1.7.2024 | Svátek má Jaroslava


Diskuse k článku

Pohyb kruhem

Je to tak trochu pohyb kruhem. Volby skončily nerozhodně jedna jedna, pak nastoupila ODS a vyvolala ve voličích naději, že přinese reformy. Jakmile opravdu přišla s reformami a dala najevo, že to s nimi myslí vážně, voliči se zalekli a preference začínají klesat, takže teď jsou na tom občanští demokraté jen o prsa před sociálními demokraty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel Kořenský 10.5.2007 3:36

Re: Re: Re: Re: Hmmm,

No, přesně o tom by musela být skutečná reforma a nikoli různé parodie.

Dokud si lidé neuvědomí (nebudou nuceni uvědomit), že věci jako slušné zdravotní pojištění, hypotéka na bydlení, školné ve slušné škole a k tomu šetření na důchod prostě není pro každého, reformovat se nic nedá. Dá se leda spadnout na hubu či na holou kostrč.

Neúprosnou realitou dnešního světa je to, že chudý člověk prostě nemá zároveň na hypotéku, školné, slušné zdravotní zabezpečení a šetření na důchod. Kdyby na to měl, tak není chudý, ale je příslušníkem řekněme vyšší střední vrstvy. Jistě, nějakou dobu lze ilusi pěstovat na úvěr státní nebo spotřebitelský. Ale jednou se to letadlo sesype a budeme na tom všichni mnohem hůř než když si prostě přiznáme, že chudí nemohou žít v domku koupeném na hypotéku, že auto, TV, maso 6x týdně, letní dovolená v Chorvatsku a špičkové zdravotní zabezpečení prostě není součástí života chudých lidí.

Hawk 10.5.2007 3:28

Re: Re: Re: Re: Re: Reforma ODS

Pozor, podpora v nezaměstnanosti, na kterou jdou celkem asi 3% z odvodů, je něco jiného než dávky v hmotné nouzi pro dlouhodobě nezaměstnané.

A Nečas chce vrtat i do té podpory, první 3 měsíce nechat lidi v klidu hledat práci, ale pak už začnou určité, zatím neupřesněné, ale avizované buzerace.

Mně na tomhletom systému, který teď zkoušejí vadí, že je to jen buzerace pro buzeraci, náročná na ouředníky, tedy drahá

bruner 10.5.2007 3:14

Re: Re: Re: Hmmm,

ano, vyhmátl jste samu podstatu. Za prvé nechat nezodpovědné zemřít a za druhé přenechat vše na volném trhu. Pak ovšem nastoupí důsledky. Bude mezi námi mnoho chudáků, nastane velká stratifikace společnosti. Je to dobře? Opravdu chceme žít v takové společnosti? Ne všichni jsou zodpovědní, průbojní a iniciativní. I takové "oušlapky" však potřebujeme. Nedovedu si představit "život a dílo" generálního ředitele, který bere statisíce bez podpůrného servisu uklízeček, zahradníků atd.žijících ze zlomku toho co GŘ.

Zrovna včera jsme s kolegou otevřeli toto téma a došli jsme k závěru (samozřejmě na základě hrubých čísel, ale pro základní orientaci to stačí), že sociální odvody v současnosti stačí na udržení systému, když se počítají na příjmové straně z průměrné mzdy a na výdajích nivelizují důchody na cca těch 45% prům.mzdy. Tento systém je ovšem založen na solidaritě (byť vynucené). Ale podle vás by solidarita zmizela a drtivá většina, beroucí podprůměrný plat by si neměla ani šanci na důchod našetřit. V tom je kardinální problém. Jen zhruba. Chci-li dvacet let v důchodu brát 8 tisíc, tak si musím po dobu 40 let aktivního života šetřit 4 tisíce. Pro pokladní v marketu to znamená, dávat stranou plovinu výplaty a po celý život živořít (za 4 tisíce se snad ani nedá žít). Závěr zní...? Ten ponechám na vás.

Hawk 10.5.2007 3:12

Re: Re: Re: Hmmm,

Pane Kořenský, ono se většině lidí nebude moc líbit až budou po ulicích ležet zmrzlí důchodci bez důchodů. Ono nepůjde jenom o ty kteří si užívali a na stáří nepomysleli, tyhle by dav ještě možná skousl. Hodně bude těch, kteří by i rádi spořili, ale jaxi  nebylo z čeho, byli rádi že přežili od výplaty k výplatě.

On systém:nejdřív splácej školné, pak hypotéku, přitom si plať slušné zdravotní pojištění a k tomu šetři na důchod moc lidí nezvládne. Přitom život některých našich předků, tzv. kovozemědělců, což byli celkem chudí dělníci s malým hospodářstvím o které se starala manželka, děti a prarodiče, takže velkou část obživy měli odtud, se vrátit nedá.

Pavel Kořenský 10.5.2007 3:08

Re: Re: Re: Re: Hmmm,

Pokud našetřené šušně budou, lze výrobu potřebných věcí i služby utírání pozadí nakoupit jinde. Pokud šušně nebudou, nelze koupit nic.

A pokud nebude globálně dost lidí v produktivním věku, nelze koupit také nic, to je celkem logické. Pokud by se najednou nějakým vnějším zásahem přestaly rodit děti, tak lidstvo vymře během 60-70 let, to je hrubý odborný odhad.

Pavel Kořenský 10.5.2007 2:54

Re: Mimochodem,

Nemohli.

Sypat uhlí z uhláku do uhláku nadělá víc kraválu a moc to nebolí.

Vyhodit uhlí i s uhlákem a naštípat dříví je pracnější, bolí od toho ruce a celé tělo a příliš rámusu to nenadělá, takže by si toho většina lidí nevšimla.

Akorát by remcali ti, kteří sypou z uhláku do uhláku a dostávají za to dobře zaplaceno.

Pavel Kořenský 10.5.2007 2:50

Re: Re: Hmmm,

No, mladý nejsem a ideální taky ne.

Co s těmi, kteří si během života jen užívají ? Nechat je umřít. Nic jiného si nezaslouží. Dnes to ještě neplatí, ale za nějakých 20 let to bude cca. 40 let od plyšáku a studentům z dob pseudorevoluce bude 60. Ať nikomu nevykládají, že nepochopili o čem život je.

Pokud se týká výše mzdy, je nutné si uvědomit, že peníze nejsou samostatně existující entita. Jsou jenom prostředkem směny práce, zboží či služby za jinou práci, zboží či službu.

Pokud o naše zboží, práci či službu z libovolných důvodů není zájem, jsou mzdy (a nejen mzdy, ale i zisky podnikatelů) malé. S tím nic nenaděláte, prostě svět se bez nás obejde a skoro nikdo nás k životu nepotřebuje a bez našeho zboží, služeb či práce se obejde. Kosmeticky by to bylo možné upravit množstvím vytištěných peněz a úpravou výše výplat, ale pak si za ty desítky tisíc stejně koupíte zhruba stejně jako dnes. Tomu se říká inflace.

Výkon ponechme stranou, debatujme o produktivitě práce. Pokud budu vozit v kolečku kamení z jedné strany dvorku na druhou celý den až se ze mně bude kouřit, je to celkem k ničemu ačkoli jsem podal nadprůměrý výkon v počtu převezených koleček. Stejně tak je naprosto k ničemu pokud nakoupím mouku, cukr, vejce, olej, prášek do pečiva, kakao, pece a formy na bábovku v situaci, kdy někde jinde existuje někdo, kdo peče bábovky za desetinu mojí ceny. V takovém případě jsem ty peníze vyhodil do luftu a na výplatu není nárok. Mzda se neodvíjí od odváděné práce (to je ten základní Marxův mýtus který dodnes blbne lidi), ale od schopnosti směnit výsledek té práce za něco jiného.

Hawk 10.5.2007 2:40

Re: První nástřel?

taky už to balím, dobrou...

vlk 10.5.2007 2:39

A sakra :-)

Ideální, mladý, nadprůměrně vydělávající  hlavně zodpovědný člověk - nic z toho jsem si o sobě nemyslel. Právě mi značně stouplo sebevědomí. Díky :-)))

Hawk 10.5.2007 2:39

Re: Re: Re: Hmmm,

nějak nevím, ale ty našetřené šušně nebudou k ničemu, pokud nebude dost lidí v produktivním věku na výrobu potřebných věcí a např. i na utírání důchodcovských zadelí. a že jich bude třeba.

vlk 10.5.2007 2:35

První nástřel?

Jak tak sleduju za svůj dosavadní život, všechno kolem terče je už rozstřílené na s®ačky, několikrát jsme změnili zbraně i kalibr a cíl furt není zasažen ;-)))

Ale dnes už dost, dobrou :-)

Hawk 10.5.2007 2:33

Re: Mimochodem,

Těžko. Nebo víte o zemi, kde to funguje na první nástřel? Tím netvrdím, že současný binec je malých rozměrů

Pavel Kořenský 10.5.2007 2:28

Re: Re: Hmmm,

No, systém který by skutečně fungoval na principu "Našetři si sám na důchod" řeší vše už z principu fungování. Kdo si nenašetří, nic nemá a může ho podporovat leda rodina.

A většina lidí by tento systém klidně brala, jen se jim to musí říct včas. Tedy například ve formě toho, že komu je dnes 16, už žádný důchod mít nebude. Komu je dnes 60, ten důchod mít bude a o nic nepřijde. A nastavit správně poměr placení podle věku.

Pak se ten systém dá změnit během dvou generací, pokud pod pojmem generace chápeme 20 let.

Při stávající demografické situaci stejně jinou možnost nemáme, takže je celkem pitomé si to nepřiznat a nezačít konat. Zejména tedy ve smyslu provázání výše důchodu na příjmy dětí. A to je ta velmi sociální varianta, která počítá s tím, že určité vrstvy obyvatelstva neumí děti řádně vychovat a je nutné těm dětem část příjmu sebrat a rozdělit ho mezi seniory.

Kdybych chtěl být skutečně důsledný, tak bych preferoval model ve kterém děti své rodiče živí dobrovolně. A pokud neživí tak smůla, důchod je holt menší či malý.

bastard 10.5.2007 2:26

Re: Re: Re: Re: Reforma ODS

Přesně tak..Na příspěvky v nezaměstnanosti si přece platím sociální pojištění. Takže, jestli mě nutí erár na veřejně prospěšné práce, tak peníze které by za tu práci musel jinak zacvakat strčí do kapsy. A já pracuju/nepracuju za sociální dávky v době kdy bych si moh/měl hledal práci nebo se rekvalifikovat...

vlk 10.5.2007 2:26

Když už máme opensource software,

BIOS, tuhle jsem dokonce četl že i automobil, možná by stálo za to vytvořit podobný projekt i na stát(ní správu) ;-)

Co se týká prvním krokem reformy - seškrtáním výdajů - naporosto souhlasím. Cokoliv jiného je jen maskované zvyšování daní...

Už jsem tady navrhoval záchovné nárokové miminum pro každého a bez testování (a už vůbec bez zdanění a odvodů fondům sociálního pojištění - to je prostě šílenství) a záchovnou zdravotní péči pro každého. Cokoliv lepšího již jako placenou nadstavbu (komerční pojištění zdravotní, důchodové...)  Stálo by to zhruba 480-500 mld, to je pravda, ale bylo by to naprosto jednoduché  a transparentní. A prázdné kanceláře by se mohly pronajmout ;-)

Škoda, že zítra musím vyrazit na cesty, docela bych si na toto téma zaimprovizoval ;-)

bruner 10.5.2007 2:22

Re: Hmmm,

vaše úvaha má přinejmenším jeden háček. Takto uvažuje ideální, mladý, nadprůměrně vydělávající  hlavně zodpovědný člověk. A takových lidí je velmi, ale opravde velmi málo. A co byste udělal s těmi, co si prostě během života jen užívají, dobrovolně si platí málo jak na zdraví, tak na důchod a najednou na sklonku života jsou nezabezpečeni. A bude jich hodně. Mají tito lidé tvořit velký díl společnosti?

A druhý problém je, zda během života skutečně je správně rozdělována vytvořená hodnota a tím je umožněn vámi předjímaný stav? Je skutečně správné, když cca 80% populace pobírá mzdu pod úrovní průměrné mzdy? Skutečně tito lidé odvádějí podprůměrný výkon?

vlk 10.5.2007 2:17

Mimochodem,

co pamatuju, furt děláme nějaké reformy, přestavby, perestrojky nebo alespoň restrukturalizace, přinejhorším začínáme nově myslet... Nemohli bychom konečně už něco udělat pořádně?

Pavel Kořenský 10.5.2007 2:16

Re: Jako výchozí záměr bych to bral

Jistě že diskuse by byla nutná a žádoucí, podložená výpočty atd.

Já to psal spíš jako hrubý nástřel jak a kudy by se měla skutečná reforma ubírat. Dále by se to dalo pochopitelně rozpracovat a debatovat o tom, jestli model vypočítání důchodu má vypadat zhruba: 5% příjmu dítěte při jednom dítěti, 7% příjmu dítěte při dvou dětech, 8% příjmu dítěte při třech dětech, 5% příjmu dítěte při čtyřech dětech. A k tomu 10% daně z přijmu fyzické osoby průměrně zaplacené za celkovou dobu zaměstnání plus X% daně z příjmu právnické osoby zaplacené za dobu vlastnictní (spoluvlastnictví) této právnické osoby, přepočteno na vlastnický podíl atd. atd.

Nebo jestli ta numera mají vypadat maličko jinak.

Ale to by s tím musel někdo nejprve přijít a začít. Pak by se tomu dalo říkat reforma či pokus o reformu. To co předvádí ODS je slabomyslný paskvil a je to pochybené už v základu ať už bez Tlustého tajtrlíka nebo s ním.

Skutečná reforma musí začít masivním škrtáním na výdajové straně rozpočtu. Příjmovou stranu mohou nechat klidně tak jak je, výška daní v ČR není až tak tragická. Tragické je to, co se do daní nepočítá a přesto jde o daň, tedy sociální a zdravotní které platí zaměstnavatel i zaměstnanec, spotřební daně, silniční daň, televisní daň, DPH apod.

Hawk 10.5.2007 2:08

Re: Hmmm,

 ale kde najdete dostatečné množství těch, kteří by v takovém systému chtěli žít?

Opravdu si myslíte, že systém našetři si sám na důchod, pokud bude se bude demografická situace vyvíjet tak jak to vyhlíží ,něco řeší?

vlk 10.5.2007 2:01

Což patřilo pod Kořenského,

ale v lítém boji s redakčním skriptem ohledně konkrétního určení, kam že to tady padne mi uniklo vlákno ;-)

vlk 10.5.2007 2:00

Jako výchozí záměr bych to bral

Dokonce předpokládám, že by se za určitých okolností dal sehnat voličský (národní) souhlas s takto pojatou reformou (přeci jen více lidí pracuje než se veze ;-). Tyto okolnosti jsou:

1) Dlouhodobá dohoda politických stran

2) Solidní a nepolitická veřejná diskuze včetně názorných příkladů a výpočtů

3) Vystoupení z EU

Nemyslím, že by byls splnitelný byť jeden jediný z těchto bodů a tak budeme reformovat za výrazně horších počátečních podmínek až tehdy, kdy to (nejen) tady padne ekonomicky na (cenzurováno)...

chytrý horák 10.5.2007 1:53

Já vím, já vím...

také považuji za nespravedlivé přehlížení patologů veřejností i mediální nezájem o jejich nezpochybnitelné zásluhy... Nyní, když potáhnou za jeden provaz s Astonem, se to může změnit. Uvidíme, jestli to bude stačit na vytěsnění klimatologů z mediálního výsluní a místo hororů o udušení lidstva vlastními p*dy budeme sledovat v TV patologická školení o evropském myšlení.

Pavel Kořenský 10.5.2007 1:50

Hmmm,

a s jakými reformami ODS přišla ?

Ten návrh o kterém se diskutuje není žádná reforma, ale kosmetická úprava na příjmové straně, která je povahy poněkud kabaretní.

Skutečná reforma by musela začít seškrtáním výdajové stránky rozpočtu (zejména v sociální oblasti) o cca. 30%-50%. Na to by muselo navázat zrušení zbytečných zákonů, vyhlášek a předpisů doprovázené snížením počtu úředníků minimálně na úroveň roku 1991. Dále by stát musel začít platit za své zaměstnance a pojištěnce stejné odvody na sociální a zdravotní jako se platí za zaměstnance v soukromém sektoru. Dále by měl stát přestat platit zdravotní zabezpečení za děti a tuto povinnost přenést na rodiče. Dále by měl stát sjednotit DPH na cca. 13-15 procent ze všeho s výhledem snižování této daně až na úroveň 10% v horisontu 10 let. Pak by mělo následovat navýšení rozpočtu na obranu alespoň na 5% HDP a navýšení rozpočtu pro školství a vědu.

Dále by bylo nutné rozpracovat postupnou reformu důchodového zabezpečení v tom smyslu, aby byl v horisontu 30 let průběžný systém zcela demontován a nahrazen jiným systémem, který bude zohledňovat počet a příjmy úspěšně vychovaných dětí, stejně jako sumu daně z příjmu zaplacenou po dobu produktivního věku. No a potom by bylo na čase provést reformu zdravotního systému tak, aby stát působil jen v roli garanta minimální péče nutné pro zachování života. Zbytek nechť si platí občané sami formou dobrovolného komerčního pojištěni. Takový systém nelze pochopitelně zavést skokově, ale postupně a neměl by se týkat lidí nad cca. 50 let, které by byla každá komerční pojišťovna nucena pojistit povinně. Komerční pojišťovna si to jistě spočítá a náklady s tím spojené rozprostře mezi mladší pojištěnce.

Až tohle ODS (či někdo jiný) zavede, pak se tomu dá říkat reforma. Do té doby se čemukoli jinému dá říkat leda kosmetická úprava a blbnutí jednodušších vrstev obyvatelstva.

doxa 10.5.2007 1:48

Pro znalce sci-fi

John Collier: Evening Primrose (snad Večerní petrklíč)

Hawk 10.5.2007 1:33

Re: Provedení bylo zoufalé...

Ono šlo hlavně o to, že když je někdo u koryta 8 let, tak si lidé přejí změnu, téměř za každou cenu. No, tahle se jaxi moc nepovedla...dalo by se říci, že nesmysly přímo kvetou, doufejme, že nedojde na plody

Hawk 10.5.2007 1:27

Re: Re: Re: Reforma ODS

Dávky státní sociální podpory t.j. rodičovský příspěvek , přídavky na děti atd. jsou také sociální dávky a zdaňovány by dle Tlustého návrhu nebyly, stejně jako důchody a příspěvky na péči o bezmocné. Vysvětluji si to buď přehlédnutím nebo velkohubým tažením proti "netáhlům" na které se hoši snaží v médiích shodit schodky rozpočtu a dlouhodobě nezaměstnaným znepříjemňovat život, kde to půjde.

 V Praze už zkoušejí  ve 3 obvodech pilotní projekt jak to udělat. Na Praze 6 mají asi 150 dlouhodobě nezaměstnaných. Některým už nevydávají peníze, ale jen poukázky směnitelné za zboží jen v určitých obchodech. A zorganizovali povinné veřejně prospěšné práce. Pan starosta se buší v prsa, stejně jako magistrátní radní zodpovědný za "sociálno". Viděl jsem je v akci. Místo 5-6 lidí soukromé uklízecí firmy šůrovalo park asi 15 lidí ,s nadávajícím šéfíkem....Předpokládám, že soukromá firma nasmlouvaná  na úklid začne propouštět a její zaměstnanci skončí v témže parku, s tímtéž koštětem , jenom šéfík bude navíc a místo výplaty jen něco mezi 2-3 tisíci dávek. Vědí dobře, proč to začali zkoušet v Praze s minimální nezaměstnaností i dlouhodobou. Odhadoval jsem, že v takové Ostravě budou muset řešit VPP pro asi 15 000 lidí...To už je řízení slušně velké firmy. To bude dopad na hubu

Evropan(original) 10.5.2007 1:24

Re: Hypotéku si doplatí manželka...?

tak ;-D

Dag Badman 10.5.2007 1:23

Re: Stanovisko České anatomické společnosti k výstavě Bodies.... The Exhibition

Divné je, že páni patologové neprotestují proti kostnicím a výstavám vysušených mnichů, ačkoliv na podobné výstavy je možné použít stejné argumenty.

BIS 10.5.2007 1:17

Evropske mysleni: Britové jezdí umírat do Curychu. Za 3500 dolarů

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropa/clanek.phtml?id=418859