze mě kouřilo. Vážně.

Prošel jsem si v životě leccos a každá nová zkušenost mě naučila, že dokud něco nezažiju na vlastní kůži, nemám ponětí, o čem je řeč. Jakkoliv upřímně se snažím. Naučilo mě to taky poslouchat druhé (když nechci jejich zkušenost nezbytně zažít na vlastní kůži).

Proto jsem mírně na straně dlužníků a hledal bych řešení, jak jim pomoci ven, spíš než poslat je do prxele.

Suďte jak chcete.

Trouba 25.2.2009 8:19

Vědátoři a přitom ???

Troubo jak by mohl pan Kocáb se zavděčit a vyniknout.....No to je těžké na to musíš mít poradce,,,,A hlavně témata a tam má Kocáb smůlu...Jak to smůlu...On s neplatičema může udělat spousty témat..Může,, ale mockrát narazí na rasizmus,,,a jiné problémy spojené s jeho resortem,,je v minovém poli....

A u koho by mohl opisovat...Opatrně samo sebou!!!!Měl by jít na školení k panu Langrovi ten je odborník na témata !   V problémových oblastech se o policajtech nenapíše ani řádka...A přece platí zákon pro všechny....A opakované porušení je na zákrok a tvrdší..A nic nic nic.....A Langr udělá kopanou a nic nic nic,,,,,a rozmontuje rezort a nic nic nic....udělá parádu za miliony s předání škodovek...a nic nic nic ....Prostě to umí a nikdo si nestěžuje.......

Ano doporučujeme panu Kocábovi stáž na vnitru,,,,,,,a propojení rezortu..................:-D:-D:-D !!

Zdravím ......Heslo pomáhat a chránit se dá na všechny problémové domy...Tím by mohli pánové začít................:-D 

Trouba 25.2.2009 8:21

Re: Vědátoři a přitom ???

Jo troubové co takhle také kopnout do vlastních.........že nic nic nic...;-D;-D;-D;-D;-D

Karol 25.2.2009 8:23

Re: Vědátoři a přitom ???

A ty témata na baráku by byla z hořlavého matroše nebo z oblíkacího na trencle;-DTo by byla ale paráda

Šerlok Humylsa 25.2.2009 8:26

Re: Vědátoři a přitom ???

jak jste si dokázal vybrat tak přiléhavý nick?? Klobouk dolů:-/

Karol 25.2.2009 8:27

Re: Vědátoři a přitom ???

Ale mam tu obrovskou konkurenci...........:-D

hleena 25.2.2009 8:16

Paroubek touží po lesku státníků, na sjezd ČSSD láká Billa Clintona

Bill má vést v ČSSD kurz kouření doutníku ;-D;-D;-D

ver 25.2.2009 8:18

Re: Paroubek touží po lesku státníků, na sjezd ČSSD láká Billa Clintona

myslíte na soudružku Orgonikovou , nebo zapojí i Petru ?

BuBu 25.2.2009 8:22

Re: Paroubek touží po lesku státníků, na sjezd ČSSD láká Billa Clintona

C o se mne týče - tak já bych od nich nenechal vykouřit . . . ani popelnici ! A že ji mám pořádně napěchovanou !!! :-D